Praha - Odpůrci bývalého prezidenta Václava Klause na něj hanlivě pokřikovali, když v neděli přišel položit květinu a zapálit svíčku k památníku připomínající události z listopadu 1989 na Národní třídě v Praze.
Někteří Klausovi příznivci výkřiky opětovali a zapojili se do hádky.
"To je pět známých křiklounů, které znám už asi 20 let, když si přečtou, že přijdu na nějakou akci, přesně stejní lidé, přesně stejné tváře," komentoval incident Klaus. "To jsou nemocní lidé, nemá smysl s nimi mluvit vůbec," reagoval.
Protestující lidé vyčítali Klausovi například "divokou" privatizaci v 90. letech a rozprodání státního majetku do rukou nadnárodních korporací.
Od nejhlasitějšího z Klausových odpůrců zaznívaly výkřiky jako "komunistický prognostik", narážející na Klausovo působení v Prognostickém ústavu Československé akademie věd. Jeden z euroskeptických příznivců exprezidenta zase pokřikující nazval "agenty Bruselu".
Klaus k památníku přišel se skupinkou, ve které byli jeho příznivci, bývalí spolupracovníci i rodinní příslušníci od kavárny Slavia, kde si tradičně na 17. listopadu dávají sraz. Ke skupince se následně připojil také bývalý premiér Petr Nečas. I on se stal terčem pokřiků. U pamětní desky připomínající listopadové události položili kytici a zapálili svíčky.
V centru Prahy demonstrovali příznivci i odpůrci krajní pravice. Pravicoví extremisté se svolali k "protirežimnímu pochodu", kterému chtělo zabránit na pět set sympatizantů iniciativy Ne rasismu s poukazem na to, že neonacisté se rozhodli zneužít mezinárodní studentský den k propagaci své ideologie. Dvousethlavý průvod extremistů nakonec prošel městem za doprovodu policistů bez konfliktů, znepřátelené skupiny se nepotkaly.
Příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), které na dnešek svolala Dělnická mládež k "protirežimnímu" pochodu z dolní části Václavského náměstí, původně odhadovali, že jich bude 300. Nakonec se jich sešlo zhruba o sto méně. Jen o několik desítek metrů dál, na Jungmannovo náměstí, přišli vyjádřit nesouhlas s jejich postoji nejen sympatizanti krajní levice, ale také například senátor Jiří Dienstbier (ČSSD) či předseda České pirátské strany Ivan Bartoš.
Pravicové extremisty uvítal projevem předseda DSSS Tomáš Vandas, který zkritizoval všechny polistopadové vlády za rozkradení národního majetku, Evropskou unii či údajné omezování svobody projevu. Promluvil také zástupce Jungen Nationaldemokraten, tedy mládežnické organizace německé krajně pravicové NPD. Kritizoval kapitalismus a globalizaci a volal po silné Evropě národů. Organizace měla na demonstraci i svůj transparent.
Při průvodu centrem města třímali extremisté vlajky s českým lvem či s logem DSSS a skandovali hesla "Radikálně, sociálně, nacionálně", "Evropa, mládež, revoluce", "Nic než národ" či "Čechy Čechům". Po dvou hodinách ukončil Vandas shromáždění krátkou řečí, v níž účastníky akce označil za "jedinou skutečnou opozici současného režimu".
Předem naplánovanou trasu pochodu přes ulici 28. října, Národní třídu, Masarykovo nábřeží a Karlovo náměstí museli pravicoví extremisté částečně změnit a zamířit do vedlejších ulic na základě pokynů policistů, kteří chtěli zabránit střetu s jejich odpůrci.
Ti se na výzvu iniciativy Ne rasismu odpoledne sešli na nedalekém Jungmannově náměstí a část z nich se neohlášeně vydala na Národní třídu, ačkoliv jejich průvod měl oficiálně směřovat vedlejší Jungmannovou a Ostrovní ulicí. Podle zpravodaje ČTK jim policie po několika desítkách metrů zahradila cestu a nechala nejprve projít pravicové extremisty.
Jejich odpůrci skandovali na demonstraci hesla "Fašisti do práce", "Nedej náckům žádnou šanci" a "Ulice jsou naše". Nesli transparenty s nápisy "Náckům 17. listopad nepatří", "Antikomunismus je strach a bezmoc" nebo "Cikáni nemůžou za vaše zasraný životy".