Na web Ulož.to míří žaloby, ale pirátské stahování v Česku přežije

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
13. 4. 2014 19:02
Evropští soudci minulý týden zpochybnili i možnost uživatelů stahovat z nelegálních zdrojů v souladu se zákonem, jak zatím platilo v Česku.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Výnosný byznys s nelegálním stahováním hudby, filmů a knih může v Česku už brzy tvrdě narazit. Na tuzemské internetové servery nabízející sdílení souborů totiž míří vlna žalob. Největší a nejznámější z nich – Ulož.to – si vzal na mušku autorský svaz Dilia, zastupující především literární díla a divadelní hry.

Autorům dodal munici i Soudní dvůr EU v Lucemburku v sérii rozsudků z pera českého soudce, profesora Jiřího Malenovského. V nich stanovil podmínky, podle kterých provozovatelé různých internetových služeb a webů odpovídají za pirátský obsah. Jeho dostupnost může navíc podle zástupců autorů překážet rozvoji legálního prodeje.

„Žalobu podáme tento týden. Veškerá rozhodnutí tam budou zohledněna,“ potvrdil pro HN šéf Dilie Jiří Srstka. Podle něj je cílem přinutit Ulož.to, aby skutečně mazalo nahlášený nelegální obsah tak, aby ho nebylo možné znovu nahrát. A umožnilo přístup do databáze souborů, o čemž s ním vede dlouhodobý spor. „Třeba YouTube umožňuje mazání přímo, neklade žádné překážky,“ dodává Srstka.

Zástupci Ulož.to jako už tradičně odmítli žaloby přímo komentovat. Advokát Jan Krabec z kanceláře Pelikán Krofta Kohoutek, který server zastupuje, zopakoval, že „funguje v souladu s národní i evropskou legislativou a dobrovolně přijímá opatření nad rámec svých povinností“. Ve vztahu k evropským rozsudkům pak upozorňuje, že „nelze výroky zjednodušovat a tím zkreslovat či zveličovat jejich možný dopad. Dezinterpretace těchto rozhodnutí by mohla vést k narušení svobody internetu“.

Evropský soudní dvůr nedávno v rozhodnutí týkajícím se rakouské pobočky kabelové televize UPC připustil i možnost nařídit poskytovatelům připojení zablokovat přístup k pirátským stránkám. Zástupci autorů ale u soudu chtějí domoci jen povinností, které mají servery už dle dnes platných zákonů.

Podle partnera kanceláře Baker&McKenzie Jiřího Čermáka se dá odpovědnost webů dovodit i bez evropských rozsudků. „Buď prokáží, že neví o nelegálním obsahu, nebo odpovídají již dávno,“ říká s tím, že posun pro žalobce je tak jen minimální. „Rozhodně se pozice pro žalobu zlepšila,“ myslí si ale ředitelka federace fonografického průmyslu Petra Žikovská.

Evropští soudci minulý týden zpochybnili i možnost uživatelů stahovat z nelegálních zdrojů v souladu se zákonem, jak zatím platilo v Česku. Podle Čermáka ale již ve většině zemí EU platí názor, že zdroj kopie musí být legitimní.

Ministerstvo kultury, pod které autorské právo spadá, nechce na českém zákonu v dohledné době nic výrazněji měnit. „Již nyní můžeme sdělit, že o odstranění výjimky umožňující pořizovat si rozmnoženiny pro osobní potřebu, praktikované v naprosté většině států EU, rozhodně neuvažujeme,“ říká ředitel ministerského odboru autorského práva Pavel Zeman s tím, že by šlo o krok v neprospěch uživatelů. Upozorňuje přitom, že dnes lze jen těžko chtít, aby každý vždy s jistotou rozeznal, co je nelegální zdroj. Zvlášť, když se stále více rozmáhá i nabídka hudby, filmů a seriálů zdarma. „Něco takového by bylo jen těžce vymahatelné,“ připouští také Žikovská.

Jan Klesla

 

Právě se děje

Další zprávy