Cena za jeden hlas voličů. Piráty vyšel na pakatel – 23 Kč

Marek Pokorný Marek Pokorný
15. 10. 2014 19:40
Propočty vycházejí převážně z údajů, které strany poskytly před volbami. Základem výpočtu byl zisk hlasů pro stranu vydělený počtem kandidátů, které postavila.
Foto: Martin Fendrych

Praha - Ani milionové kampaně nezaručí místo na radnici. Přesvědčily se o tom o uplynulém víkendu jak zavedené politické strany, tak i úplní nováčci, kteří neváhali zaplatit obří sumy za billboardy.

Deník Insider navíc spočítal, že některá neúspěšná hnutí s bombastickými kampaněmi zaplatila v přepočtu na jeden získaný hlas ve srovnání s mnohem skromnějšími a zdatnějšími konkurenty velké peníze. A viděno současným pohledem: vyhodila je z okna.

Například pražské sdružení Restart 2014, které za hlas zaplatilo téměř tři a půl tisíce korun. Jde o největší propadák v hlavním městě. Naopak České pirátské straně, která získala na magistrátu čtyři mandáty, stačilo na hlas vydat pouhých třiadvacet korun.

Částky vycházejí z porovnání údajů o nákladech na kampaně poskytnuté samotnými stranami a hnutími před volbami. Základem výpočtu přitom byl zisk hlasů pro stranu vydělený počtem kandidátů, které strana či sdružení postavily.

Neúspěšné hnutí Restart 2014, za nímž stojí bývalý dlouholetý člen ODS Luděk Nezmar, plánovalo zaplatit za kampaň zhruba 2,5 milionu korun. V přepočtu na získané hlasy ho tak jeden volební lístek vyšel na 3419 korun.

Zda není cena až příliš vysoká, lídři hnutí Restart pro Insider neuvedli. Zakladatel restartu Luděk Nezmar v úterý nebral telefon a lídryně strany a kandidátka na primátorku Světlana Kubíková odmítla náklady hodnotit.

"Já nemůžu hodnotit nákladovost, to je věc zakladatelů hnutí. Za mnou jdou ideové výstupy," uvedla Kubíková. Umístění strany však podle ní nelze považovat za neúspěch. "Je to i o sehrání týmu, o zkušenosti," dodala.

Drahá kampaň bez efektu

Jen o něco lépe dopadlo hnutí Pro Prahu kolodějského starosty Zbyňka Passera. Na jeden hlas potřebovalo 1256 korun. Tedy alespoň podle Passerova odhadu nákladů kampaně.

"Třináct milionů byla maximální cílová částka, vypadá to, že se vejdeme pod deset. Zatím máme faktury za 9,6 milionu," řekl Passer pro Insider krátce po volbách.

Ani Pro Prahu se však na magistrát nedostalo. Získalo sice devadesát zastupitelů, ovšem spíše v okrajových částech hlavního města. Passerovce tak nyní bude místo původně zamýšleného skládání koalice zajímat, jak uhradit dluhy za monstrózní kampaň s mnoha billboardy a reklamními poutači v metru.

"Získali jsme úvěr 4,7 milionu, který se má splácet pět let. Padá to na vedení a my jako vedení se na to budeme muset složit," uvedl Passer, bratr developera a miliardáře Radima Passera, který se měl na kampani rovněž finančně podílet několika miliony.

Podle politologů však spojení s rodinou Passerovi, který prohrál volby i ve svých Kolodějích, spíše uškodilo. Říká to například Kamil Švec z Univerzity Karlovy.

"Současně si myslím, že díky tomu, že vešel ve známost problém ohledně dvou hnutí Pro Prahu (na kandidátce bylo jedno napsáno malými písmeny, druhé verzálkami), nejasný prodej loga a podobně, bylo pro voliče složité si na hnutí vytvořit pozitivní názor," míní Švec.

Navíc podle něj například kampaň Passerova hnutí na Praze 5 byla příliš expresivní. “Že je hodně peněz na kampaň, neznamená logicky úspěch. Kampaň musí mít úroveň. Napadá mě poslední fáze kampaně lídra Pro Prahu na Praze 5 Jana Skalického, který tam zametá s narkomany a explicitně mluví o exkrementech, čímž úroveň šla celkově hodně dolů,” dodal Švec.

Na magistrát za pár korun

Jen o něco lépe skončilo, co se financí týká, uskupení 65 Demokratů pražského exprimátora Jana Kasla.

Ani kaslovci se na magistrát neprobojovali, ale za hlas v přepočtu dali 457 korun. Podle politologa Švece měli nečitelný program. "Jasně se ukázalo, že je kampaň až příliš postavená na osobě Jana Kasla. Chyběl program a vlastně i zbytek kandidátů, protože na plakátech byl vidět především pan Kasl," hodnotí Švec.

Takzvané tradiční politické strany typu ČSSD nebo ODS vynaložily na jeden hlas průměrné částky. Sociální demokracie za něj zaplatila 240 korun, ODS pak 285 korun.

Jiný extrém než Restart 2014 nebo Pro Prahu představuje Česká pirátská strana, které na jeden hlas stačilo jen třiadvacet korun. Piráti do kampaně vložili podle oficiálních údajů jen 400 tisíc korun. "Peníze nám ještě zbyly," hlásí pražský lídr Pirátů Jakub Michálek.

Rozdíl mezi svojí stranou a hnutími, která přes nákladnou kampaň neuspěla, vidí v práci v terénu. "Dali jsme do toho práci dobrovolníků," dodal Michálek.

I skromný rozpočet Pirátům bohatě stačil na čtyři křesla na magistrátu a vítězné ANO připustilo, že s nimi hodlá jednat o možné účasti v koalici. Sami Piráti by ovšem raději zůstali aktivní opozicí.

Lesklá karoserie z Brna

Podobně jako passerovci, Restart nebo Demokraté Jana Kasla však budou ztráty počítat i mimo hlavní město. Například hnutí Toryové, které se v žádném z míst, kde postavilo kandidátku – České Budějovice, Most a Ostrava – neprobojovalo do zastupitelstva. Na otázky Insideru ohledně nákladů na kampaň Toryové neodpověděli.

Pod pětiprocentní hranicí skončil i ambiciózní brněnský podnikatel v kybernetice Ladislav Chodák s hnutím A co Brno? "Voliči upřednostnili moderní nálepku ANO nebo revoluční Žít Brno. Více je oslovila lesklá karoserie," okomentoval Chodák volební výsledek pro Hospodářské noviny.

Článek vyšel 15. října 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

Další zprávy