Kdy se Češi dostanou na německé platy? Statistiky ukazují, že se k nim přibližují

Johana Kofroňová Johana Kofroňová
19. 11. 2024 18:30
"Čtyři roky nestačily, potřebuji osm let, pak budeme mít platy jako v Německu a špičkové univerzity a firmy. Už nebudeme žádná montovna," prohlásil Fiala v České televizi. Ekonomové označují tento vývoj za nepravděpodobný, minimálně v dalším volebním období a několika dalších. Obdobný vývoj sliboval i Václav Klaus v roce 1996, ani tehdy se výsledek nedostavil.
Foto: Aktuálně.cz

Průměrná čistá roční mzda je pro samostatně žijícího člověka bez dětí v Česku podle Eurostatu 17 168 eur, tedy přes 433 tisíc korun. V Německu si pracující průměrně za rok přijdou na 38 086 eur, tedy 962 tisíc korun českých, více než dvojnásobek. Rozdíl je podle ekonomů možné zmenšit, jen to nebude v nejbližší době. I premiér svůj výrok později zjemnil a označil ho za pozitivní vizi, která u nás naráží na „zasmušilé kritiky a nesebevědomé pochybovače“.

Průměrná roční mzda v Česku roste. V roce 2000 byla 3504 eur, tedy 89 tisíc českých korun. V loňském roce byla přes 17 tisíc eur.

Jenže mzdy rostly i v celé Evropě. A tak i přes neustálý růst jsme se Německu nevyrovnali.

Rozdíl mezi německými a českými výplatami je sice nejmenší od vstupu Česka do Evropské unie, stále je ale německá mzda více než dvojnásobná.

Rozdíl se zmenšuje, i pokud mzdy přepočítáme na standard kupní síly – tedy kolik si reálně může člověk za dané peníze pořídit. I po tomto přepočtu si však Němci mohou pořídit o 80 procent více než Češi.

"Postupný růst české mzdové hladiny k té německé probíhá dlouhodobě. V pozadí je především spontánní tlak napjatého trhu práce. Ten polevuje jen velmi zvolna, takže pokračující mzdové přibližování se dá čekat i v dalších letech, byť jistě zdaleka ne rychlostí naznačenou premiérem," říká ekonom České spořitelny Michal Skořepa.

Hlavní ekonomka Raiffeisenbank a Fialova poradkyně Helena Horská mluví o teoretickém "výrazném zúžení mzdové mezery". Dohnat Německo během pěti let je podle ní spíše nepravděpodobný scénář. "Já bych to v prognóze neměla. Vyžadovalo by to výrazné zvýšení jak kurzu koruny, tak i mezd, což nicméně v prognóze nemáme," dodává členka Národní ekonomické rady vlády.

Podle Miroslava Nováka, analytika společnosti Akcenta, je možnost dohnat Německo ne otázka příštího volebního období, ale několika desetiletí. "Produktivita práce v Česku by musela růst rychleji než ta německá. Při vyšší produktivitě práce bude zároveň posilovat koruna vůči euru. Teoreticky je to jednoduché - snažit se o ekonomiku s vyšší přidanou hodnotou. Prakticky to provést je o poznání složitější a je to běh na dlouhou trať," vysvětluje Novák.

Středoevropské země vsadily podle Nováka v posledních 30 letech na růstový model relativně levné pracovní síly s těžištěm ve zpracovatelském průmyslu a silnou orientaci na export do Německa. "Tento model se pomalu vyčerpává. Pokud se chceme k Německu dále hospodářsky přibližovat, je nutné přejít na model s vyšší přidanou hodnotou," dodává Novák.

Podle Skořepy by mohlo proces přiblížení se německým výplatním páskám urychlit posílení role odborů, o které ale Češi podle všeho nijak zvlášť nestojí. Vláda by mohla také zvýšit minimální mzdu, ale to je pouze nepřímý nástroj. "Jistý přínos by mělo i geografické rozpohybování české pracovní síly, pokud by se povedlo oslabit vazbu Čechů k místu, kde bydlí, a pokud by se povedlo urychlit stavební řízení," domnívá se.

Celý proces je spíše dlouhodobý. Podle Skořepy i Horské spočívá problém mimo jiné i v malé konkurenceschopnosti českého průmyslu vedle toho německého. 

"K nějakému růstu je primárně potřeba reforma školství středních a vysokých škol, investice do vědy a výzkumu. Dále změna daňového mixu, aby podporoval investice a rozvoj chudších regionů, ne jako dnes, kdy je spíše zatěžuje," vysvětluje sociolog Daniel Prokop, který zasedá v Národní ekonomické radě vlády. 

Snaha přiblížit se Západu je v Česku už v podstatě od sametové revoluce. Podobně sliboval německé mzdy i Václav Klaus v roce 1996. Tvrdil, že pokud bude vládnout i dál, bude na konci dalšího volebního období průměrná mzda dvojnásobná, tedy že za pět let poskočí z 8400 korun na 20 tisíc. Realita byla zhruba 13 tisíc. 

 
JJ
Josef Jeřábekpřed 5 měsíci

Nemusíme je dohánět! Fiala pokud nelže, tak asi tuší, že Německo něco zlého postihne, takže budou mít platy jako my! Pak to dává smysl!

JP
Jan Pölderlpřed 5 měsíci

Jsem netušil, že v Německu budou snižovat platy......

PB
Petr Bartekpřed 5 měsíci

Nârod který řeší cenu vajec a másla na sociálních sítích nemůže dosáhnout úrovně Německa. To by lidé museli změnit myšlení a to se netýká jen starší generace lidí. Je to zažitý standart a manipulace obchodních řetězců, za kterou si můžeme sami. Fiala jen zkouší jak je národ hloupý, na místo aby řešil problémy. Je to další ukázka jak je politika vedena marketingovým týmem, kde se Fiala fotí jak píše vzkazy na tanky pro Ukrajinu etc.. Přeji Petru Fialovi a celé ODS aby sestavovala vládu s Andrejem Burešem. Tak jako když vykopeš na zahradě hlubokou jámu, hodíš kus syrového masa dolů, a všichni potkani v okolí naskáčou. Jakmile je po hostině, potkani se navzájem požerou, a až zbyde jediný, vypustíte ho ven a namlsaný Bureš žere dál. Z Fialy se stává populista a tak jako když Andrej naskočil do politiky s cílovou skupinou podnikatelů, vyžral postupně ČSSD a Komunisty targetující důchodce a kohokoliv z nižší úrovni vzdělání. Přeji hodně štĕstí!

Právě se děje

Další zprávy