Tady raději neparkujte. Ukazujeme místa, kde se ve vaší obci kradou auta nejvíce

Aleš Vojíř Jiří Kropáček Aleš Vojíř, Jiří Kropáček
12. 5. 2024 7:09
Zloději ukradli v Česku v posledních osmi letech 24,5 tisíce aut. Deník Aktuálně.cz připravil na základě policejních dat podrobné mapy, ve kterých městech a ve kterých ulicích vozy mizely nejvíce.
Infografika: Aktuálně.cz

V hlavním městě auta mizí zejména z parkovišť na sídlišti Modřany poblíž ulice Generála Šišky.

Další nebezpečná oblast se v Praze nachází ve Strašnicích mezi krematoriem a sídlištěm Solidarita.

Auta se ve velké míře ztrácejí i ve Vršovicích v okolí Kodaňské či Moskevské ulice a u Vršovického náměstí.

Zloději v Praze mezi lety 2016 a 2023 ukradli celkem 7,7 tisíce aut.

Když se čísla ukradených aut přepočítají na počet obyvatel, nejzatíženější oblastí je Liberecko.

V samotném Liberci zloději v posledních osmi letech ukradli sedm set aut, v celém okrese se jednalo o více než 1,1 tisíce vozidel.

Data: Mapa kriminality | Foto: Shutterstock, Aktuálně.cz

V absolutním počtu mizí auta z ulic především ve velkých městech, ve statistikách tak logicky dominuje Praha a její jednotlivé městské části. Když se ale statistiky těchto trestných činů přepočítají k obyvatelstvu, mapa ukradených vozidel se výrazně promění a do tmava se zbarví především pohraniční regiony.

„Vyšší míru krádeží v příhraničních regionech lze interpretovat mimo jiné i tím, že vozidla jsou snáze a rychleji převezena do zahraničí, což znesnadňuje práci kriminalistům,“ vysvětluje mluvčí policie Ondřej Moravčík.

Krádeže aut v okresech(počet registrovaných trestných činů, roky 2016–2023)

Foto: Aktuálně.cz | Zdroj: Mapa kriminality

I mezi příhraničními oblastmi se vymyká Liberec a jeho okolí. „Liberec je poměrně zatížen tímto druhem kriminality. Napomáhá tomu velikost města, blízkost státní hranice a dopravní tepna mezi Prahou a zahraničím,“ píše liberecká městská policie policie na webu. „Nejvíce problémovými místy jsou velká parkoviště u některých obchodních domů, ale také různá přírodní parkovací místa na okraji města, na lesních cestách a tak podobně. Naopak relativně bezpečnými místy pro parkování jsou lokality pod dohledem městského kamerového systému, soukromé garáže a hlídaná parkoviště,“ dodává.

Ukrást auto je čím dál těžší

Z policejních statistik za celé Česko vyplývá, že od roku 2016 do roku 2023 zloději ukradli 24,5 tisíce aut. Čísla ale ukazují na jeden pozitivní trend: zatímco před deseti lety mizelo z ulic přes deset tisíc vozidel ročně, v posledních letech je to čtyřikrát méně. Policisté tak ročně řeší zhruba 2,5 tisíce krádeží aut.

Krádeže aut(počet registrovaných trestných činů)

Zdroj: Policie ČR | Foto: Aktuálně.cz

„Počet odcizených vozidel klesá úměrně jejich zabezpečení a především umístění na sekundárním trhu. U novějších vozidel je podstatně obtížnější vozidlo odcizit a také jej následně zpeněžit či legalizovat,“ říká policejní mluvčí Moravčík. Zároveň dodává, že český vozový park patří mezi nejstarší v Evropě a mezinárodní gangy zlodějů raději operují v zemích, kde jezdí vyšší podíl luxusních vozů. Ostatně i kriminální zprávy často plní policejní záběry honiček se zloději luxusních aut, které přes Česko převážejí z Německa dál na východ.

Situace se zlepšila i na zmíněném Liberecku. „Liberec byl dlouhou dobu silně zatížen krádežemi vozidel a na tuto problematiku byly opakovaně cíleny projekty prevence kriminality. V poslední době je zaznamenáván pokles krádeží aut jak v celém Česku, tak i v Liberci,“ píšou autoři Plánu prevence kriminality statutárního města Liberec pro období 2023 až 2027.

Policisté dlouhodobě doporučují lidem investovat do pasivního zabezpečení v podobě tajných vypínačů, mechanických zajištění či softwaru na sledování vozidla. „Za ideální preventivní řešení považujeme využití možnosti parkování v uzavřeném prostoru,“ dodává mluvčí Moravčík.

Jak se kradla auta ve vašem městě v letech 2016 až 2023? To se dozvíte v následující infografice. Obsahuje všechny registrované krádeže aut, jak je eviduje policie v mapě kriminality. Policie kvůli ochraně obětí neuvádí přesné místo spáchání trestného činu, ale obce rozčlenila do plošek, takzvaných Voroného polygonů. K nim již počty trestných činů uvádí. Po vyhledání obce, která vás zajímá, lze pomocí myši v mapě dál zoomovat a pohybovat se po ní. Ve chvíli, kdy vyhledáte další obec, je nutné kliknout na ikonu domečku v levé horní části mapy.

Krádeže aut(registrované trestné činy, 2016–2023)

Infografika: Aktuálně.cz | Zdroj: Policie ČR

Voroného diagramy jsou zbarveny podle počtu registrovaných krádeží aut. Čím tmavší odstín, tím větší počet zaznamenaných činů. Černá barva je přiřazena místům se čtyřiceti a více krádežemi aut v období mezi roky 2016 až 2023. U každé plošky je uvedeno, kolik z evidovaných trestných činů se na daném území přímo událo, kolik jich zde bylo případně nahlášeno na místní policejní služebně a podobně. Pokud obec v mapě nefiguruje, znamená to, že podle údajů z mapy kriminality v ní policisté mezi lety 2016 až 2023 neevidovali žádnou krádež auta.

 

Právě se děje

Další zprávy