Lidé dostanou právo vědět, kolik berou jejich kolegové. Zjistit to můžou už teď

Johana Kofroňová Štefan Novák Johana Kofroňová, Štefan Novák
Aktualizováno 19. 5. 2024 15:55
Víte, kolik berou vaši kolegové? Nová evropská směrnice si klade za cíl vyrovnat rozdíly v odměňování. Firmy s více než sto zaměstnanci by v Česku měly mít od roku 2026 povinnost sdělit svým lidem rozmezí, v jakém se pohybuje odměna za danou práci. To by mělo lidem ulehčit vyjednávání o zvýšení mzdy a zabránit tomu, aby ženy braly méně než muži.
Foto: Aktuálně.cz

Nový zákon by měl zabránit tomu, aby stávající zaměstnanci dopláceli na svoji loajalitu k firmě. A brali méně peněz, než kolik dostanou jejich noví kolegové, o které se zaměstnavatelé na trhu práce v době nízké nezaměstnanosti přetahují. Zároveň je stále rozdíl i mezi tím, kolik vydělávají na stejných pozicích ženy a kolik muži. Redakce Aktuálně.cz získala data, díky kterým se lze už dnes podívat, jaké výplaty mají lidé v konkrétních profesích.

Zdroj: ČSÚ, MPSV; Fotografie: Aktuálně.cz

V Česku bylo v roce 2022 přes 135 tisíc prodavačů a prodavaček. Jejich mediánová mzda byla 26 688 korun. To znamená, že polovina z nich měla vyšší výplatu a polovina nižší.

Mediánová mzda kuchařů nedosahovala v roce 2022 ani 25 tisíc korun. Jednalo se tak až o 316. nejlépe placenou profesi ze 340.

V roce 2022 byla mediánová mzda všeobecných sester bez specializace 46 661 korun. Jednalo se tak o 103. nejlépe placenou profesi.

Učitelům a učitelkám na druhém stupni základních škol a na středních školách se v roce 2022 poprvé výplaty přehouply přes 50 tisíc korun.

Přes 44 tisíc korun si vydělávají obchodní zástupci. Jednalo se tak o 121. nejlépe placenou profesi.

Účetní společně s odbornými pracovníky ekonomiky a personalistiky vydělávají také více, než je mediánová mzda. Více než oni vydělávají zaměstnanci ve 42 procentech profesí.

Mediánová mzda byla v Česku na konci roku 2022 37 418 korun. Polovina zaměstnaných lidí v Česku tedy vydělávala více a polovina méně. Na to, jak si stojíte v porovnání se zbytkem Čechů a taky vedle svých kolegů, se můžete podívat v následující infografice.

Ta ukazuje vývoj mediánových mezd v posledních deseti letech u více než tří stovek profesí. Zvolte si profesi, která vás zajímá (začněte psát nebo si zvolte z nabízeného seznamu). Vybraná profese se vám pak zvýrazní v grafu silnou modrou linkou. Červená čára pak zobrazuje mediánovou mzdu napříč všemi profesemi.

Rozdíly v odměnách na stejných pozicích zkoumá společnost PwC. Podle jejich indexu Women in Work vydělávají na stejných pozicích ženy v Česku o 17 procent méně než jejich kolegové muži. Mezi hlavní důvody patří dlouhá rodičovská dovolená, málo nabízené částečné úvazky, které usnadní návrat po mateřské, či jednoduše to, že si ženy neumí o více peněz říct.

Důvodů je ale více. Ženy častěji pracují v méně odměňovaných odvětvích, jako je péče, prodej či vzdělávání. Vysoký podíl mužů je zase v oblasti vědy, technologií nebo inženýrství. Na vedoucích pozicích chybí ženy, v pozici výkonných ředitelek jsou ženy zastoupeny pouze z 10 procent. Ovšem i když se ženy na vysoké pozice dostanou, často stejně vydělávají méně než muži. Právě tomu se snaží nová směrnice zabránit.

 

Právě se děje

Další zprávy