Nový zákon by měl zabránit tomu, aby stávající zaměstnanci dopláceli na svoji loajalitu k firmě. A brali méně peněz, než kolik dostanou jejich noví kolegové, o které se zaměstnavatelé na trhu práce v době nízké nezaměstnanosti přetahují. Zároveň je stále rozdíl i mezi tím, kolik vydělávají na stejných pozicích ženy a kolik muži. Redakce Aktuálně.cz získala data, díky kterým se lze už dnes podívat, jaké výplaty mají lidé v konkrétních profesích.
Mediánová mzda byla v Česku na konci roku 2022 37 418 korun. Polovina zaměstnaných lidí v Česku tedy vydělávala více a polovina méně. Na to, jak si stojíte v porovnání se zbytkem Čechů a taky vedle svých kolegů, se můžete podívat v následující infografice.
Ta ukazuje vývoj mediánových mezd v posledních deseti letech u více než tří stovek profesí. Zvolte si profesi, která vás zajímá (začněte psát nebo si zvolte z nabízeného seznamu). Vybraná profese se vám pak zvýrazní v grafu silnou modrou linkou. Červená čára pak zobrazuje mediánovou mzdu napříč všemi profesemi.
Rozdíly v odměnách na stejných pozicích zkoumá společnost PwC. Podle jejich indexu Women in Work vydělávají na stejných pozicích ženy v Česku o 17 procent méně než jejich kolegové muži. Mezi hlavní důvody patří dlouhá rodičovská dovolená, málo nabízené částečné úvazky, které usnadní návrat po mateřské, či jednoduše to, že si ženy neumí o více peněz říct.
Důvodů je ale více. Ženy častěji pracují v méně odměňovaných odvětvích, jako je péče, prodej či vzdělávání. Vysoký podíl mužů je zase v oblasti vědy, technologií nebo inženýrství. Na vedoucích pozicích chybí ženy, v pozici výkonných ředitelek jsou ženy zastoupeny pouze z 10 procent. Ovšem i když se ženy na vysoké pozice dostanou, často stejně vydělávají méně než muži. Právě tomu se snaží nová směrnice zabránit.