Na sněhu, nebo na blátě? Data ukazují, kde a kdy si Češi užili naposledy bílé Vánoce

Aleš Vojíř Štefan Novák Aleš Vojíř, Štefan Novák
před 15 hodinami
Kdo si chce pravidelně užívat na Štědrý den tu pravou "ladovskou zimu", měl by rok co rok sbalit vánoční dárky a vyrazit na chalupu v nejvyšších českých horách. Například na Labské boudě v Krkonoších či Lysé hoře v Beskydech bylo loni přes metr sněhu. Nicméně ani tyto vysokohorské lokality nezaručují jistotu bílých Vánoc každý rok - třeba v roce 2020 hlásily nulovou sněhovou pokrývku. A bude hůř.

Bílé Vánoce jsou u nás vzácností, říká klimatolog Radim Tolasz z Českého hydrometeorologického ústavu. "Zima se ve srovnání dvou posledních třicetiletí oteplila o 1,1 stupně Celsia," vysvětluje.

V zimních měsících tak docela "běžně" meteorologové hlásí teploty převyšující 15 stupňů Celsia. A když už v zimě napadne sníh i v nížinách, velmi rychle odtaje. Lepší situace logicky panuje na horách, nicméně i tam se ale průměrná výška sněhové pokrývky snižuje a zimy se zkracují.

Přesto má pro příznivce kouzelné zimy z děl malíře Josefa Lady alespoň částečnou útěchu: bílé Vánoce nejsou vyloučené ani v budoucnosti. Jen je zkrátka třeba počítat s faktem, že dní se sněhovou pokrývkou významně ubývá. 

Sníh na Štědrý den nicméně nebyl samozřejmostí ani před desítkami let. "Vánoční obleva k nám běžně přicházela i před padesáti lety, jen na to zapomínáme a více si pamatujeme sněhové přívaly a sáňkování v okolí měst," dodává.

Datová redakce online deníku Aktuálně.cz proto připravila infografiku, kolik centimetrů sněhu bylo na Štědrý den v různých koutech republiky v posledních více než šedesáti letech.

Přestože loni bylo 24. prosince pár centimetrů sněhu například v Brně, Olomouci i Ostravě, naposledy si většina Česka mohla užít bílé Vánoce v roce 2010.

Pravděpodobnost Štědrého dne se sněhem samozřejmě roste s přibývající nadmořskou výškou. Například na krkonošské Labské boudě, která leží v 1320 metrech nad mořem, byla štědrodenní sněhová pokrývka 40krát v 41 měřených letech. Na Lysé hoře v Beskydech, která se rozkládá v téměř v totožné nadmořské výšce, pak 59krát z 63 měřených let. Ale i tam například v roce 2020 hlásily meteorologické stanice nulovou sněhovou pokrývku.

Z dat v posledních letech vyčnívá rok 2001, kdy byl na Štědrý den sníh po celé republice a několik stanic zaznamenalo rekordy ve výšce sněhové pokrývky. Například v Karlových Varech bylo 35 centimetrů a v Hradci Králové 22 centimetrů. 

Ještě více sněhu pak leželo na českém území v roce 1981. A vůbec nejvíce sněhu na Štědrý den naměřili meteorologové v roce 1974 na Vrbatově boudě v Krkonoších, kde bylo 215 centimetrů. V Praze rekord padl v roce 1969, kdy sněhová pokrývka ve středu města přesahovala dvacet centimetrů a na jeho okraji téměř třicet.

Co se týče průměrných teplot na Štědrý den, ty se v posledních desetiletích drží na velké části území nad nulou. Například v pražském Klementinu a Českých Budějovicích bylo loni skoro deset stupňů nad nulou, v Brně přesáhla teplota v průměru pět stupňů.

Nejchladnějším rokem byl podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu v posledních šedesáti letech jeden z prvních, tedy 1961. V Klementinu naměřili průměrnou denní teplotu minus jedenáct stupňů, obdobně jako v Brně-Tuřanech. 

 

Právě se děje

Další zprávy