USA se sice skládají z 50 států, zraky celého světa se však během volebního klání upírají jen k sedmi z nich označovaných jako tzv. swing states neboli kolísavé státy. Jen u těch se totiž očekává rozdíl mezi ziskem republikánského kandidáta Donalda Trumpa a demokratickou nominantkou Kamalou Harrisovou méně než pět procentních bodů.
Výsledky ve swing states rozhodnou celé volby. Může za to americký volební systém, v němž vítěz v daném státě bere vše – tedy hlasy všech jeho volitelů. V důsledku toho se může stát americkým prezidentem i kandidát, který získá méně voličských hlasů než jeho soupeř, jako se to podařilo Trumpovi před osmi lety. Tehdy za svou soupeřkou Hillary Clintonovou zaostal o bezmála tři miliony hlasů. Získal ovšem téměř všechny hlasy volitelů ze států, kde byl rozdíl menší než jeden procentní bod, a to rozhodlo. Nyní může zažít déjà-vu.
V letošních volbách se za swing states považuje 7 států - Georgia, Severní Karolína, Michigan, Wisconsin, Nevada a Arizona.
Hraje se tak o 93 volitelských hlasů z celkových 538.
V posledních amerických prezidentských volbách, v roce 2020, bylo kolísavých států dokonce 10.
V některých z nich získali kandidáti většinu i o desetiny procent. V Georgii rozhodlo pouze 11 779 hlasů, v Arizoně dokonce 10 457 hlasů.
Seznam swing states se v průběhu historie mírně obměňuje. Letos je na něm Georgia, Severní Karolína, Michigan, Wisconsin, Nevada a Arizona. Přestože se počet swing states od minulých voleb snížil, dohromady představují 93 z celkového počtu 538 volitelských hlasů, tedy více než 17 procent. To je stále více než dost na zvrácení celkového výsledku voleb.
V pěti kolísavých státech se podle posledních průzkumů síly vyrovnávají, pouze v Arizoně a Georgii navýšil Trump své vedení nad Harrisovou na přibližně dva procentní body. Před čtyřmi lety v obou zvítězil současný prezident Joe Biden, Donald Trump získal pouze Severní Karolínu.
Pár dní před volbami jsou kandidáti na celoamerické úrovni stále velmi vyrovnaní.
V Arizoně si drží náskok Donald Trump.
V Georgii je náskok Donalda Trumpa nižší, ale stále nad Kamalou Harrisovou vítězí.
V Michiganu přebrala po krátkém zavázání převahu opět Kamala Harrisová.
V Nevadě velmi stoupla podpora demokratů po odstoupení Joe Bidena. V posledních dnech má ale silnější podporu Donald Trump.
Pensylvánie je jedním z těch států, kde se podpora Harrisové rozkolísala a v posledních dnech dominuje Trump.
I v Severní Karolíně má Trump lehkou převahu.
Ve Wisconsinu si držela Harrisová jemnou převahu od začátku srpna. V posledních dnech ji ale Trump dýchá na záda.
Některé swing states mají podobný charakter. Michigan a Wisconsin leží v takzvaném Rezavém pásu, který se táhne od atlantského pobřeží k Velkým jezerům a v minulosti byl známý svým těžkým průmyslem, zatímco Arizona, Severní Karolína a Gergia patří do takzvaného Slunečního pásu, jenž zaujímá celý jih USA mezi oběma pobřežími a kromě teplejšího klimatu jej charakterizuje rychlý růst populace. Roli ve volbách proto hraje také to, jak se oběma soupeřům daří oslovovat a mobilizovat jednotlivé skupiny voličů.
Jednu z nejpodrobnějších a nejvěrohodnějších sond do preferencí jednotlivých sociodemografických skupin představuje průzkum washingtonského think-tanku Pew Research Center z přelomu srpna a září. Zúčastnilo se jej téměř 10 tisíc Američanů. Jeho hlavní zjištění slibuje drama až do konce – americká společnost je rozdělena na dva stejně velké tábory, z nichž každý představuje 49 procent všech voličů.
Typickým příznivcem Kamaly Harrisové je člověk podobný jako ona sama, tedy vzdělaná černoška. Harrisová má větší šance také u dalších etnických minorit, hispánců a asiatů. Výrazně boduje u voličů mladších 30 let a u odborářů.
Bývalého prezidenta budou volit stejně jako před minule a předminule především bílí muži ve středním až seniorském věku. Vede také u těch, kteří se nedostali na vysokou školu nebo ji nedokončili. Mimoto má Donald Trump většinovou podporu válečných veteránů.
“Trumpova klíčová výhoda spočívá v ekonomice, kterou voliči považují za nejdůležitější téma těchto voleb,” zdůrazňují autoři průzkumu. Harrisová podobně silné eso v rukávu nemá, právo na potrat, kde sbírá body, není pro mnoho Američanů tak silné téma. Voliči však příznivěji hodnotí její lidské vlastnosti, jako je vlídnost, upřímnost a čestnost. Oproti odstoupivšímu prezidentovi Joe Bidenovi u ní také málokdo pochybuje o tom, že by ji k výkonu prezidentské funkce chyběly duševní vitalita.