Česko evakuuje z Afghánistánu kromě svých diplomatů i místní, kteří mu pomáhali

ČTK Redakce ČTK, Redakce
Aktualizováno 14. 8. 2021 22:00
Bezpečnostní rada státu rozhodla o záchraně všech zaměstnanců české ambasády v Afghánistánu, včetně místních občanů. Ministerstvo obrany se také postará o přemístění tlumočníků a jejich rodin, pokud o to budou mít zájem. Od Tálibánu by jim hrozila smrt. Evakuační lety se mají uskutečnit v nejbližších dnech.
Ilustrační foto z bojů v Afghánistánu.
Ilustrační foto z bojů v Afghánistánu. | Foto: Reuters

O okamžitém stažení čekých diplomatů z afghánské metropole Kábulu na mezinárodní letiště rozhodl ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) už odpoledne. Oba lidi, kterých se opatření týká, doprovodila na letiště česká Vojenské policie.

Na svém večerním jednání se pak Bezpečnostní rada státu shodla, že seznam evakuovaných osob rozšíří také o místní spolupracovníky a tlumočníky, kteří pomáhali českému zastoupení i armádě. "Bezpečnostní situace v zemi se radikálně změnila. V tuto chvíli podnikáme veškeré kroky tak, aby naši diplomaté mohli bezpečně opustit Afghánistán. Postaráme se rovněž o místní síly na naší ambasádě, tak jak to dělají všechny evropské státy," uvedl ministr zahraničních věcí Kulhánek. 

"Práce tlumočníků si vážím. O tlumočníky a jejich rodiny se postaráme. A ty, kteří projevili zájem o přemístění do ČR, přemístíme," upřesnil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Tlumočníkům i dalším spolupracovníkům Česka a jejich rodinám hrozí ze strany Tálibánu smrtelné nebezpečí. Evakuační lety by se měly uskutečnit v nejbližších dnech. Úřad vlády ale nechce až do ukončení operace z bezpečnostních důvodů poskytovat detailnější informace.

Vláda byla v posledních dnech kritizována, že spolupracovníkům české armády v Afghánistánu pomáhá pomalu. Sobotní oznámení část představitelů opozice přijala pozitivně. "Tohle je správné a jediné možné rozhodnutí, pokud chceme být bráni ve světě jako spolehlivý spojenec. Vláda by si ale měla uvědomit, že jde doslova o každou minutu," uvedla například k pomoci místním silám pracujícím na české ambasádě předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Kriticky k postupu vlády se vyslovil bývalý ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD). Poznamenal, že vláda pomoc schválila koncem července. "Od té doby rychle postupuje jen Tálibán. Pomoc lidem, kterým jde o život, proti tomu pokulhává. Vysíláme tím signál i současným či budoucím spolupracovníkům, jak si jejich práce vážíme," napsal na twitteru.

 

Právě se děje

Další zprávy