Sto tisíc Bělorusů vyšlo do ulic. Lukašenko je nevyslyšel, chystá se národní stávka

ČTK ČTK
25. 10. 2020 20:12
Více než 100 tisíc lidí v neděli demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Opozice mu k neděli dala ultimátum k rezignaci a propuštění všech politických vězňů, jinak začne v pondělí celonárodní stávka. Lukašenko však ultimátum ignoroval.

I v neděli v Minsku bezpečnostní složky použily proti demonstrantům slzný plyn a zadržely přes 100 lidí. "Zítra, 26. října, začne celostátní stávka," citovala agentura Interfax opoziční vůdkyni Svjatlanu Cichanouskou. Právě ona dala Lukašenkovi před necelými dvěma týdny toto ultimátum.

"Dnes ve 23:59 (v neděli ve 21:59 SEČ - pozn. red.) vyprší ultimátum našeho lidu dané prezidentovi. Pokud nesplní naše požadavky, Bělorusové zahájí národní stávku. Režim Bělorusům znovu ukázal, že síla je to jediné, čeho je schopen," uvedla v neděli večer Cichanouská, která žije v exilu v Litvě a která v srpnových volbách kandidovala proti Lukašenkovi místo svého uvězněného manžela.

Policie v neděli podle organizace pro lidská práva Vesna-96 zadržela při manifestacích 112 lidí, některé už ale propustila, uvedla večer agentura Interfax. Desítky lidí byly zadrženy také ve městě Lida na západě země, kde policie podle agentury Reuters použila proti demonstrantům i slzný plyn.

Centrum běloruské metropole v neděli před demonstrací uzavřely stovky policistů a vojáků. Úřady tam zavřely více než deset stanic metra a vypnuly vysokorychlostní internet pro mobilní telefony, aby lidem zkomplikovaly domluvu ohledně protestů. Davy lidí i přesto pochodovaly Minskem s historickými červeno-bílými vlajkami a skandovaly "Demisi", "Stávka".

Lukašenko vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, Evropská unie, Spojené státy i další země považují výsledky za zmanipulované.

Protesty v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce, a to přes četné zatýkání a mnohdy brutální zákroky bezpečnostních sil vůči demonstrantům. Nejvíce lidí vychází do ulic protestovat proti Lukašenkovi právě v neděli.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy