Česko a další země Evropské unie nejspíš stáhnou své velvyslance z Běloruska

ČTK ČTK
7. 10. 2020 19:16
Po Litvě a Polsku odvolávají své velvyslance z Běloruska další země Evropské unie - Česko, Německo, Estonsko a Lotyšsko. Podle agentury Reuters to oznámilo litevské ministerstvo zahraničí. Černínský palác se k situaci zatím oficiálně nevyjádřil. V Bělorusku pokračují demonstrace proti Alexanderu Lukašenkovi zvolenému ve volbách, které mnozí označují za zmanipulované.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bělorusko v pátek odvolalo ke konzultacím své velvyslance z Polska a Litvy a obě země obvinilo z vměšování do vnitřních záležitostí, neboť poskytují útočiště představitelům běloruské opozice. Minsk zároveň Polsko a Litvu vyzval, aby také odvolaly své diplomaty. Tento krok zpočátku obě země odmítly, v pondělí však litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius oznámil, že Varšava a Vilnius ve snaze snížit napětí své velvyslance dočasně stahují.

Mluvčí Černínského paláce podle středeční zprávy agentury Reuters uvedla, že Česká republika zvažuje solidární krok s Polskem a Litvou. Oficiální vyjádření Černínského paláce však zatím není k dispozici.

Estonský ministr zahraničí Urmas Reinsalu sdělil, že Bělorusko vyvíjí na Litvu a Polsko "neopodstatněný" tlak. "Našeho velvyslance z Běloruska jsme se rozhodli odvolat ke konzultacím do Tallinnu na protest proti běloruským krokům," uvedl Reinsalu.

Německý velvyslanec v Bělorusku odcestoval do Berlína ke konzultacím v úterý. Agentura DPA téhož dne napsala, že spolková vláda chce tímto způsobem vyjádřit solidaritu Polsku a Litvě.

Lotyšsko, Litva a Estonsko, někdejší sovětské pobaltské republiky, jako první ze zemí Evropské unie uvalily sankce na Lukašenka i na další běloruské činitele. Evropská unie minulý týden přijala sankce proti čtyřiceti běloruským představitelům, mezi nimiž ale Lukašenko není.

V Bělorusku od srpnových prezidentských voleb neutichají protirežimní protesty. Proti demonstrantům opakovaně zasahuje policie. Agentura Reuters v neděli napsala, že již bylo zadrženo 13 tisíc lidí a že hlavní představitelé opozice skončili buď ve vězení nebo za hranicemi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy