Z Běloruska na podzim emigrovalo víc lidí než za celý loňský rok. Uprchly tisíce osob

ČTK ČTK
22. 10. 2020 7:05
Nehledě na hranice uzavřené kvůli koronaviru odjelo od začátku podzimu do Polska okolo 10 000 Bělorusů, další tři tisícovky pak na Ukrajinu a dohromady do 500 lidí do Litvy a Lotyšska, uvedl nezávislý server Tut.by s odvoláním na údaje zveřejněné ministerstvem vnitra.
Protesty v Bělorusku
Protesty v Bělorusku | Foto: Reuters

"Za necelé dva měsíce letošního roku odjelo do ciziny několikanásobně více lidí (z Běloruska), než za celý loňský rok," zdůraznil server Tut.by.

"Monitorujeme situaci, sledujeme pohyb našich občanů, přičemž přihlížíme k tomu, že řada států poskytla našim občanům jisté preference," řekl státní agentuře Belta náčelník odboru občanství a migrace ministerstva Aljaksej Bjagun. Poukazoval tak na skutečnost, že okolní státy slíbily poskytnout útočiště Bělorusům pronásledovaným úřady za účast na protestech proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi.

Podle Bjaguna je možné, že část lidí, která toužila emigrovat, situace využila, aby získala postavení uprchlíků v Polsku či v Pobaltí. Ale většina Bělorusů podle něj odjela do ciziny za prací.

"Situace není kritická a nezpůsobuje vážné škody národní bezpečnosti," prohlásil představitel ministerstva vnitra. Migrační trendy podle něj budou jasnější na konci čtvrtletí či pololetí, protože mnohé státy zavedly karanténní omezení, která mohou Bělorusům komplikovat návrat do vlasti.

Tut.by poznamenal, že na webu Bjagunova odboru lze nalézt údaje, podle kterých za prvních devět měsíců letošního roku do Polska odjelo 779 Bělorusů, do Litvy 1122 a nikdo nevycestoval do Lotyšska či Ukrajiny.

"Tato čísla se výrazně liší od údajů za dva měsíce, které ohlásil náčelník," upozornil Tut.by. Háček je ale podle serveru v tom, že ve statistikách ministerstva figurují pouze lidé migrující za prací "za přispění právnických osob a individuálních podnikatelů se speciálním povolením (licencí) pro činnosti související se zaměstnáváním mimo hranice Běloruska". Čili ti, kdo si dokázali najít práci v cizině sami, anebo odjeli do zahraničí z jiného důvodu, se v této statistice neobjeví.

Ale podle údajů běloruského statistického úřadu Belstat v loňském roce z Běloruska do Poska odjelo 1751 lidí, na Ukrajinu 1890, do Litvy 435, do Lotyšska 131. Každopádně "za dva měsíce letošního roku do Polska odjelo pětkrát více lidí než za celý loňský rok, na Ukrajinu skoro dvakrát více a do Litvy a Lotyšska přibližně stejně jako za celý loňský rok", konstatoval server.

Video: Sexuální násilí, bití a mučení. Běloruský režim útočí na protestující ženy a děti

Sexuální násilí, bití a mučení. Běloruský režim útočí na protestující ženy. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na východoindické pobřeží udeřil cyklón Nivar, jedna žena zemřela po zřícení stěny podmáčeného domu

Na východoindické pobřeží ve čtvrtek časně ráno místního času za doprovodu prudkého deště a vichru udeřil cyklón Nivar, kvůli kterému tamní úřady musely evakuovat desítky tisíc lidí. Informovala o tom agentura AFP. Střed bouře po mírném oslabení dosáhl pevniny ve 3:00 místního času (středa 23:00 SEČ) v oblasti zhruba 230 kilometrů jižně od Čennaí, ve státě Tamilnádu na jihovýchodě země. Cyklón doprovázel vítr o síle až 130 kilometrů za hodinu.

Prudký vichr ve státech Tamilnádu a Ándhrapradéš vyvracel stromy a sloupy elektrického vedení a vydatné srážky způsobily záplavy. Ve státě Tamilnádu si bouře vyžádala jeden život, když se na ženu zřítila stěna podmáčeného domu.

Nivar podle předpovědí Indického meteorologického úřadu (IMD) v následujících hodinách oslabí a zamíří na sever. Agentura však na twitteru varovala, že nebezpečí "ještě nepominulo, protože část cyklónu je stále nad mořem - i když je už střed nad pevninou".

Zdroj: ČTK
Další zprávy