Z Běloruska na podzim emigrovalo víc lidí než za celý loňský rok. Uprchly tisíce osob

ČTK ČTK
22. 10. 2020 7:05
Nehledě na hranice uzavřené kvůli koronaviru odjelo od začátku podzimu do Polska okolo 10 000 Bělorusů, další tři tisícovky pak na Ukrajinu a dohromady do 500 lidí do Litvy a Lotyšska, uvedl nezávislý server Tut.by s odvoláním na údaje zveřejněné ministerstvem vnitra.
Protesty v Bělorusku
Protesty v Bělorusku | Foto: Reuters

"Za necelé dva měsíce letošního roku odjelo do ciziny několikanásobně více lidí (z Běloruska), než za celý loňský rok," zdůraznil server Tut.by.

"Monitorujeme situaci, sledujeme pohyb našich občanů, přičemž přihlížíme k tomu, že řada států poskytla našim občanům jisté preference," řekl státní agentuře Belta náčelník odboru občanství a migrace ministerstva Aljaksej Bjagun. Poukazoval tak na skutečnost, že okolní státy slíbily poskytnout útočiště Bělorusům pronásledovaným úřady za účast na protestech proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi.

Podle Bjaguna je možné, že část lidí, která toužila emigrovat, situace využila, aby získala postavení uprchlíků v Polsku či v Pobaltí. Ale většina Bělorusů podle něj odjela do ciziny za prací.

"Situace není kritická a nezpůsobuje vážné škody národní bezpečnosti," prohlásil představitel ministerstva vnitra. Migrační trendy podle něj budou jasnější na konci čtvrtletí či pololetí, protože mnohé státy zavedly karanténní omezení, která mohou Bělorusům komplikovat návrat do vlasti.

Tut.by poznamenal, že na webu Bjagunova odboru lze nalézt údaje, podle kterých za prvních devět měsíců letošního roku do Polska odjelo 779 Bělorusů, do Litvy 1122 a nikdo nevycestoval do Lotyšska či Ukrajiny.

"Tato čísla se výrazně liší od údajů za dva měsíce, které ohlásil náčelník," upozornil Tut.by. Háček je ale podle serveru v tom, že ve statistikách ministerstva figurují pouze lidé migrující za prací "za přispění právnických osob a individuálních podnikatelů se speciálním povolením (licencí) pro činnosti související se zaměstnáváním mimo hranice Běloruska". Čili ti, kdo si dokázali najít práci v cizině sami, anebo odjeli do zahraničí z jiného důvodu, se v této statistice neobjeví.

Ale podle údajů běloruského statistického úřadu Belstat v loňském roce z Běloruska do Poska odjelo 1751 lidí, na Ukrajinu 1890, do Litvy 435, do Lotyšska 131. Každopádně "za dva měsíce letošního roku do Polska odjelo pětkrát více lidí než za celý loňský rok, na Ukrajinu skoro dvakrát více a do Litvy a Lotyšska přibližně stejně jako za celý loňský rok", konstatoval server.

Video: Sexuální násilí, bití a mučení. Běloruský režim útočí na protestující ženy a děti

Sexuální násilí, bití a mučení. Běloruský režim útočí na protestující ženy. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušen a v obou směrech se tvoří dlouhé kolony. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic a policie. Doprava je z dálnice odkláněna mezi exity 168 a 178. I objízdná trasa je ale podle policie přetížená. Policie původně v noci na dnešek na twitteru informovala o obnovení provozu na D1, ale zprávu pak smazala a vydala nové informace.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek. V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie v úterý ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Söder to nebude. Německá CDU chce jako nástupce Merkelové Armina Lascheta

Celostátní vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU) se jasně vyslovilo pro předsedu strany Armina Lascheta jako kandidáta unie CDU/CSU na německého kancléře v zářijových volbách. Oznámil to podle agentury DPA mluvčí strany po šestihodinovém jednání špiček křesťanských demokratů v Berlíně. Pro Lascheta podle něj hlasovalo 31 členů vedení, devět pro jeho soupeře, předsedu sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) a bavorského premiéra Markuse Södera a šest členů se zdrželo.

Agentura AFP poznamenala, že populární bavorský vůdce Söder v předstihu přislíbil, že se podřídí rozhodnutí CDU. Laschet je současně premiérem Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy