Irácká armáda popřela informace o náletu u Bagdádu. Úder si měl vyžádal několik obětí

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 1. 2020 9:05
Irácká armáda popřela, že se oblast u vojenské základny Tádží severně od Bagdádu v noci na sobotu stala dějištěm leteckého útoku na zdravotnický konvoj. Informovala o tom agentura Reuters.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Irácké Lidové mobilizační síly (PMF), milice podporované Íránem, dříve uvedly, že konvoj zdravotníků se stal terčem náletu. Později však vydaly další prohlášení, podle kterého se v Tádží žádný zdravotnický konvoj cílem leteckého útoku nestal.

Také mluvčí mezinárodní koalice vedené USA, která v Iráku bojuje proti teroristické organizaci Islámský stát (IS), už dříve informovala, že koalice v posledních dnech žádné letecké údery poblíž letecké základny Tádží nepodnikla. "Fakt: Koalice v posledních dnech nepodnikla letecké údery poblíž základny Tádží (severně od Bagdádu)," uvedl na Twitteru mluvčí koalice.

Zprávy o nich přišly jen den poté, co při americkém útoku v iráckém hlavním městě zemřel klíčový íránský generál Kásem Solejmání a spolu s ním kromě dalších lidí i zástupce velitele PMF Abú Mahdí Muhandis.

Některá média původně naznačovala, že i za novým zprvu potvrzeným úderem stojí Spojené státy. Světové agentury nejprve informovaly, že si letecký úder severně od Bagdádu cílený na bojovníky irácké milice podporované Íránem vyžádal několik mrtvých. Reuters s odvoláním na zdroj v irácké armádě hovořila o šesti zabitých a třech vážně zraněných, agentura AP informovala o pěti zabitých členech milice.

PMF jsou součástí irácké armády a sdružují milice, z nichž mnohé podléhají íránskému vlivu. Podle zdroje Reuters měla po incidentu u vojenské základny Tádží zůstat dvě zničená vozidla a šest ohořelých mrtvol. 

Irák v posledních dnech zažívá sérii nejrůznějších bezpečnostních incidentů. Na přelomu roku napadl americkou ambasádu v Bagdádu dav demonstrantů pobouřených předchozím náletem USA, při kterém přišlo o život 25 členů jedné ze šíitských iráckých milicí. Američané zase reagovali na raketový útok na iráckou vojenskou základnu, který 27. prosince zabil i jednoho amerického civilistu.

Video: Američané zaútočili na letiště v Bagdádu. Velitel íránských elitních jednotek zemřel

Američané zaútočili na letiště v Bagdádu. Velitel íránských elitních jednotek zemřel | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 17 minutami

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února, sdělil ČTK ministr Havlíček.

On-line informační systém MPO pro podávání žádostí do programů COVID je podle Havlíčka připraven. Příjem žádostí začne znovu v sobotu v 08:00, uvedl.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Nový majitel má dát za Vítkovice Heavy Machinery přes 1,2 miliardy korun

Nový majitel by měl za ostravský strojírenský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM) zaplatit 1,2115 miliardy korun. Jde o nejvyšší nabídku ze čtvrtečního druhého kola výběrového řízení. Byla vyvolávací cenou v páteční aukci na portálu verejnedrazby.cz, do níž postoupilo pět nejvážnějších zájemců, a nakonec se ukázala být i konečnou cenou. Za firmu to ČTK sdělil Jaroslav Martínek.

Jméno subjektu, který ve výběrovém řízení předložil nejvyšší nabídku, zatím insolvenční správce Lukáš Zrůst nesdělil. "Bude oznámeno po splnění dílčích povinností ve smyslu insolvenčního zákona," uvedl Martínek.

Prodejní proces páteční aukcí ještě neskončil. Do 27. ledna musí s jejími výsledky vyslovit souhlas věřitelský výbor, zajištění věřitelé a soud. "Pokud bude vysloven, má nový majitel čas do 11. března na doplacení kupní ceny. O den později je nejzazší termín pro uzavření smlouvy o převodu závodu a 15. března je rozhodný den pro převod VHM na nového majitele," uvedl Martínek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy