Irácká armáda popřela informace o náletu u Bagdádu. Úder si měl vyžádal několik obětí

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 1. 2020 9:05
Irácká armáda popřela, že se oblast u vojenské základny Tádží severně od Bagdádu v noci na sobotu stala dějištěm leteckého útoku na zdravotnický konvoj. Informovala o tom agentura Reuters.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Irácké Lidové mobilizační síly (PMF), milice podporované Íránem, dříve uvedly, že konvoj zdravotníků se stal terčem náletu. Později však vydaly další prohlášení, podle kterého se v Tádží žádný zdravotnický konvoj cílem leteckého útoku nestal.

Také mluvčí mezinárodní koalice vedené USA, která v Iráku bojuje proti teroristické organizaci Islámský stát (IS), už dříve informovala, že koalice v posledních dnech žádné letecké údery poblíž letecké základny Tádží nepodnikla. "Fakt: Koalice v posledních dnech nepodnikla letecké údery poblíž základny Tádží (severně od Bagdádu)," uvedl na Twitteru mluvčí koalice.

Zprávy o nich přišly jen den poté, co při americkém útoku v iráckém hlavním městě zemřel klíčový íránský generál Kásem Solejmání a spolu s ním kromě dalších lidí i zástupce velitele PMF Abú Mahdí Muhandis.

Některá média původně naznačovala, že i za novým zprvu potvrzeným úderem stojí Spojené státy. Světové agentury nejprve informovaly, že si letecký úder severně od Bagdádu cílený na bojovníky irácké milice podporované Íránem vyžádal několik mrtvých. Reuters s odvoláním na zdroj v irácké armádě hovořila o šesti zabitých a třech vážně zraněných, agentura AP informovala o pěti zabitých členech milice.

PMF jsou součástí irácké armády a sdružují milice, z nichž mnohé podléhají íránskému vlivu. Podle zdroje Reuters měla po incidentu u vojenské základny Tádží zůstat dvě zničená vozidla a šest ohořelých mrtvol. 

Irák v posledních dnech zažívá sérii nejrůznějších bezpečnostních incidentů. Na přelomu roku napadl americkou ambasádu v Bagdádu dav demonstrantů pobouřených předchozím náletem USA, při kterém přišlo o život 25 členů jedné ze šíitských iráckých milicí. Američané zase reagovali na raketový útok na iráckou vojenskou základnu, který 27. prosince zabil i jednoho amerického civilistu.

Video: Američané zaútočili na letiště v Bagdádu. Velitel íránských elitních jednotek zemřel

Američané zaútočili na letiště v Bagdádu. Velitel íránských elitních jednotek zemřel | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Boje o Náhorní Karabach pokračují pátým dnem

Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami u Náhorního Karabachu pokračují pátým dnem. Baku podle ruských agentur tvrdí, že arménské jednotky utrpěly silné ztráty, Jerevan hovoří o "stabilně napjaté" situaci na frontě a pokračující střelbě během uplynulé noci.

"V noci v oblasti konfliktu zůstalo relativně stabilní napětí. V různých částech (fronty) pokračovaly přestřelky z ručních zbraní a děl," uvedla mluvčí arménského ministerstva obrany Šušan Stepanjanová podle agentury TASS. Nepřítel ve snaze zlepšit své postavení se snažil o přeskupení a přesuny sil, které obránci odhalovali a zneškodňovali, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy