V Bagdádu při požáru v nemocnici pro pacienty s covidem zemřelo 82 lidí

ČTK ČTK
25. 4. 2021 15:20
Bilance obětí sobotního požáru v nemocnici pro pacienty s covidem-19 v Bagdádu vzrostla na 82, zraněných je 110. Informovalo o tom irácké ministerstvo vnitra. Původně se hovořilo o třech desítkách a později o šesti desítkách mrtvých. Oheň zřejmě vypukl kvůli špatnému uskladnění lahví s kyslíkem, z nichž jedna explodovala, uvedla agentura AFP. Premiér kvůli tomu odvolal ministra zdravotnictví.
V Bagdádu při požáru v nemocnici pro pacienty s covidem zemřelo 82 lidí
V Bagdádu při požáru v nemocnici pro pacienty s covidem zemřelo 82 lidí | Foto: ČTK

Požár v nemocnici na jihovýchodě města poblíž mostu Dijála nejspíš začal v patře, kde se nachází plicní oddělení. Mluvčí irácké komise pro lidská práva Alí Akram Bajátí řekl, že mezi mrtvými je nejméně 28 lidí, kteří byli v době požáru napojení na plicní ventilátory na jednotkách intenzivní péče.

Premiér Mustafá Kázimí vyhlásil třídenní smutek a nařídil, aby zodpovědné orgány zveřejnily předběžné výsledky vyšetřování příčin požáru do 24 hodin. Později ale jeho úřad oznámil, že výsledky vyšetřování budou dostupné během následujících pěti dní.

Jakmile se dnes ukázal rozsah tragédie, premiér odvolal ministra zdravotnictví Hasana Tamímího a oznámil, že vyšetřování se bude týkat také toho, zda šéf resortu nezanedbal svoje povinnosti. O funkce na premiérův pokyn přišli i bagdádský guvernér, ředitel nemocnice a lidé zodpovědní za údržbu a bezpečnost zdravotnického zařízení.

"Nedbalost takového rozsahu už není pouhá chyba, ale zločin, za který musí zúčastnění nést odpovědnost," řekl Kázimí.

"Nemocnice neměla systém protipožární ochrany a kvůli stropním podhledům se oheň šířil obrovskou rychlostí… Většina obětí zahynula kvůli tomu, že je bylo třeba odpojit od ventilátorů a převézt. Další se udusili kouřem," citovala agentura AFP zástupce civilní ochrany.

Lékaři z nemocnice novinářům řekli, že nádoby s kyslíkem se skladovaly v nevyhovujících podmínkách. Počet obětí je podle nich tak vysoký i proto, že nemocnice nebyla proti požáru dobře zabezpečená a hasičům dlouho trvalo, než se dostali na místo.

Při záchraně pacientů pomáhali i jejich příbuzní. "Oheň se šířil rychlostí blesku… Svého bratra jsem vzal na ulici. Pak jsem se vrátil do posledního patra. Tam nehořelo, ale našel jsem tam devatenáctiletou dívku, která se dusila, byla na pokraji smrti," uvedl Ahmed Zaki, který byl v době požáru v nemocnici na návštěvě.

Agentura AP připomněla, že Irák nyní zažívá další vlnu epidemie covidu-19, kdy přibývá průměrně více než 8000 nových případů za den. To je v této zemi s 39 miliony obyvatel doposud nejvíce. V Iráku se první oficiálně potvrzený případ koronavirové infekce objevil loni v únoru. Od té doby se tam podle údajů ministerstva zdravotnictví nakazilo přes milion lidí, z nich 15.217 zemřelo. Zdravotnictví této blízkovýchodní země, na němž se podepsala desetiletí války, sankcí i zanedbávání, zažívá kvůli pandemii nebývalý nápor. Vláda vyzývá obyvatele, aby se nechali proti covidu-19 očkovat, zájem o vakcinaci je ale nízký kvůli zažité nedůvěře ke zdravotnímu systému i vakcínám.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Biden se dnes setkal s vůdkyní běloruské opozice Cichanouskou a vyjádřil podporu běloruské snaze o demokracii. Bílý dům o tom informoval na twitteru.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

PPF vstupuje do partnerství s francouzským výrobcem lodí Beneteau

Finanční skupina PPF vytvoří společný podnik s francouzským výrobcem menších rekreačních plavidel a plachetnic Groupe Beneteau. PPF bude mít ve společném podniku podíl 59 procent. Transakce by měla být vypořádána do konce září po splnění obvyklých regulatorních a právních podmínek, uvedla dnes PPF. Hodnotu transakce skupina nezveřejnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy