Na iráckou vojenskou základnu u ropného města Kirkúk dopadlo několik raket

ČTK / Reuters
27. 12. 2019 20:53
Na iráckou vojenskou základnu v blízkosti ropného města Kirkúk dopadlo několik raket. Z prvního oznámení irácké armády není jasné, zda si útok vyžádal oběti.
Protivládní protesty v Bagdádu, Irák.
Protivládní protesty v Bagdádu, Irák. | Foto: Reuters

K akci se nikdo nepřihlásil. Základna označovaná jako K1 leží asi 15 kilometrů severozápadně od Kirkúku. V roce 2003 ji vybudovali Američané a později ji kontrolovali iráčtí Kurdové. Nyní ji využívají američtí vojáci a členové irácké policie a protiteroristické jednotky, napsala agentura Reuters.

Vojáci našli poblíž základny opuštěné auto s odpalovacím zařízením raket Kaťuša. Reuters píše, že v oblasti působí členové teroristické organizace Islámský stát, jež byla v Iráku poražena před dvěma lety. V zemi ale stále působí jednotliví členové.

Irák prožívá politickou krizi, kterou vyvolaly rozsáhlé protesty proti politikům. Iráčané je viní z korupce a z neschopnosti zajistit fungující služby.

Dosavadní premiér Ádil Abdal Mahdí podal před několika týdny demisi a ačkoli se parlament shodl na jeho nástupci, prezident Barham Sálih ho odmítl jmenovat. Jde o guvernéra města Basra Asaada Ajdáního, kterého do funkce navrhl parlamentní blok podporovaný Íránem. Demonstranti s ním nesouhlasí a Sálih řekl, že raději sám rezignuje, než by jmenoval někoho, kdo neodpovídá přání demonstrantů.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy