Barmská vojenská junta obvinila Su Ťij, že přijala nelegální platby a zlato

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 3. 2021 14:52
Barmská vojenská junta, která stojí za únorovým převratem v zemi, obvinila zadržovanou opoziční vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij, že přijala nelegální platbu 600 tisíc dolarů (13,1 milionu korun) a 11 kilogramů zlata. Stalo se to údajně v době jejího vládního působení a podle mluvčího junty byla tato skutečnost velmi pečlivě ověřena, píše Reuters.
Do Aun Schan Su Ťij (archivní snímek)
Do Aun Schan Su Ťij (archivní snímek) | Foto: Reuters

Při pokračujících protestech proti převratu ve městě Myain zemřelo ve čtvrtek nejméně šest lidí, jednu oběť policejního násilí hlásí média v Rangúnu, jednu v Mandalaji, píší agentury Reuters a DPA. Podle agentury AP je obětí již deset.

Do korupce se údajně zapojil také prezident Win Myin a několik členů vlády, uvedl brigádní generál Zo Min Tchun. Prezident podle generála ovlivňoval průběh voleb, když odmítl brát v potaz armádní upozornění na nesrovnalosti. Aktuální obvinění z korupce vznesená proti zadržovaným představitelům opozice jsou zatím nejzávažnější od únorového převratu, píše Reuters.

Protesty proti vojenskému převratu v Barmě trvají již několik týdnů, zásahy policie jsou podle pozorovatelů stále násilnější. Podle barmské neziskové organizace Asociace pro pomoc politickým vězňům (AAPP) od začátku střetů zemřelo nejméně 60 demonstrantů a policie zadržena přes 2000 lidí.

Lidskoprávní organizace Amnesty International obvinila barmské vojáky, že používají vojenské "vražedné metody" a několik zdokumentovaných úmrtí demonstrantů se podle AI rovná popravám bez řádného soudu, píše Reuters.

Junta obvinění odmítá a uvedla, že bezpečnostní složky jsou disciplinované a sílu používají, jen když je to nutné pro zachování pořádku. Nepokoje nejsou situací, kterou by se mělo zabývat mezinárodní společenství a Západ si vytváří chybné předpoklady, uvedl mluvčí junty generál Zo Min Tchun. Demonstranty označil za "rabující protestující", kteří napadají policisty a stabilitu země.

Generál Zo Min Tchun na tiskové konferenci zopakoval, že vojáci moc převzali jen do dalších voleb, které slíbili uspořádat do roka od převratu. "Jsme na cestě k autentické demokracii," uvedl generál. Od převratu se jednalo teprve o druhé setkání s tiskem, píše agentura Kjódó.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy