Stovka zabitých za jediný den, barmští vojáci stříleli i na pohřbu obětí demonstrací

ČTK ČTK
28. 3. 2021 11:57
Barmánci v neděli znovu vyšli do ulic protestovat proti juntě, která je u moci od únorového puče. Neodradilo je ani mimořádně brutální počínání vojáků při sobotních protestech, při nichž zemřelo podle místních médií 114 lidí.
Protesty v Barmě proti vojenskému puči, snímek z 27. března 2021
Protesty v Barmě proti vojenskému puči, snímek z 27. března 2021 | Foto: Reuters

Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) vyčíslila sobotní oběti na 91 a uvádí, že od začátku demonstrací přišlo v Barmě o život 423 lidí. Mezi oběťmi jsou i děti mladší 16 let.

Barmánci v neděli ale protesty obnovili a tento den se konají také pohřby obětí sobotního násilí. Podle agentury AP se konala shromáždění ve dvou největších městech země Rangúnu a Mandalaji, a někteří účastníci se opět střetli s policisty. Při různých incidentech na několika místech podle svědků byly zabity tři osoby. Protesty však podle dosavadních zpráv nejsou tak rozsáhlé, jako v sobotu.

Podle svědků, na které se odvolává agentura Reuters, barmští vojáci dnes stříleli na lidi, kteří se shromáždili na pohřbu jednoho ze zabitých protestujících. Podle dostupných informací však při střelbě ve městě nedaleko Rangúnu nikdo nepřišel o život.

Na situaci v Barmě reaguje mnoho zemí. Americký minstr zahraničí Antony Blinken uvedl, že jsou USA zhrozeny a že postup bezpečnostních sil dokazuje, že je junta připravena obětovat životy občanů ve prospěch několika málo lidí. Generální tajemník OSN António Guterres prohlásil, že ho zprávy o zabíjení civilistů včetně dětí šokují.

Společnou kritickou reakci vydali i šéfové armád dvanácti států. "Profesionální armáda musí dodržovat mezinárodní normy, její role je lidi chránit, ne jim ubližovat," uvedli velitelé armád, mezi nimi německé, řecké, italské, novozélandské, jihokorejské, britské i americké.

Podle organizace Amnesty International svět nedělá dost pro to, aby násilí v Barmě učinil přítrž. Rada bezpečnosti OSN násilnosti sice odsoudila, ale neprosazuje společnou akci proti juntě, například zákaz prodeje zbraní. Agentura AP napsala, že ke stálým členům RB OSN paří Rusko a Čína, které Barmě zbraně prodávají a v RB OSN by podobný požadavek jistě vetovaly.

Junta v minulých dnech tvrdila, že za násilí jsou odpovědní demonstranti, protože na vojáky útočí i zápalnými bombami. V sobotu bylo v Rangúnu vidět mezi protestujícími několik lidí s luky a šípy.

Americké velvyslanectví v Rangúnu v neděli vyzvalo Američany v Barmě, aby omezili přesuny. "Musíte-li cestovat, počínejte si opatrně a zajistěte si spojení se svými blízkými po celou dobu cesty," uvádí se v doporučení konzulární služby.

Junta své kroky zdůvodňuje údajnými podvody při loňských volbách. Zpochybnila vítězství Národní ligy pro demokracii a zatkla její vůdkyni a političku Do Aun Schan Su Ťij, stejně jako další představitele strany.

Video: Barmská učitelka tělesné výchovy Khing Hnin Wai natáčela cvičební video přesně ve chvíli, kdy v zemi probíhal armádní převrat.

Barmská učitelka tělesné výchovy Khing Hnin Wai natáčela cvičební video přesně ve chvíli, kdy v zemi probíhal armádní převrat. | Video: Facebook/Khing Hnin Wai
 

Právě se děje

před 3 minutami

Biker Stošek si na ME v maratonu vyjel bronz

Martin Stošek získal bronzovou medaili na mistrovství Evropy v maratonu horských kol ve švýcarském Evoléne. V závodu na 78 km s převýšením 3900 metrů ho porazili jen Němec Andreas Seewald a Ital Samuele Porro, který skončil druhý na třetím šampionátu za sebou.

Stošek výrazně vylepšil 18. příčku z roku 2019 a navázal na pět let starý bronz Kristiána Hynka, který dnes dojel v 41 letech sedmý. Na vítězného Seewalda ztratil Stošek téměř osm minut, za Porrem zaostal o čtyři minuty.

Závod žen na 70 km vyhrála Španělka Natalia Fischerová.

Příští rok se maratonský evropský šampionát uskuteční v Jablonném v Podještědí, kam se vrátí po deseti letech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy