Praha - "Každé pravidlo má své výjimky," zdůvodnil prezident Miloš Zeman během návštěvy čínského hlavního města Pekingu své rozhodnutí omilostnit Jiřího Kajínka, odsouzeného za dvojnásobnou vraždu k doživotnímu vězení.
Prezident doposud udělil jen sedm milostí. A v roce 2013 přitom veřejně slíbil, že nebude udělovat milosti s výjimkou striktně omezeného okruhu humanitárních případů.
V případě Kajínka se ale údajně řídil latinským citátem "in dubio pro reo", neboli "v pochybnostech ve prospěch obviněného".
Zeman zároveň odmítl, že by se tímto rozhodnutím snažil odvést pozornost od vládní krize.
"Já bych chtěl konstatovat, že tento úmysl jsem v zásadě oznámil na setkání s občany v Čáslavi ve Středočeském kraji, a toto setkání se konalo v době, kdy ještě žádná vládní krize nebyla," dodal.
Pochybnosti o Zemanově kroku ale vzbuzuje i samotný postup.
Prezidentská kancelář si totiž důkladně neprověřila možná rizika u Vězeňské služby a psychologů. To překvapilo i řadu bývalých ministrů spravedlnosti.
Například oslovený exministr spravedlnosti a nyní předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský sdělil, že on sám by se informoval u správy Vězeňské služby.
Rovněž by se poradil i s psychology o možných rizicích pobytu Kajínka na svobodě. Stejně to vidí i Jaroslav Bureš, který je nyní předsedou Vrchního soudu v Praze.
"Já bych to určitě udělal a Vězeňské služby se zeptal," uvedl. I on dříve v Kajínkův prospěch podával ústavní stížnost.
Z průzkumu agentury Median pro Českou televizi ale vyplývá, že s rozhodnutím prezidenta omilostnit Jiřího Kajínka souhlasí 54 procent lidí, proti jich je 36 procent.
Dvě pětiny občanů si nicméně myslí, že prezident se k tomuto kroku odhodlal kvůli tomu, že mu zvýší popularitu.
Poměrně kritická je v případě hodnocení jednání Zemana během vládní krize. Za špatné ho považuje 61 procent lidí, za dobré 32 procent.
Podle sociologa Medianu Daniela Prokopa je mezi kritiky Zemanova jednání v současné vypjaté situaci na české politické scéně i 43 procent lidí, kteří ho před čtyřmi lety volili v prezidentských volbách.