reklama
 
 

Zeman dá milost Kajínkovi, ale vězeňských psychologů se na rizika neptal. Nezvyklé, tvrdí exministři

12. 5. 2017 12:57
Prezident Miloš Zeman oznámil, že po svém návratu z Číny udělí milost dvojnásobnému vrahovi Jiřímu Kajínkovi. Rozhodl o tom přes to, že si od věznice v Rýnovicích, kde si Kajínek odpykává doživotní trest vězení, nevyžádal informace o jeho chování. Nezeptal se ani vězeňských psychologů, zda jeho propuštění nepovažují za rizikové.

Praha - Již za necelé dva týdny by se měl ocitnout na svobodě Jiří Kajínek, odsouzený za dvojnásobnou vraždu k doživotnímu vězení. Prezident Miloš Zeman oznámil, že již připravenou milost podepíše po svém návratu z Číny 22. května.

I když podobné propuštění by mělo provázet důkladné prověřování, zda nemůže být rizikové, prezidentská kancelář je podle informací Aktuálně.cz neprovedla. Již před několika týdny si sice vyžádala od ministerstva spravedlnosti celý spis s Kajínkovou kauzou, nicméně se vůbec neptala těch, kteří s Kajínkem nyní přicházejí nejčastěji do styku - Vězeňské služby a jejích psychologů.

Stanovisko Vězeňské služby a psychologů bývá přitom jedním z rozhodujících faktorů, když se rozhoduje o podmíněném propuštění na svobodu po odpykání části trestu. A bez jejich kladného vyjádření je naděje vězně na dřívější propuštění mizivá.

Podle dvou zdrojů z Vězeňské služby se prezidentská kancelář o chování Kajínka ve vězení vůbec nezajímala a na stanovisko psychologů se neptala. Na tom, že je takový postup neobvyklý, se shodují bývalí ministři spravedlnosti, které deník Aktuálně.cz oslovil.

"Kdybych měl jako ministr jeho milost doporučit, musel bych se zeptat správy Vězeňské služby, která o něj těch 23 let pečuje, jak se chová. A také psychologů, jaké je nebo není riziko v případě jeho pobytu na svobodě," řekl například exministr spravedlnosti a nyní předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Ten sám se přitom v minulosti pokusil neúspěšně obnovit proces s Kajínkem.

Souhlasí s ním i Jaroslav Bureš, který je nyní předsedou Vrchního soudu v Praze. "Já bych to určitě udělal a Vězeňské služby se zeptal," uvedl. I on dříve v Kajínkův prospěch podával ústavní stížnost.

Sám Hrad se k tomu, jak si zjišťoval možná rizika Kajínkova dřívějšího návratu na svobodu, odmítl vyjádřit. "Do doby, než bude milost podepsána, žádný komentář," vzkázal mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

autoři: Marek Pokorný, Lukáš Prchal | 12. 5. 2017 12:57

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama