Zeman dá milost Kajínkovi, ale vězeňských psychologů se na rizika neptal. Nezvyklé, tvrdí exministři

Marek Pokorný Lukáš Prchal Marek Pokorný, Lukáš Prchal
12. 5. 2017 12:57
Prezident Miloš Zeman oznámil, že po svém návratu z Číny udělí milost dvojnásobnému vrahovi Jiřímu Kajínkovi. Rozhodl o tom přes to, že si od věznice v Rýnovicích, kde si Kajínek odpykává doživotní trest vězení, nevyžádal informace o jeho chování. Nezeptal se ani vězeňských psychologů, zda jeho propuštění nepovažují za rizikové.
O možném udělení milosti Kajínka tuto středu  pravděpodobně informovala manželka prezidenta Ivana Zemanová, která jej navštívila ve vězení.
O možném udělení milosti Kajínka tuto středu pravděpodobně informovala manželka prezidenta Ivana Zemanová, která jej navštívila ve vězení. | Foto: Twitter Jiřího Ovčáčka

Praha - Již za necelé dva týdny by se měl ocitnout na svobodě Jiří Kajínek, odsouzený za dvojnásobnou vraždu k doživotnímu vězení. Prezident Miloš Zeman oznámil, že již připravenou milost podepíše po svém návratu z Číny 22. května.

I když podobné propuštění by mělo provázet důkladné prověřování, zda nemůže být rizikové, prezidentská kancelář je podle informací Aktuálně.cz neprovedla. Již před několika týdny si sice vyžádala od ministerstva spravedlnosti celý spis s Kajínkovou kauzou, nicméně se vůbec neptala těch, kteří s Kajínkem nyní přicházejí nejčastěji do styku - Vězeňské služby a jejích psychologů.

Stanovisko Vězeňské služby a psychologů bývá přitom jedním z rozhodujících faktorů, když se rozhoduje o podmíněném propuštění na svobodu po odpykání části trestu. A bez jejich kladného vyjádření je naděje vězně na dřívější propuštění mizivá.

Podle dvou zdrojů z Vězeňské služby se prezidentská kancelář o chování Kajínka ve vězení vůbec nezajímala a na stanovisko psychologů se neptala. Na tom, že je takový postup neobvyklý, se shodují bývalí ministři spravedlnosti, které deník Aktuálně.cz oslovil.

"Kdybych měl jako ministr jeho milost doporučit, musel bych se zeptat správy Vězeňské služby, která o něj těch 23 let pečuje, jak se chová. A také psychologů, jaké je nebo není riziko v případě jeho pobytu na svobodě," řekl například exministr spravedlnosti a nyní předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Ten sám se přitom v minulosti pokusil neúspěšně obnovit proces s Kajínkem.

Souhlasí s ním i Jaroslav Bureš, který je nyní předsedou Vrchního soudu v Praze. "Já bych to určitě udělal a Vězeňské služby se zeptal," uvedl. I on dříve v Kajínkův prospěch podával ústavní stížnost.

Sám Hrad se k tomu, jak si zjišťoval možná rizika Kajínkova dřívějšího návratu na svobodu, odmítl vyjádřit. "Do doby, než bude milost podepsána, žádný komentář," vzkázal mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy