Astronauti vystoupí z ISS. Hrozí, že znovu selže skafandr

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 20. 2. 2015 21:45
NASA se bojí, že se bude opakovat scénář z roku 2013, kdy se astronaut z Mezinárodní vesmírné stanice kvůli úniku vody do přílby málem utopil.
Budou v bezpečí?
Budou v bezpečí? | Foto: Thinkstock

Orbita - Astronauty pobývající na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) čekají tři riskantní výstupy do volného prostoru.

Kapitán dvaačtyřicáté expedice Barry Wilmore a palubní inženýr Terry Virts mají za úkol připravit doky na spojení s budoucími loděmi soukromníků.

Panují však obavy, že by mohlo dojít k podobnému selhání skafandru jako v roce 2013, kdy se italský astronaut Luca Parmitano při výstupu do volného prostoru málem utopil.

U jeho ochranného obleku tehdy selhala součástka termoregulačního zařízení a vnitřek helmy se začal rychle plnit vodou. Parmitano se musel okamžitě vrátit. Stihl to jen tak tak. V posledních minutách už ani nemohl mluvit, protože měl vodu až po ústa.

Stejná součástka - pumpa ventilátoru termoregulačního zařízení - selhala i loni v prosinci. Posádka ISS závadu odhalila při údržbové kontrole. Vadný díl vyměnila, nikdo z ISS ale od té doby do volného prostoru nevystoupil.

Další závadu na skafandru objevil velitel Wilmore letos v lednu. Při čištění obleku ohlásil řídicímu středisku, že je chladicí systém "abnormálně hlučný", připomíná agentura AFP.

Nevíme, co se tam stalo, přiznala NASA

V NASA se teď obávají, že by se dva roky staré drama mohlo opakovat.

"Máme stejnou obavu, jakou jsme měli v roce 2013, kdy jednomu z kosmonautů tekla voda do přílby. Přemýšlíme, co se tam stalo. K čemu tam nahoře došlo?" připustil nejistotu NASA na tiskovém brífinku Keneath Todd, který má nadcházejí úkoly dvojice astronautů na starosti.

Oba skafandry, které budou při výstupu použity, při zapínání a vypínání termoregulačního systému do vnitřku helmy vypouštějí malé množství vody, což vede ke korozi. "Nejde ale o stav, který nastal v roce 2013. Tehdy šlo o závadu při chemickém procesu. Posádka nebude ohrožena na životě," dodal Todd.

S Dragonem na ISS už v roce 2017

Riziko je vysoké proto, že dvojici Američanů čekají hned tři náročné výstupy za sebou.

První výstup do kosmu byl plánován na páteční odpoledne, kvůli obavám a potřebě dalších testů ochranných obleků byl ale odložen na sobotu na 13:10 našeho času.

Další dva výstupy jsou pak plánovány na 25. února a 1. března.

Výstup je nutný kvůli instalaci kabelů, kterou je potřeba provést ručně.

Nový dok by měl být poprvé použit v roce 2017. Na tuto dobu je plánován první let nového kosmického modul Dragon s lidskou posádkou americké soukromé společnosti Space X.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Britský herec Terry Jones ze skupiny Monty Python daroval mozek vědcům

Jones trpěl poměrně vzácným druhem demence, která postihuje především čelní oblast mozku. Herec měl podle britského tisku v posledních letech problémy s komunikací a porozuměním.

Jeho mozek byl podle The Daily Telegraph uložen v neurologickém institutu londýnské univerzity UCL. "Výzkum mozkových tkání nám pomáhá v pochopení těchto nemocí. Darování mozku není zdaleka běžné, velice si toho ceníme," řekl Thomas Warner, který má v UCL na starosti mozkovou banku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Česku pracuje víc Britů, od hlasování o brexitu jich přibyla třetina

V Česku přibylo od referenda o brexitu pracovníků z Británie. Proti červnu 2016, kdy se ve Spojeném království hlasovalo o odchodu z EU, se počet britských zaměstnanců zvedl o víc než třetinu. Vzrostl také počet Britů a Britek, kteří se rozhodli žít v ČR natrvalo. Zvýšil se o 55 procent. Vyplývá to ze statistik úřadu práce a ministerstva vnitra. Britové tvoří ve srovnání s jinými cizinci jen malou skupinu. V ČR jich je přes 8300. Počet přistěhovalců z této země rostl v posledních letech ale víc než z jiných starých zemí EU.

Česko už loni na jaře přijalo zákon, který v případě brexitu bez dohody zaručuje do konce letoška lidem z Británie stejné zacházení jako ostatním lidem z EU. Mají stejné postavení jako Češi a Češky. Další vývoj bude záviset na výsledku vyjednávání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy