Astronauti vystoupí z ISS. Hrozí, že znovu selže skafandr

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 20. 2. 2015 21:45
NASA se bojí, že se bude opakovat scénář z roku 2013, kdy se astronaut z Mezinárodní vesmírné stanice kvůli úniku vody do přílby málem utopil.
Budou v bezpečí?
Budou v bezpečí? | Foto: Thinkstock

Orbita - Astronauty pobývající na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) čekají tři riskantní výstupy do volného prostoru.

Kapitán dvaačtyřicáté expedice Barry Wilmore a palubní inženýr Terry Virts mají za úkol připravit doky na spojení s budoucími loděmi soukromníků.

Panují však obavy, že by mohlo dojít k podobnému selhání skafandru jako v roce 2013, kdy se italský astronaut Luca Parmitano při výstupu do volného prostoru málem utopil.

U jeho ochranného obleku tehdy selhala součástka termoregulačního zařízení a vnitřek helmy se začal rychle plnit vodou. Parmitano se musel okamžitě vrátit. Stihl to jen tak tak. V posledních minutách už ani nemohl mluvit, protože měl vodu až po ústa.

Stejná součástka - pumpa ventilátoru termoregulačního zařízení - selhala i loni v prosinci. Posádka ISS závadu odhalila při údržbové kontrole. Vadný díl vyměnila, nikdo z ISS ale od té doby do volného prostoru nevystoupil.

Další závadu na skafandru objevil velitel Wilmore letos v lednu. Při čištění obleku ohlásil řídicímu středisku, že je chladicí systém "abnormálně hlučný", připomíná agentura AFP.

Nevíme, co se tam stalo, přiznala NASA

V NASA se teď obávají, že by se dva roky staré drama mohlo opakovat.

"Máme stejnou obavu, jakou jsme měli v roce 2013, kdy jednomu z kosmonautů tekla voda do přílby. Přemýšlíme, co se tam stalo. K čemu tam nahoře došlo?" připustil nejistotu NASA na tiskovém brífinku Keneath Todd, který má nadcházejí úkoly dvojice astronautů na starosti.

Oba skafandry, které budou při výstupu použity, při zapínání a vypínání termoregulačního systému do vnitřku helmy vypouštějí malé množství vody, což vede ke korozi. "Nejde ale o stav, který nastal v roce 2013. Tehdy šlo o závadu při chemickém procesu. Posádka nebude ohrožena na životě," dodal Todd.

S Dragonem na ISS už v roce 2017

Riziko je vysoké proto, že dvojici Američanů čekají hned tři náročné výstupy za sebou.

První výstup do kosmu byl plánován na páteční odpoledne, kvůli obavám a potřebě dalších testů ochranných obleků byl ale odložen na sobotu na 13:10 našeho času.

Další dva výstupy jsou pak plánovány na 25. února a 1. března.

Výstup je nutný kvůli instalaci kabelů, kterou je potřeba provést ručně.

Nový dok by měl být poprvé použit v roce 2017. Na tuto dobu je plánován první let nového kosmického modul Dragon s lidskou posádkou americké soukromé společnosti Space X.

 

Právě se děje

Další zprávy