Dvakrát více poruch u elektromobilů. Německý autoklub zveřejnil nový žebříček

Dvakrát více poruch u elektromobilů. Německý autoklub zveřejnil nový žebříček
Model Zoe vyrábí Renault od roku 2012, v Evropě patřil k nejúspěšnějším elektromobilům.
V průběhu let se jeho původně nuzná výbava markantně zlepšila.
Problémy s brzdami se mu ale na STK nevyhýbají.
Karoserie Nissanu Leaf druhé generace vypadá mnohem sympatičtěji než původní vůz z roku 2011.
Foto: ADAC
Jakub Stehlík Jakub Stehlík
17. 3. 2023 6:05
Na pohotovostní linku německého autoklubu ADAC loni zavolalo 56 tisíc majitelů elektrických a hybridních aut, zatímco o rok dříve to byla skoro přesně polovina. Čistě elektrická auta měla problémy v 19 200 případech.

Na začátku roku 2022 dosáhl počet elektrických a hybridních aut na německých silnicích jednoho milionu kusů, a tak vozy s trakční baterií stále častěji promlouvají do každoročních statistik klubu ADAC. Ten jezdí řešit technické problémy aut, která zůstanou kvůli náhlé závadě neplánovaně stát u krajnice.

Příčina neplánovaných zastávek je podle autoklubu dlouhá léta stále stejná: Na prvním místě, vždy s velkým odstupem, vypoví službu 12V baterie. Nejinak je tomu u přehledu za loňský rok, stalo se tak celkem v 43,2 procenta případů z celkových 3,4 milionu výjezdů.

Není však bez zajímavosti, že podíl závad 12V baterie na poruchách hybridních a elektrických aut činí přesně 55,6 %. Je tak nápadně vyšší než celkový průměr, který zahrnuje všechny automobily bez rozdílu pohonu.

Lze si to vysvětlit například tím, že motor spalovacího auta je mnohem složitější než elektromotor, a tedy více náchylný na poruchy, které pak statistiku poněkud "rozředí". Přesto však ADAC připouští, že "některé modely elektromobilů vykazují určitou citlivost s dobíjením 12voltové baterie prostřednictvím vysokonapěťové baterie", aniž by však uvedl podrobnosti.

Problém s dobíjením "startovací" baterie měla ostatně i elektrická Škoda Citigo, jejíž provoz redakce Aktuálně.cz sledovala po dobu dvou a půl roku. Byla to jediná závada, která auto za tu dobu neplánovaně znehybněla.

Problémy na technické kontrole

Elektromobily nově zařadila do žebříčku nejčastějších závad také zkušebna TÜV, která v Německu provozuje Stanice technické kontroly. Bateriové vozy v jejím žebříčku dlouho chyběly, protože nízký počet registrovaných aut nesplňoval kritéria pro zařazení daného modelu do statistik.

Nedávno však německá zkušebna zveřejnila svůj každoroční "TÜV Report", v jehož speciální příloze zhodnotila hned čtyři oblíbená bateriová auta: BMW i3, Nissan Leaf druhé generace, Renault Zoe a Teslu Model 3.

Až do roku 2019 nejprodávanější elektroauto v Německu, Renault Zoe, je podle TÜV zcela průměrné, alespoň pokud jde o odhalené závady při technické kontrole. Zkušebna vyhodnotila údaje z 9,6 milionu prohlídek, přičemž v kategorii dvou- až tříletých aut je průměr významných závad, kvůli kterým musí auto prohlídku opakovat, 5,3 procenta. Shodou okolností jde přesně o totéž číslo, které v této kategorii vykázalo 130 sledovaných Renaultů Zoe.

Nápadně často elektrickým renaultům "odcházejí" příčná ramena a spojovací tyče. Častěji než průměrně se také projevují závady nožní brzdy, přičemž, jak podotýká výkonný ředitel asociace TÜV Joachim Bühler, závady na brzdách se vyskytují s vyšší frekvencí u všech testovaných elektromobilů. Jedním z důvodů je rekuperace energie při zpomalování, která odlehčuje brzdám. A při plynulém stylu jízdy nemusí k aktivaci brzd vůbec docházet, což může vést až k poruchám jejich funkčnosti. "Řidiči elektrických aut by měli čas od času prudce zabrzdit, aby k tomu nedocházelo," doporučuje Bühler.

Ani teslám se na STK nedaří

Druhý sledovaný elektromobil, Nissan Leaf, je s mírou závad 4,3 procenta nad průměrem své kategorie. U japonského vozu jsou nápadně často problémy s potkávacími světly a brzdovými kotouči. Výsledek Leafu jej řadí do první třetiny žebříčku pro dva až tři roky stará vozidla.

Naproti tomu BMW i3 s poruchovostí 5,9 procenta skončilo až ve spodní třetině žebříčku. Stejně jako u Leafu jsou to tlumená světla a brzdové kotouče, na kterých technici ze zkušebny odhalí závady nejčastěji.

Nejhůře z celé čtveřice dopadla Tesla. V jejím případě neprojde u první servisní prohlídky 8,9 procenta vozů. Výsledek je to natolik špatný, že hůře jsou na tom už jen tři auta: Dacia Logan, Dacia Dokker a Volkswagen Sharan.

V případě Tesly Model 3 je nejvíc problémů s potkávacími a mlhovými světly, brzdovými kotouči a zavěšením náprav. "Elektromobily jsou těžší než srovnatelné modely spalovacích aut, což více zatěžuje zejména odpružení náprav," říká Bühler.

Jak tedy dokládá i žebříček závad TÜV, bateriová auta nejsou proti závadám o nic odolnější než vozy se spalovacím motorem. Jejich majitelé se mohou utěšovat alespoň tím, že se jim podle poznatků zkušebny vyhýbají problémy s korozí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Izrael podle syrských státních médií zaútočil raketami v oblasti Damašku

Izrael podnikl raketové útoky v oblasti Damašku, informovala syrská státní média. Zranění podle nich utrpěli dva vojáci a vznikly blíže neurčené materiální škody. Nad syrským hlavním městem se v noci ozývaly hlasité výbuchy a syrská protivzdušná obrana podle zdroje z armádních kruhů některé rakety sestřelila.

Izrael za poslední roky provedl desítky útoků proti cílům v částech Sýrie ovládaných vládou, včetně úderů proti letišti v Damašku a Aleppu, nicméně téměř nikdy se k jednotlivým operacím nevyjadřuje. Izrael tvrdí, že se zaměřuje na základny skupin napojených na Írán, například na ty využívané libanonským šíitským hnutím Hizballáh, které na podporu jednotek syrského prezidenta Bašára Asada vyslalo tisíce bojovníků.

Letiště v Aleppu bylo po izraelském náletu z minulého týdne dva dny mimo provoz, připomíná agentura AP. Kromě letišť jsou cílem izraelské armády také přístavy v syrskou vládou kontrolovaných oblastech. Izrael se tak snaží přerušit dodávky zbraní z Íránu pro jemu blízké skupiny.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Nafta v Česku je nejlevnější od loňského ledna, dál klesá i cena benzinu

Nafta u čerpacích stanic v Česku stojí nejméně od loňského ledna, za uplynulý týden v průměru zlevnila o 26 haléřů na 35,01 koruny za litr. Benzin Natural 95 stál ve středu průměrně 36,95 Kč/l, tedy o devět haléřů méně než o týden dřív a nejméně za téměř dva měsíce. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.

Nafta v Česku stála před rokem v průměru o zhruba 12 korun víc než dnes, cena benzinu byla vyšší o víc než 7,50 koruny. V cenách paliv se loni na jaře výrazně projevovaly obavy z dopadů ruské invaze na Ukrajinu.

Nejlevnější paliva natankují nyní řidiči v Jihočeském kraji, kde je litr benzinu v průměru za 36,49 Kč. Naftu tam prodávají průměrně za 34,28 Kč/l. Nejdražší paliva nadále nabízejí čerpací stanice v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 38,23 Kč. Nafta se v hlavním městě tankuje za 37,15 Kč/l.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ruský odsouzený v souvislosti s protiválečnou kresbou jeho dcery byl zadržen v Minsku

Ruský otec, kterého soud tento týden poslal na dva roky do vězení v souvislosti s protiválečnou kresbou jeho dcery, byl zadržen v Minsku, informovalo několik ruských informačních kanálů působících v emigraci, mezi nimi například Sota. Alexej Moskaljov krátce před vynesením rozsudku utekl z domácího vězení.

Advokát Moskaljova Dmitrij Zachvatov na sociálních sítích napsal, že nemá kontakt se svým klientem, potvrdit informace o jeho zadržení nemůže, ale podle všeho tomu tak je. Moskaljova zadrželi podle ruských informačních kanálů pravděpodobně kvůli tomu, že si v bytě, kde se skrýval před pronásledováním, zapnul mobilní telefon.

Otec samoživitel z města Jefremov se do problémů se zákonem dostal původně poté, co jeho dospívající dcera Maša loni na jaře ve škole nakreslila obrázek proti ruské invazi na Ukrajině. Vyšetřovatelé ho později obžalovali kvůli protiválečným komentářům na sociálních sítích a do vyřešení případu mu úřady nařídily zůstat v domácím vězení. Soud ho v úterý poslal za mříže za diskreditaci ruské armády, za což bývají v Rusku trestáni lidé, kteří dají najevo odpor vůči válce na Ukrajině. Maša skončila v dětském domově a komise pro záležitosti nezletilých žádá, aby jejího otce soud zbavil rodičovských práv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy