Ukrajinský voják s přezdívkou Lemur bojuje poblíž severní frontové linie u Kupjanska v Charkovské oblasti. Pro londýnský deník Times popsal drastické důsledky ruského bombardování. "Ztrácíme tolik lidí, je tam tolik těl, že je ani nemůžeme všechny přivézt zpět," popsal ukrajinský voják.
Podle Lemura jsou boje s Rusy "z******ě hrozné" a dodal, že ukrajinské síly nemohou postupovat vpřed. "Sotva udržíme linii," dodal Lemur. Rusové podle amerického Institutu pro studium války v posledních dnech v této oblasti zaznamenali nepatrné územní zisky.
Důležitým faktorem současné ruské ofenzivy jsou právě klouzavé bomby. Jedná se o "tupé" ničivé bomby ze sovětské éry, nově vybavené naváděcími systémy a křídly umožňujícími údery na velké vzdálenosti. Od minulého měsíce je Rusko intenzivně používá v okolí Kupjansku na severu, Bachmutu na východě a Robotyne na jihovýchodě země, uvedl deník Kyiv Post.
Pro ukrajinskou protivzdušnou obranu je obtížné je odhalit díky malé radarové signatuře (objekt odráží malé množství radarové energie zpět) a krátké době letu. Ruská letadla navíc vypouštějí bomby v dostatečné vzdálenosti, kam na ně ukrajinská protivzdušná obrana nedosáhne.
Rusko údajně výrobu těchto bomb zvyšuje. Podílely se i na dobytí Avdijivky v polovině února a jejich dopad tam byl údajně zničující. Maksym Zhorin z 3. ukrajinské samostatné útočné brigády během této bitvy v příspěvku na Telegramu uvedl, že klouzavé bomby "zcela zničí jakoukoli pozici. Všechny budovy a stavby se po příletu jediné (bomby) jednoduše promění v jámu," citoval ho deník The Washington Post.
Ukrajina oficiální údaje o počtu obětí nezveřejňuje. "Je to otázka na Ukrajince, kolik toho ještě snesou," myslí si bývalý náčelník polského generálního štábu Rajmund Andrzejczak. V rozhovoru pro televizi Polsat News tvrdil, že Ukrajincům chybí víc než deset milionů lidí. "Odhaduji, že ztráty by se měly počítat na miliony, nikoliv na statisíce. V této zemi nejsou žádné zdroje. Nemají s kým bojovat," vyřkl pesimistickou úvahu Andrzejczak.
Ukrajinci zatím marně čekají na další pomoc Západu, hlavně na vojenský balíček od USA za desítky miliard dolarů. Současný nedostatek protiletadlové munice má podle Andrzejczaka za následek efektivnější (ruské) údery, více obětí, více zničených částí infrastruktury v zemi. "Ukrajinci tuto válku prohrávají," dodal polský generál.
Strašlivé účinky klouzavých bomb a další útoky ze vzduchu by mohly eliminovat americké stíhačky F-16. Podle vojenského analytika kyjevského Národního institutu strategických studií Mykoly Bielieskova by se pro ně daly využít upravené střely vzduch-vzduch. Odhaduje se však, že letouny se na ukrajinské nebe dostanou nejdřív v létě.