Rangún - Barma navzdory katastrofální situaci po řádění cyklónu Nargis v referendu schválila novou ústavu, informovaly světové agentury. Dokument vojenskému režimu zajišťuje vládu i pro další roky.
V oblastech postižených cyklónem se referendum bude konat se zpožděním, 24. května. Konečný výsledek, tedy schválení ústavy, už to však neovlivní.
Referenda se o víkendu údajně zúčastnilo 99 procent voličů a pro schválení ústavy bylo 92,5 procent lidí.
Výsledek legitimizuje současnou vojenskou vládu, která se u moci drží i přes prohrané volby v roce 1990.
Opozice: Je to podvod
Vůdkyně opozice Aun San Su Ťij režim obvinila, že místo toho, aby zajistil pomoc pro části země zasažené cyklónem, pořádá referendum, které upevňuje jeho moc.
Opozice označila hlasování za „plné podvrhů" a tvrdí, že většina Barmánců s kroky současného režimu nesouhlasí.
Organizace Human Rights Watch výsledek okomentovala jako „urážku obyvatel Barmy".
„Prostě není možné, aby 92 procent lidí hlasovalo 'ano' za dokument, o kterém nemají žádné informace a který většina z nich nikdy nečetla," citovala britská BBC Davida Mathiesona z thajské pobočky organizace Human Rights Watch, která se zabývá lidskými právy.
Agentura Reuters nicméně uvedla, že velká část Barmánců kvůli výhrůžkám a propagandě skutečně do uren vhodila lístek „Ano".
Čtěte podrobnosti: Jak probíhalo referendum
Pomoc vázne, hrozí hladomor
Podle informací některých zahraničních médií bylo referendum hlavním důvodem, proč povolení ke vstupu do země nedostávají členové zahraničních humanitárních organizací. Do Barmy sice dva týdny po cyklónu omezeně proudí humanitární pomoc, situace však zůstává katastrofální.
Podle několika zahraničních humanitárních pracovníků, kterým se podařilo získat povolení ke vstupu do země, je vinou vlády extrémně obtížné pomoc do postižených oblastí dostat. Navíc část pomoci si vojenská vláda údajně ponechá a končí neznámo kde. Úředníci také podle očitých svědků ve skladech mění humanitární pomoc za méně kvalitní potraviny.
Údaje o počtu obětí se různí. Barmská vláda uvedla, že zemřelo nebo je nezvěstných 66 tisíc lidí, podle Červeného kříže však přírodní katastrofa zapříčinila smrt 68 až 128 tisíc lidí. Také OSN varuje, že počet obětí může překročit 100 tisíc.
Cyklón celkem zasáhl asi 2 až 2,5 milionu lidí, kteří nyní postrádají pitnou vodu, potraviny a léky. Hrozí epidemie a hladomor. Humanitární pomoc se zatím dostala zatím jen k asi 270 tisícům lidí.
Nepotvrdily se sice obavy, že by zničenou oblast zasáhl další cyklón, situaci však budou i nadále komplikovat vydatné deště.