Změna na Kubě se blíží, tvrdí diplomat

Red Zah, Reuters
16. 12. 2005 0:29
Havana - Podle amerického velvyslance na Kubě Michaela Parmlyho je kubánská společnost na změnu režimu připravena. Je jen otázkou času, kdy k ní dojde.
Foto: Reuters

Stoupající frustrace a hněv jsou viditelné na každém kroku. Kubánská společnost nebude na konec Castrovy vlády čekat a přinutí ho k rezignaci. Diktátorova moc klesá spolu se stoupajícím neklidem na ulicích. Takhle popisuje současné dění na Kubě americký velvyslanec.

Kubou předpovědi nekončí

"Netroufnu si označit datum, ale vidím stoupající známky frustrace a hněvu," prohlásil ambasador. "Takové změny nemůžu předvídat, ale můžu se na ně připravit, když jste si jisti, že přicházejí. A změna přichází," dodal.

Parmly dorazil na Kubu před třemi měsíci, aby vystřídal ve funkci amerického velvyslance Jamese Casona. Ten si během svého působení na "ostrově svobody" vysloužil přezdívku "Pan Změna" a prezidentem Castrem byl několikrát obviněn z porušení diplomatických standardů, když kontaktoval opozici.

PŘEČTĚTE SI: Chtějí mě vidět mrtvého, říká Castro

Přestože Parmly nabídl v říjnu Kubě americkou pomoc při likvidování následků hurikánu Wilma, politika Washingtonu ke Kubě se nemění. Mezi její hlavní body stále patří podpora opozice, posilování demokracie a dodržování lidských práv. To vše by mělo přispět k dlouho očekávanému pádu kubánské vlády.

Zvrat z roku 2003

Podle současného amerického velvyslance nastal obrat na Kubě v roce 2003, kdy byly desítky disidentů posláni do vězení až na 28 let. Prezident George Bush na celou situaci reagoval zpřísněním restrikcí a založením Komise pro pomoc svobodné Kubě, která má v plánu zajistit podporu kubánských občanům poté, co padne režim diktátora Castra.

Kuba nepustila disidentky na Sacharova ČTĚTE ZDE

Fidel Castro stojí v čele Kuby od roku 1959, kdy svrhl předchozího diktátora Fulgencia Batistu a vytvořil z Kuby první komunistický stát na západní polokouli. Během své již téměř padesátileté vlády se stal jedním z nejkontroverznějších politiků světa. 

Znám je především kvůli potlačování lidských práv, věznění opozičních politiků či omezení svobodného tisku. Ani nyní, v devětasedmdesáti letech, nehodlá odejít do důchodu a spoléhá na své příbuzné. Jeho mladší bratr Raul Castro, druhý muž hierarchie, momentálně velí ozbrojeným složkám.

USA varují budoucí vládu

A jak se bude situace v zemi vyvíjet po případném pádu diktátorského režimu? Parmly varuje před chaosem a snahou spousty lidí dostat se k moci. Již nyní případné samozvané vůdce varuje: "Žádná vláda, která nezíská podporu většiny Kubánců, nebude Spojenými státy uznána."

 

Právě se děje

Další zprávy