Zkáza výletní lodi zasáhne celou polární turistiku

gaz
26. 11. 2007 21:30
Plavidlo vytvořilo ropnou skvrnu dlouhou 8km
Všech 154 lidí na palubě lodi Explorer se podařilo zachránit.
Všech 154 lidí na palubě lodi Explorer se podařilo zachránit. | Foto: Reuters

Buenos Aires - Argentina hodlá omezit polární turismus. Důvodem jsou ekologické škody, které způsobilo potopení výletní lodi Explorer v antarktických vodách minulý pátek.

Z lodi se vylilo palivo, které vytvořilo skvrnu dlouhou osm a širokou pět kilometrů.

"Budeme teď pracovat na omezení přílivu turistů, který se v posledních letech zdvojnásobil: toto léto očekáváme v Antarktidě 30 000 turistů," oznámila dle serveru Terra Espaňa argentinská ministryně životního prostředí Romina Picolotti.

Loď se potopila krátce po půlnoci, když přibližně tisíc kilometrů jižně od argentinského města Ushuaia, narazila na ledovec. Všech 100 pasažérů a 54 členů posádky se podařilo zachránit.

Čtěte více: Katastrofa u Antarktidy odvrácena, loď evakuována

Zatím není jasné, co bylo příčinou neštěstí, protože počasí bylo prý klidné. Argentina hodlá společnost, která vlastnila loď plující pod liberijskou vlajkou, pohnat k zodpovědnosti.

Ekologická katastrofa nehrozí

Zachránění pasažéři přiletěli do chilského přístavu Punta Arenas.
Zachránění pasažéři přiletěli do chilského přístavu Punta Arenas. | Foto: Reuters

"Smyslem Antarktidy nejsou turistické aktivity. Státy se musejí snažit, aby byly přísnější při kontrolách," dodala ministryně, která se byla v sobotu na místě neštěstí podívat.

Podle úřadů však ekologická katastrofa nehrozí. Unikla jen část ze 185 000 litrů paliva potopené lodi a ministryně očekává, že se skvrna rychle vypaří. Argentinská vláda již však zkoumá, jaké účinky může mít na případně další uvolňování kapaliny koroze.

Explorer byl podle deníku International Herald Tribun vůbec první lodí, která byla speciálně zkonstruována, aby do Antarktidy vozila turisty. Roku 1969 vyrazila poprvé na cestu ještě jako Lindblad Explorer.

Prvenství získala i jako první loď tohoto typu, která se zde potopila.

 

Právě se děje

Další zprávy