Za jak dlouho dojde k tomu, že koronavirus už nebude schopný nadále vytvářet mutace, nedokáže Tachezy odhadnout. "Jsme skutečně globální, takže pokud by se každý stát uzavřel, postupně proočkoval a eliminoval virus, tak můžu říct, že to bude velmi rychle. U nás, řekněme, do roku až roku a čtvrt," uvádí viroložka.
"Ale vzhledem k tomu, že předpokládám, že už se nebudeme uzavírat kompletně, tak hrozí další importy z ciziny. A záleží pak na tom, jak nastavíme pravidla na hlídání těchto importů," dodává.
Tachezy mimo jiné nepovažuje pandemickou situaci v Česku za stabilizovanou a varuje před urychleným rozvolňováním protiepidemických opatření. "Je potřeba to udělat postupně. A proč to trvá tak dlouho, je důsledkem špatných, nedůsledných, pomalých a nekompletních opatření, jak to vidíme od září," míní viroložka.
V současnosti v Indii denně přibývá kvůli nové variantě viru přes 300 tisíc nových případů infekce koronavirem. Od začátku epidemie země, kde žije 1,3 miliardy obyvatel, zaznamenala zhruba 15,9 milionu případů nákazy covidem-19.
Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde viroložka popisuje, čím je nová varianta koronaviru rozšířená v Indii specifická.