Živě z Bali: Bush je dost zelený, vysvětlují USA Čechům

Roman Gazdík
15. 12. 2007 8:37
Reportér Aktuálně.cz získal rozhovor s vyslancem USA

Bali/Praha - Spojené státy se nepřipojí k žádným mezinárodním závazkům snížit emise skleníkových plynů, pokud se nebudou týkat také rozvojových zemí.

V exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz to prohlásil velvyslanec USA při Evropské unii a člen amerického vyjednávacího týmu na klimatické konferenci na Bali Clayland Boyden Gray.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Martina Bursíka:
Živě z Bali: Bush není zelený, blokuje jednání o klimatu

"Pokud nebudou zahrnuty rozvojové země, dohodu nepodepíše americký Kongres, stejně jako nepodepsal Kjótský protokol," řekl Boyden přímo z Bali prostřednictvím telemostu, kterého se Aktuálně.cz účastnilo jako jediné médium z České republiky.

"Bez toho, abychom zahrnuli rozvojové země, nebude možné se tomuto problému věnovat na globální úrovni," řekl doslova.

Velvyslanec Spojených států při EU Clayland Boyden Gray (vlevo) s nejvyšším představitelem EU pro zahraniční vztahy Javierem Solanou
Velvyslanec Spojených států při EU Clayland Boyden Gray (vlevo) s nejvyšším představitelem EU pro zahraniční vztahy Javierem Solanou | Foto: Rada EU

Podle Boyda je právě otázka "míry participace rozvojových zemí" problémem, na kterém nyní celé jednání uvázlo. "Nerozumím například tomu, proč proti tomu tak vehementně protestují státy OPEC," uvedl.

Odkud se vzala čísla EU? Nevíme

Agentury však v posledních dnech zdůrazňovaly zejména diplomatické hádky, k nimž na summitu došlo mezi vyjednavači Spojených států - mezi něž patří i Gray - a Evropské unie.

EU chce, aby se vyspělé země zavázaly snížit emise skleníkových plynů do roku 2020 o 25 až 40 procent oproti roku 1990.

S tím nesouhlasí Austrálie, Japonsko, Kanada a právě USA.

Skleníkové plyny přítomné v atmosféře mají podle vědeckých studií zásadní podíl na globálním oteplování, které může vyústit v nevratné klimatické změny.

Clayland Boyden Gray však jakékoliv hlubší rozpory mezi vyjednávacími týmy popřel. Podle něj jde o standardní vyjednávání, které je teprve na začátku a bude ukončeno až roku 2009 na konferenci v Kodani.

Americká deklarace pouze byla dle Graye překvapena konkrétními čísly, která Evropská unie navrhla a o kterých "nikdo neví, odkud se vzala".

"I v samotné Evropě existují různé pohledy... a v tomto okamžiku bychom se ještě neměli bavit o takovýchto detailech," prohlásil.

Jsme ekologičtější než Evropa...

Podle vyjednavače a velvyslance Graye to ale neznamená, že by americký prezident Bush nebral globální oteplování dostatečně vážně.

"Návrhy našeho prezidenta jsou agresivnější než jakékoliv návrhy Evropské unie," tvrdí Boyd. "Pokud projdou Kongresem - a já věřím, že ano - bude se jednat o velice, velice důležitý úspěch."

"Prezident hodlá do roku 2020 investovat 100 miliard dolarů do programu biopaliv. Jestliže to Kongresem neprojde, prosadí to prostřednictvím svých zvláštních pravomocí sám."

Na otázku Aktuálně.cz, proč tedy vlády 21 amerických států v současnosti připravují vlastní ekologické iniciativy - zahrnující například trh s emisními povolenkami, který už v současné době funguje v Evropské unii - Gray odpověděl, že o Bushově plánu toho v jednotlivých státech USA zatím příliš nevědí.

Chyba není v komunikaci s Bílým domem, ale v médiích, která o Bushově plánu špatně informují, tvrdí. 

Kromě Romana Gazídka z Aktuálně.cz se telefonického mostu účastnila i média z Polska, Rumunska a Slovenska.
Kromě Romana Gazídka z Aktuálně.cz se telefonického mostu účastnila i média z Polska, Rumunska a Slovenska. | Foto: Ondřej Besperát

...a stejně zelení jako Schwarzenegger

"Schwarzenegger není v otázce dopravy o nic zelenější než prezident Bush," uvedl v narážce na jednoho z čelných amerických propagátorů "zelené" ekonomiky, kalifornského guvernéra Arnolda Schwarzeneggera.

"Pokud zákon Senátem projde, snahy jednotlivých amerických vlád zmizí," myslí si Gray.

Kjótský protokol však USA neratifikují. Podle Boyda se administrativa amerického prezidenta Bushe nyní nehodlá zabývat minulostí, ale hledí do budoucnosti.

Americký velvyslanec se domnívá, že dohody na konferenci v Indonésii nakonec dosaženo bude. Ať už během dnešního večera, či zítra v časných ranních hodinách.

"Věřím, že až k tomu dojde, bude se jednat o historickou událost," uzavřel rozhovor na optimistické notě.

 

Právě se děje

Další zprávy