reklama
 
 

Živě: Bloger Navalnyj obvinil z Němcovovy vraždy Putina

Aktualizováno 3. 3. 2015 21:12
reklama
Úterní dění kolem ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Souhrn událostí

reklama
21:11

Západ nyní zvažuje kvůli dění na Ukrajině možnost dalších sankcí vůči Rusku, případně prodloužení těch stávajících. Berlín v této souvislosti ohlásil, že západní vůdci podpořili názor, že odvolání odvetných opatření bude možné jen tehdy, pokud budou všechny podmínky mírových dohod z Minsku splněny.

"Lídři (západních zemí) jsou připraveni rozhodnout o dalších sankcích, pokud budou dohody z Minsku nadále porušovány," uvedla v prohlášení Evropská unie.

Vlajka EU Foto: komerční článek
20:05

Porušení příměří na Donbasu podle Západu přinese tvrdou reakci. Dnes se na tom během videokonference shodli podle úřadu francouzského prezidenta Françoise Hollandea představitelé západních mocností v čele s americkým prezidentem Barackem Obamou, německou kancléřkou Angelou Merkelovou či předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem, napsala agentura Reuters.

Zmíněného konferenčního hovoru se zúčastnili i britský premiér David Cameron, francouzský prezident Hollande a italský premiér Matteo Renzi.

 Podle AFP se západní státníci vyslovili i pro posílení role a kapacit Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Barack Obama Barack Obama. Ilustrační foto | Foto: Reuters
19:39

Jednání ukrajinského parlamentu přerušila rvačka poslanců. Zasedání má pokračovat ve středu. Podle zpravodaje agentury Interfax-Ukrajina se do sebe v jednacím sále opakovaně pustili šéf Radikální strany Oleh Ljaško a nyní již bývalý poslanec této strany Serhij Melničuk, jinak bývalý velitel dobrovolnického praporu Ajdar, přestože se je další zákonodárci snažili od sebe odtrhnout. 

Ljaškovy pěsti ale pocítil nejen "dezertér" z Ljaškova uskupení, ale i šéf poslaneckého klubu "Vůle lidu" Ihor Jeremejev, do kterého Melničuk dnes přestoupil. Oba politici si vyjasňovali, komu "tohle tělo" patří, a kdo si koho koupil, poznamenal zpravodaj agentury Unian, podle něhož hádku provázely i výbuchy smíchu přihlížejícího okolí.

17:57

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek dnes vyzval v Radě OSN pro lidská práva v Ženevě k dodržování dohod z Minsku, ukončení bojů na Ukrajině a k vyšetření zpráv o porušování lidských práv, k němuž dochází v souvislosti s touto krizí. Informoval o tom tiskový odbor ministerstva zahraničí.

"Jde o zásadní ohrožení regionální a mezinárodní bezpečnosti a stability," řekl šéf české diplomacie. Apeloval především na dodržování dohod z Minsku všemi stranami, na ukončení bojů i jejich podněcování a na řádné vyšetření všech zpráv o porušování lidských práv na Ukrajině, uvádí se v komuniké ministerstva.

Lubomír Zaorálek Foto: Ludvík Hradilek
16:59

Podle Navalného lze v posledních měsících v Rusku pozorovat organizovanou výstavbu provládních extremistických a teroristických skupin, typu hnutí Antimajdan, které otevřeně za svůj úkol označují boj s opozicí "tam, kde policie nemůže".

Tyto organizace podle Navalného nevznikají v reakci na "nevyřčenou poptávku", ale "vytvářejí se na poradách v Kremlu".

16:58

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina z přímé odpovědnosti za vraždu Borise Němcova. Tuto verzi může podle Navalného vyvrátit jen rychlé objasnění zločinu a dopadení nejen vykonavatelů, ale i objednavatelů Němcovovy vraždy.

"Myslím si, že Němcova zabili členové vládní (tajné služby) či provládní organizace na příkaz politického vedení země (včetně Vladimira Putina)," napsal Navalnyj na svém webu. Připustil, že příkaz nemusel být přímý, prý mohlo jít o pokyn "provést akci s velikým ohlasem".

Alexej Navalnyj u soudu  Lídr ruské opozice Alexej Navalnyj u soudu
16:14

Ukrajinská hřivna výrazně posílila, oznámila guvernérka centrální banky Valerija Hontarevová. Stalo se tak podle ní poté, co banka prudce zvýšila svou klíčovou úrokovou sazbu na 30 procent, a to z dosavadních 19,5 procenta.

15:20

Ačkoliv je velmi nepravděpodobné, že by Borise Němcova zabili neonacisté z Rusiče, moskevský deník RBK napsal, že nacionalistická verze je podle jeho zdrojů mezi vyšetřovateli momentálně nejvíc v kurzu.

Generál Igor Krasnov vede skupinu dvanácti zkušených vyšetřovatelů, kteří v současnosti studují záběry z bezpečnostních kamer, výpisy od mobilních operátorů i pohyby a kontakty Borise Němcova za poslední měsíc. K dispozici mají také jeho počítač, zajištěný během domovní prohlídky.

Původně byl přitom hlavním vyšetřovatelem jmenován šéf moskevského vyšetřovacího výboru, jakési obdoby FBI, generál Alexandr Drymanov.

15:05
Aktuálně.cz

Podruhé za posledních pár dnů ulice Moskvy zaplnily tisíce lidí. Více než kilometrová fronta lidí s květinami a ruskými trikolorami se vine k malé budově Sacharovova centra. V ní se koná poslední rozloučení s Borisem Němcovem, někdejším vicepremiérem - a následně jedním z nejhlasitějších kritiků ruského režimu a Vladimira Putina osobně.

Na štítu sousedního domu je zdálky vidět nápis "Svoboda". Tu si zastřelený opoziční lídr přál přinést své zemi. Přečtěte si reportáž Aktuálně.cz z ulic ruské metropole.

14:57

Na ruské sociální síti VKontakte se v jedné z komunit podporujících doněcké separatisty objevilo video, na němž se trojice maskovaných mužů označuje za bojovníky diverzní skupiny Rusič a bere na sebe odpovědnost za vraždu Borise Němcova. Označuje ho přitom za "proamerického zrádce".

Skupinu Rusič založili neonacističtí aktivisté hlavně z Petrohradu a od loňského srpna bojuje proti ukrajinským jednotkám v Donbasu. O jejich schopnosti provést takový útok v centru Moskvy ale lze důvodně pochybovat.

Diverzní skupiny Rusič na sebe vzala sebe odpovědnost za vraždu Borise Němcova. Ruská diverzní skupiny Rusič na sebe vzala sebe odpovědnost za vraždu Borise Němcova. | Foto: Repro VKontakte
14:36

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz odsoudil vykázání evropských politiků Ruskem a označil je za velmi urážlivé. "Omezení jsou uplatňována bez sebemenší snahy o zdůvodnění nebo předchozího varování těm, koho se týkají," prohlásil. Připomněl, že EU své sankce vždy zveřejňuje. Proti postupu se co nejostřeji ohradil a bude oficiálně žádat vysvětlení.

"Lidé na ruském sankčním listu vědí, že je Moskva neočekává," reagoval na kritiku náměstek ruského ministerstva zahraničí Alexej Meškov.

13:28

Evropské státy na pohřbu zastupují většinou velvyslanci. Povolení k cestě nedostal z Moskvy předseda horní komory polského parlamentu Bogdan Borusewicz. Až na moskevském letišti Šeremeťjevo v noci skončila cesta lotyšské lidovecké europoslankyně Sandry Kalnieteové.

Kociančičová před novináři poznamenala, že zdůvodnění, podle kterého Kalnieteová představuje hrozbu pro ruskou bezpečnost a veřejný pořádek, je zcela nevěrohodné. Europoslankyně podle dokumentu, který zveřejnila na Twitteru, nesmí do Ruska až do 10. listopadu 2019.

13:25

Evropská unie vyzvala Moskvu, aby zveřejnila seznam osob z EU, které mají na území Ruské federace zakázaný vstup.

Mluvčí evropské diplomacie Maja Kocijančičová tak před novináři reagovala na situaci, kdy Rusové odmítli do země pustit některé představitele unijních zemí. Politici se chtěli zúčastnit dnešního pohřbu nedávno zavražděného představitele opozice Borise Němcova.

13:03

Ukrajinská centrální banka se rozhodla prudce zvýšit svou klíčovou úrokovou sazbu na 30 procent z dosavadních 19,5 procenta, oznámila její guvernérka Valerija Hontarevová.

Zvyšováním úroků se banka snaží bojovat se stoupající inflací a slabostí domácí měny.

Kurz ukrajinské hřivny, tabule v centru Kyjeva Kurz ukrajinské hřivny, tabule v centru Kyjeva | Foto: Reuters
12:25

Ukrajinský prezident Petro Porošenko podepsal dekret o zřízení komise, která má vypracovat návrh ústavních reforem. Podle agentury Unian má být součástí změn i ustanovení o decentralizaci, které je zakotveno v mírových dohodách mezi Kyjevem a východoukrajinskými vzbouřenci z poloviny února.

V komisi mají podle prezidentova dekretu být zastoupeny jednotlivé frakce ukrajinského parlamentu, justiční veřejnost, ukrajinská akademie věd i ukrajinské odbočky mezinárodních organizací. Své zástupce mají do nového orgánu delegovat do příštího čtvrtka.

12:22

Němcovovy ostatky spočinou na Trojekurovském hřbitově na západě Moskvy. Na stejném hřbitově je pohřbena i Anna Politkovská, novinářka zavražděná v roce 2006.

Anna Politkovská na archivním snímku
12:21

V Moskvě začal pohřeb Borise Němcova. Oproti plánům se ho ale neúčastní část ruských opozičníků, ani někteří evropští politici.

Alexeji Navalnému soud nedovolil opustit vězení, kde si odpykává 15denní trest. Garri Kasparov pro změnu prohlásil, že do Ruska nepřiletí, jelikož není zvyklý kupovat si jednosměrné letenky.

Ruské úřady zapověděly účast předsedovi horní komory polského parlamentu Bogdanu Borusewiczovi, a to jako odvetu za Valentinu Matvijenkovou, předsedkyni Rady federace, horní komory ruského parlamentu, která má zakázaný vstup do EU.

Pohřeb Němcova Foto: Reuters
12:14

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin pochybuje o dlouhodobém příměří v Donbasu. "Situace na místě je navzdory příměří velmi složitá a napjatá," prohlásil během návštěvy Japonska, kde se mimo jiné sešel s premiérem Šinzem Abem.

Klimkin dodal, že na dohody s Ruskem nelze spoléhat. "Ve vztazích mezi Ukrajinou a Ruskem vždy byl nedostatek důvěry." Podle něj je proto pro mír nezbytný "koordinovaný postoj celého mezinárodního společenství".

12:08

Severoatlantické alianci nestačí, že má k dispozici nejmodernější zbraňové systémy, musí se umět ubránit i v nynější informační válce, která souvisí s krizí na Ukrajině.

V bruselské centrále NATO o tom hovořili slovenský prezident Andrej Kiska a generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. "Shodli jsme se s generálním tajemníkem, že lež má krátké nohy. V tomto boji určitě vyhrajeme," řekl poté novinářům Kiska.

V nynější situaci podle něj nejde jen o svobodnou výměnu názorů, která je základem demokracie, ale o účelové, placené dezinformace a jasné lži, které se především na internetu šíří v obrovském množství.

11:54
Aktuálně.cz

Podívejte se na záběry Rádia Svobodná Evropa z rozloučení s Borisem Němcovem.

Moskva se loučí s Němcovem | Video: Rádio Svobodná Evropa

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 3. 3. 2015 8:30

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama