Živě: Bloger Navalnyj obvinil z Němcovovy vraždy Putina

Živě
Úterní dění kolem ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.
Vladimir Putin
Vladimir Putin | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Obyvatelé Donbasu prožili noc bez palby z těžkých zbraní. Pouze na několika místech fronty byla podle armády zaznamenána "provokační" střelba z ručních zbraní.

V Moskvě proběhl pohřeb opozičního politika Borise Němcova, který byl zavražděn v noci na sobotu.

K činu se na sociální síti VKontakte přihlásila neonacistická diverzní skupina Rusič. O její schopnosti provést takový útok ale lze důvodně pochybovat.

Opoziční bloger Alexej Navalnyj z "přímé odpovědnosti" obvinil pro změnu prezidenta Vladimira Putina.

Úterní dění kolem ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
21:11

Západ nyní zvažuje kvůli dění na Ukrajině možnost dalších sankcí vůči Rusku, případně prodloužení těch stávajících. Berlín v této souvislosti ohlásil, že západní vůdci podpořili názor, že odvolání odvetných opatření bude možné jen tehdy, pokud budou všechny podmínky mírových dohod z Minsku splněny.

"Lídři (západních zemí) jsou připraveni rozhodnout o dalších sankcích, pokud budou dohody z Minsku nadále porušovány," uvedla v prohlášení Evropská unie.

Foto: komerční článek
20:05

Porušení příměří na Donbasu podle Západu přinese tvrdou reakci. Dnes se na tom během videokonference shodli podle úřadu francouzského prezidenta Françoise Hollandea představitelé západních mocností v čele s americkým prezidentem Barackem Obamou, německou kancléřkou Angelou Merkelovou či předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem, napsala agentura Reuters.

Zmíněného konferenčního hovoru se zúčastnili i britský premiér David Cameron, francouzský prezident Hollande a italský premiér Matteo Renzi.

 Podle AFP se západní státníci vyslovili i pro posílení role a kapacit Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Barack Obama. Ilustrační foto
Barack Obama. Ilustrační foto | Foto: Reuters
19:39

Jednání ukrajinského parlamentu přerušila rvačka poslanců. Zasedání má pokračovat ve středu. Podle zpravodaje agentury Interfax-Ukrajina se do sebe v jednacím sále opakovaně pustili šéf Radikální strany Oleh Ljaško a nyní již bývalý poslanec této strany Serhij Melničuk, jinak bývalý velitel dobrovolnického praporu Ajdar, přestože se je další zákonodárci snažili od sebe odtrhnout. 

Ljaškovy pěsti ale pocítil nejen "dezertér" z Ljaškova uskupení, ale i šéf poslaneckého klubu "Vůle lidu" Ihor Jeremejev, do kterého Melničuk dnes přestoupil. Oba politici si vyjasňovali, komu "tohle tělo" patří, a kdo si koho koupil, poznamenal zpravodaj agentury Unian, podle něhož hádku provázely i výbuchy smíchu přihlížejícího okolí.

17:57

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek dnes vyzval v Radě OSN pro lidská práva v Ženevě k dodržování dohod z Minsku, ukončení bojů na Ukrajině a k vyšetření zpráv o porušování lidských práv, k němuž dochází v souvislosti s touto krizí. Informoval o tom tiskový odbor ministerstva zahraničí.

"Jde o zásadní ohrožení regionální a mezinárodní bezpečnosti a stability," řekl šéf české diplomacie. Apeloval především na dodržování dohod z Minsku všemi stranami, na ukončení bojů i jejich podněcování a na řádné vyšetření všech zpráv o porušování lidských práv na Ukrajině, uvádí se v komuniké ministerstva.

Foto: Ludvík Hradilek
16:59

Podle Navalného lze v posledních měsících v Rusku pozorovat organizovanou výstavbu provládních extremistických a teroristických skupin, typu hnutí Antimajdan, které otevřeně za svůj úkol označují boj s opozicí "tam, kde policie nemůže".

Tyto organizace podle Navalného nevznikají v reakci na "nevyřčenou poptávku", ale "vytvářejí se na poradách v Kremlu".

16:58

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina z přímé odpovědnosti za vraždu Borise Němcova. Tuto verzi může podle Navalného vyvrátit jen rychlé objasnění zločinu a dopadení nejen vykonavatelů, ale i objednavatelů Němcovovy vraždy.

"Myslím si, že Němcova zabili členové vládní (tajné služby) či provládní organizace na příkaz politického vedení země (včetně Vladimira Putina)," napsal Navalnyj na svém webu. Připustil, že příkaz nemusel být přímý, prý mohlo jít o pokyn "provést akci s velikým ohlasem".

 Lídr ruské opozice Alexej Navalnyj u soudu
 Lídr ruské opozice Alexej Navalnyj u soudu | Foto: Reuters
16:14

Ukrajinská hřivna výrazně posílila, oznámila guvernérka centrální banky Valerija Hontarevová. Stalo se tak podle ní poté, co banka prudce zvýšila svou klíčovou úrokovou sazbu na 30 procent, a to z dosavadních 19,5 procenta.

15:20

Ačkoliv je velmi nepravděpodobné, že by Borise Němcova zabili neonacisté z Rusiče, moskevský deník RBK napsal, že nacionalistická verze je podle jeho zdrojů mezi vyšetřovateli momentálně nejvíc v kurzu.

Generál Igor Krasnov vede skupinu dvanácti zkušených vyšetřovatelů, kteří v současnosti studují záběry z bezpečnostních kamer, výpisy od mobilních operátorů i pohyby a kontakty Borise Němcova za poslední měsíc. K dispozici mají také jeho počítač, zajištěný během domovní prohlídky.

Původně byl přitom hlavním vyšetřovatelem jmenován šéf moskevského vyšetřovacího výboru, jakési obdoby FBI, generál Alexandr Drymanov.

15:05

Podruhé za posledních pár dnů ulice Moskvy zaplnily tisíce lidí. Více než kilometrová fronta lidí s květinami a ruskými trikolorami se vine k malé budově Sacharovova centra. V ní se koná poslední rozloučení s Borisem Němcovem, někdejším vicepremiérem - a následně jedním z nejhlasitějších kritiků ruského režimu a Vladimira Putina osobně.

Na štítu sousedního domu je zdálky vidět nápis "Svoboda". Tu si zastřelený opoziční lídr přál přinést své zemi. Přečtěte si reportáž Aktuálně.cz z ulic ruské metropole.

14:57

Na ruské sociální síti VKontakte se v jedné z komunit podporujících doněcké separatisty objevilo video, na němž se trojice maskovaných mužů označuje za bojovníky diverzní skupiny Rusič a bere na sebe odpovědnost za vraždu Borise Němcova. Označuje ho přitom za "proamerického zrádce".

Skupinu Rusič založili neonacističtí aktivisté hlavně z Petrohradu a od loňského srpna bojuje proti ukrajinským jednotkám v Donbasu. O jejich schopnosti provést takový útok v centru Moskvy ale lze důvodně pochybovat.

Ruská diverzní skupiny Rusič na sebe vzala sebe odpovědnost za vraždu Borise Němcova.
Ruská diverzní skupiny Rusič na sebe vzala sebe odpovědnost za vraždu Borise Němcova. | Foto: Repro VKontakte
14:36

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz odsoudil vykázání evropských politiků Ruskem a označil je za velmi urážlivé. "Omezení jsou uplatňována bez sebemenší snahy o zdůvodnění nebo předchozího varování těm, koho se týkají," prohlásil. Připomněl, že EU své sankce vždy zveřejňuje. Proti postupu se co nejostřeji ohradil a bude oficiálně žádat vysvětlení.

"Lidé na ruském sankčním listu vědí, že je Moskva neočekává," reagoval na kritiku náměstek ruského ministerstva zahraničí Alexej Meškov.

13:28

Evropské státy na pohřbu zastupují většinou velvyslanci. Povolení k cestě nedostal z Moskvy předseda horní komory polského parlamentu Bogdan Borusewicz. Až na moskevském letišti Šeremeťjevo v noci skončila cesta lotyšské lidovecké europoslankyně Sandry Kalnieteové.

Kociančičová před novináři poznamenala, že zdůvodnění, podle kterého Kalnieteová představuje hrozbu pro ruskou bezpečnost a veřejný pořádek, je zcela nevěrohodné. Europoslankyně podle dokumentu, který zveřejnila na Twitteru, nesmí do Ruska až do 10. listopadu 2019.

13:25

Evropská unie vyzvala Moskvu, aby zveřejnila seznam osob z EU, které mají na území Ruské federace zakázaný vstup.

Mluvčí evropské diplomacie Maja Kocijančičová tak před novináři reagovala na situaci, kdy Rusové odmítli do země pustit některé představitele unijních zemí. Politici se chtěli zúčastnit dnešního pohřbu nedávno zavražděného představitele opozice Borise Němcova.

13:03

Ukrajinská centrální banka se rozhodla prudce zvýšit svou klíčovou úrokovou sazbu na 30 procent z dosavadních 19,5 procenta, oznámila její guvernérka Valerija Hontarevová.

Zvyšováním úroků se banka snaží bojovat se stoupající inflací a slabostí domácí měny.

Kurz ukrajinské hřivny, tabule v centru Kyjeva
Kurz ukrajinské hřivny, tabule v centru Kyjeva | Foto: Reuters
12:25

Ukrajinský prezident Petro Porošenko podepsal dekret o zřízení komise, která má vypracovat návrh ústavních reforem. Podle agentury Unian má být součástí změn i ustanovení o decentralizaci, které je zakotveno v mírových dohodách mezi Kyjevem a východoukrajinskými vzbouřenci z poloviny února.

V komisi mají podle prezidentova dekretu být zastoupeny jednotlivé frakce ukrajinského parlamentu, justiční veřejnost, ukrajinská akademie věd i ukrajinské odbočky mezinárodních organizací. Své zástupce mají do nového orgánu delegovat do příštího čtvrtka.

12:22

Němcovovy ostatky spočinou na Trojekurovském hřbitově na západě Moskvy. Na stejném hřbitově je pohřbena i Anna Politkovská, novinářka zavražděná v roce 2006.

Foto: Reuters
12:21

V Moskvě začal pohřeb Borise Němcova. Oproti plánům se ho ale neúčastní část ruských opozičníků, ani někteří evropští politici.

Alexeji Navalnému soud nedovolil opustit vězení, kde si odpykává 15denní trest. Garri Kasparov pro změnu prohlásil, že do Ruska nepřiletí, jelikož není zvyklý kupovat si jednosměrné letenky.

Ruské úřady zapověděly účast předsedovi horní komory polského parlamentu Bogdanu Borusewiczovi, a to jako odvetu za Valentinu Matvijenkovou, předsedkyni Rady federace, horní komory ruského parlamentu, která má zakázaný vstup do EU.

Foto: Reuters
12:14

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin pochybuje o dlouhodobém příměří v Donbasu. "Situace na místě je navzdory příměří velmi složitá a napjatá," prohlásil během návštěvy Japonska, kde se mimo jiné sešel s premiérem Šinzem Abem.

Klimkin dodal, že na dohody s Ruskem nelze spoléhat. "Ve vztazích mezi Ukrajinou a Ruskem vždy byl nedostatek důvěry." Podle něj je proto pro mír nezbytný "koordinovaný postoj celého mezinárodního společenství".

12:08

Severoatlantické alianci nestačí, že má k dispozici nejmodernější zbraňové systémy, musí se umět ubránit i v nynější informační válce, která souvisí s krizí na Ukrajině.

V bruselské centrále NATO o tom hovořili slovenský prezident Andrej Kiska a generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. "Shodli jsme se s generálním tajemníkem, že lež má krátké nohy. V tomto boji určitě vyhrajeme," řekl poté novinářům Kiska.

V nynější situaci podle něj nejde jen o svobodnou výměnu názorů, která je základem demokracie, ale o účelové, placené dezinformace a jasné lži, které se především na internetu šíří v obrovském množství.

11:54

Podívejte se na záběry Rádia Svobodná Evropa z rozloučení s Borisem Němcovem.

Moskva se loučí s Němcovem

1:04
V Moskvě začaly smuteční obřady spojené s pohřbem zastřeleného Borise Němcova. Tělo opozičního politika bylo vystaveno v Sacharovově středisku v centru města. | Video: Rádio Svobodná Evropa
11:33

Předseda představenstva Afla-bank a jeden z nejbohatších Rusů Petr Aven řekl novinářům, že "spouštěcím mechanismem" vraždy Němcova byla "atmosféra nenávisti ve společnosti".

Na panychidu přijela také vdova a dcera prvního ruského prezidenta Borise Jelcina, Naina Jelcinová a Taťjana Ďjačenkovová.

11:06

Šéf státní agentury Rosatom Sergej Kirijenko, který na přelomu tisíciletí spolu s Němcovem patřil mezi zakladatele Svazu pravicových sil, na pohřbu řekl, že se s Němcovem už mnoho let nestýkali, protože "naše názory se hodně rozešly".

Boris Němcov byl podle něj "romantik, který dělal jen to, v co věřil".

10:33

Systém propustek dovolujících lidem na východě Ukrajiny přejít z území proruských separatistů do oblastí podléhajících Kyjevu a naopak vyvolává korupci, napsala agentura AFP.

Aby lidé vysněnou propustku získali, přes prostředníky uplácejí mraky ukrajinských úředníků.

Kyjev systém zavedl proto, aby dostal pod kontrolu pohyb lidí z povstaleckých území a aby prohloubil izolaci separatistů. Nyní ale úřady samy přiznávají, že tím přiživují korupci, která sužuje Ukrajinu už dlouhé roky.

10:04

Ukrajinský prezident Petro Porošenko vyznamenal in memoriam Borise Němcova.

"´Za naši a vaši svobodu´ bylo životním mottem Borise Němcova. Proto jsem se mu rozhodl udělit Řád svobody," napsal prezident na Facebooku. "Pro nás Ukrajince Boris vždy zůstane vlastencem z Ruska a přítelem Ukrajiny."

09:56

Na východě Ukrajiny padli podle nejmenovaného armádního zdroje za posledních 24 hodin tři vojáci. Dalších devět údajně bylo při potyčkách se separatisty zraněno. Oficiální prohlášení armády ovšem o ztrátách nehovoří.

09:40

Politická vražda, pomsta, vyřizování účtů, provokace, nebo snad banální hádka? To jsou jen některé ze spikleneckých teorií, které ovládly šokované Rusko. A které mají vysvětlit, kdo za vraždou Borise Němcova stojí.

Jeho smrt vyvolala v Rusku explozi emocí, jakou Moskva už dlouho nezažila. Vysvětlení pro brutální čin hledají jak stoupenci, tak odpůrci jednoho z nejvýraznějších kritiků Kremlu. Tato vražda je totiž výjimečná - dokonce i na ruské poměry.

Pochod za zavražděného Borise Němcova
Pochod za zavražděného Borise Němcova | Foto: Reuters
09:35

Podle ruských médií budou evropské státy na Němcovově pohřbu zastupovat většinou velvyslanci, očekává se účast stálého zástupce Evropské unie v Rusku Vygaudase Ušackase. Některé zahraniční smuteční hosty Rusko na Němcovův pohřeb nepustilo.

Povolení k cestě nedostal z Moskvy předseda horní komory polského parlamentu Bogdan Borusewicz. Podle oficiální zprávy ruského velvyslanectví ve Varšavě má jít o odvetu za to, že předsedkyně Rady federace, horní komory ruského parlamentu, Valentina Matvijenková má zakázaný vstup do EU.

09:31

V Moskvě začaly smuteční obřady spojené s pohřbem opozičního politika Borise Němcova, kterého neznámý pachatel zastřelil v noci na sobotu na jednom z moskevských mostů.

Tělo pětapadesátiletého Němcova je od rána vystaveno v Sacharovově středisku v centru města. Pohřeb se v poledne SEČ uskuteční na Trojekurovském hřbitově na západě Moskvy.

Foto: Reuters
09:18

Klid byl v noci na úterý i v Doněcku, největším městě na východě země. Podle místní radnice, kterou kontrolují proruští separatisté, funguje městská doprava i komunální služby normálně.

Z prudkých bojů, které Doněck postihly v minulých týdnech a měsících, se ale město zotavuje jen pomalu. Zničeno je 40 trafostanic a 37 městských tepláren. Bez elektřiny je téměř 5000 doněckých domácností.

09:15

Obyvatelé Donbasu prožili podle mluvčího armády noc bez palby z těžkých zbraní. Pouze na několika místech fronty byla zaznamenána "provokační" střelba z ručních zbraní.

09:07

Naftogaz za výsledek pondělní schůzky označil ujednání, že bude platit Gazpromu pouze za plyn dodaný na místa určená ukrajinskou stranou. Tedy ne za plyn dodávaný do separatistických oblastí.

"Jsem rád, že se nám podařilo dohodnout na dodržování takzvaného zimního balíčku pro dodávky plynu na Ukrajinu. Zároveň jsme se dohodli, že odstartujeme jednání o navazující smlouvě o dodávkách plynu," uvedl místopředseda Evropské komise pro energetickou unii Maroš Šefčovič, který pondělní trojstranné rozhovory zorganizoval.

09:05

Ukrajina a Rusko se v pondělí dohodly na dodržování současné smlouvy o dodávkách plynu. Rusko tak přislíbilo, že bude Ukrajinu i nadále zásobovat takovým množstvím plynu, které si Kyjev dopředu zaplatí.

Podle vyjádření Evropské komise se ale bude dále diskutovat o tom, jak budou započítávány dodávky do Luhanské a Doněcké oblasti. Ruský plynárenský gigant Gazprom totiž podle ukrajinské společnosti Naftogaz dodával část plynu zaplaceného Kyjevem separatistům na východě země. Tam ale Kyjev úmyslně přestal plyn posílat.

Ruský ministr energetiky Alexandr Novak podle agentury TASS po pondělním jednání ale připustil, že dosavadní rusko-ukrajinská dohoda, platná do konce března, se nevztahuje na dodávky ruského plynu na jihovýchod Ukrajiny.

08:49

Pozorovatelská mise OBSE by při prosazování a kontrole podmínek příměří na východní Ukrajině měla zastávat větší roli. Během telefonické konference se na tom podle francouzského prezidentského paláce shodli německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Francois Hollande a jeho ukrajinští a ruští kolegové Petro Porošenko a Vladimir Putin.

Hollandův úřad podle agentury Reuters uvedl, že politici souhlasili s tím, že požádají OBSE o pomoc se zaváděním podmínek příměří. Mimo jiné chtějí, aby v této věci evropská organizace měla přímější funkci a aby podávala denní zprávy o situaci na Donbasu.

08:38

Rusové loni zakázali dovoz západního masa, ovoce, zeleniny a mléčných výrobků v reakci na sankce, které Spojené státy a Evropská unie uvalily na Rusko kvůli jeho přístupu k ukrajinské krizi.

Maďarsko a Řecko patří v EU k zemím, které se nejhlasitěji staví proti systému nynějších sankcí. Maďarský premiér Viktor Orbán obvinil některé evropské představitele, že se snaží Rusko kvůli Ukrajině izolovat. Za hlavního zastánce této politiky považuje prezidenta Evropské unie a bývalého polského premiéra Donalda Tuska.

Moskevský supermarket.
Moskevský supermarket. | Foto: Reuters
08:35

Moskva hledá možnosti, jak ve shodě s pravidly Světové obchodní organizace (WTO) zmírnit pro Maďarsko a Řecko své embargo na dovoz západních potravin.

"Musíme učinit rozhodnutí v souladu s normami WTO. Není možné jednoduše stanovit výjimky pro jednotlivé země," řekl ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev. Možné řešení je podle něj v procesních a daňových mechanismech. Uljukajev nicméně dodal, že nemůže vyloučit, že se Rusko částečně rozhodne pro jednostranná opatření.

08:32

Nejprve krátké shrnutí pondělního dění:

Prezident Petro Porošenko oficiálně požádal OSN a Evropskou unii o vyslání mírových jednotek. Informovala o tom jeho kancelář.

Doněčtí i luhanští separatisté tvrdí, že z frontové linie v Donbasu stáhli takřka všechny těžké zbraně. Podle Kyjeva je ale během noci na pondělí vrátili zpět na své pozice.

Z ukrajinského Čechohradu vyrazila do Prahy první skupina ukrajinských etnických Čechů.

08:30

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás i dnes sledujeme dění kolem krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 3. 3. 2015 21:12
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Třináct obětí při sebevražedném útoku v Kábulu

Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu. Zranění některých jsou vážná, takže počet obětí může vzrůst. Islamistické hnutí Tálibán odpovědnost za útok odmítlo. "Sebevražedný útočník se snažil dostat do školy, ale její ochranka si ho všimla. Poté se útočník odpálil v blízkosti školy," citovala agentura AFP afghánské ministerstvo vnitra. Dnešní útok se odehrál jen dva dny poté, co při náletu afghánské armády, který zasáhl náboženskou školu v severovýchodní provincii Tachár, zahynulo nejméně 12 lidí, včetně dětí. Nálet byl namířen proti hnutí Tálibán, které krátce předtím ve stejné provincii zabilo téměř čtyři desítky příslušníků afghánských jednotek.

Další zprávy