Putin viní Porošenka, že vyprovokoval střet na moři, aby si zvýšil popularitu

Živě
Rusko oznámilo, že posílí protivzdušnou obranu anektovaného Krymu. A to konkrétně čtvrtou jednotkou vyzbrojenou novými raketami S-400 Triumf. Oznámení přišlo v době zvýšeného napětí s Ukrajinou. Ta vyhlásila v pohraničních a přímořských oblastech válečný stav. Jde o reakci na nedělní incident v Kerčském průlivu, kde ruští pohraničníci ostřelovali a zadrželi tři lodě ukrajinského vojenského námořnictva.
Putin: Je to provokace, za kterou stojí ukrajinský prezident Porošenko | Video: Reuters
Živě
Aktualizovat reportáž
23:09

Vážení čtenáři, pro dnešek uzavíráme online přenos Aktuálně.cz, ve kterém jsme sledovali vývoj na Ukrajině po nedělním střetu ruských a ukrajinských vojáků v Kerčském průlivu.

19:45

Nový ruský útok na Ukrajinu, při kterém Rusové o víkendu stříleli na ukrajinské lodě v Kerčském průlivu a následně je zadrželi, může mít více důvodů. Moskva chce ale každopádně dostat Ukrajinu pod kontrolu, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz bývalý polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski. Podle něj je konečným cílem ruského prezidenta Vladimira Putina i jeho amerického protějšku Donalda Trumpa rozbít Evropskou unii.

17:57

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes v Ženevě vytkl Spojeným státům a zemím EU údajnou přílišnou shovívavost vůči Kyjevu. Amerického zvláštního zmocněnce pro ukrajinský konflikt Kurta Volkera označil za nekritického obhájce provokací Kyjeva.

"Ve Washingtonu a některých evropských hlavních městech jsou ochotni se podílet na jakýchkoli vrtoších kyjevského režimu," prohlásil Lavrov podle agentury DPA.

16:30

Na sankce vůči Rusku je příliš brzy. V rozhovoru s německým deníkem Die Welt to řekl slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák. Sankce podle něj mají být až poslední možností. "Někdy jsou nutné, ale symbolizují selhání diplomacie a dialogu," řekl ministr.

K přijetí dalších sankcí se zatím poměrně skepticky staví také Německo.

14:02

Německo očekává, že Rusko propustí zajaté Ukrajince a vrátí ukrajinské lodě zadržené při víkendovém incidentu v Kerčském průlivu mezi Černým a Azovským mořem. Na tiskové konferenci v Berlíně to dnes řekl mluvčí německé vlády Steffen Seibert. V oblasti podle něj nesmí být omezována mezinárodní námořní plavba.

Seibert také uvedl, že ani nynější napjatá situace mezi Ruskem a Ukrajinou nemění pohled Berlína na kontroverzní projekt plynovodu Nord Stream 2, který má po dně Baltského moře spojit Rusko přímo s Německem, a obejít tak tradiční tranzitní země včetně Ukrajiny. Německo ho nadále podporuje, i když chce, aby Ukrajina i do budoucna hrála roli jako tranzitní země.

13:17

Ruský prezident Vladimir Putin obvinil ukrajinského prezidenta Petra Porošenka z odpovědnosti za nedělní incident v Černém moři. Podle Putina Porošenko střet záměrně vyprovokoval, aby si doma zvýšil popularitu před březnovými prezidentskými volbami.

13:07

Podívejte se na video s trojicí zadržených ukrajinských námořníků, které přinesli Rusové. Jejich přiznání je podle Kyjeva vynucené.

Rusové natočili přiznání zajatých námořníků v Kerčském průlivu. Podle Ukrajinců jsou vynucená

1:30
Rusové natočili přiznání zajatých námořníků. Podle Ukrajinců jsou vynucená. | Video: Reuters
12:29

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se obrátil na Donalda Trumpa, aby předal vzkaz Vladimiru Putinovi. "Prosím, odejděte z Ukrajiny," uvedl Porošenko v rozhovoru pro americkou televizi NBC, ve kterém řekl, že tato slova obsahuje jeho vzkaz. Ukrajinský prezident dříve řekl, že se pokoušel telefonicky spojit s Putinem po nedělním incidentu v Černém moři, ale ruský prezident s ním nechce mluvit.

Foto: Reuters
12:15

Český senátní zahraniční výbor odsoudil ruské zadržení ukrajinských lodí v Černém moři. Připomněl přitom nelegitimní ruskou anexi Krymu v roce 2014.

12:10

Ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman vyzval občany Ukrajiny, aby "pokračovali v normálním životě" i přes to, že byl na třicet dní vyhlášen válečný stav. "Pracujte, učte se, roďte. Jsem přesvědčen, že za třicet dní nebudeme mít důvod válečný stav prodloužit," prohlásil premiér.

Volodymyr Hrojsman.
Volodymyr Hrojsman. | Foto: Reuters
11:17

Ruský premiér Medveděv se na Twitteru opřel do ukrajinského prezidenta Porošenka. "Provokace v Kerčském průlivu mohla být vykonstruována tak, aby pomohla prosadit určitá politická rozhodnutí, na kterých by vydělal současný (ukrajinský) prezident," tvrdí.

10:44

Americký prezident Donald Trump se nechal slyšet, že může zrušit schůzku s ruským prezidentem Vladimirem Putinem na okraj summitu G20. Putin ale se setkáním stále počítá.

10:36

Rusové posilují nejen protivzdušnou obranu. Agentura Reuters uvedla, že z Černého do Azovského moře pluje ruská minolovka Admiral Zacharin. Ruská televize odvysílala záběry, jak se "po konfrontaci s Ukrajinou" přesouval ze Sevastopolu ke Kerči raketový systém pobřežní obrany Bal. Ten experti považují za ruskou obdobu amerických protilodních raket Harpoon.

10:15

Rusko posílí protivzdušnou obranu anektovaného Krymu čtvrtou jednotkou vyzbrojenou novými raketami S-400 Triumf. Oznámila to dnes agentura Interfax s odvoláním na mluvčího Jižního vojenského okruhu Ruska. Jednotka podle něj "v nejbližší době" nastoupí do bojové pohotovosti na poloostrově poté, co úspěšně zvládla na cvičišti u Astrachaně střelby na cvičné terče, imitující nízkoletící, velmi rychlé a balistické cíle.

23:00

"Mnoho států vyhlásilo sankce proti Rusku za jeho chování na ukrajinském Krymu. Ne všechny tyto sankce se ale plně uplatňují. To je jedna z věcí, v nichž by Evropa mohla udělat víc," prohlásila na tiskové konferenci ministerská mluvčí Heather Nauertová.

22:56

Spojené státy vyzvaly své evropské spojence k větší pomoci Ukrajině v jejím boji proti agresivní politice Ruska. Ministerstvo zahraničí USA dnes upozornilo na potřebu tvrdšího prosazování evropských protiruských sankcí a doporučilo přehodnotit podporu, kterou Evropa poskytuje budování plynovodu Nord Stream 2.

22:10

Ukrajinský prezident Petro Porošenko znovu upravil platnost vyhlášení válečného stavu, který podle jeho pondělního výnosu schváleného parlamentem měl začít platit ve středu ráno v 08:00 SEČ. Prezident dnes oznámil, že válečný stav už platí, a to od pondělí 26. listopadu. Důvod změny Porošenko nevysvětlil.

21:18

České ministerstvo zahraničí uvádí, že ukrajinské úřady budou moci omezit pohyb osob. "Dá se předpokládat zvýšená činnost bezpečnostních složek. Zatím není jasné, v jaké šíři budou jednotlivá ustanovení uvedeného zákona aplikována. Žádná rozhodnutí v tomto směru nebyla v tuto chvíli zveřejněna," uvádí web českého ministerstva, které cestovatelům doporučuje registrovat se v databázi DROZD.

21:15

Americké i české úřady při hodnocení situace na Ukrajině shodně upozorňují, že zatím není úplně jasné, jak bude nové nařízení ovlivňovat život v regionech, kde má válečný stav platit. Ministerstvo zahraničí USA doporučuje přehodnotit plány na cesty do těchto oblastí a předpokládá posílení policejního dohledu. Je třeba počítat s nečekanými uzavírkami ulic, návštěvníci by se měli vyhnout případným demonstracím. "Rozhlížejte se a buďte bdělí," píše velvyslanectví.

18:26

Náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško dnes v Berlíně západní státy varoval, že zesílení protiruských sankcí žádný problém nevyřeší. Využít incident v Kerčském průlivu jako záminku k politické eskalaci by byl špatný signál, řekl ruský diplomat.

17:50

Ruský soud už uvalil vazbu na 12 z 24 zadržených ukrajinských námořníků. Krymská ombudsmanka Ljudmila Lubinová odhadla, že zbývajících devět Ukrajinců přivezou k soudu ve středu. Poslední skupinu tvoří tři zranění, o jejichž vazbě budou soudci rozhodovat v Kerči, kde jsou Ukrajinci hospitalizováni. Po ošetření budou podle ruských médií propuštěni z nemocnice do konce týdne.

17:03

České ministerstvo zahraničí vydalo varování.

15:41

Tajemník ukrajinského ministra zemědělství Maksim Martynjuk doporučil rybářům v Azovském moři, aby v současné najpaté situaci neriskovali a raději zůstali v přístavech.

14:58

Ruský soud v Simferopolu, správním středisku anektovaného Krymu, dnes uvalil dvouměsíční vazbu na prvního ze 24 zajatých ukrajinských námořníků. Ti jsou obviněni z nezákonného překročení ruských hranic ve spiknutí a s hrozbou použití zbraní. Oznámila to agentura TASS, podle níž dotyčný námořník vinu u soudu nepřiznal. Ukrajincům hrozí až šest let v ruském vězení.

14:04

Zajaté Ukrajince rozdělili na Krymu do tří skupin, píše deník Ukrajinska pravda. První se dnes objevila u soudu v Simferopolu, který nařídil jejích umístění do vazby na dva měsíce. Druhou to čeká zítra. Třetí skupiny tvoří zranění. Ti jsou stále v nemocnici v Kerči. Novináři agentury Reuters se k nim pokusili dostat, ale ostraha jim v tom zabránila.

13:26

Evropská unie možná bude muset zpřísnit sankce proti Rusku kvůli zabavení ukrajinských plavidel, uvedl dnes podle agentury Reuters spojenec německé kancléřky Angely Merkelové. "Zatím se nevedou žádná jednání o přísnějších sankcích, ale obecně bych to nevylučoval," řekl předseda zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen (CDU).

13:22

Český prezident Miloš Zeman řekl českým novinářům v Jeruzalému, že ve sporu Ukrajiny s Ruskem sdílí stanovisko německé kancléřky Angely Merkelové, která se konflikt snaží zmírnit. "Chraň bůh, abych tím říkal, že chci být také zprostředkovatelem, to mi nepřísluší. Ale myslím si, že Angela Merkelová může být dobrou zprostředkovatelkou a budu přát její misi plný úspěch," řekl.

13:05

"Je nám jedno, co si myslí mezinárodní společenství. Hranice Ruské federace je svatá a každou cizí loď budeme z našeho území vyhánět," řekl v rozhovoru pro polský deník Rzeczpospolita Igor Korotčenko, šéfredaktor ruského časopisu Národní obrana svázaného s ministerstvem obrany.

Vyhlášení válečného stavu na Ukrajině je podle něj směšné. "Ukrajinci nemají armádu připravenou k válce. Začnou ofenzívu na Moskvu? Pokud se kamkoli pohnou, bude to jejich konec. Ukrajina může začít válku s Ruskem, ale ukrajinský stát přestane existovat. Ruské tanky dojedou do Kyjeva a Porošenko bude muset podepsat kapitulaci své země."

12:57

Podívejte se na videozáznam z ukrajinského parlamentu, který odhlasoval válečný stav.

Nedělejme z toho cirkus. Ukrajinský parlament schválil válečný stav

Ukrajinský parlament schválil válečný stav
1:16
Nedělejme z toho cirkus. Ukrajinský parlament schválil válečný stav | Video: Reuters
11:58

Zasažená ukrajinská loď Berďansk.

11:51

Podle amerického listu Wall Street Journal je ruská akce v Černém moři zároveň testem amerického prezidenta Donalda Trumpa. V Rusku velmi pozorně sledují, jak bude reagovat, napsal v komentáři prestižní list. Připomíná, že Trump kritizoval svého předchůdce Baracka Obamu za nečinnost v době, kdy Rusko anektovalo Krym.

11:34

Střelba na frontových liniích, oddělujících ukrajinské vojáky a ruské či proruské bojovníky na Donbase, pokračuje. Podle ukrajinského ministerstva obrany se střílelo na osmnácti místech, dva ukrajinští vojáci byli zraněni.

Válka na východě Ukrajiny - aktuální mapa.
Válka na východě Ukrajiny - aktuální mapa. | Foto: Aktuálně.cz
11:20

Válečný stav, který schválil ukrajinský parlament, bude platit jen v deseti oblastech (ukrajinská obdoba českého okresu) na jihu východě země. Většinou jde o oblasti, které hraničí s Ruskem. Zároveň vláda oznámila, že bude zaveden zvláštní režim na železnici. Přednost před osobní dopravou budou mít vlaky pro potřeby armády. Stav má platit třicet dní.

10:54

"Zadržení ukrajinští vojáci jsou válečnými zajatci. Nemohou je soudit v Rusku," řekl ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin

10:44

Ukrajinská tajná služba SBU upřesnila, že na palubách lodí, zadržených Rusy, byli dva příslušníci ukrajinské vojenské kontrarozvědky.

10:34

Podle Kremlu Vladimir Putin řekl Angele Merkelové, že Německo by mělo naléhat na Kyjev, aby "nepodnikal nepromyšlené kroky".

10:31

Německá kancléřka Angela Merkelová v pondělí večer telefonicky hovořila s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o situaci v Černém a Azovském moři. Oznámil to tiskový odbor spolkového kancléřství v Berlíně.

Vladimir Putin v pátek přijal Angelu Merkelovou v Soči.
Vladimir Putin v pátek přijal Angelu Merkelovou v Soči. | Foto: Reuters
10:25

Připomeňme si základní fakta:

V neděli vojáci ruské pobřežní stráže stříleli po ukrajinském remorkéru a dvou malých vojenských lodích, které chtěly proplout z Černého moře do Azovského. Ruští vojáci lodě obsadili a odtáhli do přístavu v Kerči, zajali třiadvacet Ukrajinců.

Ruská hlídková loď záměrně naráží v Kerčském průlivu do ukrajinského námořního remorkéru

0:44
Ruská hlídková loď záměrně naráží v Kerčském průlivu do ukrajinského námořního remorkéru. | Video: Twitter
10:19

Kreml kritizuje válečný stav, který na třicet dní zavádí ukrajinský prezident Petro Porošenko. "Zavedení tohoto stavu povede k vyostření konfliktu," uvedl Dmitrij Peskov, mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina.

10:14

"Jeden z ruských bitevníků použil proti ukrajinským člunům dvě neřízené rakety," řekl agentuře Interfax - Ukrajina šéf ukrajinské tajné služby SBU Vasyl Hrycak.

10:12

Dobrý den, vítáme vás u online přenosu Aktuálně.cz, ve kterém sledujeme vývoj na Ukrajině po nedělním střetu ruských a ukrajinských vojáků v Kerčském průlivu.

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 28. 11. 2018 17:58
 

Právě se děje

Další zprávy