Drama u Krymu: Rusové zaútočili na ukrajinské lodě, Kyjev může vyhlásit válečný stav

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 26. 11. 2018 6:14
Ruští vojáci zadrželi tři ukrajinské lodě po incidentu v Kerčském průlivu. Předtím na ně stříleli. Palba zasáhla jedno plavidlo a zranila šest lidí, uvedlo ukrajinské námořnictvo. Ruská tajná služba mluví o třech zraněných Ukrajincích. Obsazenými plavidly jsou dvě malé vojenské lodě a remorkér. Ukrajinský prezident Petro Porošenko navrhne, aby parlament vyhlásil výjimečný stav. Zdůraznil, že neznamená vyhlášení války, ale jde o obranný prostředek. Parlament zasedne v pondělí pozdě odpoledne. Rady národní bezpečnosti a obrany zavedení stanného práva na 60 dní už podpořila.
Ruská hlídková loď záměrně naráží v Kerčském průlivu do ukrajinského námořního remorkéru. | Video: Twitter

Moskva postavila most vedoucí na anektovaný poloostrov Krym a začala blokovat plavby z Černého do Azovského moře. Kyjev už dříve oznámil, že loď ruské pohraniční stráže v neděli úmyslně narazila do ukrajinského remorkéru a poté zablokoval trasu ruský tanker.

Moskva prohlásila, že jí Kyjev nenahlásil pohyb ukrajinských plavidel a jejich úmysl. Ukrajinská vláda ale tvrdí, že ruskou stranu prý o všem dopředu informovala. V pondělí odpoledne by se měla incidentem zabývat Rada bezpečnosti OSN. Evropská unie a NATO večer v prohlášení žádaly "uvolnění napětí" a vyzvaly Moskvu, aby obnovila volnost plavby skrze Kerčskou úžinu.

"Použili jsme zbraně, abychom účinně zastavili ukrajinské válečné lodě," stojí v prohlášení ruské tajné služby FSB, které poslala ruským médiím.

Rusko-ukrajinské vztahy jsou více než napjaté od svržení prezidenta Viktora Janukovyče v Kyjevě a následné ruské anexe Krymu v roce 2014. Kyjev  označuje poloostrov - za okupované území.

"Ruské pohraniční lodě v neděli podnikly otevřeně agresivní činy proti lodím vojenského námořnictva Ukrajiny," uvedlo velení ukrajinského námořnictva.

To podle listu Ukrajinska pravda také informovalo, že v neděli dva malé dělové čluny v doprovodu remorkéru ukrajinského námořnictva uskutečňovaly plánovanou a i ruským úřadům předem ohlášenou plavbu z černomořského přístavu Oděsa do Mariupolu na březích Azovského moře.

Rusové zadrželi loď ukrajinské pobřežní stráže Berďjansk (archivní foto).
Rusové zadrželi loď ukrajinské pobřežní stráže Berďjansk (archivní foto). | Foto: Reuters

"Avšak navzdory konvenci OSN o mořském právu a rusko-ukrajinské dohodě o spolupráci při využití Azovského moře a Kerčského průlivu pohraniční lodě Ruské federace - kutry Don třídy Sobol a Suzdalec třídy Mangust - uskutečnily otevřenou agresi proti ukrajinskému námořnictvu," praví se v ukrajinském komuniké. Kutr Don podle něj narazil do remorkéru, který poškodil.

"Ruští okupanti odmítají zajistit právo svobodné plavby zaručené mezinárodními dohodami," zdůraznili Ukrajinci. Ti také delší dobu obviňují Moskvu, že se snaží jejich zemi ekonomicky poškodit zablokováním Azovského moře a vyřazením přístavů Mariupol a Berďjansk z provozu.

Jak napsala agentura AP, prostor pod mostem spojující Krym a ruskou pevninu v Kerčském průlivu stále blokuje ruský tanker. V oblasti tak uvázly desítky nákladních lodí.

Ruská pohraniční stráž naopak podle listu Kommersant tvrdí, že ukrajinské lodě "překročily ruské hranice a vpluly do dočasně uzavřené oblasti výsostných vod Ruské federace", čímž porušily konvenci OSN o mořském právu, "nebezpečně manévrovaly" a "nepodřizovaly se zákonným požadavkům ruských úřadů".

Ruská tajná služba FSB obvinila ukrajinské námořnictvo z provokací vůči Rusku. "Jejich cíl je jasný - chtějí v regionu vyvolat konflikt," uvedla FSB ve svém prohlášení. Z provokace obvinila Ukrajinu také mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.

Kerč | Video:
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy