reklama
 
 

Ukrajinský parlament schválil válečný stav. Rusové chtějí soudit zadržené vojáky

Aktualizováno 27. 11. 2018 11:07
Ukrajinské lodě, zadržené v neděli ruskými speciálními jednotkami. | Video: Reuters |  00:41
reklama
Ukrajinská armáda je ve stavu pohotovosti poté, co ruští vojáci v neděli stříleli na tři ukrajinské lodi a poté je zadrželi. Kvůli incidentu se sejde Rada bezpečnosti OSN, požádaly o to Kyjev i Moskva. Mezitím Rusko přestalo blokovat Kerčský průliv a znovu jej otevřelo pro dopravní lodi. Napjatou situaci v Černém a Azovském moři sledujeme online.

Ukrajinský parlament schválil válečný stav. Rusové chtějí soudit zadržené vojáky

reklama
11:04
Aktuálně.cz

Vážení čtenáři, události kolem zadržených ukrajinských lodí sledujeme nově v tomto článku.

10:49
Rusko

Ruská tajná služba FSB zveřejnila záběry z výslechu tří členů posádek zajatých ukrajinských lodí, kteří se přiznávají, že narušili ruské hranice a vpluli do ruských výsostných vod. Jeden z nich podle agentury AP zjevně četl připravený text z čtecího zařízení.

10:36
Ukrajina

Příslušníci kontrarozvědky se podle komuniké SBU "během čtyř let ruské agrese" nacházejí na přední linii obrany, bok po boku ukrajinských vojáků. A "údiv" ruských představitelů, že na palubě ukrajinských vojenských lodí byli příslušníci SBU, podle komuniké nedokazuje, že by obdobná praxe chyběla u kontrarozvědky "země-agresora".

9:54

Na palubě ukrajinských plavidel, která Rusové v neděli zadrželi, byli i příslušníci vojenské kontrarozvědky ukrajinské tajné služby SBU. Jeden z nich byl těžce zraněn, potvrdil dnes šéf SBU Vasyl Hrycak citovaný agenturou Interfax-Ukrajina.

V komuniké uvedl, že "jeden z ruských bitevníků použil proti ukrajinským člunům dvě neřízené rakety, v důsledku jeden z důstojníků SBU utrpěl těžká zranění".

08:03

Ruská tajná služba FSB už podle agentury TASS vyslechla zadržené z ukrajinských plavidel, podle ruské strany se doznali k provokaci. Ukrajina namítá, že byli k výpovědi donuceni a nebyl jim umožněn kontakt s právními zástupci. 

08:01

Místopředseda KDU-ČSL Daniel Herman varuje na Twitteru před "skutečnou válkou", kterou podle něj Rusko vede. 

06:38
 

Ukrajinští zástupci v OSN vyzvali k přitvrzení sankcí zavedených proti Rusku po anexi Krymu. Sankce by se podle Ukrajiny měly týkat i osobně lidí zapojených do nejnovějšího námořního incidentu.

06:26

Nejnovější fázi konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou v noci řešila s ruským prezidentem Vladimirem Putinem i německá kancléřka Angela Merkelová. Putin ji měl žádat, aby Ukrajinu přiměla, aby zanechala "provokací". O rozhovoru státníků informoval ve svém vysílání Český rozhlas.

23:50
Ukrajina

"Politika usmiřování už vedla k okupaci Krymu a některých okresů Doněcké a Luhanské oblasti," upozorňuje ukrajinská rezoluce. Varuje rovněž před výstavbou plynovodu Nord Stream 2, který má umožnit přepravu plynu do Evropy mimo ukrajinské území. Výstavba podle Kyjeva ohrožuje evropskou bezpečnost.

22:09
Ukrajina

Ukrajinský parlament také přijal rezoluci, která vyzývá námořní mocnosti, aby do regionu Černého a Azovského moře vyslaly bojová plavidla s cílem odvrátit další ruskou eskalaci napětí. Rezoluce je adresována mezinárodním organizacím včetně OSN, Evropského parlamentu a národních parlamentů všech států světa. Vyzývá mimo jiné k vyhlášení nových protiruských sankcí.

21:40
Aktuálně.cz

Ukrajinská média večer informovala o ruské videonahrávce, na které jsou vidět tři zadržení ukrajinští vojáci z nedělního incidentu v Kerčském průlivu. Před kamerou odříkávají údajné přiznání, že narušili ruské teritoriální vody a usilovali o provokaci. Zdroje na Ukrajině označují jejich přiznání za vynucené a za další pokus Kremlu o dezinformační kampaň.  

21:25
Spojené státy

Donaldu Trumpovi se nelíbí, co se nyní děje mezi Ruskem a Ukrajinou. Americký prezident to dnes řekl novinářům v Bílém domě a ujistil, že na řešení pracuje spolu s evropskými politiky. "Každopádně se nám nelíbí, co se děje. Doufáme, že se to srovná," komentoval šéf Bílého domu incident v Kerčském průlivu.

21:16
Ukrajina

Výnos o válečném stavu má 12 článků, z nichž jeden podléhá utajení. Výnos ukládá vyhlásit pohotovost systému civilní obrany a umožňuje dočasně omezit ústavní práva a svobody občanů. Porošenko ale ještě před schválením výnosu veřejnost ujistil, že práva a svobody omezeny nebudou.

20:48
Ukrajina
reklama

Opatření vstoupí v platnost ve středu v 08:00 SEČ a potrvá do 27. prosince. Porošenko v parlamentu oznámil, že změnil své původní rozhodnutí vyhlásit válečný stav na celém území Ukrajiny. Platné bude místo toho jen v deseti ukrajinských oblastech, konkrétně v pobřežních a pohraničních regionech. Parlament rovněž schválil usnesení o datu prezidentských voleb, které se uskuteční 31. března 2019.

20:45
Ukrajina

Prezident ve zdůvodnění svého postupu uvedl, že po agresivních akcích Ruska v Kerčském průlivu nelze vyloučit ani další, možná i pozemní útoky proti ukrajinské svrchovanosti. Vyhlášení válečného stavu nicméně podle Porošenka neznamená vyhlášení války. "Vůbec to neznamená, že by Ukrajina zahájila jakékoli útočné akce. S nikým se nechystáme válčit. Válečný stav se vyhlašuje výhradně kvůli obraně," citovala hlavu státu Ukrajinska pravda.

20:41

Ukrajinský parlament schválil výnos prezidenta Petra Porošenka o vyhlášení válečného stavu v zemi po dobu 30 dnů. 

20:28

Protestuje se i před ruským velvyslanectvím v Praze. Demonstranti tam Putina přirovnávají k Adolfu Hitlerovi.

20:01
Rusko

Ruská tajná policie vyslechla posádky ukrajinských vojenských lodí, které byly zadrženy v Kerčském průlivu. Oznámila to dnes agentura TASS. Agenti kontrarozvědky FSB vyslýchali některé ze 24 Ukrajinců, kteří byli v neděli při ozbrojeném incidentu u krymských břehů zadrženi. Ruští představitelé tvrdí, že mezi nimi jsou ukrajinští tajní agenti. Tři námořníci byli podle ruských i ukrajinských médií zraněni.

19:40

Podobně reagovalo také lucemburské ministerstvo zahraničí. "Jean Asselborn vyjadřuje hluboké znepokojení nad napětím kolem Azovského moře po ruské akci v Kerčské úžině proti ukrajinským námořním plavidlům. Lucembursko se přidává k výzvám k restrikcím a podporuje snahy partnerů EU, zejména Francie a Německa, zabránit vojenské eskalaci," napsalo.

19:20

Ukrajině vyjádřilo podporu v posledních minutách na Twitteru například chorvatské ministerstvo zahraničí. "Jsme velmi znepokojeni bezpečnostní situací a znepokojivým vývojem v Kerčském průlivu. Vyzýváme ke zdrženlivosti, k deeskalaci a dodržování mezinárodního práva. Musí být zajištěna svoboda plavebních práv, včetně zajištění volného přístupu do přístavů," napsalo ministerstvo na Twitteru.

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 26. 11. 2018 9:19

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama