Živě: O propuštění pozorovatelů OBSE vyjednávají i Rusové

Živě
Dění kolem rusko-ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.
Příslušník Ruské ortodoxní armády, nově vzniklé separatistické skupiny ve východoukrajinském Doněcku.
Příslušník Ruské ortodoxní armády, nově vzniklé separatistické skupiny ve východoukrajinském Doněcku. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva/Washington - Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen v pátek potvrdil, že Rusko od hranic s Ukrajinou stahuje alespoň část svých vojenských jednotek.

"Jsou patrné známky přinejmenším částečného stažení. Odhadujeme, že asi dvě třetiny ruských vojáků byly staženy, či jsou vojáci stahováni," řekl Rasmussen na zasedání Parlamentního shromáždění NATO v litevském hlavním městě Vilniusu.

Litva ovšem obvinila Rusko, že jeho válečné lodě obtěžují civilní plavidla v litevských vodách Baltského moře.

Dění kolem rusko-ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
20:50

V Kyjevě dnes demonstranti na hlavní třídě podpálili hromady pneumatik na protest proti výzvě úřadů v čele s novým starostou Vitalijem Kličkem k vyklizení tábora, který na místě před šesti měsíci vznikl na počátku nepokojů, jež vyústily v pád předchozího prezidenta Viktora Janukovyče. O několik set metrů dál se dělníci v přilbách pustili do rozebírání barikád. Zbytky aktivistů setrvávajících v táboře požadují před svým odchodem od nové vlády a nově zvoleného prezidenta Petra Porošenka zavedení reforem a protikorupčních opatření.

20:00

Šest povstalců přišlo o život na letišti v Doněcku na Ukrajině, kde se snažili probít nazpět na místní letiště a posbírat mrtvá těla spolubojovníků zabitých počátkem týdne ukrajinskou armádou. Podle agentury Reuters to v sobotu sdělil velitel proruských separatistů. Agentura DPA předtím rovněž s odvoláním na rebely uvedla, že při nočních bojích ve východoukrajinském Slavjansku zahynuli dva civilisté a další čtyři utrpěli zranění. Kyjev tuto bilanci obětí nepotvrdil.

15:41

Ve Lvově se dnes konal pohřeb generála Kulčytského, který zemřel před dvěma dny při sestřelení bojového vrtulníku ukrajinské armády u města Slavjansk. Spolu s ním bylo na palubě dalších 13 lidí.

Foto: Reuters
15:22

Zástupce OBSE Wolfgang Ischinger, který se znesvářené strany na Ukrajině snaží přímět k dialogu, v rozhovoru s německou televizí ZDF řekl, že mezinárodní organizace z obav o životy svých pracovníků zvažuje stažení pozorovatelů ze země. Moskva dnes tyto úvahy OBSE kritizovala.

"Při záměrně zesílené trestné operaci Kyjeva ve východní části země je nezbytné, aby se zintenzívnila činnost mezinárodních pozorovatelů," uvedla ruská diplomacie podle agentury AP v prohlášení. Rusko zásah ukrajinských vojáků označuje za trestné tažení, Kyjev naopak hovoří o protiteroristické operaci.

15:10

Rusko oznámilo, že se vzbouřenci na Ukrajině vyjednává o propuštění pozorovatelů OBSE.

"Propuštění se protahuje," uvedl ruský zástupce při OBSE Andrej Kelin s tím, že nedokáže odhadnout, kdy bude případ vyřešen. Dodal, že Moskva udržuje se separatisty kontakt pomocí internetového komunikačního programu Skype.

14:39

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov připustil, že v řadách rebelů na vzbouřeném východě Ukrajiny je podle jeho odhadu 14 Čečenců, kteří na Ukrajinu odjeli z vlastní vůle.

14:31

Snímek fotografa agentury Reuters z východoukrajinského Doněcku zachycuje shromáždění lidí na tamním Leninově náměstí, kteří se sešli, aby vyjádřili svoji podporu takzvané "Doněcké lidové republice".

Foto: Reuters
14:25

Osud čtyř inspektorů OBSE působících v Doněcké oblasti zůstává nadále nejasný.

Skupiny, kterou tvoří Dán, Estonec, Švýcar a Turek, se separatisté zmocnili v pondělí.

Nyní prý samozvaná Doněcká lidová republika zvažuje, že je propustí výměnou za rebely, které ukrajinské jednotky zadržely. Konečné rozhodnutí ale zatím nepadlo, uvedl Intefax.

14:20

Aktivisté na kyjevském náměstí Nezávislosti pálí pneumatiky na protest proti plánovanému vyklizení stanového městečka.

Stanový tábor na Majdanu zůstává i po volbách ukrajinského prezidenta na místě a jeho organizátoři ho rozhodně nehodlají zrušit. Více čtete zde.

Foto: Reuters
14:11

Kremlinem podporovaný čečenský vůdce Ramzan Kadyrov popřel, že by poslal bojovníky na pomoc separatistům na Ukrajině. Nicméně dodal, že někteří mohli vyrazit na vlastní pěst.

"Pokud člověk dobrovolně opustí Rusko, nemáme právo ho zadržet. Je to jeho vlastní rozhodnutí,“ cituje Kadyrova agentura Reuters.

Ramzan Kadyrov
Ramzan Kadyrov | Foto: ČTK
12:40

Při nočních bojích ve východukrajinském Slavjansku zahynuli dva civilisté a další čtyři utrpěli zranění. Dnes to podle agentury DPA oznámili proruští separatisté, Kyjev informaci nicméně nepotvrdil.

Zatímco vzbouřenci tvrdí, že ve Slavjansku se opět bojovalo, v Doněcku, dalším vzbouřeneckém centru, panuje relativní klid.

Armáda oznámila, že v noci asi 80 ozbrojenců zaútočilo na hraničářský post Djakove v Luhanské oblasti. Vládní síly se podle armády ocitly pod palbou z granátometů, ozbrojence ale nakonec přinutily se stáhnout. Do tamního boje nasadila armáda jednu stíhačku Su-27.

10:00

Litva obvinila Rusko, že jeho válečné lodě obtěžují civilní plavidla v litevských vodách Baltského moře. "Ministerstvo zahraničí vyjádřilo znepokojení kvůli opakujícím se akcím ruské válečné flotily v litevské výlučné ekonomické zóně, které porušují suverénní práva a svobody Litvy a dalších zemí," oznámilo v pátek večer litevské ministerstvo po jednání s ruským velvyslancem v Litvě.

Ruské válečné lodě nařídily civilním plavidlům poblíž Litvy změnit kurz dvakrát v tomto týdnu a jednou v dubnu. Odůvodnily to obavami o bezpečnost kvůli vojenskému cvičení v blízkých ruských vodách. Mimo jiné bylo nařízeno odplout i lodi, která pokládá elektrický kabel na dno Baltského moře mezi Litvou a Švédskem

Litevská vlajka
Litevská vlajka | Foto: Tereza Holanová
09:00

Dobrý den z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás budeme sledovat vývoj kolem ukrajinské krize.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 31. 5. 2014 20:56
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy