V Doněcku zavládla anarchie, lidé drancují obchody

Živě
Dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Doněck ovládají proruští separatisté. Rozmáhá se tu anarchie a rabování.
Doněck ovládají proruští separatisté. Rozmáhá se tu anarchie a rabování. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva/Washington - Ve Slavjansku a Kramatorsku na východě Ukrajiny se opět bojuje.

Ukrajinská armáda přišla během rozsáhlé ofenzivy o bojovou helikoptéru se 14 vojáky včetně jednoho generála.

Vedení povstalců mezitím volá po pomoci. Vývoj na Ukrajině podle nich může skončit světovou válkou.

V Doněcku se vzmáhá anarchie. Ve městě ovládaném proruskými separatisty lidé vydrancovali supermarkety i autosalon.

Dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
00:22

"Před pár dny zamaskovaní ozbrojenci přijeli do dvou prodejen automobilů. Požadovali desítku vozů, prý pro revoluci. Kdo to byl, nikdo neví. Ale co naděláš proti kalašnikovům?" postěžoval si Tichon, kamarád jednoho z majitelů autosalónu na současnou situaci v Doněcku. Ve čtvrtek pak další ozbrojenci, podle ruského serveru newsru.com příslušníci tajemného povstaleckého praporu Východ, přijeli na několika nákladních vozech s automatickými zbraněmi a pancéřovkami k sídlu oblastní správy v Doněcku. Oznámili, že pátrají po ozbrojených lupičích, kteří supermarket Metro vydrancovali a kteří se prý skrývají v úřední budově. Z ní následně vyhnali místní separatisty.

23:55

Ukrajinská vláda nařídila vydat pro státní ropný a plynárenský podnik Naftogaz dluhopisy za téměř dvě miliardy dolarů (asi 40 miliard korun). V příštích dnech by měl Kyjev Rusku splatit podobnou částku za dovoz plynu, jinak mu hrozí přerušení dodávek, uvedla agentura Reuters. Vládní výnos podepsaný premiérem Arsenijem Jaceňukem požaduje, aby ministerstvo financí vydalo sedmileté dluhopisy v domácí měně v hodnotě 22,27 miliardy hřiven, tedy asi 1,9 miliardy dolarů. Roční výnos emise má činit 14,3 procenta.

21:30

Spojené státy jsou znepokojeny zprávami o tom, že na Ukrajinu údajně odjíždějí přes Rusko bojovat zahraniční ozbrojenci, mimo jiné i Čečenci. Během telefonátu s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem to prohlásil jeho americký protějšek John Kerry. Telefonát se uskutečnil ve středu, jeho podrobnosti ale americké ministerstvo zahraničí zveřejnilo až ve čtvrtek, uvedla agentura Reuters. "Naléhal na ministra zahraničí Lavrova, aby (Rusko) přestalo podporovat separatisty, odsoudilo jejich akce a vyzvalo je ke složení zbraní," uvedla Kerryho mluvčí Jen Psakiová.

Foto: Reuters
20:00

Vydrancovaný supermarket i autosalony, jakož i banky a obchody uzavřené kvůli obavám o bezpečnost svědčí o vzmáhající se anarchii v Doněcku, uvedla dnes agentura AFP o situaci v tomto průmyslovém velkoměstě na východě Ukrajiny ovládaném proruskými separatisty. Zlořády výstižně symbolizuje středeční vykradení místních skladů čokoládovny Rošen, která patří novému prezidentovi, oligarchovi Petro Porošenkovi. Týž den ozbrojenci po několik hodin plenili supermarket v okolí mezinárodního letiště, aniž se policie odvážila zasáhnout.

18:20

Porošenkova mluvčí Irina Frizová později upřesnila, že inaugurace nové hlavy státu se uskuteční v sobotu 7. června. Mluvčí podle agentury Interfax popřela, že by se počítalo s nějakými oslavami na ústředním kyjevském náměstí Nezávislosti, zvaném Majdan; právě pod touto záminkou chtěl Turčynov podle ukrajinských médií zlikvidovat stanový tábor demonstrantů, kteří od loňského listopadu zůstávají na Majdanu.

Oligarcha Petro Porošenko po oznámení prvních odhadů výsledků voleb.
Oligarcha Petro Porošenko po oznámení prvních odhadů výsledků voleb. | Foto: Reuters
17:55

Kreml podle agentury ITAR-TASS přislíbil povstalecké "Doněcké lidové republice" humanitární pomoc, k vojenské pomoci se však nevyjádřil. "Humanitární pomoc bude každopádně poskytnuta, ale o vojenské nic říci nemohu. Na to se musíte zeptat vojáků. Ale humanitární pomoc rozhodně poskytneme," řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. ITAR-TASS připomněl, že šéf doněckých separatistů Denis Pušilin již dříve oficiálně požádal o přijetí Doněcké lidové republiky do Ruska, jakož i o poskytnutí všestranné pomoci.

Foto: Reuters
17:45

Svržený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč z ruského exilu odsoudil pokračování "krvavé" operace na východě Ukrajiny. "Je to velmi špatné znamení. Začínat dráhu prezidenta z tak krvavého, smrtonosného ohňostroje, který budí hněv a kletby matek sledujících smrt a utrpení svých dětí, mužů a otců," uvedl podle agentury Interfax a zdůraznil, že lidé od nového vůdce čekali hlavně mír.

Foto: Reuters
17:25

Generál Jiří Šedivý je přesvědčen, že válka na Ukrajině končí, i když graduje. "Ten konec ale bude ještě velmi krvavý," uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz bývalý náčelník českého generálního štábu.

Jiří Šedivý.
Jiří Šedivý. | Foto: ČTK
16:58

Slovensko chce během svého nadcházejícího předsednictví v rámci Visegrádské čtyřky (V4) prosazovat užší spolupráci těchto středoevropských zemí v oblasti zajištění dodávek zemního plynu. Prohlásil to slovenský premiér Robert Fico.

16:25

Svržený prezident Viktor Janukovyč prohlásil, že předčasné prezidentské volby "způsobily úmrtí a utrpení". Bez dalších podrobností to napsala ruská agentura ITAR-TASS.

Sesazený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč v ruském Rostově na Donu. (11. března 2014)
Sesazený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč v ruském Rostově na Donu. (11. března 2014) | Foto: Reuters
15:51

Putinův ekonomický poradce Sergej Glazjev, známý svými ostrými výroky, nepřímo obvinil Spojené státy, že kvůli vlastnímu profitu rozdmýchávají konflikt mezi evropskými státy a Ruskem.

Americká ekonomika podle něj v minulosti vždy těžila z válek v Evropě. Nyní prý USA na Ukrajině zorganizovaly puč a zemi "používají jako detonátor proti Rusku a Evropě".

Tvrdí, že na Ukrajinu přijeli "neidentifikovaní zahraniční žoldáci", aby bojovali s proruskými rebely. Svá tvrzení ale nepodložil žádnými důkazy.

15:20

Národní garda oznámila, že "zlikvidovala skupinu teroristů", která ve Slavjansku sestřelila armádní vrtulník. Informoval o tom server TSN.

14:45

V Doněcku se podle agentury Reuters zformovala nová separatistická skupina. Ozbrojenci si říkají "Ruská ortodoxní armáda".

Příslušník Ruské ortodoxní armády, nově vzniklé separatistické skupiny ve východoukrajinském Doněcku.
Příslušník Ruské ortodoxní armády, nově vzniklé separatistické skupiny ve východoukrajinském Doněcku. | Foto: Reuters
14:37

"Pokud by ze hry vypadlo Rusko, vyřešili bychom situaci na východě Ukrajiny během jednoho dvou týdnů," je přesvědčen prozatímní premiér Arsenij Jaceňuk.

"Ale jelikož Rusko podporuje a financuje teroristy a umožnuje jim vstup na ukrajinské území, výrazně to komplikuje situaci," citovala ho agentura UNIAN.

Prozatímní ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk během návštěvy Berlína. (28. května 2014)
Prozatímní ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk během návštěvy Berlína. (28. května 2014) | Foto: Reuters
14:22

Národní garda upřesnila, že v troskách sestřeleného vrtulníku zemřelo u Slavjansku 12 lidí - šest gardistů a šest členů jednotek ministerstva vnitra.

Jeden z lidí na palubě přežil, ale je v kritickém stavu. Mezi mrtvými je podle prohlášení na webu i generál Serhij Kulčytskij.

14:04

S žádostí o okamžitou pomoc v boji s "šířením hnědého moru" na východě Ukrajiny se na světové společenství obrátilo vedení povstaleckých "lidových republik" v Doněcké a Luhanské oblasti.

Autoři výzvy zveřejněné na stránkách luhanských povstalců varují, že konfrontace na Ukrajině může vést k nové světové válce. "Fašistická hydra živená a řízená Spojenými státy" se prý nezastaví před ničím.

13:40

"Naši vojáci byli na palubě sestřeleného letounu. V oblasti bojů měli jiné vojáky nahradit v rámci plánované rotace," řekl Turčynov v parlamentu.

Zároveň před poslanci prohlásil, že ukrajinské ozbrojené síly východ země "osvobodí" a že viníci nynějších nepokojů budou potrestáni.

13:16

Petro Porošenko by mohl být uveden do prezidentského úřadu už začátkem příštího týdne. Ukrajinské televizi to řekl poslanec Serhyj Kaplin. Doposud se spekulovalo o tom, že inaugurace by proběhla kolem 10. června.

12:54

Na palubě sestřeleného vrtulníku Mi-8 bylo 14 lidí, včetně jednoho generála.

Nikdo z nich podle úřadujícího prezidenta Oleksandra Turčynova nepřežil, napsala agentura AP.

Foto: US Air Force / Wikimedia Commons
12:42

Velení "protiteroristické operace" na východě Ukrajiny popřelo, že by armáda ve Slavjansku a Kramatorsku cokoliv podnikala. Podle armádního mluvčího Vladislava Selezňova boje skutečně propukly, nicméně mezi sebou soupeří konkurenční skupiny povstalců.

"Žádné baterie raket Grad do obytných čtvrtí nestřílejí. Úkolem armády je zničit teroristy s co nejmenšími ztrátami mezi civilním obyvatelstvem. Opakuji - s co nejmenšími ztrátami," řekl Selezňov s tím, že nemá ani žádné informace o případném sestřelení vrtulníků.

12:29

Televize Espreso informovala, že posádka vrtulníku Mi-8, jejž měli sestřelit slavjanští separatisté, zemřela.

12:21

Sberbank, největší ruská banka, oznámila, že její příjmy propadly kvůli ukrajinské krizi o 18 %.

Ukrajinské úřady představitele finančního ústavu vyšetřují kvůli údajnému financování separatistů. Na jejich účty prý z banky proudily desítky milionů hřiven.

Aktivisté před kyjevskou pobočkou ruské banky Sberbank. Tu ukrajinské úřady viní ze sponzorování ozbrojených skupin na východě země. (18. dubna 2014)
Aktivisté před kyjevskou pobočkou ruské banky Sberbank. Tu ukrajinské úřady viní ze sponzorování ozbrojených skupin na východě země. (18. dubna 2014) | Foto: Reuters
12:00

Rusko, Bělorusko a Kazachstán založily unii. Nástupce SSSR.

A zatímco Sovětský svaz zanikl v prosinci 1991 dohodou na summitu v Bělovežském pralese v Bělorusku, svědkem podpisu nové smlouvy, která má bývalou velmoc alespoň částečně obnovit, byla kazašská step, uprostřed níž leží Astana, nově vybudované hlavní město Kazachstánu.

Trojice prezidentů v Astaně.
Trojice prezidentů v Astaně. | Foto: Reuters
11:40

"Je tu skutečná válka, tak mohutnou palbu jsme od začátku krize ve Slavjansku neslyšeli," píše jeden obyvatel města na twitterovém účtu Svobodnyj Slavjansk.

Bojuje se údajně zejména v předměstské obci Semenivka a na hlavním železničním nádraží. Obyvatelé jsou vyzýváni, aby nevycházeli na ulici a aby okna přelepili lepicí páskou.

11:31

Povstalci sestřelili nad Slavjanskem helikoptéru ukrajinské armády, píše agentura Associated Press.

11:26

Média ve Slavjansku informují o ostřelování palebných pozic povstalců z bojových vrtulníků, ukrajinská armáda údajně útočí z raketových baterií Grad. Ulicemi obou měst projíždějí vozy záchranné služby. Mobilní síť nefunguje.

11:18 Drtinová a Veselovský

Separatisté jsou útokem ukrajinské armády v Doněcku vyděšeni, tak tvrdý úder nečekali, říká v rozhovoru pro Drtinová Veselovský TV redaktor zahraniční rubriky Aktuálně.cz Martin Novák.

A vysvětluje, proč se úterní krvavá bitva o doněcké letiště na východě Ukrajiny stala zlomem v rusko-ukrajinské krizi.

novák o ukrajině
novák o ukrajině | Foto: DVTV
11:01

Krize na Ukrajině stále není zažehnána. Kritici novému prezidentovi vyčítají, že mu chybí "kredit Majdanu". A že je příliš spjatý se starým režimem.

10:46

Putin a Porošenko se poprvé potkají 6. června během oslav invaze v Normandii. Žádné přímé jednání ale není naplánováno, píše na Twitteru novinář Maxim Eristavi.

Porošenko podle něj bude vůbec prvním ukrajinským prezidentem, který se do Normandie vypraví.

10:41

Je dopočítáno, oznámil úřadující prezident Oleksandr Turčynov.

Konečné výsledky voleb potvrdily, že novým prezidentem bude miliardář a dosavadní nezařazený poslanec Petro Porošenko, kterému dalo důvěru 54,7 % voličů. On sám se za vítěze označil už v neděli.

10:16

Ukrajinská armáda spustila ve Slavjansku a Kramatorsku další fázi "protiteroristické operace".

10:03

Ekonomická část asociační dohody s Evropskou unií bude podepsána bezprostředně po inauguraci nového ukrajinského prezidenta, tedy v první půli června.

"Podpis a zavedení dohody umožní v nejbližší budoucnosti spustit protikorupční opatření a balíček reforem," prohlásila nová hlava státu Petro Porošenko.

"Čokoládový král" Petro Porošenko, podle průzkumů příští prezident Ukrajiny.
"Čokoládový král" Petro Porošenko, podle průzkumů příští prezident Ukrajiny. | Foto: Reuters
09:48

Rusko je připraveno pomoci ukrajinským úřadům s řešením současné krize na východě země. Kyjev ale musí "dělat správná rozhodnutí", nechal se slyšet velvyslanec Ruska při OSN Vitalij Čurkin.

Prvním z nich by podle něj mělo být zastavení "protiteroristické operace" proti "stoupencům federalizace".

Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin prohlásil na zasedání Rady bezpečnosti, že o Putina o invazi na Krym požádal svržený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč.
Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin prohlásil na zasedání Rady bezpečnosti, že o Putina o invazi na Krym požádal svržený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč. | Foto: Reuters
09:42

Jasnější je i osud čtveřice pohřešovaných evropských pozorovatelů OBSE. Zadržují je separatisté ve Slavjansku. Jejich šéf Vjačeslav Ponomarjov přislíbil, že "budou brzy propuštěni".

09:35

Po Doněcku začíná napětí eskalovat i ve východoukrajinském Luhansku. Proruští separatisté tam v noci zaútočili na jednotku Národní gardy, kterou tvoří dobrovolníci.

09:32

Americký prezident Barack Obama se příští úterý sejde ve Varšavě s novým ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. S odvoláním na nejmenovaný diplomatický zdroj to napsal ruský list Kommersant.

Šéf Bílého domu začíná své turné po Evropě 2. června. Navštívit má podle plánu Polsko, Belgii a Francii. Původně se spekulovalo i o tom, že by zamířil rovněž na Ukrajinu.

Barack Obama na summitu o jaderném odzbrojení, který se konal v nizozemském Haagu. (25. března 2014)
Barack Obama na summitu o jaderném odzbrojení, který se konal v nizozemském Haagu. (25. března 2014) | Foto: Reuters
09:30

Dobrý den z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás budeme sledovat vývoj kolem ukrajinské krize.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 30. 5. 2014 0:23
 

Právě se děje

před 16 minutami

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biden si volal s prvním zahraničními lídry od své inaugurace

Americký prezident Joe Biden si v pátek telefonoval s prvními zahraničními lídry od své středeční inaugurace. Nejdříve hovořil s kanadským premiérem Justinem Trudeauem, se kterým se podle agentury Reuters dohodli spojit síly v boji proti koronaviru. Následně šéf Bílého domu volal mexickému prezidentovi Andrésovi Manuelovi Lópezovi Obradorovi. Ten označil hovor za "příjemný a zdvořilý" a dodal, že vše nasvědčovalo tomu, že vztahy mezi oběma státy budou dobré.

"Probrali spolupráci ohledně vakcín," citoval Reuters z komuniké úřadu kanadského ministerského předsedy. Podle agentury AP státníci probírali možnost, aby Kanada dostávala vakcíny proti covidu-19 z výrobního zařízení firmy Pfizer v americkém Michiganu. V současné době Ottawa obstarává všechny dávky očkovací látky ze zařízení Pfizeru v Belgii a firma jí už oznámila, že bude mít v dodávkách zpožděn

Zdroj: ČTK
Další zprávy