Rakouská aktivistka Fanny Müllerová-Uriová si stěžuje na chování českých policistů během pondělního zásahu proti běžencům na makedonsko-řecké hranici. "Čeští policisté do aktivistů a novinářů strkali a verbálně je napadali," řekla Müllerová-Uriová. Rakušanka se v pondělí zúčastnila spolu s několika desítkami dalších aktivistů a novinářů pokusu běženců dostat se do Makedonie. Müllerovou-Uriovou stejně jako ostatní zadržely makedonské bezpečnostní jednotky. "Okamžitě jsme byli odděleni od uprchlíků a předvedeni na strážnici," řekla. Policisté je zde prý následně zadržovali do úterý do pěti hodin ráno. V rozhovoru s rakouským listem Kurier uvedla, že před propuštěním museli zaplatit pokutu 300 eur (asi 8100 korun).
Od začátku roku připlulo do Řecka z Turecka podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky již na 143 200 běženců. Za zhruba dva týdny v březnu jich připlulo 18 720, za celý únor to bylo 57 100 běženců a v lednu 67 400. Oproti loňskému prosinci se měsíční příliv uprchlíků do Řecka z Turecka výrazně snížil, když tehdy podle UNHCR činil skoro 109 000. Nejvyšší měsíční nápor zažilo Řecko loni v říjnu, kdy přišlo do země 211 700 uprchlíků.
Syrská opozice v Ženevě předala OSN svůj návrh na vznik přechodné vlády v této válkou zmítané blízkovýchodní zemi. Zmocněnec OSN pro Sýrii a koordinátor mírových rozhovorů Staffan de Mistura podle agentury Reuters uvedl, že obdobný dokument předložili v pondělí zástupci režimu syrského prezidenta Bašára Asada a že z návrhů chce nyní vypracovat společné stanovisko. Jedním z hlavních bodů mírových rozhovorů je vedle příměří a distribuce humanitární pomoci právě dohoda o přechodné vládě.
Za poslední týden připlulo na řecké ostrovy v Egejském moři podle unijní agentury Frontex na 5800 uprchlíků. Informovala o tom agentura DPA. Řecká pobřežní stráž dnes také sdělila, že za stejné období bylo zadrženo sedm osob podezřelých z pašování lidí a zabaveno 11 lodí
Rakousko zavede přísnější kontroly na hranicích s Itálií, uvedl podle agentury Reuters ministr obrany Hans Peter Doskozil.
Opatření budou zahrnovat dodatečné kontroly tisíců nákladních aut, které každý den projíždějí hraničním přechodem v Brennerském průsmyku. Začít by měly v polovině dubna.
Rakouská vláda vyzvala Německo, aby jasně podpořilo uzavření balkánské migrační trasy. Německá kancléřka Angela Merkelová by podle svého rakouského kolegy Wernera Faymanna měla uprchlíkům vzkázat, že si nemohou vybírat zemi, která jim poskytne ochranu.
"Jinak bude tlak na balkánskou stezku stále silný a vzniknou i nové alternativní stezky," řekl Faymann. Už dříve varoval před vznikem nových stezek přes Itálii či Bulharsko.
Riziko vzniku migrační cesty přes Rusko, Finsko, Pobaltí či Ukrajinu do západní Evropy existuje, shodli se při slavnostním obědě na Pražském hradě polský prezident Andrzej Duda a šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD).
Shodli se také na možných řešeních. Ta by měla spočívat v urovnání situace v zemích, odkud lidé utíkají. Zároveň by uprchlíci podle něj neměli dostávat naději na nový domov v Evropě. "To reálné není, veřejnost až na malé výjimky není přístupná k tomu, aby se tady větší množství uprchlíků usídlilo," poznamenal Štěch.
Do Česka dorazí v neděli dalších 23 křesťanských uprchlíků, kteří utekli z Iráku před teroristickou organizací Islámský stát.
Bude mezi nimi sedm mužů, šest žen a deset dětí a mladých do 17 let.
Skupina má přiletět na pražské ruzyňské letiště ve 14:30. Dočasný domov pak najde 15 z nich v hotelu v pražském Braníku a zbývajících osm ve Smilovicích na Frýdecko-Místecku, kde už nyní bydlí předchozí skupina 14 iráckých uprchlíků. ČTK to dnes sdělil Martin Frýdl z Nadačního fondu Generace 21, který projekt organizuje.
Celkem tak bude v ČR 91 z celkových 153 uprchlíků, které má Česko přijmout.
Podívejte se na video přímo z místa, na kterém stovky migrantů v pondělí přecházely makedonskou řeku Suvu na řecko-makedonské hranici:
Členské země Evropské unie dnes souhlasily se vznikem mechanismu, který umožní podpořit ten členský stát, který se potýká s humanitární krizí. Novinářům to dnes řekl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
Evropská komise nedávno věc navrhla s cílem pomoci především Řecku, kde se po uzavření balkánské migrační trasy začaly hromadit desetitisíce migrantů. "Rozhodnutí ukazuje, že EU v těžké době Řecko podpoří. Předsednická země udělá vše, co půjde, aby byly potřebné prostředky mobilizovány co nejdříve," poznamenal dnes nizozemský ministr zahraničí Bert Koenders.
Pomoc má být poskytována v úzké koordinaci s úřady dotčeného členského státu a za spolupráce agentur OSN a dalších mezinárodních a nevládních organizací, které budou mít znalosti konkrétní situace.
Maďarský premiér Viktor Orbán potvrdil důrazný vzdor své vlády vůči migrační politice Evropské unie.
Předseda maďarské vlády odmítá "diktát" z Bruselu a řekl také, že prvním krokem k zastavení migrační vlny je "zastavit Brusel". Informovala o tom agentura MTI. Maďarsko podle jeho vyjádření nedovolí Bruselu, aby sám sebe postavil nad zákon.
Orbán také zopakoval, že Budapešť rozhodně odmítá plán přerozdělování uprchlíků. Maďarsko podle něj nepodlehne "vydírání a hrozbám", které přicházejí z Bruselu.
Většinu provizorního uprchlického tábora v řeckém Idomeni, kde se v kritických podmínkách tísní na 12 000 migrantů, by řecké úřady mohly vyklidit do 20 dnů.
Prohlásil to řecký ministr pro migrační politiku Jannis Muzalas. Atény původně tvrdily, že chtějí krizi v Idomeni vyřešit do konce tohoto týdne, ale nemají dostatek místa pro ubytování běženců v jiných přijímacích zařízeních. "Tyto kapacity se neustále rozšiřují, ale uprchlíků je příliš," prohlásil Muzalas.
Kypr vylučuje další pokrok v přístupových jednáních Turecka s Evropskou unií, dokud Ankara neuzná kyperský stát. Podle agentury Reuters to předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi řekl kyperský prezident Nikos Anastasiadis.
Tusk přiletěl do Nikósie hovořit o předběžné dohodě EU s Tureckem, která by měla přispět k zastavení migrační krize, během níž přišlo loni do Evropy přes milion uprchlíků z Blízkého východu, Asie a Afriky.
Makedonská policie podle agentury Reuters oznámila, že vrátila do Řecka téměř 1500 migrantů, kteří v pondělí ilegálně překročili hranici.
Řecké ministerstvo obrany nicméně tuto informaci stále nepotvrdilo ani nevyvrátilo.
Německá kancléřka Angela Merkelová a bavorský premiér Horst Seehofer by si měli vyjasnit rozpory v uprchlické politice a přestat se vzájemně kritizovat.
Vyzvali je k tomu představitelé kancléřčiny Křesťanskodemokratické unie (CDU). Podle nich útoky od bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) přispěly k neúspěchu CDU v nedělních zemských volbách a pomohly k vzestupu populistické Alternativy pro Německo (AfD).
"Stálé diskuse a útoky z Bavorska jsou pro stoupence naší strany skutečnou zátěží. Merkelová a Seehofer by si měli konečně vyjasnit věci v uprchlické otázce a začít jednat konstruktivně," uvedla sárská premiérka a členka předsednictva CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová.
Uzavření takzvané balkánské trasy je efektivní. Mapa znázorňuje včerejší den na hraničních přechodech na trase v číslech:
Quiet day on the Balkan route yesterday - and just 301 arrivals across the Aegean - UNCHR estimate. pic.twitter.com/6oBANrj3VJ
— Piers Scholfield (@inglesi) March 15, 2016
Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) připlulo po moři do Evropy od začátku roku už přes 152 tisíc migrantů. Celkem 456 běženců se utopilo nebo jsou pohřešovaní.
152,697 migrants incl.refugees arrived by sea to Europe 456 dead/missing https://t.co/RFhiLzlxOY #MigrationEurope pic.twitter.com/NLEax3UIXu
— IOM (@IOM_news) March 15, 2016
"Jednostranné kroky zemí na balkánské trase nebyly podniknuty náhodou a my věříme, že neexistuje žádná šance, že ti, kdo trasu uzavřeli, ji znovu otevřou," cituje Tsiprase agentura Reuters.
"Proto je vyzýváme, aby se přesunuli do přijímacích center, která pro ně řecká vláda vybudovala a v lidských podmínkách budeme společně pracovat na tom, abychom urychlili jejich legální přesídlení do Evropy," řekl směrem k migrantům.
Řecký premiér Alexis Tsipras podle agentury Reuters prohlásil, že neexistuje šance na opětovné otevření takzvané balkánské trasy. Vyzval proto všechny migranty, aby zůstali v řeckých uprchlických táborech.
U Idomeni ráno opět pršelo a teploty klesly až ke dvěma stupňům Celsia.
Podle švýcarského lékaře, který působí jako dobrovolník v Idomeni, roste rychle počet onemocnění z nachlazení. V pondělí vyšetřil 40 dětí mladších šesti let se zápalem plic. "U nás by s třicítkami šly do nemocnice, tady se čtyřicítkami dostanou antibiotika a vracejí se do stanů," řekl ČTK.
Tento muž zve k sobě domů migranty, kteří kolem jeho domu v Řecku v sychravém a chladném počasí procházejí. "Kdybych měl prostor, postarám se o ně o všechny," říká.
This Greek man invites passing families in, "if I had the space, I would look after them all". #bbcnews #migrants pic.twitter.com/vCk1UJvEXS
— Danny Savage (@dannysavage) March 15, 2016
Zatímco makedonské úřady oznámily, že vrátily na 600 běženců zpět do Řecka, Atény daly najevo, že přijetí těchto imigrantů "zváží" s ohledem na ubytovací kapacity v nouzových táborech.
Navíc se od říčky Suva reka vrací do Idomeni 300 až 400 lidí, kteří se do Makeodnie v pondělí nestihli dostat.
V pondělí se takto podařilo proniknout do Makedonie skupině 600 až 700 uprchlíků.Doprovázely je desítky humanitárních aktivistů a novinářů, kteří pak byli na makedonském území armádou a policií společně s běženci zadrženi.
Zatímco uprchlíky Makedonci vzali do vojenských nákladních vozidel, aktivisty a fotoreportéry po vybrání pokut za nedovolené překročení hranice propustili a nechali je jít zpátky do Řecka. Kyritsis varoval, že tyto zahraniční aktivisty a novináře budou chtít Atény vyhostit.
Řecko tvrdí, že dobrovolníci poskytující utečencům humanitární pomoc vybízejí migranty z tábora Idomeni na hranici s Makedonií, aby hledali cestu, jak se do sousední země dostat.
Řecký vládní zmocněnec pro uprchlíky Jorgos Kyritsis řekl médiím, že tito lidé dávají běžencům prospekty v arabštině s pokyny, jak obejít hraniční plot, který končí u několik kilometrů vzdálené řeky tvořící přirozenou hranici mezi Řeckem a Makedonií.
Válka v Sýrii vypukla právě před pěti lety. Od té doby vyprodukovala téměř pět milionů uprchlíků.
#Syria 5 years on, Syria's conflict has spawned 4.8mlln refugees in neighbouring countries https://t.co/3Ope7BtpCJ pic.twitter.com/83lxVwp3mi
— UNHCRNews (@RefugeesMedia) March 15, 2016
Humanitární organizace jako jsou Lékaři bez hranic (MSF) se obávají, že zoufalí lidé v Idomeni se po nezdařeném pokusu o přechod makedonských hranic nakonec obrátí na převaděče a pašeráky.
UPDATE: ~500 #people were pushed back from #FYROM to a village West of #Idomeni #Greece last night. How many will turn to smugglers?
— MSF Sea (@MSF_Sea) March 15, 2016
Videoreportáž z přechodu rozbouřené řeky na řecko-makeodnských hranicích si můžete připomenout zde:
Rusko přiživuje migrační krizi a "zásobuje" Evropu uprchlíky, uvedl šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek v rozhovoru pro Hospodářské noviny.
"Rusové jsou třeba velice činorodí v tom, že nám uprchlíky vozí všelijakými severními cestami, například letecky. Je doloženo, jak nám naši slovanští bratři pomáhají v tom, aby nás zásobovali co největším množstvím uprchlíků," prohlásil Zaorálek.
Také sousední Irák produkuje tisíce uprchlíků proudících do Evropy. Své domovy v zemi už muselo opustit přes tři miliony lidí.
#Iraq 3.3mn+ displaced since Jan 2014. UNHCR concerned about new moves to restrict movement https://t.co/V5JNA3uvpl pic.twitter.com/RYmfRLxkTB
— UNHCRNews (@RefugeesMedia) March 15, 2016
V zemích, které leží v přímo zasažených regionech - od Turecka přes Jordánsko a Libanon až po severní Afriku - se zdržuje více než 4,8 milionu syrských uprchlíků registrovaných OSN, řekl Grandi.
UNHCR podle něj doufá, že alespoň deset procent z nich, tedy 480 000, převezmou ostatní státy. O tom má jednat konference, kterou na 30. března do Ženevy UNHCR svolal.
Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi vyzval v prohlášení státy na celém světě k dobrovolnému přijetí téměř půl milionu syrských válečných uprchlíků v příštích letech.
"Tragédie tohoto rozměru vyžaduje solidaritu, která přesahuje poskytování finančních prostředků," prohlásil Grandi při příležitosti pátého výročí propuknutí syrského konfliktu.
Úřad vysokého komisaře má dosud přísliby na přijetí přes 170 000 Syřanů. Jenom v Evropě - především pak v Německu - požádalo od počátku roku 2011 o azyl zhruba 900 000 Syřanů.
Makedonské úřady v noci vrátily do Řecka kolem 600 migrantů, kteří včera ilegálně překročili hranici. Uvádí to agentura Reuters s odkazem na makedonskou policii.
Několika stovkám migrantů z přechodu Idomeni na severu Řecka se v pondělí po několikahodinové cestě podařilo obejít plot a dostat se do Makedonie.
Makedonská policie podle agentury AP několik stovek uprchlíků zadržela kvůli nelegálnímu překročení hranic.
Pondělní dění si můžete připomenout zde:
Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vývoj kolem evropské migrační krize.