Rusové odvlekli estonského špiona, Estonsko se bouří

Živě
Páteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Estonian Defence League

Kyjev/Moskva - Na východě Ukrajiny v 18 hodin kyjevského času (17:00 SELČ) vešla v platnost dohoda o příměří.

Podepsala ji ukrajinská vláda s proruskými separatisty.

Povstalci si jako podmínku dodržování příměří kladli to, že Kyjev přijme mírový plán ruského prezidenta Vladimira Putina.

Dohoda o klidu zbraní může znamenat, že se Rusko vyhne novým unijním sankcím.

Nervozita roste i u jiné části ruské hranice. Člen estonské tajné služby KaPo byl v pátek odvlečen přes hranice do Ruska. Oznámilo to estonské ministerstvo zahraničí, které si předvolalo ruského velvyslance v Estonsku, aby únos vysvětlil. Moskva ale tvrdí, že agenta zadržela na ruském území a že ho podezřívá z výzvědné činnosti.

Páteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
23:15

Velvyslanci členských zemí EU se v pátek v Bruselu dohodli na přitvrzení sankcí proti Rusku kvůli jeho podílu na ukrajinské krizi. Diplomatický zdroj ČTK informoval, že dohoda by měla být členskými státy schválena v pondělí a mohla by tedy platit od úterý. Zároveň upozornil, že osud sankcí může ovlivnit víkendový vývoj na Ukrajině.

21:50

Incident se odehrál u hraničního přechodu Luhamaa na jihovýchodě Estonska. Zmíněný pracovník tajné služby prý v oblasti pracoval na potírání pašeráctví. Ruská tajná služba FSB ale tvrdí, že Estonec byl dopaden na ruském území. Měl prý u sebe pistoli, 5000 eur (asi 138 000 Kč), odposlouchávací zařízení a další techniku pro výzvědnou činnost.

21:45

"Je to velmi znepokojující incident. Očekáváme z ruské strany veškerou pomoc a plnou spolupráci, aby se tento případ vyřešil a estonský občan se vrátil zpět do Estonska," uvedl v prohlášení estonský ministr zahraničí Urmas Paet. V dokumentu se dále uvádí, že agenta unesli "neznámí jedinci". Bezpečnostní služba KaPo zatím vyloučila politický motiv únosu.

Estonský ministr zahraničí Urmas Paet.
Estonský ministr zahraničí Urmas Paet. | Foto: Wikimedia commons
21:40

Člen estonské tajné služby KaPo byl v pátek odvlečen přes hranice do Ruska. Oznámilo to estonské ministerstvo zahraničí, které si předvolalo ruského velvyslance v Estonsku, aby únos vysvětlil. Moskva ale podle stanice BBC tvrdí, že agenta zadržela na ruském území a že ho podezřívá z výzvědné činnosti.

Estonský prezident Hendrik Ilves s estonskými a britskými vojáky.
Estonský prezident Hendrik Ilves s estonskými a britskými vojáky. | Foto: Reuters
21:35

"Když jde o životy a zdraví, je naší povinností pomáhat. Do této konkrétní snahy pomoci patří i nákladní automobil, který dnes dorazil do Kyjeva po střechu naložený zdravotnickým materiálem," uvedl k humanitární dodávce ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek | Foto: DVTV
21:30

V nejbližší době budou podle českého ministerstva zahraničí z jeho rozpočtu zakoupeny také dýchací přístroje pro umělou plicní ventilaci pro nemocnice v Dněpropetrovsku a v Charkově na východě Ukrajiny. V následujících týdnech pak Černínský palác vypraví další zásilku zdravotnického materiálu pro Ukrajinský červený kříž.

21:15

Do Kyjeva v pátek večer dorazila tunová zásilka zdravotnického materiálu pro Ukrajinský červený kříž, kterou financovalo české ministerstvo zahraničí. V následujících týdnech z Česka na Ukrajinu vypravena další zdravotnická pomoc. Obvazový a další zdravotnický materiál, který zajistil Český červený kříž, využijí podle české diplomacie ukrajinští zdravotníci při ošetřování akutních popálenin a dalších těžkých zranění civilních obyvatel z východu Ukrajiny.

21:00

Pokud bude klid zbraní dodržován, může se Moskva vyhnout novému zpřísnění unijních sankcí, jejichž podrobnosti dnes EU dokončovala. Zda je nakonec uvalí, rozhodnou patrně až nadcházející dny. V pátek ve Walesu skončil dvoudenní summit NATO, který podpořil Ukrajinu a který v souvislosti s ukrajinskou krizí ohlásil vytvoření aliančních sil rychlé reakce.

18:55

Obama se vyjádřil také k hrozbě, kterou představuje hnutí Islámský stát, jež v uplynulých týdnech obsadilo rozsáhlá území v Iráku a Sýrii. Jak uvedl, USA podnikly již přes stovku leteckých úderů na pozice islamistů a doufají, že příští týden bude vytvořena nová irácká vláda, se kterou budou koordinovat další postup.

18:50

"Podporujeme prezidenta Petra Porošenka a jeho aktivity. Proruští separatisté musí dodržet své závazky," uvedl Obama a zopakoval, že NATO poskytne ukrajinské armádě finanční pomoc v několika oblastech. Jak nicméně americký prezident dodal, jestliže příměří vydrží, mohly by být zrušeny i sankce proti Rusku.

Foto: Reuters
18:30

Americký prezident Barack Obama vidí nové příměří platící od pátečního odpoledne na Ukrajině jako nadějný krok, zároveň je ale skeptický. Šéf Bílého domu dnes na závěr summitu NATO ve Walesu prohlásil, že vzhledem k předchozím zkušenostem si není jistý, zda proruští separatisté klid zbraní dodrží a zda Rusové přestanou narušovat ukrajinskou svrchovanost.

17:50

Agentura ITAR-TASS s odvoláním na rebely uvedla, že povstalci ukončili bojové operace. Ukrajinský prezident odpoledne vydal rozkaz, aby armáda od určené hodiny dodržovala klid zbraní. Několik minut po začátku příměří ale oblastí severně od Doněcka otřásly podle Reuters tři exploze, podrobnosti o incidentu ale nejsou k dispozici.

17:00

Začala platit dohoda o příměří. Zda klid zbraní skutečně vydrží, ukáží následující minuty a hodiny.

Vlajka samozvané "Doněcké lidové republiky" v Kreminci nedaleko Doněcku.
Vlajka samozvané "Doněcké lidové republiky" v Kreminci nedaleko Doněcku. | Foto: Reuters
16:58

Kreml vítá uzavření příměří a doufá, že bude bedlivě sledováno nezávislými pozorovateli, píší ruské tiskové agentury.

Vladimir Putin v Minsku
Vladimir Putin v Minsku | Foto: Reuters
16:35

Součástí dohody o příměří mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty příslib výměny vězňů a shoda, že bojové složky obou táborů prozatím zůstanou na svých místech. S odvoláním na nejmenovaný, ale dobře informovaný zdroj to napsala agentura Reuters. 

16:29

Manévry, které na západě Ukrajiny chystá Severoatlantická aliance (NATO), ohrožují tamní mírový proces, prohlásilo ruské ministerstvo zahraničí.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Foto: Reuters
16:10

"Musíme udělat všech možné i nemožné, abychom zastavili krveprolití," prohlásil ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Petro Porošenko, nový prezident Ukrajiny během inaugurace.
Petro Porošenko, nový prezident Ukrajiny během inaugurace. | Foto: Reuters
15:58

Nové protiruské sankce, jejichž podobu dolaďují zástupci členských zemí EU, by mohly být zrušeny, pokud bude fungovat příměří na Ukrajině a krize v zemi povolí. Oznámila to v pátek německá kancléřka Angela Merkelová po skončení summitu NATO v britském Newportu.

Foto: Reuters
15:43

Ukrajinský prezident Petro Porošenko už podle agentury Reuters vydal rozkaz náčelníkovi generálního štábu, aby v 18:00 kyjevského času (17:00 SELČ) zastavila veškeré boje.

Petro Porošenko v Bruselu podepisuje asociační dohodu s EU
Petro Porošenko v Bruselu podepisuje asociační dohodu s EU | Foto: Reuters
15:40

Důvodem přitvrzení evropských hospodářských sankcí vůči Rusku by podle českého prezidenta Miloše Zemana bylo porušení nyní sjednaného příměří či přímá ruská invaze na území Ukrajiny. Zeman to dnes řekl novinářům na summitu NATO ve velšském Newportu.

Foto: Vojtěch Marek
15:15

Příměří už potvrdil i gubernátor doněcké oblasti. 

Do minského hotelu byli přizváni novináři.

Očekává se, že před ně předstoupí účastníci jednání, kteří podle agentury Interfax podepsali dohodu o klidu zbraní. 

15:05

"V Doněcku to na příměří nevypadá ani náhodou," hlásí z místa zpravodaj Aktuálně.cz Martin Novák. "Zrovna nás zastavili, protože přes silnici létá jedna raketa za druhou."

Martin Novák
Martin Novák | Foto: Aktuálně.cz
14:51

Ruské agentury tvrdí, že v Minsku bylo podepsáno příměří.

Údajně by mělo platit od 18 hodin kyjevského času (17 hodin SELČ).

14:47

Ruská státní média dnes vůbec poprvé informovala o úmrtí Rusů, kteří bojovali v řadách separatistů na východní Ukrajině.

Ačkoli se televizní stanice Rossija, Channel One a NTV držely oficiální linie a hovořily o ruských občanech, kteří na Ukrajině bojují, jako o dobrovolnících, odvysílaly například reportáže o pohřbu Anatolije Travkina, jenž na Ukrajině zahynul.

Upozornil na to server BBC.

14:45

Německá kancléřka Angela Merkelová řekla, že Aliance stojí za Zakládajícím aktem NATO-Rusko, ačkoliv byl ze strany Moskvy porušen.

Dokument z roku 1997 mimo jiné Rusku garantuje rovnocennost a neomezuje jeho nezávislost.

Také v něm například stojí, že Rusko je prioritním partnerem Severoatlantické aliance.    

14:27

Prezident Bronislaw Komorowski řekl novinářům, že si Polsko velmi váží rozhodnutí NATO k utvoření sil rychlé reakce.

Speciální vojenský oddíl by zasáhl v případě napadení členského státu Aliance.  

Foto: Reuters
14:12

Šéf NATO Anders Fogh Rasmussen upozornil, že žádná třetí země nebude disponovat vetem v případě dalšího možného rozšíření Severoatlantické aliance.

14:08

Speciální síly rychlé reakce, na jejichž ustanovení se dnes shodli lídři NATO, budou čítat 5 000 vojáků. 

Novinářům to řekl polský prezident Bronislaw Komorowski.

14:03

Ukrajinské síly bojující u města Mariupol zatím nedostaly žádné rozkazy ke složení zbraní.

"Naše operace pokračuje podle plánu až do dalších rozkazů," řekl agentuře Reuters důstojník ukrajinské armády. 

13:56

Lídři Severoatlantické aliance se na summitu ve Walesu shodli na ustanovení nových sil rychlé reakce, informuje agentura AP. 

Foto: anders fogh rasmussen, Reuters
13:50

Prohlédněte si aktualizovanou mapu bojů, kterou k dnešnímu dni vydala Národní bezpečnostní rada Ukrajiny. 

Foto: Aktuálně.cz
13:44

"Operace pokračuje," řekl agentuře Reuters ukrajinský důstojník v Mariupolu.

Navzdory jednání v Minsku, do kterého se vkládají velké naděje, je tedy situace na východě Ukrajiny stále napjatá. 

13:38

Většina účastníků minského jednání odmítla setkání komentovat. Výjimkou však byl ukrajinský exprezident Leonid Kučma.

"Všichni jsme přišli v míru. Nejdůležitější věcí je nalezení příměří," řekl novinářům.

13:31

Mluvčí ukrajinské Národní bezpečnostní rady popřel, že by separatisté vstoupili do Mariupolu.

"Není to pravda. Dokonce jsme je (rebely) odrazili z pozic, které dříve kontrolovali," sdělil Andrij Lysenko. 

13:25

Český prezident Miloš Zeman se zastal ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrovova. Konflikt na Ukrajině je podle něj občanskou válkou, nikoli invazí. 

Zeman ruským představitelům věří, že jejich vojáci na ukrajinském území nejsou. Jeho vyjádření jsou v rozporu s názory vedení NATO. 

Více čtěte ZDE.

Miloš Zeman a Bohuslav Sobotka.
Miloš Zeman a Bohuslav Sobotka. | Foto: Ludvík Hradilek
13:10

Zatímco v Minsku začalo jednání o možném příměří, separatisté oznámili, že vstoupili do strategického města Mariupol.

Informuje tisková agentura Interfax.

13:03

Všechny zúčastněné strany už jsou v minském hotelu. Setkání, na kterém se má rozhodnout, zda na východní Ukrajině nastane klid zbraní, začalo.

Na Twitteru to oznámila moskevská korespondentka agentury AP Natalia Vasilyjeva.

12:40

Ruské ministerstvo zemědělství popřelo vyjádření šéfa tamní obilnářské unie, že by premiérovi Medveděvovi zaslalo dopis, který by navrhoval omezit vývoz obilí. 

O údajném návrhu jsme psali níže. 

 

12:30

OSN odhaduje, že od dubna při bojích na východě Ukrajiny zemřelo více než 2600 lidí.

Foto: Reuters
12:23

V ukrajinském konfliktu zemřelo zhruba 2000 Rusů, oznámil mluvčí ukrajinské armády.

12:20

Podle reportéra BBC Fergala Keaneho se v Mariupolu po hodině klidu ozývá dělostřelecká palba ukrajinské armády.

12:16

Po chvíli klidu je v centru Mariupolu opět slyšet střelba a výbuchy. Ty jsou tak silné, že aktivují poplašná zařízení aut v širokém okolí, hlásí reportér britského deníku The Guardian Shaun Walker.

12:06

Velká Británie je připravena nabídnout až 3500 vojáků do nových sil velmi rychlého nasazení NATO, pokud jejich zřízení schválí nynější alianční summit. Při zahájení pátečního jednání schůzky lídrů zemí NATO v Newportu u Cardiffu to prohlásil britský premiér David Cameron.

Británie stáhne na jaře 800 svých vojáků z Iráku. Tvrdí ale, že to ještě není začátek definitivního stahování celkem 8000 vojáků, které v této zemi rozmístila
Británie stáhne na jaře 800 svých vojáků z Iráku. Tvrdí ale, že to ještě není začátek definitivního stahování celkem 8000 vojáků, které v této zemi rozmístila | Foto: Reuters
12:01

Český národní zájem je chránit nás před agresivními Rusy a premiér Bohuslav Sobotka to nedělá, míní komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych. Více čtěte ZDE.

Foto: Ludvík Hradilek
11:30

Zástupci zúčastněných stran konfliktu a OBSE dorazili k jednání do Minsku, cituje běloruské ministerstvo zahraničí agentura Interfax.

11:20

"Lze slyšet dělostřeleckou palbu a střelbu z automatických zbraní v širší oblasti doněckého letiště," popsal agentuře Reuters reportér, který se nachází asi 2 kilometry od místa bojů. 

11:06

Severozápadně od Doněcku, nedaleko místního letiště, je slyšet střelba a dělostřelecká palba, píše agentura Reuters.

10:55

Britský ministr zahraničí Philip Hammond oznámil, že plánované sankce vůči Rusku mohou být zrušeny, pokud na východní Ukrajině zavládne příměří.

10:51

Jakými požadavky podmiňují separatisté uzavření příměří? Přečtěte si sedmibodový plán, který sepsal ruský prezident Vladimir Putin:

1. Ukončení všech aktivních útočných operací ozbrojených sil, ozbrojených formací a povstalců na jihovýchodě Ukrajiny v Luhanské a Doněcké oblasti.

2. Stažení ozbrojených jednotek vládních ukrajinských sil na vzdálenost, ze které bude vyloučena možnost ostřelování obydlených míst dělostřelectvem a všemi typy raketometných střel.

3. Plnohodnotná a objektivní mezinárodní kontrola respektování podmínek klidu zbraní a sledování situace ve vytvořených bezpečnostních zónách.

4. Žádné nasazování leteckých sil proti civilistům a místům v konfliktní zóně.

5. Výměna násilně zadržených osob podle principu "všechny za všechny" bez dalších podmínek.

6. Otevření humanitárních koridorů pro uprchlíky a pro dodávky pomoci v městech a obcích Donbasu - Doněcké a Luhanské oblasti.

7. Opravárenské čety pro postižená místa Donbasu, které znovu vybudují zničené objekty sociální a životně důležité infrastruktury a pomohou s přípravami na zimu.

Foto: Reuters
10:48

Proruské separatisty na setkání v Minsku budou reprezentovat lídři dvou samozvaných republik Alexander Zacharčenko a Igor Plotnickij.     

Informovala o tom ruská tisková agentura ITAR-TASS.

10:16 Drtinová a Veselovský

O ukrajinském konfliktu hovořil v DVTV Miroslav Kalousek (TOP 09) a František Bublan (ČSSD).

Podívejte se na diskusi, ve které exministr financí obhajoval sankce vůči Rusku. 

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek | Foto: DVTV
10:10

Podle Gorbačova by měla ukrajinská strana uspořádat kulatý stůl. Zdůraznil, že nelze připustit globální krizi. 

10:09

Poslední sovětský vůdce Michail Gorbačov se vyjádřil ke krizi na Ukrajině. Myslí si, že kořeny konfliktu jsou v Borisi Jelcinovi, který zboural pokus o nový SSSR.

 

Foto: Reuters
9:45

Ruské ministerstvo zemědělství navrhlo omezit vývoz obilí pro rok 2014 a 2015. 

Ministerstvo zemědělství v dopise premiérovi Medveděvovi naznačilo, že úřady by omezení vyhlásily, pokud by vývoz přesáhl 26,9 milionu tun. 

9:30

"Byli jsme pod palbou celou noc, ale tlaku rebelů stále odoláváme. Bojují proti nám tanky a dělostřelectvem," řekl agentuře Reuters velitel mariupolské dobrovolnické milice.

9:25

"Naše dělostřelectvo je na místě a je rozmísťováno proti proruským rebelům," řekl ukrajinské televizi starosta Mariupolu Jurij Chotlubej. 

 

9:15

Ačkoli má už jen za několik hodin začít klid zbraní, pokračuje ostřelování strategického přístavu Mariupol.

Agentuře Reuters to řekl očitý svědek.

 

9:05

Organizace Human Rights Watch (HRW) zveřejnila novou, alarmující zprávu o Ukrajině. Separatisty v ní viní z toho, že nařizují civilistům i několikatýdenní nucené práce. Stačí, aby se drobně provinili proti veřejnému pořádku.

Lidi z takzvaných trestných brigád také bijí a jinak zneužívají.

Ukrajinský voják zajatý separatisty
Ukrajinský voják zajatý separatisty | Foto: Reuters
8:40

Rusko zakázalo dovoz cukrovinek, které vyrábí ukrajinské firmy Konti a AVK. Podle ruského úřadu na ochranu spotřebitelů Rospotrebnadzor obě společnosti porušily zákon.

8:15 Drtinová a Veselovský

Deset veřejně činných osobností z Česka a Slovenska se ve čtvrtek podepsalo pod výzvu "Zastavme Putina!". Jiní naopak podíl Ruska na ukrajinské krizi stále otevřeně zpochybňují.

Jedním z takových politiků je poslanec Stanislav Huml (ČSSD). Podívejte se na rozhovor, který s ním vedla Daniela Drtinová. Mimo jiné v něm říká: Ruskou invazi na Ukrajinu nevidím.

Stanislav Huml
Stanislav Huml | Foto: DVTV
8:10

Rozkaz armádě, aby dodržovala klid zbraní, chce ukrajinský prezident Petro Porošenko vydat ve 13:00 místního času (14:00 SELČ). Povstalci se hodlají připojit o hodinu později, jako podmínku si ale kladou to, že Kyjev přijme mírový plán ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten mimo jiné počítá s ukončením bojů, stažením dělostřelectva a obnovou sociálních a zdravotnických zařízení.

Vojáci k ukrajinské sebeobrany poblíž kontrolního bodu na jižním pobřeží u města Mariupol.
Vojáci k ukrajinské sebeobrany poblíž kontrolního bodu na jižním pobřeží u města Mariupol. | Foto: Reuters
8:05

Exportní a garanční pojišťovací společnost (EGAP) odhaduje, že kvůli sankcím přijdou české firmy během následujících dvanácti měsíců o nejméně 19 miliard korun. Píší to dnešní Lidové noviny.

Více se dozvíte ZDE.

7:59

Aktuálně.cz má na Ukrajině zvláštního zpravodaje Martina Nováka. Cestou na válkou zmítaný východ země se zastavil v Kyjevě. "Kyjev míru nevěří, Putina nenávidí a čeká zlou zimu," píše ve své první reportáži z místa.

Billboard do válečné doby.
Billboard do válečné doby. | Foto: Martin Novák
7:56

V pátek se čeká i na zprávy z Bruselu: Evropská unie by mohla rozhodnout o nových protiruských sankcích.

Ve Walesu končí dvoudenní summit NATO, který má - jako jeden z hlavních bodů - na programu právě ukrajinskou krizi.

7:55

Dnes odpoledne má na východě Ukrajiny začít platit příměří. Vše závisí na tom, zda se v pátek v Minsku skutečně sejde takzvaná kontaktní skupina složená ze zástupců Ukrajiny, Ruska, separatistů a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

7:45

Co se událo včera večer?

Na summitu NATO ve Walesu zazněla ostrá slova na adresu Ruska. "Rusko teď bojuje proti Ukrajině na Ukrajině," řekl generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Moskvu obvinil, že namísto deeskalace krize ji použitím tanků proti ukrajinským jednotkám ještě prohlubuje.

Požadavky separatistů na východní Ukrajině nejsou přehnané, vyjadřují jen to, co je normální pro jakoukoli civilizovanou evropskou zemi, prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Německo dalo zelenou dalším sankcím proti Rusku, podpořilo tak stanovisko USA i Velké Británie. 

David Cameron a Petro Porošenko na summitu NATO ve Walesu.
David Cameron a Petro Porošenko na summitu NATO ve Walesu. | Foto: Reuters
7:45

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vše důležité kolem dění na Ukrajině.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 6. 9. 2014 0:16
 

Právě se děje

Další zprávy