Firmy přijdou kvůli sankcím nejméně o 19 miliard

ČTK ČTK
5. 9. 2014 7:24
Od února zaznamenala státní Exportní a garanční pojišťovací společnost výpadek ve vývozu na Ukrajinu ve výši více než deseti miliard korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Podle odhadu státní Exportní a garanční pojišťovací společnosti (EGAP) bude kvůli sankcím výpadek jen v pojištěném vývozu během následujících dvanácti měsíců 19 miliard korun.

Od letošního února pak EGAP zaznamenal výpadek ve vývozu na Ukrajinu ve výši více než deseti miliard korun. Informují o tom Lidové noviny (LN).

"Tento odhad se týká období jednoho roku od letošního září," řekla deníku mluvčí EGAP Hana Hikelová. Jde o obchody, které nebude možné uskutečnit kvůli evropským sankcím vůči Rusku, odvetným opatřením a následnému zhoršení hospodářských vztahů.

Podle vládního materiálu, který kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) předložil ve čtvrtek jako podklad na sněmovním evropském výboru, by se přímý dopad sankcí mohl týkat zejména takzvaného zboží dvojího užití, tedy výrobků použitelných v civilním i vojenském sektoru.

Vláda letos zatím vydala povolení vyvézt tohoto zboží do Ruska v objemu 1,7 miliardy korun, za celý rok by to mohlo být až o miliardu více. Vládní materiál také tvrdí, že je ohroženo 750 pracovních míst v českém průmyslu.

Sněmovní evropský výbor ve čtvrtek vyzval Sobotku, aby při jednáních o zpřísnění sankcí EU vůči Rusku kvůli situaci na Ukrajině postupoval v maximální shodě a jednotně s postojem většiny členských států. Ve středu vláda dala Sobotkovi mandát, aby uplatnil připomínky k sankcím.

Česko usiluje o to, aby se sankce nedotkly českého strojírenského exportu do Ruska, především vývozu obráběcích strojů, které patří právě mezi zboží dvojího užití.

Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza členům výboru sdělil, že komentář k návrhu na zpřísnění sankcí má 27 zemí osmadvacítky. Na sankcích se musí shodnout všechny členské státy, řekl.

Pokud šéfové zemí konečné znění odsouhlasí, bude v pondělí zveřejněno v oficiálním věstníku Evropské komise a restrikce začnou platit, dodal Prouza.

 

Právě se děje

Další zprávy