Na 25 stoupl počet uprchlíků, kteří dnes utonuli u tureckých břehů poté, co se s nimi převrátila loď. Dalších 15 lidí pobřežní stráž z moře zachránila, uvedla BBC. Národnost obětí nebyla známa, mezi mrtvými jsou údajně nejméně tři děti. Běženci směřovali z tureckého letoviska Didim na jihozápadě země do Řecka. Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) se letos mezi 1. lednem a 3. březnem na cestě do Řecka utopilo už nejméně 321 migrantů.
Severoatlantická aliance oznámila rozšíření své námořní mise v Egejském moři, která má zabránit pašování migrantů. NATO bude nově moci operovat i v řeckých a tureckých teritoriálních vodách, což je 12 námořních mil (asi 22 kilometrů) od pobřeží. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uvedl, že do oblasti budou vyslány i další lodě, které se připojí ke třem plavidlům, jež tam již nyní operují.
U tureckých břehů se v neděli utopilo nejméně 18 uprchlíků, s nimiž se převrátila loď. Dalších 15 lidí pobřežní stráž z moře zachránila. Informovala o tom agentura DPA, národnost obětí nesdělila. Podle turecké agentury Anadolu počet obětí nemusí být konečný, záchranná operace ještě pokračuje.
Seznam věcí, který Makedonie údajně potřebuje, aby mohla plně zajistit kontrolu hranic.
Macedonias' shopping list for controlling refugees... https://t.co/D29ucokWcE
— Sharon Silvey (@silvey_sharon) March 6, 2016
Letecký záběr na provizorní tábor u Idomeni...
Rakouský kancléř Werner Fayman tlačí na Německo, aby stanovilo jasný limit, kolik žadatelů o azyl je ochotno přijmout.
"Také Německo musí stanovit limit pro uprchlíky z oblasti Sýrie a Turecka, které je připraveno přijmout. Německo v tom musí konečně udělat pořádek, jinak budou uprchlíci do Německa mířit i nadále," uvedl.
Pro připomenutí:
Makedonie před dvěma týdny uzavřela hranice pro migranty z Afghánistánu a začala dál pouštět jen uprchlíky ze Sýrie a z Iráku, a i ty jen v omezeném počtu několik málo stovek denně. Makedonské úřady uvedly, že hodlají vpouštět pouze tolik lidí, kolik jich vpustí dál Srbsko na jejich společné hranici.
Pětice zemí - Rakousko, Chorvatsko, Makedonie, Slovinsko a Srbsko - se před pár dny dohodla na posílení hraničních kontrol. Právě jejich rozhodnutí způsobilo, že se migranti začali hromadit v Řecku, kde jich uvázlo už na 32 000. Uprchlíci připlouvají zejména z Turecka. Jen za první dva měsíce letošního roku jich připlulo téměř 132 000.
Noční promítání v táboře v Idomeni. Na programu byl Wall-E.
Its movie night tonight at #Idomeni camp - the wonderful volunteers are showing Wall-E! pic.twitter.com/54V0iBl51W
— MSF Sea (@MSF_Sea) March 5, 2016
Makedonské úřady budou na své území nově pouštět jen uprchlíky z těch měst, kde podle nich zuří válka. Informovala o tom dnes agentura AP.
Podle zdroje řecké policie nové opatření znamená, že například lidé ze syrského Aleppo budou moci z Řecka odejít, zatímco lidé z Damašku či Bagdádu ne.
Na řecké straně hranice s Makedonií se v současné době tísní na 13 000 uprchlíků. Dalších až 7000 jich teď přebývá v táborech v okolí.
Bruselský summit se koná ve chvíli, kdy se kvůli uzavřeným hranicím na severu Řecka rychle zhoršuje humanitární situace tisíců migrantů, kteří tam náhle uvázli.
Důležitou částí pondělního jednání premiérů a prezidentů zemí Evropské unie s jejich tureckým protějškem Ahmetem Davutogluem bude snaha co nejvíce posílit návraty nelegálních migrantů z Řecka zpět do Turecka.
Ankara by ovšem také ráda slyšela podrobnosti o záměru části členských zemí EU dobrovolně přebírat z Turecka ty syrské uprchlíky, kteří na azyl nárok naopak mají.
Rozhovory s premiérem Davutogluem by se podle diplomatů měly soustředit především na migrační problematiku i přesto, že Ankara by ráda probrala i širší kontext dění v Sýrii a na Blízkém východě.
Dnes ráno v Idomeni...
#Idomeni this morning pic.twitter.com/asobW5r0Te
— Manu Radvan (@Landhimbeere) March 6, 2016
V nechvalně proslulé uprchlické kolonii ve francouzském Calais - přezdívané Džungle - bylo v posledních šesti měsících zřejmě znásilněno několik chlapců.
Humanitární pracovníci podle listu The Independent uvedli, že v minulém půlroce ošetřili sedm mladíků ve věku 14 až 16 let, kteří tvrdili, že byli znásilněni, a nesli na těle známky, které tomu odpovídaly.
Rakousko nechce být součástí systému kvót k přerozdělování uprchlíků mezi zeměmi Evropské unie. Uvedl to rakouský ministr obrany Hans Peter Doskozil. Podle něj má země už tak dost uprchlíků. "Bereme lví podíl, jen letos přijímáme 37 500 žadatelů o azyl. Nyní jsou vyzývány další státy. Proč by mělo Rakousko přijímat uprchlíky z Řecka? To by vyslalo špatný signál," řekl.
Školka v řeckém táboře u Idomeni. U hranic s Makedonií se tísní tisíce lidí.
The kindergarten of #Idomeni (ran by @savechildrenuk & Arsis) is about to open #Greece #migrantcrisis #refugeesgr pic.twitter.com/SoC03oO7Af
— Kostas Kallergis (@KallergisK) March 6, 2016
Švédsko, které má 9,8 milionu obyvatel, v loňském roce přijalo více než 163 000 žadatelů o azyl. S rostoucím počtem běženců v zemi roste nespokojenost části obyvatelstva s chováním migrantů, ale i s počínáním švédské vlády a Evropské unie.
Středisko pro žadatele o azyl ve městě Timraa na východě Švédska se stalo terčem útočníků, kteří vytloukli okna budovy. O víkendovém incidentu informoval portál The Local.
Útok se podle policie odehrál v sobotu brzy ráno. Útočníci k táboru přijeli ve dvou či třech vozech. Policii se krátce poté podařilo zadržet jednoho člověka, který se ukrýval v přilehlém lese.
Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vývoj kolem migrační krize.