Vítěz voleb na Ukrajině Porošenko chce koalici do deseti dnů

Živě
Nedělní předčasné parlamentní volby jsme sledovali v online reportáži.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Na Ukrajině skončily předčasné parlamentní volby. Oficiální výsledky sice budou až v pondělí ráno, podle dosavadních výsledků by ale měl zvítězit favorizovaný prezidentský Blok Petra Porošenka, který podle odhadů získá necelou čtvrtinu hlasů. Jen těsně za ním zřejmě skončí premiér Arsenij Jaceňuk.

Oba jsou proevropští a silnou koalici by měli vytvořit ještě se třetím z voleb - stranou Svépomoc.

V povstaleckých zónách na Donbasu, které ovládají separatisté se nehlasovalo, stejně tak nešli k urnám obyvatelé anektovaného Krymu. Volební účast se pohybuje nad čtyřicetiprocentní hranicí. O vstup do sněmovny se ucházelo 29 politických uskupení.

Nedělní dění na Ukrajině jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
22:33

Jak Ukrajinci volili v jednotlivých oblastech? Podívejte se na podrobnou mapu. Vyplývá z ní, že největší část země ovládl Blok Petra Porošenka. Východní část země naopak volila proruský Opoziční blok. Na anektovaném Krymu a v doněcké oblasti se nevolilo.

 

21:46

Prezident Petro Porošenko nečekaně navštívil volební štáb své partaje. Ukrajinská hlava státu přišla v dobré náladě, hlásí z Kyjeva reportér Aktuálně.cz Jiří Just. "Není důležité, že jsme obsadili první místo. Důležitější je, že máme v parlamentu proevropskou většinu," prohlásil na krátké tiskové konferenci. Jak dodal, je šťastný, že po 96 letech v ukrajinském parlamentu nebude komunistická strana. Porošenko by si přál, aby vládní koalice vznikla do deseti dnů. O tom, koho jmenuje premiérem hovořit nechtěl. Volba předsedy vlády a parlamentu je, podle jeho slov, záležitostí poslanců. Ukrajinský prezident se ve štábu zdržel asi dvacet minut. Jak uvedl, čeká ho ve 23 hodin telefonní rozhovor s lídrem evropské země. O koho jde, neuvedl. Novináři spekulují, že se může jednat o německou kancléřku Angelu Merkelovou. "Věřím, že všechno bude dobré," prohlásil optimisticky Porošenko.

21:37

V nově zvoleném parlamentu zasedne s největší pravděpodobností i vůdce ukrajinské extrémní pravice Dmytro Jaroš. Vyplývá to z odhadů volebních výsledků v Dněpropetrovské oblasti, kde šéf Pravého sektoru kandidoval. Jaroš se o mandát neucházel na kandidátce své strany, ale jako nezávislý v jednomandátovém volebním obvodě.

Dmytro Jaroš, předák krajně pravicového hnutí Pravý sektor mluví k demonstrantům na kyjevském náměstí Nezávislosti.
Dmytro Jaroš, předák krajně pravicového hnutí Pravý sektor mluví k demonstrantům na kyjevském náměstí Nezávislosti. | Foto: Reuters
21:30

Ukrajinský prezident Petro Porošenko uvedl, že Ukrajinci podpořili prezidentský plán na dosažení míru na východě země. "Většina voličů podpořila politické síly, které podporují prezidentský plán a usilují o politické řešení situace na Donbasu," uvedl Porošenko v prohlášení zveřejněném na jeho webových stránkách.

Ukrajinský prezident Porošenko v Mariupolu.
Ukrajinský prezident Porošenko v Mariupolu. | Foto: Reuters
21:19

Žádné oslavy nevypukly na ústředním kyjevském náměstí Nezávislosti, zvaném Majdan. Ani se neplánovaly, slavit se prý bude až po oficiálních výsledcích. Navíc pondělí je zase pracovní den. Atmosféra večerního Majdanu připomínala spíše víkendové korzo s pouličními zpěváky.  Současně připomínala tryznu v záři stovek svíček hořících na památku stovky obětí únorového svržení proruského režimu a více než 3 700 mrtvých z bojů na východě Ukrajiny s proruskými separatisty.

Džíp s humanitární pomocí
Džíp s humanitární pomocí | Foto: Jiří Just
21:02

Budoucí ukrajinská vláda nemůže dát Ukrajině nic nového. V prvním komentáři k odhadu volebních výsledků to v Moskvě řekl vlivný ruský poslanec Alexej Puškov, šéf zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu. "Už je jasné, že volby změnu struktury dosavadní vlády nepřinesou. A tato vláda nemůže dát zemi nic nového, nemá k tomu žádné finanční zdroje," upozornil Puškov s odvoláním na chronické problémy ukrajinského státního rozpočtu. "Ukrajinu nečeká proces integrace, ale úplná ztráta nezávislosti za ty groše, které ji předhodí Spojené státy a Evropská unie. Ukrajinu čeká neradostná budoucnost," komentoval výsledky voleb Puškov.

20:46

Přirozenými partnery příští ukrajinské vládní koalice jsou kromě vítězného Bloku Petra Porošenka i Lidová fronta a hnutí Svépomoc. Shodují se na tom ukrajinští politologové. Všechny tři strany jsou výrazně proevropsky orientované a mají silnou podporu zejména na západě a v centru Ukrajiny. Vítězný Porošenkův blok chce partnerům předložit návrh koaliční smlouvy už v pondělí. "Koaliční smlouva bude předložena partnerům doslova hned zítra," řekl Jurij Lucenko, šéf Porošenkova volebního štábu.

20:41

Petro Porošenko na svém twitterovém účtu zveřejnil průběžné výsledky. Jeho strana vede a prezident píše: "Gratuluji Ukrajincům."

20:34

Ve štábu Bloku Petra Porošenka panuje vítězná nálada. Prezidentská strana je vítězem voleb. Podle exit pollů by měl blok získat 23 % hlasů. Novináři včetně reportéra Aktuálně.cz Jiřího Justa obstoupili jedničku kandidátky, boxera a starostu Kyjeva Vitalije Klička. Ptají se ho na vznik budoucí vládní koalice. Kličko jakékoliv varianty odmítá komentovat. Nakonec prchá před švýcarským novinářem do zákulisí. "Promiňte, anglicky moc neumím," omlouvá se politik s ocelovými pěstmi.

Vitalij Kličko poskytuje první povolební rozhovor
Vitalij Kličko poskytuje první povolební rozhovor | Foto: Jiří Just
20:28

Volby přinesly několik překvapení, soudí novinářka Oksana Pelenská z ukrajinské redakce Rádia Svobodná Evropa. Například neúspěch komunistů, kteří se do parlamentu nedostali vůbec poprvé. "Probíhá dekomunizace Ukrajiny," řekla Pelenská v rozhovoru pro Českou televizi. Za překvapení považuje i těsné vítězství Porošenka, kterému průzkumy předpovídaly výraznější triumf. Pelenská vystoupila koncem srpna i v pořadu DVTV. ZDE si můžete připomenout její vystoupení.

20:23

Šéf proruského Opozičního bloku Jurij Bojko spoléhá na to, že voliči dotázaní u volebních uren se ostýchali sčítacím komisařům říci o svém hlasování pravdu. Blok prý nyní vrhne všechny síly na to, aby při sčítání hlasů nedocházelo k machinacím.

20:19

Ukrajinská ambasáda v Torontu zveřejnila na Twitteru vyjádření kanadského ministerského předsedy Stephena Harpera k volbám na Ukrajině. Harper poblahopřál Ukrajincům a řekl, že volby znamenají "důležitý krok k posílení demokracie na Ukrajině".

20:02

Vítězný Blok Petra Porošenka možná ponechá post premiéra Arseniji Jaceňukovi. Novinářům v Kyjevě to po oznámení prognóz volebních výsledků řekl Jurij Lucenko, šéf Porošenkova volebního štábu.

19:46

Prezident Petro Porošenko v jedné z prvních povolebních reakcí na Twitteru uvedl, že se volby odehrály bez násilností. Také si liboval, že volby proběhly podle "evropských demokratických standardů".

19:38

Průzkumy potvrzují, že ukrajinský parlament stojí před politickým zemětřesením. Dřívější převaha proruských poslanců je minulostí a jako základ budoucí vládní koalice se rýsuje spojenectví Porošenka s Jaceňukem. S podporou Svépomoci proevropsky orientovaného lvovského starosty může mít nový kabinet silnou parlamentní oporu, přestože velký Porošenkův náskok, který signalizovaly průzkumy, se nepotvrdil.

19:32

Výsledky voleb, potvrdí-li se, jsou jistým překvapením, protože vysoká volební podpora Lidové fronty premiéra Jaceňuka se nečekala. Zklamáním pro voliče populisty Oleha Ljaška je naopak výsledek Radikální strany, která v předvolebních průzkumech figurovala jako druhá. Teď ale podle odhadů získá mezi šesti až osmi procenty.

Foto: Reuters
19:14

Vítězem ukrajinských parlamentních voleb se stal Blok Petra Porošenka. Vyplývá to ze tří průzkumů provedených u volebních místností, o nichž informovala agentura Unian. Zisk prezidentského bloku se pohybuje mezi 22 a 23 procenty. Na druhém místě je s malým odstupem Lidová fronta premiéra Arsenije Jaceňuka. Více čtěte v textu reportéra Martina Nováka ZDE.

Petro Porošenko
Petro Porošenko | Foto: Reuters
19:08

Pohrobek Janukovyčovy partaje Strany regionů - Opoziční blok má svůj volební štáb v luxusním hotelu v centru města. Před dvěma lety strana slavila vítězství, nyní ji čeká drtivá porážka. Někdejší státostranu tradičně volil východ Ukrajiny a Krym. Ruská anexe poloostrovu a válka s proruskými separatisty jí připravily o většinu voliču. V štábu proto podle zvláštního zpravodaje Aktuálně.cz Jiřího Justa panuje neradostná atmosfera. "Origami ptáků, které tu leží na podiu, jako by symbolizovaly odlet poslaneckých mandátů do hnízda současného prezidenta Petra Porošenka," píše Jiří Just. Exit poll, který předpovídá Opozičnímu bloku 9,9 %, vyvolal ve štábu vlažný potlesk.

19:00

Volební místnosti na Ukrajině se uzavřely.

Foto: Jiří Just
18:37

Náměstek ukrajinského ministra vnitra Serhij Jarovoj v Kyjevě oznámil, že policie dnes zaznamenala 38 trestných činů spojených s konáním voleb, z nich asi pětinu v Kyjevě. Nejzávažnější případ byl ohlášen v Zakarpatské oblasti, kde byla podle Jarového zadržena skupina chystající teroristické útoky.

V Čerkasech v centrální části Ukrajiny policisté rozbili síť podvodníků, kteří skupovali volební hlasy. V Kyjevě střeží budovu ústřední volební komise desítky těžkooděnců a příslušníků Národní gardy, údajně z preventivních důvodů.

18:32

Na náměstí Svobody v centru Kyjeva stojí džíp s humanitární pomocí pro dobrovolnický prapor Donbas, který bojuje na východě Ukrajiny proti proruským separatistům. Jeho velitel Semjon Semenčenko kandiduje se stranou Samopomič.

"Je to ten nejlepší velitel. Věřím, že se dostane do parlamentu. Jako politik bude mít víc možností jak čelit okupantům a teroristům," řekl zpravodaji Aktuálně.cz Jiřímu Justovi příslušník praporu Lešij, který na východě země bojuje už 4,5 měsíce a byl 12 dní v zajetí po tragické bitvě o Ilovajsk.

18:19

Svéráznou prognózu výsledků voleb na Ukrajině na svém blogu publikoval známý ukrajinský novinář Pavel Šeremet. Jeho předpověď se údajně opírá o průzkum provedený průběžně u volebních místností. Protože volební zákon zakazuje publikovat předpovědi výsledků před skončením hlasování, figurují v prognóze místo politických stran alkoholické nápoje.

Vítězem voleb se podle Šeremetova průzkumu stane podle očekávání s 22 až 25 procenty prezidentský Blok Petra Porošenka, který bloger překřtil s odkazem na prezidentův hlavní byznys Čokoládový likér. Miliardář Porošenko je majitelem prosperující sítě čokoládoven Roshen.

Na druhém místě vychází Šeremetovi Lidová fronta premiéra Arsenije Jaceňuka s 18 až 21 procenty. Jaceňukova politická formace dostala název Frontová vodka. Za ní následuje s deseti procenty politická strana Svépomoc, tedy likér Starý Lvov. Vůdce strany Andrij Sadovyj je lvovským starostou.

18:04

Ukrajinci, kteří ještě nebyli volit, mají poslední hodinu na to, aby dorazili k urnám. V 19:00 SEČ se volební místnosti uzavřou.

17:24

Účast Ukrajinců v parlamentních volbách překročila po 16:00 SEČ hranici čtyřiceti procent. Oznámila to v Kyjevě ústřední volební komise. Nejnižší účast je v Luhanské a Doněcké oblasti, kde zatím přišlo volit 23 respektive 28 procent oprávněných voličů, nízká účast je i v Oděse a v Zakarpatské oblasti na západě země. Největší volební účast je v západoukrajinském Lvově, kde už odvolila polovina lidí.

17:10

V Nových Petrivcích jsou pouze čtyři volební místnosti. Ta hlavní se nachází v kulturním domě. Tři urny a plenta stojí v hledišti. Z opony je pozoruje anděl, který se vznáší nad polem s obilím, popisuje zvláštní zpravodaj Aktuálně.cz Jiří Just.

Volební místnost v kulturním domě Nových Petrivců
Volební místnost v kulturním domě Nových Petrivců | Foto: Aktuálně.cz
16:51

Na budově pošty v Nových Petrivcích je nápis "Válku oligarchům".

Nápis na poště "Válku oligarchům".
Nápis na poště "Válku oligarchům". | Foto: Jiří Just
16:32

Asi dvacet kilometrů od Kyjeva leží městečko Novi Petrivci. Na jeho okraji vlastnil vilu uprchlý exprezident Viktor Janukovyč. Nyní by zde měl zvítězit jeho nástupce Petro Porošenko. „Hlasovala asi polovina voličů. Myslím si, že u nás vyhraje Porošenkův blok. Je pořád lepší, než ti podvodníci z Východu,“ dělí se se zpravodajem Aktuálně.cz Jiřím Justem o své postřehy člen volební komise Pjotr Fjodorovič.

„Volby probíhají demokraticky. Tady u nás nikdo nestřílí, jako na Východě. Doufám, že se po volbách situace změní a naše armáda se s bandity vypořádá,“ říká Fjodorovič. Jak se přiznal, v roce 1968 se zúčastnil potlačení pražského jara. „Naše situace mi připomíná rok 1968. Rusko nás napadlo, protože si také myslí, že mu patříme. Jak si to myslelo o Československu,“ vysvětluje.

Volební místnost v kulturním domě Nových Petrivců.
Volební místnost v kulturním domě Nových Petrivců. | Foto: Jiří Just
16:17

Účast Ukrajinců ve volbách překročila po 15:00 SEČ hranici třiceti procent, oznámila ústřední volební komise. Nejnižší účast je v Luhanské a Doněcké oblasti, kde zatím přišlo volit 23 respektive 28 procent oprávněných voličů, nízká účast je i v Oděse a v Zakarpatské oblasti na západě země. V Kyjevě a okolí hlasovalo zatím kolem 45 procent voličů.

Otevřeno je 32 tisíc volebních místností, v níž může svůj hlas odevzdat téměř 36 milionů občanů s volebním právem. Volby se nekonají na anektovaném Krymu a rovněž na povstaleckém území na Donbasu. Ukrajinská média oznámila, že hlasování se pro nezájem voličů nebo pasivitu volebních komisí nekoná ani v některých městech a obcích na východě, které separatisté nekontrolují.

15:42

Nedělní parlamentní volby na Ukrajině budou podle průběžné zprávy ústřední volební komise nezpochybnitelné, hlasování je intenzívní. Žádné vážnější případy porušování volebních zákonů komise nezaznamenala. Volební účast je ale nižší než při květnových prezidentských volbách, řekla novinářům v Kyjevě mluvčí komise Žanna Usenková-Černá.

"Můžeme konstatovat, že žádná politická síla, ať už uvnitř země nebo za jejími hranicemi, nebude mít důvod výsledky voleb zpochybňovat," řekla mluvčí. Připustila, že účast Ukrajinců při hlasování nedosáhne úrovně prezidentských voleb, kdy odevzdalo hlas téměř 57 procent voličů. "To je ale obvyklý jev," upozornila Usenková-Černá.

Volby do ukrajinského parlamentu
Volby do ukrajinského parlamentu | Foto: Reuters
15:29

Volební účast ve 13:00 místního času (12:00 SEČ) činila podle centrální volební komise lehce přes 19,5 procenta. Nejméně voličů do té doby odevzdalo hlas v Zakarpatské oblasti (12,2 procenta) na západě země , naopak nejvíce jich dorazilo k urnám v centrální Kirovohradské oblasti (25,5 procenta), zatímco v Kyjevské oblasti odvolilo asi 23,5 procenta oprávněných voličů.

Porošenko během dne navštívil jednu z volebních místností v Kramatorsku, kde se odehrály boje mezi armádou a rebely. Kramatorsk, důležité průmyslové centrum a dopravní křižovatku v Doněcké oblasti, ovládla ukrajinská armáda po tvrdých bojích s povstalci počátkem července. Po návratu z Kramatorsku Porošenko odvolil v Kyjevě.

Petro Porošenko
Petro Porošenko | Foto: Reuters
15:23

Ukrajinský ministr zdravotnictví potvrdil už i úmrtí, ke kterým došlo během nedělních voleb. Ve všech případech šlo o srdeční selhání. Informoval o tom server Kyiv Post. Ve volebních místnostech zemřeli muži ve věku 50, 76 a 78 let.

15:11

V Kyjevě odvolil starosta města a někdejší boxer Vitalij Kličko.

14:34

Volil jsem za nedělitelnou a evropskou Ukrajinu, řekl nad volební urnou ukrajinský prezident Petro Porošenko.

14:20

Od komunistů přes Porošenka až po extrémní nacionalisty. Podívejte se, kdo chce do ukrajinského parlamentu.

Foto: Reuters
14:07

Podle Kyiv Post dorazilo za plentu už kolem dvaceti procent voličů.

13:38

Cestu k volebním urnám odstartovala před jedenácti měsíci turbulentní doba, která změnila Ukrajinu k nepoznání. V přehledné fotogalerii si můžete připomenout vše, co se stalo od 21. listopadu 2013.

Foto: Reuters
13:03

Prezident Petro Porošenko oznámil, že volby budou probíhat za maximálních bezpečnostních opatření. To se týká především východu Ukrajiny, kde i po vyhlášení příměří ukrajinská armáda bojuje s proruskými separatisty. Okolo volební místnosti v kyjevské panelákové čtvrti Oboloň je klid. Pouze nedaleko postávají tři muži v maskáčích a jeden policista hlídkuje u dveří. "Provokace neočekáváme,“ říká ochránce zákonů reportérovi Aktuálně.cz Jiřímu Justovi.

Foto: Jiří Just
12:37

"Volil jsem Porošenkovu stranu," svěřuje se reportérovi Aktuálně.cz Jiřímu Justovi se svou volbou postarší muž. "To snad ne! Kvůli němu bylo prolito tolik krve," udivil se jeho přítel na prahu volební místnosti. Jak přiznal, hlasoval za stranu Baťkivščyna expremiérky Julie Tymošenkové.

12:12

"V Kyjevě si zatím pochvalují dobrou voličskou účast. Ve volební místnosti v panelákové čtvrti Oboloň, která leží na okraji ukrajinského hlavního města, není k hnutí. Voliči stojí před urnami frontu," hlásí zvláštní zpavodaj Aktuálně.cz Jiří Just. Podle předběžného součtu přišlo už 15 % voličů. "Účast je zatím normální. Odpoledne by mohlo přijít víc lidí. Čekáme na voliče, kteří se budou vracet z dač (chat - pozn. red.)," sdělila předsedkyně místní komise Olga Kuzmyk.

Voliči v kyjevské panelákové čtvrti Oboloň sledují kandidátní listinu ve volební místnosti.
Voliči v kyjevské panelákové čtvrti Oboloň sledují kandidátní listinu ve volební místnosti. | Foto: Jiří Just
11:21

Prezident Petro Porošenko osobně dohlíží na průběh parlamentních voleb. "Můj manžel je teď v Donbasu, kam se vydal na osobní kontrolu, aby všichni lidé na východě mohli vyjádřit svoji vůli a volbu, jak civilisté, tak vojáci," uvedla podle ruské agentury Tass jeho žena Marina.

11:04

Několik čísel k ukrajinským volbám: Podle agentury AP se celkové náklady na přípravu a organizace předčasných voleb na Ukrajině vyšplhaly nad 980 milionů hřiven (tedy 1,65 miliardy korun). Z toho 7 milionů hřiven připadlo na uspořádání voleb v zahraničí.

Na průběh voleb dohlíží celkem 2321 zahraničních pozorovatelů z 21 zahraničních diplomatických misí a dvaceti mezinárodních organizací. Kromě toho je podle AP zaregistrovaných 2109 pozorovatelů z nevládních organizací, 6487 jich reprezentuje kandidáty, kteří se voleb účastní samostatně, a 14 561 jich vyslaly politické strany.

Volby na Ukrajině. Ilustrační foto
Volby na Ukrajině. Ilustrační foto | Foto: Reuters
10:34

Podívejte se, jak se agitovalo v zemi, kterou už bezmála rok zmítají nepokoje.

Foto z předvolební Ukrajiny: Transportér i Darth Vader

09:35

Ve svém rodném Dněpropetrovsku odvolila již i bývalá premiérka Ukrajiny Julija Tymošenková. Ve volbách kandiduje i její radikální strana Vlast.

09:14

Mimořádné parlamentní volby označují prozápadní komentátoři označují za poslední šanci prezidenta Petra Porošenka dát dohromady proreformní většinu v novém parlamentu, zatímco ti proruští předpovídají rozdrobenou či vůbec nefungující sněmovnu, píše zpravodaj ČTK Milan Syruček.

Předsedkyně České národní rady Ukrajiny, zastřešující krajanské spolky, Ludmila Muchinová podle něj předpokládá, že změna poměrů na Ukrajině bude spíše běh na dlouhou trať, než sprint s rychlým finišem. "Všechno změnit, to potrvá dost dlouho. To není práce na jeden den," říká.

08:00

O místo ve sněmovně se na Ukrajině uchází celkem 6436 osob. 3114 z nich kandiduje za některou z 29 politických stran, zbylých 3322 se uchází o mandát samostatně.

Zvolených by mělo být celkem 450 poslanců, polovina z nich poměrným systémem ze stranických seznamů, zbytek pak v jednomandátových obvodech většinovým systémem. Ve druhém případě se ale očekává, že bude kvůli neúčasti voličů z Krymu, Doněcku či Luhansku zvolených místo 225 jen 198 poslanců. Celkem by tedy podle odhadu volební ústřední komise mělo být zvolených jen 424 poslanců.

Ukrajinské předvolební billboardy.
Ukrajinské předvolební billboardy. | Foto: Reuters
07:39

Kromě anektovaného Krymu se nevolí ani v povstaleckých zónách na Donbasu, které ovládají separatisté. Ti chtějí uspořádat vlastní volby příští neděli. Podle serveru ukrinform.ua se celkem k urnám nedostane 4,6 milionu osob. Že se v Doněcku dnes nevolí, tweetuje například bývalý editor listu Kyiv Post:

07:25

O složení parlamentu rozhodují i Ukrajinci žijící v zahraničí. Podle tamního Ministerstva zahraničích věcí bylo v 8 hodin kyjevského času otevřených 34 ze 112 volebních místností v cizině. Jako první volili Ukrajinci v Austrálii.

07:15

Od komunistů přes Porošenka až po extrémní nacionalisty. Podívejte se, kdo všechno chce do ukrajinského parlamentu a jaké má šance.

Grafika: Válka, nebo mír? Přehled stran, které určí osud Ukrajiny.

07:05

Podle průzkumů se má do ukrajinského parlamentu šanci dostat 6 až 7 stran,odhaduje ruská agentura Tass. Favoritem je Blok Petra Porošenka, který by podle ní mohl získat zhruba třetinu hlasů, o druhé a třetí místo se podělí populistická Radikální strana, který navrhuje například trest smrti za separatismus, a evropskou integraci prosazující Lidová fronta. První z nich by mohla získat 8 až 14 procent hlasů, druhý 7 až 15 procent.

Petro Porošenko v Kongresu
Petro Porošenko v Kongresu | Foto: Reuters
07:00

Ukrajinci dnes v předčasných volbách rozhodují o složení tamního parlamentu. Přijďte volit, rozhoduje se o nových mocenských strukturách země, vyzval přitom občany prezident Petro Porošenko.

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás sledujeme vývoj krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 26. 10. 2014 23:36
 

Právě se děje

Další zprávy