Porošenko a Jaceňuk se přetahují o výhru ve volbách

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 27. 10. 2014 8:36
Volební účast na převážně ruskojazyčné východní Ukrajině byla nižší než na západě a v Kyjevě.
Porošenko promlouvá po uzavření volebních místností.
Porošenko promlouvá po uzavření volebních místností. | Foto: Reuters

Kyjev/Praha – Ukrajinské parlamentní volby zřejmě vyhrál blok prezidenta Petra Porošenka. Podle odhadů po uzavření volebních místností  získal 23 procent odevzdaných hlasů.

Lidová fronta premiéra Arsenije Jaceňuka je druhá s 21 procenty. Rozdíl mezi Porošenkem a Jaceňukem je ale mnohem menší, než ukazovaly průzkumy veřejného mínění.

Porošenko a Jaceňuk velmi pravděpodobně vytvoří koaliční vládu.

Volební  komise měla ráno sečtenu jen necelou třetinu lístků. Na základě dosavadních výsledků mají Blok Petra Porošenka a Lidová fronta shodně po 22 procentech, ale očekává se, že ještě poroste počet hlasů výrazněji pro Porošenka.

Ačkoliv zatím ještě nebyly oznámeny oficiální volební výsledky, vítězové voleb chtějí už v pondělí zahájit jednání o vytvoření koalice.

"Víc než dvě třetiny voličů podpořily intenzivní a nezvratnou orientaci ukrajinské politiky směrem k Evropě," prohlásil v první povolební reakci Porošenko.

Třetí je strana Svépomoc, která má v programu hlavně boj proti korupci a hvězdou její kandidátky je velitel praporu Donbas ve válce se separatisty na východě země Semjon Semenčenko. Svépomoc nečekaně zvítězila v Kyjevě, kde dostala 27 procent hlasů.

Odhady zveřejnila agentura Unian. Podle ní získal proruský Opoziční blok, sdružující politiky blízké svrženému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi, necelých 8 procent hlasů. Dosud je sečtena třetina volebních lístků. Svépomoc má zatím deset procent a Opoziční blok devět procent.

Vlast Julije Tymošenkové dostala podle odhadů jen 5,6 procenta. To potvrzuje sestupnou popularitu bývalé premiérky a poté vězněné političky Tymošenkové. Propadla už v květnových prezidentských volbách.

Kdo všechno bude ve vládní koalici?

Která další strana vedle vítězných formací Porošenka a Jaceňuka se do jednání o nové vládní koalici zapojí, není jasné. Mohlo by jít o třetí hnutí Svépomoc. Usuzuje se na to i s ohledem na oznámení prezidenta Porošenka, že v koalici "může být místo pro každého" vyjma poslanců Opozičního bloku.

Do parlamentu se zřejmě nedostane Komunistická strana Ukrajiny ani extrémně pravicová strana Pravý sektor. Obě partaje zřejmě zůstanou pod hranicí tří procent.

Kdo bude v parlamentu (v závorce odhady zisku hlasů)

Děti si hrají v Kyjevě na obrněném transportéru.
Foto: Reuters

Blok Petra Porošenka – 23 %

Lidová fronta – 21 %

Svépomoc – 13 %

Opoziční blok – 8 %

Radikální strana – 6,5 %

Svoboda – 6 %

Vlast – 5,6 %

Volební účast těsně překročila třiapadesát procent oprávněných voličů. V posledních volbách v roce 2012 činila účast osmapadesát procent, před tím v roce 2007 dvaašedesát procent.

V ruskojazyčných regionech na jihovýchodě Ukrajiny byla účast podle očekávání nižší. Přibližně o deset procent ve srovnání s Kyjevem nebo západem země.

V některých místech blízko frontové linie mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty přišlo velmi málo lidí nebo tam volební místnosti vůbec nebyly otevřeny.

"Jediná věc, kterou si tady lidé přejí, je mír," řekla reportérovi agentury Reuters sedmapadesátiletá žena, která volila ve městě Volnovacha. Poblíž hranice, za kterou začíná území separatistické "Doněcké lidové republiky." Válka na východě Ukrajiny začala v dubnu. Zemřelo přes 3700 lidí a více než 800 tisíc Ukrajinců opustilo své domovy.

Zpravodaj Aktuálně.cz na Ukrajině Jiří Just hlásil z Kyjeva už dopoledne vysokou účast.

"Ve volební místnosti v panelákové čtvrti Oboloň, která leží na okraji ukrajinského hlavního města, není k hnutí. Voliči stojí před urnami frontu," uvedl novinář.

Mapa Ukrajiny s vyznačením jednotlivých oblastí.
Mapa Ukrajiny s vyznačením jednotlivých oblastí. | Foto: Aktuálně.cz

Prezident Porošenko navštívil během voleb stotisícové město Kramatorsk, které ukrajinská armáda dobyla z rukou separatistů. V sousedním Slavjansku, ze kterého armáda rovněž vytlačila separatisty po tvrdých bojích v létě, podle odhadů získal proruský Opoziční blok 36 procent hlasů a Blok Petra Porošenka 25 procent hlasů.

Opoziční blok zvítězil například v Charkovské oblasti a celkem získal na ruskojazyčném jihu a východě přes dvacet procent hlasů. Potvrdilo se tak, že Ukrajina zůstává politicky rozdělená na více proevropský západ a na východ, který se k evropské integraci staví rezervovaně (ovšem ve velmi důležité Oděské oblasti zřejmě vyhrál Blok Petra Porošenka).

Proruští politici sbírali hlasy v minulosti hlavně na Krymu a v Donbasu. Krym ale anektovalo Rusko a část Donbasu ovládají separatisté. Proto bylo už před volbami jasné, že nový parlament bude nejvíce proevropský a prozápadní v historii samostatné Ukrajiny. Naopak proruský směr bude oproti minulosti  oslaben.

Což pro část obyvatelstva ve východních částech země, která je spíše pro dobré vztahy s Ruskem nebo pro neutralitu mezi západem a Ruskem, není dobrá zpráva. Nové složení parlamentu a nová vláda, která z voleb vzejde, rovněž téměř jistě nebudou příjemné Rusku a ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Ukrajinský parlament má 450 poslanců, volených kombinací poměrného a většinového systému. Obsazeno však bude po neděli jen 425 křesel. Zbylá připadají na Krym anektovaný Ruskem a na části Donbasu kontrolované proruskými separatisty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Florbalistky vstoupily do MS výhrou nad Švýcarskem 5:2

České florbalistky vstoupily do mistrovství světa ve švédské Uppsale výhrou 5:2 nad Švýcarskem. V repríze neúspěšného semifinále z minulého šampionátu v Neuchatelu tak oplatily obhájkyním stříbra porážku 6:7 v prodloužení. Vítěznou branku vstřelila ve 43. minutě debutantka na MS Pavlína Bačová. Druhý zápas v základní skupině A čeká svěřenkyně trenéra Saschy Rhynera v pondělí od 19:00 proti Polsku.

Jako první se v utkání radovaly Švýcarky, které otevřely skóre v 7. minutě. Bekhendový pokus Corin Rüttimanové se od zadního mantinelu odrazil k Julii Suterové, která u pravé tyče snadno skórovala do odkryté branky Jany Christianové. V polovině úvodní třetiny Češky odpověděly. Michaela Mlejnková bekhendovým pokusem Moniku Schmidovou ještě nepřekonala, ale z dorážky se prosadila Karolína Suchá a při svém premiérovém startu na MS hned oslavila branku.

V polovině utkání zlikvidovala Christianová šanci Rüttimanové, vzápětí se Švýcarky ubránily při jediném oslabení duelu při trestu Chiary Gredigové a odolaly i při šanci kapitánky Elišky Krupnové. V 39. minutě nejdříve trefila Michelle Wikiová levou tyč a z dorážky Isabelle Gerigová i tu pravou. Z protiútoku po přihrávce Martiny Řepkové otočila stav Mlejnková.

Po 74 sekundách třetí třetiny našla Rüttimanová dlouhou přihrávkou Wikiovou, která pohotovou střelou vyrovnala. Za 78 vteřin ale opět Rhynerův výběr vedl a postarala se o to střelou přes obránkyni Florinu Martiovou Bačová.

Švýcarky při snaze o vyrovnání Christianovou nepřekonaly, naopak v 52. minutě po přečíslení po přihrávce Denisy Ratajové zvýšila náskok do odkryté branky Krupnová. V čase 53:24 neproměnila trestné střílení Gerigová, naopak Vendula Beránková 29 sekund před koncem z penalty dovršila výsledek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy