Evropa se musí stát "pevností", říká rakouská ministryně. Dohoda s Tureckem uprchlíky neodradila

Živě
Nedělní dění kolem uprchlické krize jsme sledovali v online reportáži.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters
Živě
Aktualizovat reportáž
18:35

Rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová v dnešním pořadu televize ORF Pressestunde vyzvala k uzavření všech alternativních uprchlických tras přes Balkán. Zopakovala svůj názor, že Evropa se musí stát "pevností" a ta se nyní právě začíná budovat.
Po uzavření dosavadní trasy přes bývalou Jugoslávii a po dohodě s Tureckem nyní podle ministryně existuje potenciál na 1,1 milionu lidí, kteří by se mohli vydat po alternativní trase přes Bulharsko. Skepticky vidí úspěch dohody mezi EU a Tureckem. Tato dohoda problém neřeší, řekla ministryně. Předzvěstí je podle ní právě sílící aktivita převáděčů směrem do Bulharska.

Rakouská ministryně vnitra Mikl-Leitnerová.
Rakouská ministryně vnitra Mikl-Leitnerová. | Foto: Reuters
16:30

Syrská monitorovací skupina SOHR se sídlem v Londýně dnes zvýšila na 55 počet obětí pokračujících náletů na severosyrské město Rakka, označované za hlavní město radikálů z organizace Islámský stát. Šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán vyjádřil přesvědčení, že vzdušné údery provedla ruská letadla, napsala agentura DPA. Za uplynulých 24 hodin umírali hlavně civilisté. Čtěte podrobněji.

15:15

Čtvrtá skupina křesťanských uprchlíků z Iráku dnes dorazila do České republiky. Letadlo s 21 lidmi přistálo na pražském ruzyňském letišti krátce před půl třetí odpoledne. Podrobněji čtěte v samostatné zprávě.

14:45

Po uzavření takzvané balkánské cesty bude třeba podle českého premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) uzavírat i nové trasy, které si převaděči uprchlíků jistě najdou. Podle předsedy vlády bude muset Evropská unie v budoucnu podobné dohody, jako uzavřela s Tureckem o vracení migrantů do země, uzavírat i se zeměmi severní Afriky. "Jakmile v Libyi vznikne stabilnější vláda, budeme se s ní muset dohodnout na navracení uprchlíků. Stejně tak s dalšími zeměmi na severu Afriky, ze kterých budou chtít uprchlíci připlouvat do Itálie," řekl.
V otázce debaty o příspěvku Turecku ve výši tří miliard eur (81 miliard korun), jenž kritizoval třeba prezident Miloš Zeman, je Sobotka přesvědčen o jeho přínosu. Souhlasí s tím, že Turecko se snaží využít svou strategickou situaci, kdy Evropa není v dobré pozici, protože nemá silnou společnou ochranu vnější schengenské hranice. Peníze ale podle něj nejdou turecké vládě, jdou na školy či lékařskou péči pro syrské uprchlíky, kterých je v Turecku mnoho.
"Každý, kdo kritizuje pomoc, měl by si položit otázku, jaká je alternativa. Aby se ti lidé zvedli z Turecka a přišli do Evropy? Myslím, že mnohem lepší pro Evropu, i efektivnější, je zlepšit podmínky pro uprchlíky v Turecku, aby tam mohli čekat na okamžik, kdy skončí u nich doma válka, a budou se moci vrátit do Sýrie," řekl.

Šibík: Tábor Idomeni se utopil v bahně

2:16
Fotograf Jan Šibík natočil reportáž o děsivých podmínkách uprchlíků v táboře Idomeni na uzavřené řecko-makedonské hranici. | Video: Jan Šibík
12:02

Reportéři agentury Reuters dnes hovořili s lidmi, kteří jako jedni z prvních po začátku platnosti dohody o vracení uprchlíků dorazili na Lesbos. Někteří z nich o nových pravidlech vědí, přesto ale doufají, že najdou možnost, jak se dostat do Evropy, kde mají často příbuzné. "Vím to. Doufám, že ty hranice překročím. Doufám, že tu dokončím své studium, nic víc. Nechci peníze," řekl Syřan Husajn Alí Muhammad. Třicetiletý inženýr Muhammad ze syrského Dará zase doufá, že se bude moci připojit ke své manželce a synovi, kteří žijí v Německu.

12:01

Podle prvních informací se zdá, že dohoda zatím od cesty přes moře příliš lidí neodradila - jen na ostrově Lesbos přistálo od půlnoci nejméně 12 člunů. Celkem v noci na dnešek dorazilo do Řecka 875 uprchlíků, uvedl krizový štáb.

Foto: Reuters
12:00

Podle agentury Reuters se snaží řecké úřady uvolnit na ostrovech kapacity v zařízeních pro uprchlíky. Čeká se totiž, že kvůli novým pravidlům plynoucím z dohody mezi EU a Tureckem se na ostrovech začnou hromadit tisíce lidí, kteří budou čekat na rozhodnutí řeckých úřadů. Například na ostrově Lesbos je v zařízení pro uprchlíky 3500 míst. Na ostrovy v Egejském moři přitom tento měsíc připlouvá z Turecka v průměru více než tisícovka utečenců denně.

11:55

Aktualizovaná statistika říká, že na moři během plavby z Turecka do Řecka zemřelo od soboty pět lidí. Dva migranti byli dnes nalezeni mrtví na lodi, která připlula na řecký ostrov Lesbos. Pravděpodobně utrpěli infarkt. V sobotu se u tureckých břehů utopila čtyřměsíční syrská holčička, uvedl turecký deník Hürriyet. Dnes řecká pobřežní stráž našla našla poblíž malého ostrůvku Ro u Rhodosu těla dvou malých utopených dívek ve věku jeden a dva roky.

10:10

Fischer nepovažuje za správné, že Merkelová důrazem na dohodu s Tureckem vsadila, co se týče řešení migrační krize, jen na jednu kartu. "Ona doufá... Ale když bude něco fungovat jen s pravděpodobností 35 nebo 50 procent, pak na tom nemůžu s odpovědností stavět něco, na čem závisí osud tisíců lidí," řekl prezident.

Fischer prý krok rakouské vlády, která v únoru rozhodla, že země přijme za rok nanejvýš 37 500 žadatelů o azyl, v zásadě podporuje. Stále se prý ale nemůže zbavit pocitu stísněnosti, když myslí na tisíce lidí, kteří utíkají před válkou a mají podle mezinárodních pravidel právo na ochranu. Přesto jsou nyní podle Fischera nutná určitá pravidla, protože jinak by Rakousko mohlo mít kvůli obrovským masám uprchlíků vážné problémy.

Foto: Reuters
10:07

Šance, že dohoda Evropské unie a Turecka o vracení migrantů uspěje a zastaví proud uprchlíků mířících do Evropy, je poměrně malá, jen zhruba 35procentní až 50procentní. V rozhovoru pro dnešní vydání nedělníku Presse am Sonntag to řekl rakouský prezident Heinz FischerV rozhovoru zároveň odmítl kritiku německé kancléřky Angely Merkelové, která se nesouhlasně vyjádřila o rakouských kvótách na počet přijímaných žadatelů o azyl. Podle něj její hodnocení "není logické".

08:00

Na moři během plavby z Turecka do Řecka zemřeli od soboty tři lidé. Dva migranti byli dnes nalezeni mrtví na lodi, která připlula na řecký ostrov Lesbos. V sobotu se u tureckých břehů utopila čtyřměsíční syrská holčička, uvedl turecký deník Hürriyet.

07:59

Do aténského přístavu Pireus dorazilo v sobotu večer z řeckých ostrovů v Egejském moři na 640 migrantů, další zhruba dvě tisícovky běženců by měly připlout během dneška. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na údaje od řeckého veřejnoprávního rozhlasu.

Foto: Reuters
07:15

Dva migranti byli dnes nalezeni mrtví na lodi, která připlula na řecký ostrov Lesbos. Přeplněné plavidlo přepravovalo desítky běženců z Turecka. Informovala o tom agentura AP.

07:13

V neděli odpoledne dorazí do Česka dalších 23 křesťanských uprchlíků, kteří utekli z Iráku před teroristickou organizací Islámský stát. Sedm mužů, šest žen a deset dětí a mladistvých do 17 let čeká nejprve stejně jako jejich předchůdce seznamování s českou kulturou, společností a jazykem (čtěte podrobnosti).

07:00

Od neděle platí dohoda, která by měla podle představ politiků Evropské unie ukončit přistěhovaleckou krizi v Evropě. Všichni uprchlíci, kteří připlují na řecké ostrovy, budou vráceni do Turecka. Za každého takto vráceného Syřana pak státy Evropské unie přijmou jiného Syřana z tureckých uprchlických táborů. Na to, aby migranti a uprchlíci spořádaně nasedali do lodí, které je odvezou zpět do Turecka, má dohlížet 1500 policistů. Podrobnosti najdete v textu Cesta do Evropy přes Řecko se pro uprchlíky zavřela. Začala platit dohoda o jejich vracení zpět

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 20. 3. 2016 18:42
 

Právě se děje

Další zprávy