Živě: Pustíme k nám jen tolik lidí, kolik pak další země přijmou, rozhodla Makedonie

Přenos skončil
Řecko vůbec poprvé přiznalo, že se stává pro uprchlíky cílovou zemí. Důvodem jsou zavřené hranice. V zemi v současnosti pobývá na 32 000 běženců a jejich počet každým dnem roste. Na řecko-makedonské hranici pokračují protesty. A Francie použila migranty jako páku na Británii, aby neopouštěla Evropskou unii.
Řecko-makedonská hranice
Řecko-makedonská hranice | Foto: Reuters

Uprchlická krize v Evropě.

Přenos skončil
21:00

Makedonské úřady hodlají vpouštět jen tolik lidí, kolik jich pustí dál Srbsko na jejich společné hranici. Ministr Poposki v rozhovoru pro agenturu AP řekl, že očekává od evropských zemí informace o počtech uprchlíků, které jsou ochotny přijmout. "Pak je možné určit denní kvóty migrantů, které pustíme na makedonské území," řekl Poposki.

20:55

Evropská komise vypracovala plán na rušení hraničních kontrol, které uvnitř Evropské unie znovu zavedly mnohé státy v reakci na uprchlickou krizi. Harmonogram má v pátek představit komisař pro migraci a vnitřní záležitosti Dimitris Avramopulos. Komise usiluje o odstranění obnovených kontrol na vnitřních unijních hranicích do konce roku. Požadavek obsahuje návrh plánu, který má k dispozici agentura DPA. Dokument předpokládá, že Řecko bude při zajišťování své hranice s Tureckem, která je zároveň vnější hranicí EU, silněji podpořeno agenturou pro ochranu vnějších hranic EU Frontex. Nejpozději v listopadu pak má být připravena k nasazení evropská hraniční a pobřežní stráž. Evropská komise dnes podle DPA informace nechtěla potvrdit.

20:45

Makedonský ministr zahraničí Nikola Poposki dnes vyzval Řecko, aby odvezlo tisíce migrantů uvízlých na jeho straně hranice do přijímacích center. Skupina uprchlíků na řecké straně hranice s Makedonií zablokovala dnes železniční trať, která vede přes hraniční čáru. Protestují tak proti tomu, že je Makedonie odmítla vpustit na své území a umožnit jim, aby mohli pokračovat v cestě směrem do západní Evropy.

19:15

Vystoupení Británie z Evropské unie by mělo důsledek mimo jiné i pro přístup k řešení problému migrace. Při setkání s britským premiérem Davidem Cameronem na severu Francie to dnes prohlásil francouzský prezident François Hollande. Oba státníci se shodli na tom, že nezletilí migranti bez doprovodu dospělé osoby by měli být posílání dál do Británie, pokud tam mají příbuzné.

Francouzský prezident hovořil obecněji než ministr financí Emmanuel Macron v rozhovoru s deníkem Financial Times. Macron prohlásil, že pokud se Britové v červnovém referendu rozhodnou pro odchod z Evropské unie, nechá Francie volně proudit migranty přes Lamanšský průliv do Británie.

18:40

Proud uprchlíků, kteří přicházejí z Turecka do Evropské unie, je stále příliš vysoký. Prohlásil to dnes v Ankaře po jednání s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem předseda Evropské rady Donald Tusk. Šéf EU přijel do Turecka z Řecka, kde dnes po setkání řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem vyzval ekonomické migranty, aby už nejezdili do západní Evropy.

Donald Tusk
Donald Tusk | Foto: Reuters
18:30  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

V Řecku je nyní 32 000 uprchlíků, kteří tam uvízli poté, co Makedonie zavřela hranice a další země na takzvané balkánské trase omezily příjem imigrantů z Řecka. Oznámily to dnes řecké ministerstvo obrany a ministerstvo pro migraci na společné tiskové konferenci. Podle náměstka ministra obrany Dimitrise Vitsase je většina z uvízlých běženců, tedy asi 24 985, na řecké pevnině, dalších 6857 uprchlíků je na ostrovech v Egejském moři.

18:25

Ministerstvo školství připravuje veřejnou zakázku na zajištění kurzů základů vzdělávání v oblasti kultury a demokracie pro lidi, kteří v Česku získali azyl. Má to zlepšit jejich integraci do společnosti. Při dnešních sněmovních interpelacích to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Kurzy by měly trvat 20 hodin a navazovat mají na kurzy češtiny.

"Z obsahu kurzu je podstatná orientace na utváření a rozvíjení demokratických vědomostí a postojů, dodržování lidských práv a svobod, pochopení řádu, pravidel a zákonů pro fungování společnosti a k výchově odpovědného člena společnosti," řekl Sobotka. Témata upřesní ministerstvo v rámci zadání zakázky.

Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka | Foto: ČTK
17:30

K omezení počtu uprchlíků mířících z Turecka do Evropy vyzval před mimořádným summitem Turecko-EU i nizozemský premiér Mark Rutte.

"To nejmenší, co očekávám od pondělka, je dosažení dohody mezi Tureckem a EU na urychlení readmise občanů třetích zemí a ekonomických migrantů," řekl Rutte. "Myslím, že by to byl minimální výsledek," poznamenal Rutte.

17:26

Posílání nelegálních migrantů zpět z Evropy by narušilo obchodní plány převaděčů a jejich námořní dopravu, řekl Donald Tusk v Ankaře na tiskové konferenci po setkání s tureckým premiérem Davutoglem.

Zároveň se nechal slyšet, že je na Turecku, aby se rozhodlo, jakým způsobem bude snižovat příliv uprchlíků do země. Informuje o tom agentura Reuters.

17:03

Franouzský prezident François Hollande naznačil, že v případě Brexitu by Francie pozastavila dohodu, která umožňuje britské pohraniční policii operovat v Calais.

Potvrdil tak slova francouzského ministra hospodářství a průmyslu Emmanuela Macrona, který tuto možnost vyslovil v rozhovoru pro The Financial Times.

16:51

Záběr z řeckého Idomeni zachycující "holiče z Aleppa" při své práci. Někteří lidé v táboře na řecko-makedonských hranicích čekají již několik dní.

15:51 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Záběry z dronů ukazují rostoucí tábořiště uprchlíků na řecko-makedonské hranici u města Idomeni.

Před makedonskou hranicí se hromadí tisíce migrantů. Dokazují to i záběry z dronu

1:16
Stovky stanů migrantů a uprchlíků zabraly dešti nasáklá pole na řecké straně u města Idomeni u hranice s Makedonií. Ta přijímá omezený počet lidí. | Video: Reuters, Rádio Svobodná Evropa
15:49

V současné migrační krizi se najdou i příběhy dvojnásobných uprchlíků. Libanonská novinářka sdílí příběh ženy ze Somálska, která nejprve hledala útočiště v Sýrii, odkud je nucená znovu utéct.

15:04

Předseda Evropské rady Donald Tusk dorazil do další zastávky své několikadenní diplomatické cesty po Evropě. V Turecku ho přivítal premiér Ahmet Davutoglu.

14:56

Uprchlická krize usnadnila vzestup pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD), strana se ale ani po odeznění krize pravděpodobně nevytratí do bezvýznamnosti. ČTK to řekl politolog Hendrik Träger z univerzity v Magdeburku.

Podle něj slibuje AfD v uprchlické krizi jednoduchá řešení a část voličů právě po takové jednoduchosti touží. Strana navíc bude moci z tématu těžit ještě dlouhou dobu.

"I kdyby už od této chvíle do Německa žádný uprchlík nepřišel, pořád jich tu bude 1,25 milionu a bude potřeba řešit jejich integraci do společnosti. AfD by tedy stále měla své migrační téma," je přesvědčen politolog.

14:49  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Fotografie z řecko-makedonských hranic, kde stále pokračují klidné protesty. Migranti žádají pouze volný průchod do Makedonie, aby mohli pokračovat ve své cestě.

14:38

Do Rumunska dnes dorazila první skupina migrantů pocházejících z řeckých hotspotů. Jedná se o 15 osob, mezi kterými jsou i děti, pocházejících ze Sýrie a Jemenu.

Budou ubytováni v přijímacím centru pro žadatele o azyl ve městě Galati, které funguje již od roku 2004 a jeho kapacita je 280 lidí.

Rumunsko, které patří mezi nejchudší země Evropské unie, nejprve proti povinným kvótám na přerozdělení uprchlíků protestovalo, nakonec ale muselo na plán přistoupit.

13:14

Dánsko prodlouží kontroly na svých hranicích do 3. dubna. Novinářům to sdělila mluvčí Evropské Komise Natasha Bertaudová.

Dánsko kontroly zavedlo na počátku ledna v reakci na podobné opatření Švédska. Obávalo se totiž, že by v zemi mohly uvíznout velké počty migrantů mířících právě do Švédska.

Od té doby už dánská vláda opatření, formálně zdůvodněné možnou hrozbou pro "pořádek nebo vnitřní bezpečnost" země, několikrát prodloužila. Bez nynějšího kroku by dánské kontroly skončily 4. března.

13:02

Záběry Lékařů bez Hranic (MSF) ze silnice vedoucí do Idomeni dokazují, že do tábora po svých stále přicházejí další a další lidé.

12:47  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Řecký premiér Alexis Tsipras prohlásil, že Řecko čelí migrační zátěži, která není přiměřená jeho možnostem. Řekl ale, že se v chování k uprchlíkům drželo "hodnot a kultury", které jsou jiným evropským státům "bohužel cizí".

"Doufáme, že EU výslovně uzná, že Řecko nemůže tu zátěž nést samo," dodal. Podle něho musí dojít na urychlené přerozdělení uprchlíků mezi všechny státy EU, a to i těch z Turecka.

12:28

Tusk: "Do Evropy nejezděte!"

12:27

"Chci apelovat na všechny potenciální nelegální ekonomické migranty, ať jsou kdekoli: Do Evropy nejezděte. Nevěřte převaděčům. Neriskujte své životy a svoje peníze. Je to všechno k ničemu. Řecko nebo jakákoli jiná evropská země již nebude tranzitní zemí. Schengenská pravidla znovu vstoupí v platnost," uvádí se v oficiálním prohlášení šéfa Evropské rady Donalda Tuska.

"Dodržování schengenských pravidel nevyřeší uprchlickou krizi, ale bez nich se krize určitě taky nevyřeší," upozornil Tusk u příležitosti setkání s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem.

Donald Tusk na návštěvě Řecka s premiérem Alexisem Tsiprasem.
Donald Tusk na návštěvě Řecka s premiérem Alexisem Tsiprasem. | Foto: Reuters
12:11  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Takto to momentálně vypadá v Idomeni na řecko-makedonské hranici.

12:09

Podle oficiálních údajů se na území Ukrajiny nachází zhruba 2500 osob, které mají status uprchlíků a dalších asi 600 lidí, kteří potřebují ochranu. 

Proti uprchlíkům se postavili mimo jiné i příslušníci radikální organizace Pravý sektor, která byla aktivní v době revoluce na Majdanu. "Před svými hrdiny ukrajinská vláda upřednostňuje Afričany a Syřany, aby se zavděčila Bruselu. To je další důvod k uvažování o tom, zda potřebujeme takovou Evropu a takové mocenské vedení," uvedla na svém webu. Uživatelé sociálních sítí pak navrhují rozmístit uprchlíky v budově prezidentského úřadu v Kyjevě.

12:06

Ukrajinské úřady však oznámily, že jde o závazek, který země musí dodržet vůči Evropské unii. Souvisí mimo jiné s liberalizací vízového režimu, který by měl umožnit ukrajinským občanům cestování do zemí EU bez víz.

Státní migrační služba podle listu Zerkalo tyžňa vysvětlila, že opatření se týká nejen Syřanů, ale také běženců z jiných zemí. Upozornila, že podobná střediska pro uprchlíky již vznikla v Zakarpatské oblasti na hranici s Evropskou unií a také v Oděse.

12:05

Obyvatelé ukrajinského městečka Jahotyn poblíž Kyjeva protestují proti rozmístění uprchlíků ze Sýrie. Vadí jim, že v obci, která má zhruba 1800 lidí, by se mělo za několik měsíců ubytovat asi 250 běženců.

Aktivisté se obávají, že velký počet přistěhovalců může způsobit šíření infekčních nemocí a zvýšit kriminalitu. Tvrdí, že objekty, v nichž by měli být uprchlíci ubytováni, se stavěly pro účastníky likvidace černobylské havárie a že by si je zasloužili spíše lidé, kteří se účastnili bojových operací na Donbasu nebo běženci z východu země.

11:56

Donald Tusk nabádal v Aténách uprchlíky, aby nepřicházeli do Řecka. "Nevěřte převaděčům," vzkázal jim.

Obzvláště to pak podle něj platí pro ekonomické migranty.

11:52

Kdy přijde vlna uprchlíků z Afriky? Možná brzy, černý kontinent má problémy.

Až 15 milionů Etiopanů nebude zřejmě mít v polovině letošního roku dost jídla, upozorňuje časopis The Economist.

Uprchlíci v detenčním centru v libyjské metropoli Tripolisu.
Uprchlíci v detenčním centru v libyjské metropoli Tripolisu. | Foto: Reuters
11:38

Skupina sedmi migrantů z Íránu si na protest proti vyklizení jižní části tábora v Calais sešila rty. Symbolicky tak protestují proti rozhodnutí francouzských úřadů.

V rukou drží nápisy "Jsme lidé", "Kde je naše demokracie?" nebo "Kde je naše svoboda?".

11:16  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Terminál řeckého přístavu Pireus se stal nedobrovolným domovem pro stovky uprchlíků.

10:51

Francie umožňuje nyní Británii provádět hraniční kontroly na francouzské straně, tato dohoda by ale v případě vystoupení Británie z EU byla podle Macrona zrušena.

"Ve chvíli, kdy se tento vztah (Británie a EU) rozpadne, běženci již nebudou v Calais," podotkl ve středečním rozhovoru Macron.

10:49

Pokud se Britové v červnovém referendu rozhodnou pro odchod z Evropské unie, nechá Francie volně proudit migranty přes Lamanšský průliv do Británie.

V rozhovoru pro The Financial Times to prohlásil francouzský ministr hospodářství a průmyslu Emmanuel Macron.

10:47

V červenci Polsko kvůli summitu NATO ve Varšavě a katolickým Dnům světové mládeže a návštěvě papeže v Krakově zavede na měsíc hraniční kontroly. Uvedl to polský ministr vnitra Mariusz Blaszczak.

10:30 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Somálec Ahmed uprchl do Itálie, kde mu odebrali otisky prstů. V zemi však zůstat nechtěl, neměl tam perspektivu. Zkoušel Švédsko a Finsko, ale žádosti o azyl či pobyt narážely na Dublinskou konvenci. Ahmed se stal "zajatcem Dublinu".

Film o jeho životě bez dokumentů - a tím i budoucnosti -, který nabídne festival Jeden svět, se přímo jmenuje Já jsem Dublin. Takových jako Ahmad byly a jsou desetitisíce.

10:24

V oblasti hraničního přechodu Idomeni-Gevgelija je kolem 10 000 lidí, kteří čekají, až budou moci pokračovat v cestě. Makedonie ovšem pouští řádově jen desítky lidí.

V pondělí dokonce nepokoje vyvrcholily prolomením hraničního plotu. Makedonská policie na běžence nasadila slzný plyn.

10:21  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Desítky lidí si na řecké straně hranice s Makedonií lehly na koleje. Zabránily tak v jízdě nákladnímu vlaku, který právě přijel z Makedonie a směřoval dál na jih.

Protestují tak proti tomu, že je Makedonie odmítla vpustit na své území a umožnit jim, aby mohli pokračovat v cestě směrem do západní Evropy.

10:07

Ministr uvedl, že otevřít v létě 2015 hranice a umožnit běžencům, aby pokračovali v cestě napříč EU, byla závažná chyba, kterou je nutné rychle napravit.

"Pro útěk z Řecka neexistuje žádný důvod. Není proto možné, aby ti, kterým se podaří dostat do Řecka, mohli automaticky pokračovat dál," řekl.

10:06

Řecko musí přestat pouštět běžence na cestu dál do střední Evropy. Tento krok by sám o sobě pomohl k oslabení migračního proudu do Evropské unie, protože by uprchlíci ztratili perspektivu života v bohatém Německu.

V rozhovoru, který přinesl deník Süddeutsche Zeitung, to řekl rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz.

9:51

Francouzské úřady začátkem týdne spustily likvidaci jižní části tábora, v němž přebývá několik tisíc uprchlíků. Jejich cílem je právě Velká Británie, a tak se snahy o demolici neobešly bez výtržností. Běženci se obávají, že poté, co se přesunou do jiných částí tábora, budou přinuceni požádat o azyl ve Francii.

9:48

Velká Británie finančně pomůže Francii, aby se dokázala vyrovnat s dopady migrační krize v Calais. Už dříve přislíbila 60 milionů eur, tuto částku ale nyní o 20 milionů eur navýší.

Peníze poputují například na lepší zajištění bezpečnosti eurotunelu, přístavní zóny v Calais a také na boj proti pašeráckým sítím, které v utečeneckém táboře působí.

9:39

Mezinárodní olympijský výbor zřejmě umožní na letních olympijských hrách v Brazílii startovat týmu složenému z uprchlíků, kteří se nemohou vrátit do své rodné země.

Tým by mohl mít okolo pěti až deseti členů, už teď ale bylo vytipováno více než čtyřicet možných kandidátů. "Rozsah této uprchlické krize se dotkl nás všech. Přivítáním tohoto týmu chceme poslat nadějnou zprávu všem uprchlíkům ve světě," řekl podle serveru The Guardian předseda výboru Thomas Bach.

9:25

Předseda Evropské rady Donald Tusk pokračuje ve své cestě po jihovýchodní Evropě. V Aténách se kvůli migrační krizi setkal s premiérem Alexisem Tsiprasem. Z Řecka zamíří do Turecka.

9:22

Tři starobylé sošky pocházející z oblasti někdejší Mezopotámie a staré několik tisíc let se našly opuštěné v jednom uprchlickém táboře ve Slovinsku. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na slovinskou policii.

"Tyto předměty jsou podle (Slovinského národního) muzea prokazatelně pravé. Případ se týká pašování kulturního bohatství," řekl AFP mluvčí slovinské policie Miran Šadl.

9:20  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Takto to momentálně v Řecku vypadá. Nejvíce lidí je u Idomeni na hranici s Makedonií a na ostrovech.

9:18  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Ministr Muzalas odhaduje, že v současnosti v zemi pobývá na 26 000 uprchlíků a jejich počet každý den narůstá. Vláda proto podle něj pro ně nyní hledá dočasné ubytování.

"V další fázi budeme muset pracovat na tom, kam umístit ty, kteří zůstanou v zemi déle," upozornil. "Nepanikařte, problém se dá zvládnout."

9:15  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Řecko vůbec poprvé přiznalo, že se z tranzitní země stává pro uprchlíky cílovou destinací. Důvodem jsou zavřené hranice.

Ministr pro migraci Janis Muzalas na setkání se starosty naznačil, že kvůli přísným hraničním kontrolám už uprchlíci nebudou moci dál pokračovat do středu Evropy. Situace se podle něj nemusí zlepšit dva, či dokonce tři roky.

9:11

Bulharsko posiluje ochranu svých hranic s Řeckem a Makedonií před ilegálními migranty. Na příkaz premiéra Bojka Borisova se na kritických úsecích hranic koná společné cvičení policie a ozbrojených sil.

Prezident Rosen Plevneliev podle médií uvedl, že situace na hranicích je v současné chvíli pod kontrolou.

9:09

Chorvatský premiér Orešković se po jednání s Tuskem kromě jiného zmínil o možném vyslání armády na hranice.

Řekl, že na zasedání vlády předloží návrh, který umožní poslat vojsko na hranici, ale pouze pro potřeby humanitární asistence a jako pomoc policii, abychom, "pokud to bude nutné, měli tuto možnost".

9:05

V současné migrační krizi není jiné alternativy než respektovat schengenská pravidla prostoru volného pohybu. Bez toho nelze krizi vyřešit, je přesvědčen předseda Evropské rady Donald Tusk.

Po jednání s chorvatským premiérem Tihomirem Oreškovičem v Záhřebu uvedl, že nynější migrační krize je testem limitů Evropské unie i balkánského regionu.

"Jde o krizi, která vyvolává napětí mezi členskými státy (EU) i mezi sousedními zeměmi. Musíme se vyvarovat iluze, že místo plného respektování schengenských pravidel může existovat jiné, snadné a vhodné evropské řešení. Respektování schengenských pravidel migrační krizi nevyřeší. Ale bez toho nemáme vůbec žádnou šanci vyřešit ji."

Tusk na summitu v Bruselu
Tusk na summitu v Bruselu | Foto: Reuters
9:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vývoj kolem migrační krize.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 4. 3. 2016 0:01
 

Právě se děje

Další zprávy