Živě: Česko chce letos přijmout dvě stovky uprchlíků, první mají přiletět v polovině října

Přenos skončil
Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.
Uprchlíci čekají na vlakové stanici v chorvatském Tovarniku. Ilustrační foto.
Uprchlíci čekají na vlakové stanici v chorvatském Tovarniku. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Budapešť/Brusel/Berlín - Německá policie ve středu zavedla hraniční kontroly na dálnici, která spojuje Drážďany s Českou republikou. Důvodem mají být rostoucí obavy z převaděčů.

Poté, co Maďarsko uzavřelo hranice, se novou cestou do Evropské unie pro řadu uprchlíků stává Chorvatsko. Od úterního večera do země dorazilo přes 5600 běženců.

Evropský parlament velkou většinou hlasů podpořil návrh Evropské komise na přerozdělení 120 000 žadatelů o azyl.

Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.

Přenos skončil
23:00

Slovinský premiér Cerar dnes uvedl, že jeho země přijme žadatele o azyl, ale nehodlá vytvořit "koridor" pro uprchlíky, aby mohli přes Slovinsko přejít do Rakouska. Lublaň dala najevo, že má kapacitu na příjem tak 5000 běženců. Slovinci také pohrozili, že budou "ilegální migranty" vracet do Chorvatska. Slovinská policie dnes večer sdělila, že na hranicích s Chorvatskem zastavila vlak, v němž bylo asi 200 běženců.

Předseda chorvatské vlády Milanović běžencům ve středu slíbil pomoc a volný průchod do západní Evropy, dnes ale varoval, že Chorvatsko má jen omezenou kapacitu pro příjímání uprchlíků. Nicméně zopakoval, že uprchlíkům bude ponechán volný průchod do Slovinska a také do Maďarska.

Na to večer reagovala hněvivě Budapešť. Ministr zahraničí Péter Szijjártó si postěžoval, že Záhřeb posílá migranty do Slovinska a Maďarska, místo aby je registroval. Předvolal si také kvůli tomu chorvatského velvyslance.

21:15

Chorvatsko se po uzavření hranice mezi Maďarskem a Srbskem potýká s nebývalým náporem uprchlíků mířících dále do EU. Podle policie do země během dvou dnů už přišlo 11 000 běženců a ministr vnitra Ranko Ostojić odpoledne upozornil, že Chorvatsko víc lidí asi nebude schopno přijmout. Situace v příhraničním městečku Tovarnik, kde množství lidí čeká na přepravu do Záhřebu, byla dnes mimořádně napjatá kvůli nedostatku vlaků a autobusů.

Do Chorvatska navíc neustále přicházejí další uprchlíci. Úřady očekávají, že v příštích dvou týdnech by do země mohlo dorazit až 20 000 běženců.

20:20

Maďarský premiér Viktor Orbán si sice vysloužil kritiku od rozhněvaných ochránců lidských práv za postavení plotu na hranicích se Srbskem, ale mnozí premiérovi krajané si pochvalují, že příliv utečenců přes kukuřičná a slunečnicová pole k pohraniční obci Röszke najednou vyschl. Mnozí obyvatelé jižního Maďarska si podle agentury Reuters myslí, že účel světí prostředky.

"Bohudíky, že Viktor Orbán je náš premiér. Nemusí ho milovat, ale to, co dělá, je dobré," řekl šestačtyřicetiletý István, který na tržišti v Röszke prodával květiny. "Zdá se, že Maďarsko je nejvíce křesťanské ze všech," dodal v narážce na Orbánovu rétoriku o obraně evropských "křesťanských států" před muslimskými přistěhovalci ze Blízkého východu, Afriky a Asie.

Dva dny poté, co Maďarsko zavřelo hranice, proud vyschl v pramínek. Několik stovek migrantů se ve středu střetlo s policisty, zatčeným hrozí odnětí svobody nebo vyhoštění. Dnes se už provizorní tábory vyprázdnily, když uprchlíci, mnozí ze Sýrie, vyrazili hledat jinou cestu do západní Evropy přes Chorvatsko.

18:10

Německá opozice a humanitární organizace ostře kritizují připravované zpřísnění azylového zákona, který mimo jiné počítá se zařazením všech balkánských států na seznam bezpečných zemí původu. Dnes o tom informovala agentura DPA. O zákonu bude parlament rozhodovat v říjnu.

Šéfka ekologické strany Zelených Simone Peterová prohlásila, že chystaná novela zkomplikuje situaci žadatelů o azyl na neúnosnou míru. Návrh mimo jiné předpokládá, že vyřízení azylových žádostí osob, které nepotřebují mezinárodní ochranu, nebude nijak upřednostňováno. Občané Albánie, Kosova a Černé Hory prakticky nebudou mít možnost azyl získat, neboť Německo se chystá tyto země zařadit na seznam bezpečných států.

18:00

Česko by letos chtělo přijmout téměř 200 z 1500 uprchlíků, kteří by měli do země přestěhovat do konce roku 2017. Informovalo o tom ministerstvo vnitra v tiskové zprávě po dnešním jednání pracovní skupiny, která má zajistit hladký průběh přesídlování. Do Itálie a Řecka, jež čelí velkému náporu migrantů, vyjedou styční důstojníci, kteří se budou podílet na přesídlení.

Česko zatím rozhodlo o tom, že přijme 400 uprchlíků z táborů na Blízkém východě. První stovka by měla podle vnitra přijet ještě v letošním roce, budou mezi nimi rodiny nemocných syrských dětí, které podstoupí léčbu v pražské motolské nemocnici.

Jejich přílet je plánován na polovinu října. "Rodiny budou ubytovány v dočasném ubytovacím zařízení v Praze," uvedla zástupkyně ředitele odboru azylové a migrační politiky Pavla Novotná. O jejich integraci se pak bude starat arcidiecézní charita a správa uprchlických zařízení.

Dalších 1100 lidí se Česko zavázalo v EU přijmout z Řecka a Itálie. Styční důstojníci v těchto zemích budou koordinovat postup k přijetí vybraných uprchlíků. "Jsme připraveni během následujících dvou měsíců relokovat prvních 95 osob," doplnila Novotná.

17:55

Ke zvýšení připravenosti armády k ochraně hranic vyzvala dnes kvůli vlně migrantů chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová náčelníka generálního štábu ozbrojených sil Draga Lovriče. Napsal to deník Večernji list s odvoláním na zdroje z prezidentské kanceláře. Po úterním uzavření maďarských hranic se už do Chorvatska nahrnulo ze Srbska 7300 uprchlíků a množství dalších tam míří.

16:43

"Cítím, že na Slovensku chybí diskuze o tom, zda jsme připraveni dobrovolně a iniciativně podat pomocnou ruku lidem v nouzi. Jsem přesvědčený, že bychom to dokázali. Potkal jsem mnoho lidí, zástupců nevládních organizací, křesťanské komunity, které jsou ochotny pomáhat. A pomoci určitě umí i stát," napsal po setkání s žadateli o azyl slovenský prezident Andrej Kiska.

"Jen se z toho nesmí udělat jedno velké politické předvolební téma."

16:34

Uprchlíci, kterým se podařilo obejít policii v chorvatském Tovarniku. Mnozí z nich chtějí dál pokračovat autobusem, míst je ale zřejmě málo.

16:30

Stovkám běženců se údajně podařilo obejít policii u vlakového nádraží v Tovarniku. Nyní se potulují po městečku a ptají se, jak se mohou dostat do Záhřebu.

16:27

Stovky běženců ze Sýrie a dalších zemí se utábořilo v centru Istanbulu. Podle agentury Reuters doufají, že se jim podaří do Evropy dostat dřív, než jim špatné podzimní počasí zabrání přejet po moři do Řecka.

Přejít mezi oběma zeměmi je možné i suchou nohou. Agentura dnes oznámila, že Atény spustily přípravy na možný nápor uprchlíků mířících do země právě po pevnině.

16:09

Situace v chorvatském městečku Tovarnik, kam během dne dorazily tisíce běženců, je podle zpráv televize Sky News nyní klidná.

16:05

Maďarské necitlivé zacházení s uprchlíky, kteří přijíždějí na hranice v naději, že naleznou azyl v Evropské unii, je podle Vysokého komisaře OSN pro lidská práva Zajda Raada Husajna příkladem “jasného porušení mezinárodního práva”.

“Vysoký komisař odsoudil xenofobní a protimuslimské názory, které se zdají být jádrem současné maďarské vládní politiky,” stojí v oficiálním prohlášení.

Maďarská policie zasahuje proti běžencům na srbsko-maďarské hranici.
Maďarská policie zasahuje proti běžencům na srbsko-maďarské hranici. | Foto: Reuters
15:48Drtinová a Veselovský

"Odchodem z vlády bych ničemu nepomohl, můžu aspoň pracovat na změně přístupu k uprchlíkům," říká v rozhovoru pro DVTV ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Ze situace v detenčních zařízeních mu prý bylo smutno, dovnitř ho navíc odmítli pustit. Podmínky pro uprchlíky se podle něj musí změnit.

Ministr Pelikán: Zařízení pro uprchlíky jsou horší než věznice, trvat na postoji vlády je nebezpečné

Robert Pelikán
19:02
Odchodem z vlády bych ničemu nepomohl, můžu aspoň pracovat na změně přístupu k uprchlíkům, říká o situaci v kabinetu ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Do detenčního zařízení ho prý odmítli pustit. | Video: Martin Veselovský
15:45

Podle agentury Reuters se nechal chorvatský ministr vnitra Ranko Ostojič slyšet, že Chorvatsko poskytne uprchlíkům bezpečný průchod pouze do přijímacích center v okolí Záhřebu.

Lidé, kteří ale nepožádají o azyl, budou považováni za nelegální imigranty. Ostojič naznačoval, že běžencům nebude dovoleno přecházet na slovinské hranice.

“Chorvatsko nebude moci přijímat více lidí,” řekl novinářům. “Když jsme řekli bezpečný průchod, měli jsme na mysli do Záhřebu,” dodal.

Chorvartší policisté nakládají od aut běžence, kteří se pěšky vydali směrem ke Slovinsku. Premiér oznámil, že jim nebude bránit v cestě na Západ.
Chorvartší policisté nakládají od aut běžence, kteří se pěšky vydali směrem ke Slovinsku. Premiér oznámil, že jim nebude bránit v cestě na Západ. | Foto: Reuters
15:30

První potyčky v Tovarniku...

15:21

Po mimořádné schůzce na nejvyšší úrovni volali už v minulých dnech kancléři Německa a Rakouska Angela Merkelová a Werner Faymann. O samotných kvótách by ale měli i nadále jednat ministři spravedlnosti a vnitra.

Pondělní schůzka zkrachovala kvůli odporu zemí z východní Evropy, které se nechtějí zapojit do přerozdělení 120 000 běženců.

15:18

Předseda Evropské rady Donald Tusk oznámil, že na příští středu svolává mimořádný summit EU. Lidří osmadvacítky se mají zabývat uprchlickou krizí, ale nikoliv kvótami, které navrhuje Evropská komise.

15:07

Chorvatské úřady očekávají, že v příštích dvou týdnech dorazí až 20 000 imigrantů.

15:05

Situace v chorvatském příhraničním městečku Tovarnik, kde několik tisíc lidí čeká na přepravu do Záhřebu, je mimořádně napjatá. Důvodem je nedostatek vlaků a autobusů.

V ohromném vedru není podle novinářů informujících z místa k dispozici dostatek vody, jídla a stínu. Do Chorvatska navíc přicházejí další uprchlíci. Někteří běženci se pokusili opustit Tovarnik pěšky po kolejích, ale pořádková policie jim v tom zabránila a koleje blokuje.

14:36

Chorvatský Tovarnik...

Michal Žák Zuzana Kleknerová Martin Novák Kateřina Vítková Simona Fendrychová Reuters ČTK Michal Žák, Zuzana Kleknerová, Martin Novák, Kateřina Vítková, Simona Fendrychová, Reuters, ČTK
Aktualizováno 18. 9. 2015 0:05
 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy