Putin o východní Evropě: Po válce jsme tam jednali násilně

Živě
Čtvrteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Novináři sledují besedu Vladimira Putina s ruskými občany.
Novináři sledují besedu Vladimira Putina s ruskými občany. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - "Co se týče vojáků na Ukrajině: Naše vojska na Ukrajině nejsou. To říkám zcela jasně," prohlásil prezident Vladimir Putin během tradiční debaty s obyvateli.

Na dotazy, jichž se celkem sešly více než tři miliony, odpovídal čtyři hodiny.

Současné Rusko je nebezpečnější, než byl svého času Sovětský svaz. V rozhovoru pro Newsweek to prohlásil někdejší generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Zopakoval své dřívější obavy, že by Moskva mohla hybridní válku rozpoutat i v dalších zemích Evropy.

Čtvrteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Líbí se vám zpravodajství Aktuálně.cz z Ukrajiny? Speciál "Válka o Ukrajinu očima reportérů" se dostal do finále jedné z kategorií Novinářské ceny. Podpořit nás svým hlasem můžete zde. Děkujeme.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
20:00

Střetnutí Západu s Ruskem v ukrajinské krizi rozhodne ekonomická síla, a nikoli síla vojenská. Prohlásil to dnes německý ministr financí Wolfgang Schäuble v analytickém středisku Brookings Institution ve Washingtonu.

Schäuble ve svém projevu popsal patovou situaci, v jaké se ocitly vztahy Západu s Ruskem vedeným prezidentem Vladimirem Putinem, jako "nový systémový konflikt". "V dlouhodobém horizontu se konflikt s Putinovým Ruskem rozhodne pouze na základě ekonomické síly," řekl ministr.

"Evropští sankce rozhodně mají vliv na Putinovo Rusko," dodal německý ministr. "Ale můžeme si dovolit tyto sankce jen proto a tak dlouho, dokud budeme mít silnou ekonomiku," upozornil.

Foto: Aktuálně.cz
19:20

Průjezd ruského motorkářského klubu Noční vlci Českem je podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) provokace. Napsal to dnes na Twitteru. Motorkáři chtějí od dubna do května projet Evropou na oslavu vítězství Rudé armády nad Německem ve druhé světové válce. Noční vlky podporuje ruský prezident Vladimir Putin. I Polsko označilo jízdu za provokaci a Německo podle deníku Die Welt nedovolí klubu průjezd Berlínem.

Noční vlci plánují demonstrační jízdu přes Bělorusko, Polsko, Českou republiku, Slovensko a Rakousko až do Německa. "Průjezd ruských motorkářů zvaných Noční vlci ČR vnímám jako provokaci. Budeme muset především hlídat, aby při průjezdu dodrželi naše zákony," sdělil dnes ministr Zaorálek prostřednictvím sociální sítě Twitter.

Podobně se již ve středu vyjádřila polská premiérka Ewa Kopaczová. Rozhodnutí, zda polské úřady průjezd motorkářské kolony přes své území povolí, ještě nepadlo. Podle Kopaczové ho učiní pohraničníci přímo na místě. Pokud Noční vlci nějakým způsobem ohrozí bezpečnost země nebo budou Polsko urážet, podniknou proti nim polské úřady příslušné kroky.

Foto: Ludvík Hradilek
16:42

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk tvrdí, že Kyjev nadále dodává plyn na povstalecká území.

"Na dodávky plynu na nekontrolovaná území Doněcké a Luhanské oblasti jsme vynaložili miliardu dolarů a nevrátilo se nám nic. Účty se tam neproplácejí. Lidé by tam neměli mrznout, a proto to děláme, protože jde o ukrajinské občany," řekl podle agentury UNIAN.

16:33

Vůdce doněckých povstalců dlouhodobě tvrdí, že jejich cílem je získání nejen strategického přístavu Mariupol, ale i znovudobytí Kramatorsku či Slavjansku, tedy měst, o něž separatisté přišli loni v červenci.

Kyjev tvrdí, že pokud by se musela armáda z Mariupolu stáhnout, otevřela by se pozemní cesta z Ruska na anektovaný Krym. V samotném přístavu panuje v posledních týdnech relativní klid, ale nedaleká obec Širokine je stále jedním z míst, kde dochází k potyčkám mezi vojáky a povstalci.

16:30

Mariupol se dříve či později stane součástí "Doněcké lidové republiky", prohlásil vůdce povstalecké republiky Alexandr Zacharčenko.

"Osvobodíme naše krajany," citovala ho ruská nezávislá televize Dožď. "Pod mým velením je 23 000 vojáků, zatímco dalších 30 000 lidí je v pohotovosti. Je velmi snadné obklíčit Mariupol. Nezapomeňte, že tam žijí naše matky a sestry."

Foto: Reuters
16:24

Americký velvyslanec na Ukrajině Geoffrey Pyatt prohlásil, že USA mohou na Rusko uvalit další sankce. Stane se tak podle něj v případě, že Moskva bude nadále ignorovat své závazky plynoucí z mírových dohod z Minsku.

15:58

Podle agentury RIA letos poprvé za třináct let dostal Vladimir Putin více než tři miliony dotazů. Na 90 z nich odpověděl.

15:10

Debata Vladimira Putina s občany skončila. Trvala čtyři hodiny.

14:35

Ještě jednou se vraťme k debatě Putina s občany. Řekl: "Po druhé světové válce jsme se pokoušeli četným východoevropským zemím vnutit svůj model rozvoje a musíme si přiznat, že jsme jednali násilně. Nic dobrého v tom není a nyní se nám to vrací."

"Mimochodem, přibližně stejně se v současné době chovají Američané, když se pokoušejí vnutit svůj model vývoje fakticky celému světu. Také je čeká fiasko," uvedl Vladimir Putin.

Debatu s ruským prezidentem sledují i v baru.
Debatu s ruským prezidentem sledují i v baru. | Foto: Reuters
14:33

Ukrajina vyplatí veteránům 2. světové války celkem 882 milionů hřiven. Informoval o tom premiér Arsenij Jaceňuk. "Největší část bude poskytnuta nemohoucím," dodal.

14:20

Server Ukrajinska pravda k Putinovu srovnání fašismu a stalinismu poznamenal, že na Ukrajině byly uměle vyvolány tři vlny hladomoru, které si vyžádaly miliony životů.

14:19

Ruský prezident odmítl srovnávání fašismu a stalinismu. "Nacisté otevřeně a veřejně vyhlásili cílem své politiky likvidaci celých etnik: Židů, Romů, Slovanů. Při veškeré zrůdnosti stalinského režimu a jeho represích - a dokonce při vysílání celých národů do vyhnanství - si stalinský režim nekladl za cíl jejich likvidaci," uvedl. 

13:50

Dodáváme kontext: Ruský prezident hovoří o dvou vrtulníkových plavidlech třídy Mistral za 1,2 miliardy eur. Francie je ale kvůli krizi na Ukrajině odmítla Rusku předat. Koncem loňského roku dokonce z francouzských doků odjeli ruští námořníci, kteří se plavidla učili řídit.

13:48

Debata s Putinem pokračuje. Odpovídá na následující otázku: Budeme trvat na Mistralech, nebo upřednostníme finanční vyrovnání?

"Neochota dodat lodě podle platné smlouvy, to je velice špatná zpráva. Ale pro nás - z hlediska naší obranyschopnosti - to nemá žádný význam. Ve své době jsme tu smlouvu podepsali, abychom upevnili vztahy s partnery. Není to pro nás kritická záležitost. Vycházím z toho, že nynější francouzské vedení, Francouzi, jsou čestní lidé a vrátí nám peníze. Nemáme v úmyslu požadovat nějaká penále, přemrštěné pokuty, je ale nutné, aby byly uhrazeny veškeré ztráty, které jsme utrpěli."

Foto: Reuters
13:40

Kdo pojede za oslavy 70. výročí porážky nacismu do Moskvy? Projděte si přehlednou grafiku.

Foto: Aktuálně.cz
13:34

Dodejme: Západní státníci odmítli přijet do Moskvy kvůli anexi Krymu a ruskému zapojení do krize na Ukrajině. Jednou z mála evropských výjimek je český prezident Miloš Zeman (za což sklidil poměrně velkou kritiku). Ten do Moskvy nakonec pojede, ale památku Rudé armády uctí položením věnce u pomníku neznámého vojáka.

Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: ČTK
13:33

"Je to jejich volba a my ji budeme respektovat. Pokud budou lidé chtít vzdát hold osvoboditelům, tak to vítáme na jakémkoliv místě. Kdo chce, ať přijede," pokračoval Putin.

"My slavíme náš svátek a vzdáváme tu hold generaci osvoboditelů. Děláme to proto, aby na to současná generace nezapomněla."

13:32

"Je to volba každého konkrétního politického činitele, volba země, kterou reprezentuje. Někdo nechce sám, někomu to nepovolí z 'washingtonského oblastního výboru'," prohlásil Putin k postoji západních politiků, kteří odmítli přijet na květnové oslavy konce 2. světové války.

Na přehlídku v Den vítězství 9. května se ruská armáda dlouho připravovala. Generálka byla v pondělí 5. května.
Na přehlídku v Den vítězství 9. května se ruská armáda dlouho připravovala. Generálka byla v pondělí 5. května. | Foto: Reuters
13:30

Vladimir Putin pokračuje: "Kdo jsou naši nepřátelé? Už jsem mluvil o tom, že jsme velká země rozlohou. Z evropského hlediska jsme i velká země, co se týče počtu obyvatel. A jsme i velká jaderná mocnost, srovnatelná se Spojenými státy. (...) O našich nepřátelích jsem již hovořil. Jsou to mezinárodní teroristé. Nikoho (žádný stát) nepovažujeme za nepřátele a nikomu bych nedoporučoval, aby byl naším nepřítelem."

13:26

"Na Ukrajině dochází k vraždám, které nejsou vyšetřovány. A nevšímají si toho nikde, ani v Evropě," reaguje šéf Kremlu na zprávu o vraždě novináře.

13:25

Vraždu Buzyny potvrdilo ukrajinské ministerstvo vnitra.

13:20

Moderátoři Přímé linky oznamují, že na Ukrajině byl zavražděn proruský novinář Oles Buzyna.

13:15

"Chceme spolupracovat a jsme připraveni ke spolupráci. A budeme to dělat, bez ohledu na názor některých lidí z těch zemí," uvedl ruský prezident. "Budeme spolupracovat s těmi, kteří chtějí. Snahy uškodit Rusku prostřednictvím sankcí nevyšly."

13:14

"Vždy se všemi státy usilujeme o normální vztahy. Tou nejdůležitější podmínkou pro takové vztahy je úcta k Rusku a jeho zájmům."

13:12

Další dotaz se týká vztahů Ruska se Západem. Za jakých podmínek bude možné normalizovat vztahy s USA a ostatními západními zeměmi?

"Nejsme to my, kdo tyto vztahy pokazil," řekl Putin.

13:09

Připomeňme, že do Ruska za poslední rok přišlo několik set tisíc obyvatel Donbasu. Ti pobývají především v Rostovské oblasti u hranic s Ukrajinou. Celkově OSN odhaduje, že kvůli bojům opustil východ Ukrajiny více než milion lidí. Část zamířila do oblastí západně od Donbasu, část právě do Ruska.

13:08

"Bude válka?" ptá se jedna z ukrajinských uprchlic v Rostovské oblasti.

"Žijte klidně. Došlo sice k nějakým excesům, že na naše území dopadly nějaké střely, ale já vycházím z toho, že šlo spíše o nešťastné náhody, a nikoliv úmysl ublížit našim občanům," reaguje z Moskvy prezident Putin.

13:03

Debata ruského prezidenta s občany pokračuje. "Nechceme někoho držet ve své sféře vlivu, obnovovat impérium. Chceme zabezpečit důstojný život Rusům, kteří žijí v sousedních zemích. Chceme s nimi spolupracovat," říká Putin.

13:00

Putin říká, že Rusko se nemůže vměšovat do vnitroukrajinského dění. "To by bylo nesprávné."

"Je jedno, jestli žije Rus tady, nebo za hranicemi, pokud může navštěvovat svou rodinu, má svá práva. Potom je to jedno."

12:59

"Došlo k tomu, že lidé už jsou unaveni chudobou, korupcí a oligarchy, kteří si uchvátili moc. Když se společnost dostane do takové situace, lidé se snaží to vyřešit. A obracejí se k těm, kteří nabízejí snadné řešení, což jsou například nacionalisté. To jsme si ostatně v 90. letech zažili i my, kdy tady došlo k výbuchu nacionalismu," uvedl Vladimir Putin.

12:58

Proč se nezdařila ruská politika na Ukrajině, když si vezmeme historickou tradici? zní další dotaz.

"To není náš neúspěch. To je neúspěch samotné vnitřní politiky Ukrajiny. My jsme pomáhali, i když jsme byli sami v problémech. Byly zde dodávky plynu a uhlí za velice nízké ceny. Dělali jsme to roky. To je reálná ekonomická podpora v řádu desítek miliard dolarů. Spolupracovali jsme - a já doufám, že spolupracovat budeme."

12:53

"Co se týče vojáků na Ukrajině: Naše vojska na Ukrajině nejsou. To říkám zcela jasně," pokračuje Vladimir Putin.

Příslušníci ruské armády v Sevastopolu na Krymu.
Příslušníci ruské armády v Sevastopolu na Krymu. | Foto: Reuters
12:53

Putin odpovídá na dotaz ohledně vyšetřování vraždy předáka ruské opozice Borise Němcova: "Boris Němcov byl vůči mně a vládě velmi opozičně vyhraněn, ale vztahy jsme měli v podstatě dobré. Takováto vražda je šílená tragédie. Co se týče vyšetřování, tak po dni a půl se vyšetřovatelům podařilo zjistit jména vyšetřovatelů. Otázkou bylo, kdy a kde je zatknout. A já bych chtěl pochválit orgány, které vyhodnotily situaci, vyhodnotily možnosti. Nechci prozrazovat metody, ale celkově ta situace byla vyřešena v rámci hodin."
"Co se týče objednatelů, jestli takoví existují, to se zatím neví. To se dozvíme v průběhu vyšetřovatelské práce."

Pochod za zavražděného Borise Němcova
Pochod za zavražděného Borise Němcova | Foto: Reuters
12:46

Posluchači Vladimira Putina na Krymu.

12:45

"K dnešnímu dni Rusko od kyjevské vlády nic neočekává. Kromě toho, aby se k nám chovali jako k rovnocenným partnerům ve všech oblastech," vysvětluje Putin. "A důležité je zachování práv Rusů žijících na území Ukrajiny i těch, kteří se považují za Rusy, byť to nemají napsáno v dokladech."

12:42

Ruský prezident reaguje na dotaz ohledně ceny, kterou Ukrajina platí za ruský plyn: "Ano, poskytujeme slevu na plyn. Ano, vidíme, že ta ekonomika nyní patrně nebude stoupat, ale vycházíme vstříc Ukrajině. To se týká i cen uhlí, elektřiny a tak podobně."

Debata Vladimira Putina s občany v Moskvě.
Debata Vladimira Putina s občany v Moskvě. | Foto: Reuters
12:41

Vladimir Putin: "Politická situace a vedení v té které zemi se čas od času mění, ale lid v té zemi zůstává. A ten lid nám byl a je velmi blízký. Já nečiním rozdíl mezi Ukrajinci a Rusy, jsem přesvědčen o tom, že se jedná o jeden národ. Ale my nyní pomáháme především lidu a máme zájem, aby se ekonomická situace na Ukrajině stabilizovala."

12:40

"Celá situace má řešení, které je pouze jedno. Dodržování dohod z Minsku, ústavní reforma...," pokračuje Vladimir Putin.

12:38

"Domnívám se, že současné vedení Ukrajiny se dopouští řady chyb a výsledky jsou negativní, ale je to jejich volba. Dlouho jsem prezidenta přesvědčoval, aby v bojích nepokračoval. Nejprve to byl pan (Oleksandr) Turčynov, pak (Petro) Porošenko, který měl šanci vše vyřešit mírovou cestou," říká ruský prezident.

12:36

"Ano, jsou tam lidé, kteří se se zbraní v ruce snaží vybojovat svá práva," prohlásil Putin s tím, že to nechce hodnotit, byť na to má svůj názor. "Ale jsou tam lidé, kterých se to netýká. Pracovali a nyní mají nárok na důchod."

12:35

Vladimir Putin mluví o Ukrajině.

"Nevidíme snahu současného ukrajinského vedení obnovit sociální sféru. To je součást dohody, kterou jsme podepsali v Minsku," říká.
 
"Nyní jsme svědky úplné blokády Donbasu, a to jak bankovní, tak i sociální sféry."

Ukrajina. Ilustrační foto
Ukrajina. Ilustrační foto | Foto: Thinkstock
12:33

Do Moskvy dorazilo Vladimiru Putinovi i 43 000 MMS zpráv.

12:32

Vývoj rublu během debaty občanů s Vladimirem Putinem.

12:31

Putinova "Přímá linka" se pozitivně odrazila i na kurzu rublu. Ten vůči dolaru posílil na úroveň 49,95 rublu. Podle serveru Lenta.ru si polepšil i vůči euru. To se prodává za 53,15 rublu.

Foto: Thinkstock
12:26

"Můžeme centrální banku kritizovat, že otálela se zvýšením klíčové úrokové sazby, ale celkově se experti, včetně těch zahraničích, domnívají, že banka jedná efektivně," pokračuje v debatě s občany ruský prezident Vladimir Putin.

12:25

Do Kremlu už dorazilo přes 2,8 milionu dotazů pro ruského prezidenta, oznámila moderátorka.

12:20

Izrael podle Putina obchod Moskvy a Teheránu neohrožuje. "Jde o obranné systémy. A v podmínkách, které vznikají v regionu, jsou tyto dodávky v podstatě odstrašující," zmínil v souvislosti se situací v Jemenu či Iráku a Sýrii.

12:16

Detaily k ruskému obchodu s Íránem: Írán v roce 2007 uzavřel s Ruskem kontrakt na dodávku několika baterií S-300PMU-1. Prezident Dmitrij Medveděv ale jejich vývoz pod tlakem Západu zakázal. Vladimir Putin teď zákaz zrušil.

Více čtěte zde: Rusko může Íránu prodat rakety, Putin zrušil zákaz

12:15

Debata občanů s Vladimirem Putinem pokračuje.

Ruský prezident se vyjádřil k dodávce raketových systémů S-300 do Íránu. Po nedávném uzavření předběžné dohody o omezení íránského jaderného programu neexistuje podle Putina důvod, proč kontrakt nadále pozastavit. Dodal, že se na dodávku nevztahují sankce OSN.

Vladimir Putin a íránský prezident Hasan Rúhání na summitu v Dušanbe.
Vladimir Putin a íránský prezident Hasan Rúhání na summitu v Dušanbe. | Foto: Reuters
12:12

Zprávy o vyšetřování tragédie letu MH17, na jehož palubě loni v půli července zemřelo na východní Ukrajině 298 lidí, by měla být hotová nejpozději koncem roku. Informoval o tom nizozemský ministr bezpečnosti a vnitra Ard van der Stor.

Předběžná zpráva, zveřejněná loni začátkem září, naznačuje, že boeing společnosti Malaysia Airlines byl sestřelen. Kyjev z činu viní separatisty, což povstalci i Moskva odmítají.

Foto: Reuters
12:10

Od debaty Vladimira Putina zpět k Ukrajině:

Francouzský prezident Francois Hollande bude koncem dubna jednat o situaci v Donbasu se svým ukrajinským protějškem Petrem Porošenkem.

Podle listu Le Figaro zatím nebylo stanoveno přesné datum, ale na schůzce by se mělo jednat především o plnění únorových dohod z Minsku, o jejichž vyjednání se Hollande zasadil společně s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Foto: Reuters
11:59

Farmář John v televizní debatě s Vladimirem Putinem.

11:58

S ruským prezidentem rozmlouvá John Kopiski, podle moderátora "obyčejný ruský zemědělec". Do země přijel počátkem 90. let za obchodem a poté, co se potkal se svojí ruskou ženou, se rozhodl zůstat.

Putin během besedy s občany
Putin během besedy s občany | Foto: Reuters
11:52

Rusko k embargu na dovoz potravin z USA, zemí EU či Kanady přistoupilo loni v reakci na západní sankce. Dlouhodobě si stěžují především restauratéři, pro něž je nemožné provozovat například pizzerie.

Více čtěte ZDE.

11:50

"Jde o to, aby domácí výrobky měly v obchodech důstojné místo," mluví prezident o zákazu dovozu západního zboží. Moderátorka totiž upozornila, že zboží - jmenovitě "polská jablka" - se do Ruska dostává například přes Bělorusko. Putin se jí v reakci zeptal, zda zná konkrétního celníka, který zapovězené potraviny do země pouští.

11:43

"Podívejte se, státní dluh USA je vyšší než HDP, což je velice riskantní signál nejen pro Spojené státy," říká ruský prezident. "V eurozóně jsou problémy. Jsou tam dlužníci, kteří mají dluh 174 % HDP. Co se tam bude dít? Vyřeší lídři eurozóny ty problémy? Samozřejmě se budeme snažit zvyšovat tempo růstu, ale budeme to dělat tak, abychom občany příliš nezatěžovali."

Novináři sledují besedu Vladimira Putina s ruskými občany.
Novináři sledují besedu Vladimira Putina s ruskými občany. | Foto: Reuters
11:42

"Musíme jít cestou, kterou nyní navrhuje vláda a centrální banka," říká Putin.

11:40

"Aby bylo možné připravit dobrý ekonomický plán, musíme dobře uvažovat, lidé nám musí důvěřovat. Musíme mít jejich srdce, vědět, jak žijí řadoví občané. Tak budou podporovat naše plány a budou ochotni i trochu trpět. Pokud nebudeme vědět, jaká je reálná situace, dostaneme se do situace 90. let, kdy vláda ztratila důvěru. A budeme muset řešit sociální problémy s využitím mnohem většího objemu peněz," komentuje Vladimir Putin.

11:39

Putin reaguje na Kudrina. Podle něj je potřeba podniknout reformy. Za současnou situaci prý může částečně i Kudrin, a to svým někdejším působením ve vládě.

11:38

"Myslím si, že starý model růstu se přežil a nový nefunguje," pustil se do Putina exministr financí Alexej Kudrin. Podle něj v minulosti ruská ekonomika rostla tempem kolem sedmi procent. Nyní je to kolem 1,5 %, tedy za světovým průměrem.

Ruský ministr financí Alexej Kudrin.
Ruský ministr financí Alexej Kudrin. | Foto: Reuters
11:32

"Úroveň příjmu se vzhledem k inflaci snížila. To budeme muset zohlednit v sociální politice, podpořit ty, kteří to budou potřebovat. Zaměřit se na vytvoření pracovních míst," reaguje Putin s tím, že bude-li to potřeba, vláda sáhne do svých rezerv.

Ruský prezident Vladimir Putin při debatě s občany v Moskvě.
Ruský prezident Vladimir Putin při debatě s občany v Moskvě. | Foto: Reuters
11:32

"Mzdy klesají. Už nežijeme, ale přežíváme," stěžuje si jedna z Rusek.

11:30

Nyní přichází čas na dotazy obyvatel, hlásí moderátoři.

11:29

Vladimir Putin pokračuje: "Experti vyhodnotili, že jsme dokázali překonat ... ty nejhorší okamžiky. A naše hospodářství se kompletně nepropadlo, jak mnozí předpokládali."

11:28

"Vypracovali jsme obrovský balík opatření," řekl Putin k ruské ekonomice. "Ceny jsou vysoké, prudce se zvýšily, nicméně už v březnu jsme viděli, že se stabilizovaly, stejně jako rubl. Možná jsme očekávali větší efekt, ale musíme být trpěliví."

11:26

"Příliš kritické," reagoval ruský prezident na poznámku moderátora, zda vláda pouze nečeká na to, až vzrostou ceny ropy. Připomeňme, že Moskva pro letošní rozpočet původně počítala s cenou 100 dolarů za barel, ale kvůli vývoji na světových trzích musela výhled revidovat. Teď počítá s cenou 50 dolarů za barel.

11:24

"Co se týče zdrojů, těch máme spoustu. A jde-li o zdroje lidské, pracovní síly, vím ze setkání s obyvatelstvem, jak jsou naladěni. Naším úkolem je překonat toto období co nejlépe."

Foto: Reuters
11:23

"Domnívám se, že jsme postupovali optimálním způsobem," reagoval Putin na dotaz týkající se ruských protisankcí.

11:20

"Letos ještě předpokládáme určitý pokles výroby, ale na počátku tohoto roku jsme počítali s tím, že zaznamenáme podstatný pokles výroby, k čemuž ale nedošlo. Pokud se podíváme na meziroční růst od března do března, pak jsme letos na úrovni 94 %. Mezikvartálně bychom byli na 99,6 % loňské úrovně," zdůrazňuje Vladimir Putin.

11:19

"Co je nevyhnutelné, je růst našeho vlastního agrárního sektoru," zmiňuje Putin údajný pozitivní dopad restrikcí Západu. S tím, že produkty ruských zemědělců se díky tomu snadněji dostanou na tuzemský trh.

11:18

"Jak dlouho můžeme být v této atmosféře (sankcí)?" ptá se moderátor Putina a odkazuje na sankce vůči Íránu, které trvají už desetiletí.

"Naše hospodářství je diverzifikovanější. (...) Je třeba využít těchto sankcí, abychom se dostali k novým perspektivám. Jde-li o nahrazování zahraničních produktů, tak jsem přesvědčen, že právě toto přispěje k růstu naší ekonomiky."

11:15

"Co se týče sankcí, měl jsem takovou debatu s podnikateli a řekl jsem jim, že by asi nebylo oprávněné teď čekat jejich zrušení," uvedl ruský prezident.

"Pokud jde o minské dohody, my je plníme. Ukrajinská strana s tím nespěchá."

EU versus Rusko, ilustrační foto
EU versus Rusko, ilustrační foto | Foto: Thinkstock
11:14

Prezident vyzdvihl, že roste porodnost i doba dožití obyvatel Ruské federace.

11:13

"Vklady obyvatelstva na účty v bankách se od počátku roku dramaticky zvyšují. Celkově je třeba konstatovat, že loni - pokud se podíváme na rozpočtové otázky - jsme měli rozpočtový deficit 0,5 %, což není nic dramatického," řekl Putin.

11:12

Vladimir Putin: "Bankovní sektor Ruska dosáhl v roce 2014 velice dobré dynamiky a celkově je příjemné, že aktiva našich národních bank se zvýšila na 77 trilionů rublů a poprvé byla vyšší než HDP země."

11:10

"Vidíme mírný pokles koupěschopnosti obyvatelstva, s čímž souvisí poměrně vysoká inflace. Valorizovali jsme důchody."

11:09

"Máme i problémy. Negativním signálem je míra investování do drobného průmyslu, drobného podnikání. Nicméně dobré výsledky vidíme v bytové sféře. Chtěl bych zdůraznit, že dosahujeme skutečně výborných čísel," pokračuje ruský prezident.

Putin vypočítal, že bylo vybudováno 82 milionů metrů čtverečních bytových ploch. Nezaměstnanost podle něj mírně vzrostla na 5,8 %. "Ale není to nic dramatického," uvedl.

11:09

"HDP se zvedl. Zaznamenali jsme růst 0,7 procenta," vypočítává Putin. "Vytěžili jsme rekordní množství ropy - celkem 520 milionů tun. Sklidili jsme nejvíce obilí v historii."

11:08

Vladimir Putin začíná ekonomikou: "Střetli jsme se s jistými zahraničními omezeními, což se odrazilo na tempu růstu. Nicméně nyní vidíme, že roste kurz rublu, ochočili jsme inflaci."

Vladimir Putin v živé televizní debatě (17. 4. 2014)
Vladimir Putin v živé televizní debatě (17. 4. 2014) | Foto: Reuters
11:05

V Moskvě začala "Přímá linka", tradiční debata prezidenta s občany. Letos se Vladimiru Putinovi sešel rekordní počet dotazů.

10:34

Rabování, fronty na chléb a ztracené mrtvoly. Takové věci prožívají lidé, kteří zůstali v Debalceve. Situace ve městě, které těžce vybojovali proruští separatisté na východě Ukrajiny, je těžká.

V Debalceve vyhrabávají mrtvá těla z hrobů

Rabování, fronty na chléb a ztracené mrtvoly. Takové věci prožívají lidé, kteří zůstali v Debalceve. Situace ve městě, které těžce vybojovali proruští separatisté na východě Ukrajiny. | Video: Radan Šprongl
10:31

Agentura Interfax napsala, že do Luhansku ruský konvoj dopravil náklad pro místní vojenskou školu. Šlo údajně o potraviny, kancelářské potřeby, povlečení a krásnou literaturu. Studenti moskevských vojenských škol prý poslali svým luhanským kolegům dopisy, v nichž vyjadřují "podporu a upřímný soucit".

Konvoj o 120 nákladních automobilech přivezl podle agentury TASS do Doněcku a Luhansku 1400 tun nákladu. Od loňského léta je už čtyřiadvacátý.

10:28

Kolona ruských nákladních automobilů dovezla do Doněcku a Luhansku další náklad, který Moskva označuje za humanitární pomoc a Kyjev za kontraband pro separatisty.

Celní odbavení na hraničním přechodu obstarali vzbouřenci, podle ruského ministerstva pro mimořádné situace konvoj do Donbasu dovezl potraviny, učebnice a stavební materiál. Nechybí prý ani kvalitní čtení.

10:22

"Korupce je hrozbou ukrajinské národní bezpečnosti, narušuje podnikatelské prostředí a blokuje příliv zahraničních investic," prohlásil při prezentaci výsledků průzkumu ukrajinský vicekancléř Dmytro Šymkiv, odpovědný za správní reformu.

Ukrajina v evropských žebříčcích sestavených podle míry korupce pravidelně figuruje na spodních příčkách, ale nynější proevropská vláda označuje boj s korupcí za bezmála hlavní prioritu.

10:20

Nejvíce zkorumpovanou institucí je na Ukrajině daňová správa následovaná pozemkovým úřadem a dopravní policií. Vyplývá to z průzkumu mezi ukrajinskými podnikateli, který provedla sociologická služba GfK ve spolupráci s ukrajinskou odbočkou společnosti Transparency International.

Úroveň korupce se podle průzkumu ani po loňském převratu na Ukrajině výrazněji nezměnila.

S korupcí při výběru daní se podle průzkumu setkala čtvrtina podnikatelů. Kromě pozemkového úřadu a dopravní policie vykazuje podle dotázaných poměrně vysokou míru korupce i celní správa, ministerstvo vnitra, oblastní zastupitelstva a prokuratura.

09:39

"V podzemní místnosti má Žolík, jinak též kapitán ukrajinské armády, skvělé připojení na internet. Kromě jiných věcí také vysílá nad území separatistů bezpilotní letouny a na svém laptopu sleduje videozáznamy.

´Občas něco klidně dáme i na YouTube. Ať vědí, že o nich všechno víme,´ říká a předvádí, jak jeho dron sleduje situaci na poničeném mostě přes řeku Sivernyj Doněck," píše přímo z ukrajinsko-ruského pomezí reportér Aktuálně.cz Martin Novák.

Podpořte nás svým hlasem v boji o Novinářskou cenu. Děkujeme.

Kapitán Žolík se chystá sledovat záznamy bezpilotních letounů
Kapitán Žolík se chystá sledovat záznamy bezpilotních letounů | Foto: Martin Novák
09:30

Ruská agentura TASS napsala, že v Kyjevě byl údajně zabit známý ukrajinský novinář Sergej Suchobok. Rodák z Donbasu a spoluzakladatel serverů Obkom a ProUA podle ní přišel o život už v noci na 13. dubna.

Agentura ale upozorňuje, že zpráva doposud nebyla oficiálně potvrzena.

09:18

Ukrajinská tajná služba SBU oznámila, že zmrazila bankovní konta "ministerstva výstavby" samozvané "Luhanské lidové republiky". Podle ní na nich bylo 550 000 amerických dolarů a 1,24 milionu ukrajinských hřiven.

09:05

Rasmussen kritizoval i současné počínání Atén, které se v posledních týdnech sbližují s Moskvou. "Myslím si, že si Řekové zahrávají s ohněm," hodnotil nedávnou cestu premiéra Tsiprase za prezidentem Putinem. "Rusko nemůže zachránit Řecko ekonomicky, samo je zlomeno. Řecko může být zachráněno jen Západem.

09:02

Současné Rusko je nebezpečnější, než byl svého času Sovětský svaz. V rozhovoru pro Newsweek to prohlásil někdejší generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Zopakoval své dřívější obavy, že by Moskva mohla hybridní válku rozpoutat i v dalších zemích Evropy. Skrytá podpora ruských menšin by podle něj mohla vyvolat konflikty především v pobaltských zemích.

Foto: Reuters
08:48

Řecko jedná s Ruskem o nákupu střel pro své protiraketové systémy S-300 a také o údržbě těchto a dalších ruských raketových systémů, jež vlastní.

Podle agentury RIA-Novosti to ve středu v Moskvě řekl řecký ministr obrany Panos Kammenos. Není ale jasné, kde by vláda této těžce zadlužené balkánské země chtěla sehnat peníze na tento obchod.

Protiletadlová raketa S-300 na vojenské přehlídce v Moskvě.
Protiletadlová raketa S-300 na vojenské přehlídce v Moskvě. | Foto: Kremlin.ru / Creative Commons
08:40

Přes milion otázek dorazilo do Kremlu před čtvrteční debatou obyvatel s prezidentem Vladimirem Putinem.

Zájemci mohou využít moderní technické prostředky a své vzkazy posílat prostřednictvím SMS či MMS zpráv, mobilních aplikací, psát e-maily, volat nebo posílat dopisy.

Někteří občané však tradičním komunikačním prostředkům zjevně nevěří. A hledají markantnější způsoby, jak na své problémy upozornit.

Debata startuje v 11:00 SELČ, budeme ji sledovat online.

Příznivci Vladimira Putina v Moskvě
Příznivci Vladimira Putina v Moskvě | Foto: Reuters
08:35

Oleh Kalašnikov, někdejší poslanec za Stranu regionů sesazeného ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, byl ve středu zastřelen v Kyjevě. Případ možná souvisí s událostmi z loňského roku. Kalašnikov se totiž angažoval v hnutí Antimajdan, které během prozápadních demonstrací v Kyjevě podporovalo Janukovyče.

"Není pochyb o tom, že mrtvý věděl hodně o tom, kdo Antimajdan financoval a jakými cestami. Tato tajemství si s sebou bere do hrobu," citoval Reuters poradce ukrajinského ministra vnitra Antona Geraščenka. V této souvislosti naznačil, že jeho znalosti o pozadí Antimajdanu mohly být motivem možné vraždy. Gerašenko ale jako důvod nevyloučil ani Kalašnikovovy obchodní zájmy.

08:32

Nejprve krátké shrnutí středečního dění:

Skupina hospodářsky nejvýkonnějších zemí světa G7 zatím nepřijme zpět Rusko. Po jednání ministrů zahraničí G7 v severoněmeckém Lübecku to řekl šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier. Podle něj vede cesta k návratu Moskvy do skupiny jen přes zastavení konfliktu na Ukrajině.

Ukrajina obvinila Rusko, že v lesích pár kilometrů od hranic soustřeďuje vojáky. Podle armádního mluvčího jich tam byly zaznamenány až 2000.

08:30

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás i dnes sledujeme dění kolem krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 17. 4. 2015 0:03
 

Právě se děje

Další zprávy