Mimořádná zpráva
Řidič najel do davu na adventním trhu v německém Magdeburgu. Zemřel jeden dospělý a dítě, zraněných jsou desítky.

Živě: Britové před referendem ve velkém nakupují dolary a eura, bojí se poklesu libry

Živě
Zastánci i odpůrci členství Velké Británie v Evropské unii měli poslední den na to, aby se pokusili získat voliče na svoji stranu. Volební místnosti se otevřou už ve čtvrtek ráno. Dění před referendem jsme sledovali v online reportáži.
Libry, ilustrační foto
Libry, ilustrační foto | Foto: Reuters

Británie před referendem o setrvání v EU.

Živě
Aktualizovat reportáž
23:20

Nejnovější průzkumy před čtvrtečním referendem o budoucnosti Británie v Evropské unii ukazují na velice těsný souboj. Agentury Opinium a TNS mírně favorizují odpůrce EU, za kterými zastánci svazku s Bruselem zaostávají podle Opinium o jeden procentní bod, v případě společnosti TNS pak o dva procentní body. Naopak agentura YouGov naznačuje s 51 procenty hlasů vítězství prounijního tábora, ten mírně upřednostňuje i ComRes.

23:10

K zítřejšímu referendu ve Velké Británii se dnes vyjádřil také americký velvyslanec v Praze Andrew H. Schapiro. „Evropský kontinent samozřejmě přežije bez ohledu na zítřejší výsledek. Ale myslím si, že je tu důvod, proč jsme posledních 40 až 50 let viděli mír a prosperitu – po tom, co se na evropském kontinentu dělo v minulých staletích. Jedním z důvodů je to, že tu máte obchodní partnerství, kde neexistují cla, a naopak funguje spolupráce na tolika různých úrovních. Stabilnější a prosperující Evropa je lepší pro nás pro všechny, tedy i pro Spojené státy,“ uvedl Schapiro v pořadu České televize Události, komentáře.

Velvyslanec USA v ČR Andrew Schapiro
Velvyslanec USA v ČR Andrew Schapiro | Foto: Wikimedia Commons/OISV
22:50

Rány zasazené Konzervativní straně britského premiéra Davida Camerona tvrdou kampaní před čtvrtečním referendem o setrvání země v Evropské unii půjde vyléčit snadněji, než si mnozí myslí. Dnes to podle BBC prohlásil ministr spravedlnosti Michael Gove, který je sice členem Cameronových toryů, ale stojí v čele kampaně volající po odchodu z evropského bloku. "Ať již bude výsledek referenda jakýkoli, budeme schopni úspěšně dále spolupracovat," řekl Gove. "Myslím, že to bude snadnější, než si mnozí představují, protože máme dostatek dobré vůle, úcty a smysl pro společné cíle, to konzervativce spojuje," dodal.

Michael Gove
Michael Gove | Foto: Reuters
22:20

Přepočet výsledku na celostátní úrovni podle volební komise pravidla za žádných okolností neumožňují, uvedla k zítřejšímu hlasování agentura Reuters. Jediný způsob, jak celostátní výsledek zpochybnit, je soud. O takovou prověrku je pak nutné požádat do šesti týdnů od oficiálního potvrzení výsledku.

Požádat o přepočet na lokální úrovni je méně komplikované, v takovém případě je třeba se obrátit na místního komisaře. Komise předpokládá, že místní přepočty bude schvalovat, pokud se v daném okrsku objeví nějaký specifický problém.

22:00

Zpochybnění celostátního výsledku čtvrtečního referenda o setrvání Británie v Evropské unii bude možné jen soudní cestou, naopak dosáhnout přepočtu hlasů na lokální úrovni bude mnohem snadnější a volební komise je vůči takovému postupu vstřícná. Dnes o tom informovala agentura Reuters. Konečné výsledky referenda předpokládá volební komise v pátek okolo 07:00 místního času (08:00 SELČ), odhady po skončení hlasování se nečekají.

21:15

Přední investiční banky varují své klienty před problémy při obchodování na finančních trzích, ke kterým by mohly vést výkyvy spojené s referendem o setrvání Británie v Evropské unii. Švýcarská banka UBS dnes například upozornila, že by v případě mimořádných výkyvů nemusela být schopna uskutečnit některé příkazy na své elektronické obchodní platformě. Podobná varování svým klientům již dříve zaslaly také další banky, například nizozemská ING nebo francouzská Société Générale. Upozornění kvůli referendu zaslaly klientům i některé americké banky. Například Bank of America varovala před možnou prodlevou a dočasnými výpadky v obchodování.

20:08

Na Trafalgarském náměstí se několik tisíc lidí zúčastnilo koncertu a vzpomínky na zavražděnou poslankyni a stoupenkyni unie Jo Coxovou, jejíž smrt vrhla stín na závěr kampaně. Na podiu promluvil manžel Coxové, její sestra, pákistánská nositelka Nobelovy ceny za mír Malala Júsufzaiová, herečka Gillian Andersonová i zpěvačka Lilly Allenová s oblíbenou písničkou Coxové.

Foto: Reuters
19:25 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zvláštní zpravodajky z Londýna Silvie Hoskové

I když je Londýn podle průzkumů veřejného mínění jasne pro setrvání Británie v EU, najdou se podle Jessicy stále nerozhodnutí voliči. "Chceme je ještě na poslední chvíli strhnout na naši stranu. Nikdo neví, co by se stalo, kdybychom vystoupili," říká 60letá Jessica, která rozdává letáky, které vyzývají k odchodu z EU.

18:54

Nejnovější průzkum agentury Opinium před čtvrtečním referendem o britské budoucnosti v Evropské unii 45 procenty mírně favorizuje odpůrce unie, zastánci svazku s Bruselem za nimi zaostávají o jeden procentní bod. Agentura Opinium na twitteru uvedla, že závěry sondáže jsou natolik těsné, že nelze skutečný výsledek hlasování. Zbytek dotazovaných se ještě nerozhodl.

18:29

Britové před čtvrtečním referendem ve velkém nakupují dolary a eura, poptávka po těchto měnách se zvýšila o desítky procent. Vyplývá to z průzkumu, který mezi britskými směnárnami provedla agentura Reuters. Obyvatelé Spojeného království se před obdobím dovolených obávají, že pokud výsledkem referenda bude vystoupení Británie z EU, výrazně klesne kurz libry, což by citelně zdražilo zahraniční rekreace.

Britská poštovní společnost Post Office uvedla, že prodej valut na jejích pobočkách i přes internet od víkendu meziročně vzrostl o 74 procent. Dnes se na pobočkách uskutečnilo o 74 procent a na internetu o 381 procent transakcí více než loni ve stejný den. Společnost Travelex udává, že v období od 14. do 21. června zájem o výměnu liber přes internet vzrostl o 30 procent.

Foto: Aktuálně.cz
17:51

Francie a Slovensko si nepřejí odchod Británie z Evropské unie. Dnes se na tom v Paříži během společné schůzky shodli francouzský prezident François Hollande a slovenský premiér Robert Fico. Tématem společného jednání bylo i slovenské předsednictví v Evropské unii, kterého se Bratislava v červenci na půl roku ujme.

17:25

The Economist se snaží vyvracet mýty o Brexitu. Jeden z nich je, že britskou ekonomiku odchod z EU nepoznamená. Podle britského ministerstva financí ale každá britská domácnost přijde do roku 2030 v průměru o 4300 liber, což je zhruba 151 528 korun.

17:14

Britský deník The Telegraph připomíná, že Britové v referendu rozhodovali o své budoucnosti v rámci evropské integrace již v roce 1975. Kampaň tenkrát prý zdaleka nebyla tak vyhrocená.

17:09

"Pokud Evropská unie zavede v případě Brexitu obchodní bariéry, tak to bude velmi, velmi pošetilé," uvedl podle BBC šéf Svazu německého průmyslu Markus Kerber.

Jakékoliv zavádění cel nebo jiných ochranářských opatření označil za "návrat k časům, o kterých jsem myslel, že jsme opustili už v sedmdesátých letech". Svaz podle Kerbera udělá vše pro to, aby zabránil podobnému kroku, který by vedl ke ztrátě míst v Německu i Velké Británii.

16:54

Případný Brexit velmi ztíží Britům přístup na evropský jednotný trh, píše na svém Twitteru zpravodaj BBC. Evropští politici se předhánějí výroky o tom, že vystoupení z Unie je nevratné.

16:51

Projděte si, kolik Velká Británie v uplynulých letech přispěla do rozpočtu Evropské unie a kolik z něj naopak vyčerpala. Infografiku v angličtině zveřejnil think-tank Bruegel.

16:46

"Pevně věříme, že Britové chtějí zůstat," nechala se slyšet šéfka polské vlády Beata Szydlová.

Na tom, že si Polsko stejně jako Německo přejí, aby Velká Británie v Unii zůstala, se dnes shodla spolu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou na společném zasedání obou zemí v Berlíně.

Foto: Reuters
16:45 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Královna Alžběta v referendu o EU zachovává přísnou neutralitu. Leč deník The Telegraph citoval jejího životopisce Roberta Laceyho, který tvrdí, že během večeře požádala spolustolovníky o čistě věcné vysvětlení: "Sdělte mi tři dobré důvody, proč by měla být Británie součástí Evropy." S kým Alžběta II. v onen večer stolovala, už Telegraph nedoplnil.

Takto to vidí karikaturista Aktuálně.cz Petr Vyoral.

Foto: Petr Vyoral
16:38

Blížící se referendum má vliv i na ceny akcií.

"Obecně se očekává, že zastánci EU vyhrají, a proto převládá optimismus. Akcie mírně rostou. Německý DAX si připsal procento. Euro k dolaru lehce sílí a sílí i libra," shrnuje analytik Next Finance Vladimír Pikora.

Kvůli nejistotě ale zároveň rostou ceny zlata. "Zdá se, že se trh jistí a sází na to, že když referendum překvapí, akcie spadnou, ale ztráty budou kompenzovány ziskem ze zlata. Takže žádné nové trendy bych z toho nevyvozoval. Je to jen pojistka," vysvětluje.

16:29

Připomeňme, že britský premiér před tím, než referendum vůbec vypsal, dohodl na únorovém summitu například možnost určitým způsobem omezit některé sociální výhody lidem z jiných zemí EU v Británii, výjimku z povinnosti "stále těsnější Unie" či některé pojistky pro britské finančnictví.

16:26

Dohoda, kterou v únoru se svými protějšky z ostatních zemí Evropské unie dojednal britský premiér David Cameron, je maximem toho, čeho bylo možné dosáhnout, upozornil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Šéf unijní exekutivy tak dal jednoznačně najevo, že případné čtvrteční rozhodnutí britských voličů ve prospěch Brexitu, bude nezvratný krok, po kterém nebudou následovat nějaká další vyjednávání.

15:59 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Debata o imigraci ve Velké Británii často postrádá racionální argumenty. Za imigranty mnoho lidí nesprávně považuje i ty, kteří přicházejí v rámci volného pohybu osob v Evropské unii, míní v předvečer hlasování o Brexitu ředitel Knihovny Václava Havla a bývalý český velvyslanec ve Velké Británii Michael Žantovský.

I když Británie po čtvrtečním referendu v Evropské unii zůstane, je jasné, že zůstane i velká nespokojenost s fungováním EU. A to nejen na ostrovech.

15:46

Před třemi lety Boris Johnson dostal otázku, jak by hlasoval, "kdyby referendum o Brexitu bylo zítra".

Nynější lídr kampaně pro vystoupení tehdy tvrdil, že by chtěl, aby Británie zůstala součástí Evropské unie.

15:42

"Sázky nemohly být výše: toto rozhodnutí dopadne v nadcházejících desetiletích na naše životy, naše zaměstnání, naši prosperitu a naši bezpečnost," prohlásil současný starosta Sadiq Khan. Zároveň vyzval k setrvání v Evropské unii.

Labouristy podle něj až do zítřejší 22. hodiny, kdy se uzavřou volební místnosti, čeká "boj o naše životy".

Foto: Reuters
15:37 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zvláštní zpravodajky v Londýně Silvie Houskové:

"Jsem ráda, že je Británie tak multikulturní, ale musíme začít migraci kontrolovat, jinak nebudeme mít kde bydlet," říká 60letá Jessica, která dobrovolně rozdává v Londýně letáky, které vyzývají k odchodu z EU.

Její obavy jsou velké, nechce ale připustit, že bytovou situaci i socialní systém může změnit britská vláda.

15:21 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zvláštní zpravodajky v Londýně Silvie Houskové:

15:20

Co by znamenal Brexit pro rozpočet EU a Velké Británie?

Podle analytického think-tanku Bruegel činily v roce 2014 příjmy unijního rozpočtu celkem 118,9 miliardy liber. Z toho Velká Británie přispěla 13 miliardami, zároveň ale z rozpočtu následně získala čtyři miliardy liber - především v rámci zemědělských dotací.

15:17

Připomeňme, že Británie je mimo jiné členem mezinárodní koalice, která bojuje proti teroristické organizaci Islámský stát.

15:15

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg varoval před odchodem Velké Británie z Evropské unie. "Britská role v srdci Evropy je klíčová pro boj s terorismem a nelegální masovou migrací," prohlásil v rozhovoru pro britský list The Guardian.

"Rozdrobená Evropa" by podle něj mohla vést k nestabilitě v regionu. "Nemám hlas. Rozhodnutí je na Britech. Mohu vám ale říci, co je důležité pro NATO. A silná Velká Británie v silné Evropě je dobrá pro Velkou Británii a pro NATO, protože čelíme bezprecedentním bezpečnostním hrozbám terorismu, nestability a nepředvídatelnému bezpečnostnímu prostředí. A rozdrobená Evropa povede k nestabilitě a nepředvídatelnosti."

Foto: Reuters
15:02

Malá ukázka britského humoru aneb jak se dělá "politické" počasí...

14:30

Turecký ministr zahraničí Mevlut Çavuşoglu protestuje proti tomu, že jeho země byla v Británii využita v negativní argumentaci v souvislosti s možným Brexitem.

"Není správné, že otázka, kdy se Turecko stane členem EU, se využívá v kampani o Brexitu. Turecko nikdy nebylo pro EU zátěží," řekl Çavuşoglu.

Šéf turecké diplomacie dodal, že Turecko by bylo rádo, kdyby Británie zůstala v Evropské unii a zajistila tak, aby byla Unie silnější.

Foto: Reuters
14:18

Podle OECD patří míra regulace obchodu se zbožím ve Velké Británii k nejnižším ve světě - podle posledních statistik, které pochází z roku 2013, byla ve skupině 45 vyspělých zemí druhá nejnižší po Nizozemsku.

Zastánci Brexitu jsou ale podle Financial Times přesvědčeni, že je i toto příliš a díky odchodu z Evropské unie by bylo možné regulace ještě omezit.

14:06

Pořad BBC DailySunday Politics zveřejnil tříminutové video, v němž ukazuje to nejlepší i nejhorší z kampaně kolem Brexitu.

13:39

Podle ministra spravedlnosti Michaela Govea připomínají výroky ekonomických expertů o nebezpečích Brexitu pro hospodářství snahy nacistických propagandistů, kteří ve 30. letech minulého století rozjeli kampaň proti Albertu Einsteinovi, jenž varoval před nebezpečím režimu Adolfa Hitlera.

Premiéra Davida Camerona to pobouřilo. "Tihle lidé jsou nezávislí - ekonomové, kteří získali Nobelovu cenu; vůdčí byznysmeni, kteří jsou zodpovědní za vytvoření tisíců pracovních míst; organizace, které byly založeny po válce, aby se pokoušely poskytovat nezávislé rady. Je správné jim naslouchat."

13:27

Takto vidí současné snahy Britů karikaturista řeckého listu Kathimerini.

13:21

"Někteří lidé na starém kontinentu si pořád myslí, že až tábor ´Remain´ ve čtvrtečním referendu dosáhne předpokládaného vítězství, řekne se v pátek ráno: ´Business as usual, jede se dál, vlastně se nic nestalo...´ Jenže to je naprosté nepochopení toho, co se v Británii v posledních týdnech odehrálo," píše ve svém komentáři pro Hospodářské noviny zpravodaj Českého rozhlasu ve Velké Británii Jiří Hošek.

13:18

Nastane-li Brexit, zůstane v Česku inflace i v příštím roce pod jedním procentem. Podle analýzy České spořitelny by za to jednak mohlo zpomalení ekonomiky eurozóny, odkud si už teď dovážíme tlak na pokles cen, kromě toho by zpomalil růst výplat.

"Firmy by byly kvůli vyšším rizikům a nižším exportům výrazně méně ochotné zvyšovat mzdy," vysvětlují ekonomové České spořitelny David Navrátil a Jiří Polanský.

Kvůli nízké inflaci by Česká národní banka prodloužila intervenční režim, v rámci kterého nesmí euro už dva a půl roku stát méně než 27 korun. "Očekáváme, že v případě Brexitu by se posunulo opuštění kurzového závazku zhruba o rok až do závěru roku 2018," tvrdí ekonomové.

13:12

Nízkonákladové aerolinky Ryanair jsou považovány za jednu z věcí, které nevídaně přispěly k propojení a sjednocení Evropy.

Jejich šéf Michael O'Leary varuje, že v případě odchodu Británie z EU se začne rozpadat celá Unie. Sám O'Leary podporuje kampaň Remain.

Foto: Aktuálně.cz
13:10

Někdejší starosta Londýna má nicméně jasno.

"Doufám, že každý, kdo chce získat zpět kontrolu nad naší demokracií, zítra vyjde a bude hlasovat. Říkám lidem, že nejbezpečnější věcí je hlasovat pro odchod," prohlásil Boris Johnson.

13:06

Vykopnete Camerona, pokud vyhrajete? ptala se Borise Johnsona jedna z žen v Ashby.

13:03

Na jedné straně je špatný výkon EU a neschopnost pomoci lidem, na straně druhé nacionalismus a populismus užívající strach z imigrantů, píše o euroskeptických náladách v Británii i ve střední Evropě ekonom Simon Tilford z londýnského Centra pro evropskou reformu.

12:52

První odhady výsledků čtvrtečního referenda zveřejní organizace YouGov krátce po uzavření volebních místností, tedy po 23:00 SELČ.

12:43

Pokud Britové rozhodnou o Brexitu, budou si muset sjednat obchodní dohody s více než 150 zeměmi.

Kromě členů EU a zemí, s nimiž má Unie uzavřené smlouvy o volném obchodu, jsou to i ostatní členové Světové obchodní organizace. Ta nyní, včetně Británie, sdružuje celkem 162 států.

12:37

Předseda protievropské strany UKIP Nigel Farage ve svém posledním vystoupení vyzval Brity, aby hlasovali pro odchod z EU.

Prohlásil, že bez jeho partaje by k referendu nikdy nedošlo. Skutečným cílem EU je podle něj "politická unie". "Už dokonce nemáme ani britský pas. Máme pas Evropské unie, který má dalších 508 milionů lidí."

Připomněl, že EU má vlastní hymnu, vlajku a buduje vlastní armádu. "Chci žít s britským pasem a pod britskou vlajkou."

Foto: Reuters
12:20

Do debaty se zostra pustil i bývalý britský ministerský předseda John Major. Lídra kampaně za Brexit Borise Johnsona a ministra spravedlnosti Michaela Govea označil za "hrobníky prosperity".

"Pokud národ zítra odhlasuje odchod, musíme respektovat jeho názor. Ale pokud bude hlasovat na základě polopravd, nepravd a nedorozumění, budou jim muset hrobníci prosperity velmi brzy zodpovědět některé velmi závažné otázky. Budou muset zodpovídat za to, co řekli a udělali," prohlásil.

12:09

Pikora míní, že Britové chtějí z EU vystoupit mimo jiné proto, že Unii platí více, než z ní získávají. "Z EU těží jen pár britských regionů. Jedná se především o Skotsko. I to je proto jedním z důvodů, proč Skotové na rozdíl od Angličanů chtějí zůstat v EU," tvrdí.

Britové si podle něj navíc myslí, že pokud vystoupí z Unie, povede se jim vytvořit s neevropskými zeměmi lepší obchodní svazky. "Vidí velký potenciál například v růstu obchodu s USA, Čínou a Indií."

12:07

Co by rozhodnutí o Brexitu přineslo světu, Británii či Česku? Ekonom společnosti Next Finance Vladimír Pikora vidí například následující scénáře:

A) Referendum si Britové zopakují, jako tomu bylo v Irsku při Lisabonské smlouvě.
B) Evropa ihned nabídne lepší podmínky a Británie zůstane.
C) Británie ihned začne vyjednávat o novém vstupu za jiných podmínek.
D) Skotsko se ihned odtrhne a bude součástí EU.
E) Po Británii se odtrhne nespokojená Skandinávie a vytvoří novou unii.

11:53

Mezi časté argumenty zastánců Brexitu patří i ten, že je členství v Evropské unii pro Brity nákladné. BBC sestavila přehled výdajů společného rozpočtu EU v roce 2014. Na co evropské peníze plynuly?

Téměř osmdesát procent z celkových 138,44 miliardy eur šlo na zemědělství a rybolov a na rozvoj chudších regionů v Unii. Pokud jde o zemědělství a rybolov, největšími příjemci byly Francie, Španělsko, Německo, Itálie, Polsko. Velká Británie se umístila šestá.

11:38

Velká debata o Brexitu, kterou na stadionu Wembley uspořádala BBC, utrpěla na televizních obrazovkách porážku.

Sledovalo ji 3,9 milionu lidí, zatímco zápas mezi Chorvatskem a Španělskem přitáhl k televizím 4,6 milionu Britů. Mimochodem - balkánský tým zvítězil 2:1.

11:34 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Co říkají krátce před referendem průzkumy? Projděte si aktuální data v grafice.

11:28

Podle ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera by v případě rozhodnutí o Brexitu neměla koruna oslabit nad hranici 27,5 koruny za euro.

"Obecně by tak byla ve srovnání s polským zlotým či maďarským forintem vůči nejistotě pramenící z odhlasování Brexitu nejméně zranitelná," věří.

11:25

Proti Brexitu je i Daniel Craig, představitel Jamese Bonda.

11:22 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Odchod z Evropské unie se dá zjednodušit a zabalit do emocí mnohem lépe než setrvání. To je v tvrdé kampani velká výhoda," píše ve svém komentáři Jan Lipold.

11:13

Komu roste rychleji ekonomika? Deník The Financial Times porovnal, jak se v posledních 20, 15 a 5 letech v průměru ročně zvyšoval HDP Velké Británie a dvou silných nečlenů Evropské unie - Norska a Švýcarska.

Například v posledních dvou letech rostla Británie jako jediná z této trojice zemí o více než dvě procenta za rok.

11:10

Ve světle množství průzkumů veřejného mínění se americký web Mashable.com rozhodl zaměřit na sociální sítě. Zjistil, že na Twitteru je mnohem aktivnější tábor propagující Brexit s 66 procenty příspěvků, které se týkají zítřejšího referenda.

11:01

Zůstat, nebo odejít? Názor veřejnosti na Brexit zjišťovala na svém Twitteru i Raiffeisenbank.

10:57

Co by Brexit přinesl podle ekonomů České spořitelny:
1) První dny by nastala panika na finančních trzích - investoři jsou ochotni platit za ochranu před dvacetiprocentním oslabením libry.

2) Dále nastane politická krize ve Velké Británii, která povede k poklesu důvěry, investic a spotřeby.

3) Chuť EU pro výstrahu potrestat VB povede k dalším škodám, které postihnou i ekonomiky EU.

4) Dopad na českou ekonomiku: pokles růstu ekonomiky o jeden procentní bod, oslabení koruny ke 27,2-27,3 CZK/EUR.

10:54

Bulvární deník The Sun, který se otevřeně vyjádřil pro Brexit, opět využil pro svou obálku královnu Alžbětu II. Poprvé list pobouřil Buckinghamský palác v březnu, když vydal falešnou zprávu o tom, že královna podpořila odchod Británie z EU.

10:48

Český ekonom David Navrátil míní, že Brexit by Velkou Británii vyšel mnohem dráž, než si Britové myslí.

10:37

Za setrvání v Unii bojují i britští Liberální demokraté.

10:33

Více než třetina německých průmyslových podniků se obává, že Brexit negativně ovlivní jejich činnost. Vyplývá to z průzkumu vlivného mnichovského průzkumu Ifo. Podle 38 procent respondentů Brexit jejich výrobě uškodí, 61 procent si jich myslí, že se nijak neprojeví. Pouze procento průmyslníků očekává kladný efekt.

Strach z Brexitu mají hlavně velké společnosti - zde záporný dopad čeká 51 procent podniků. Pokud jde o firmy zaměřené na export, odchodu Británie z EU se obávají čtyři z deseti.

10:27

A co další otázky?

David Cameron zcela vyloučil přijetí eura a zajistil opatření, na základě kterých státy, které euro nepřijaly, nesmějí čelit diskriminaci a nevýhodám.

Také zajistil ochranná opatření pro sektor finančních služeb s cílem zabezpečit, aby na ně nemohla být aplikována regulační opatření eurozóny.

V unijních smlouvách bude uvedeno, že Británie se nemusí podílet na další politické integraci neboli "stále těsnější Unii".

Británie také v budoucnu nebude muset poskytovat peníze na řešení případných problémů eurozóny. Nečlenské státy eurozóny mohou vznést námitku proti její politice, mají-li dojem, že je poškozuje. Problémem se pak bude zabývat Evropská rada.

Premiér také vyjednal mechanismus "červené karty" - normou navrženou Evropskou komisí se může mimořádně zabývat Rada EU, pokud vznese námitku dostatečný počet národních parlamentů.

10:25

Co chce premiér David Cameron vyjednat s EU v otázce migrace?

- Imigranti z jiných unijních zemí budou na nově narozené potomky dostávat přídavky v závislosti na životní úrovni jejich země původu.

- Po dobu sedmi let bude Spojené království moci využívat takzvaný mechanismus "záchranné brzdy", tedy omezit výplatu sociálních dávek imigrantům z jiných zemí EU až na čtyři roky v případě velké zátěže pro sociální systém.

10:16 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Zvláštní zpravodajka Silvie Housková se ptala v Londýně účastníků poslední velké debaty před referendem o případném vystoupení Británie z EU.

Nevystupujme z EU. Ve světě není místo pro malé státy, zaznělo v londýnských ulicích

1:57
Reportérka Aktuálně.TV Silvie Housková se ptala v Londýně účastníků poslední velké debaty před referendem o případném vystoupení Británie z EU. | Video: Silvie Housková
10:01

Zavedení hraničních kontrol v Irsku, vzestup euroskeptického proudu v Nizozemsku nebo ekonomické dopady na Českou republiku.

Jak budou na případný Brexit reagovat ostatní unijní státy, sepsal server Politico.

9:59

Téměř 1300 vedoucích představitelů firem, včetně ředitelů 51 podniků zařazených do hlavního indexu londýnské burzy FTSE 100, podepsalo dopis podporující členství Británie v Evropské unii.

Informoval o tom britský zpravodajský server BBC. Podle kampaně za setrvání země v osmadvacítce jde o "bezpříkladnou" podporu, které se britskému členství v EU dostalo od podnikatelského a finančního sektoru.

9:46

Jaká je pravděpodobnost Brexitu den před referendem?

9:38

Uklidňující lži, nepříjemné pravdy. Britská debata o členství v EU pohledem karikaturisty.

9:30

Snaha o odchod Británie z Evropské unie je do značné míry i protestem proti politickým elitám, který je patrný i jinde v Evropě. ČTK to řekl profesor právnické fakulty na univerzitě v Cardiffu Jiří Přibáň. Podle něj bylo vypsání referenda o takzvaném Brexitu chybou premiéra Davida Camerona.

Vše začalo jako vnitrostranický spor v Konzervativní straně a David Cameron ze stranické politiky udělal státnickou záležitost, řekl Přibáň v souvislosti s dlouhodobými třenicemi mezi toryi kolem EU. Udělal z tohoto sporu takovou základní otázku, jako je postavení státu v Evropské unii a ve světě, dodal. "To byla politická chyba."

9:21 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zvláštní zpravodajky v Londýně Silvie Houskové:

Lídr kampaně za odchod Británie z Evropské unie Boris Johnson a jeho protivník britský premiér David Cameron dostali dnes ráno na BBC prostor pro závěrečnou možnost ovlivnit voliče.

Johnson vyzval Brity, aby opět začali kontrolovat svou zemi: „Ideální pozice pro nás je vzít si zpět kontrolu nad našimi finančními výdaji, imigrací, a také naší suverenitou. Nenechme si už nikým nezvoleným, byrokratickým Bruselem říkat, co máme dělat."

Cameron oponoval tím, že už samotný fakt, že se referendum koná, je důkazem toho, že se Británie může rozhodovat, jak chce. Zároveň apeloval na voliče, aby nevěřili lžím, které kampaň za odchod z EU šíří. "Británie bude bezpečnější a bohatší, když bude čelit problémům dohromady s ostatními."

Foto: Aktuálně.cz
9:14

Voliče se snaží přesvědčit i tábor Vote Leave. "Tate & Lyle Sugars, jedna z nejstarších firem Spojeného království, píše zaměstnancům, že pracovní místa budou mnohem bezpečnější, pokud odejdeme," tvrdí na Twitteru.

9:06

Podívejte se mu do očí. Vlivný britský bulvární deník The Sun zaútočil před referendem na premiéra Davida Camerona.

9:03

Před vstupem do evropského společenství měla Británie nejpomaleji rostoucí ekonomiku v rámci skupiny G7. Od vstupu je na tom nejlépe, připomínají na Twitteru stoupenci setrvání v EU.

9:01 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zvláštní zpravodajky v Londýně Silvie Houskové:

Slavný stadion Wembley hostil ve čtvrtek velkou debatu BBC. Veřejnoprávní stanice umožnila Britům poslechnout si těsně před čtvrtečním referendem postoje obou táborů.

Přestřelce lídra kampaně za vystoupení Británie z Unie a bývalého starosty Londýna Borise Johnsona a současného starosty Sadiqa Khana přihlíželo přes 12 tisíc lidí, žádné nové argumenty ale nezazněly. Zatímco tábor podporující odchod Británie z EU cílil na emoce, jeho oponenti tasili doporučení expertů.

8:54

Předseda Labouristické strany Jeremy Corbyn pronesl v úterý v Manchesteru řeč na podporu kampaně pro setrvání Británie v Evropské unii. "Ve skutečnosti jakákoliv země, která někdy podepíše smlouvu s jinými, do jisté míry omezuje svou vlastní suverenitu," řekl.

"Připojili jsme se k Organizaci spojených národů, protože věříme v Organizaci spojených národů, a proto jsme se i přihlásili k mnoha aspektům mezinárodního práva, a já myslím, že je to dobrá věc."

Foto: Reuters
8:51

V případě Brexitu se často hovoří o tom, že by posílil euroskeptické a pravicové strany po celé Evropě, které by o vystoupení z EU začaly také usilovat.

Pravicově populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ) však prohlásila, že i kdyby se Britové rozhodli vystoupit, usilovat o odchod Rakouska z Evropské unie zatím nebude.

Agentuře APA to řekl šéf europoslanců FPÖ Harald Vilimsky. Očekává však, že bez ohledu na výsledek britského hlasování vznikne tlak na reformu EU.

8:46

Případný Brexit by do roku 2021 poznamenal výkon irské ekonomiky poklesem hrubého domácího produktu až o 1,6 procenta. Podle agentury Reuters to prohlásil irský ministr financí Michael Noonan.

"Předpokládáme, že v období 2017 až 2021 by byl čistý dopad na HDP někde mezi 0,5 až 1,6 procenta," řekl. Zároveň dodal, že takový propad by vláda dokázala zvládnout v rámci svých fiskálních plánů.

8:40

Předposlednímu dni kampaně dominovala dvě hlavní témata, kterými jsou ekonomické důsledky případného Brexitu a imigrace.

The Economist proto sestavil z různých zdrojů stručný přehled analýz a názorů pro lepší orientaci v tématech týkajících se referenda.

8:35

Premiér David Cameron přímo na Downing Street v Londýně nabádal voliče, aby se ve čtvrtek vyslovili pro setrvání Británie v Evropské unii.

"Myslete na naděje a sny vašich dětí a vnoučat," promluvil ke starší generaci. Upozornil, že pokud dojde k Brexitu, "je to nevratné a není cesty zpět".

8:32 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Do začátku hlasování zbývá pouhý den. Co se stalo v úterý?

8:30 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vývoj před čtvrtečním referendem o budoucnosti Velké Británie v Evropské unii.

Michal Žák Simona Fendrychová Tereza Holanová Zuzana Kleknerová Martin Novák Kateřina Vítková Reuters Michal Žák, Simona Fendrychová, Tereza Holanová, Zuzana Kleknerová, Martin Novák, Kateřina Vítková, Reuters
Aktualizováno 23. 6. 2016 0:01
 

Právě se děje

Další zprávy