Živě: Brexit by byla nevratná chyba, apeluje na voliče David Cameron

Živě
Do referenda o setrvání Velké Británie v Evropské unii zbývají dva dny. Pravděpodobnost, že obyvatelé ostrovů nakonec takzvaný Brexit odmítnou, podle sázkařů roste, ale průzkumy naznačují, že hlasování bude velmi těsné. Dění sledujeme v online reportáži.
Foto: Reuters

Británie před referendem o setrvání v EU.

Živě
Aktualizovat reportáž
17:23

Případný Brexit by do roku 2021 poznamenal výkon irské ekonomiky poklesem hrubého domácího produktu až o 1,6 procenta. Dnes to podle agentury Reuters prohlásil irský ministr financí Michael Noonan.

"Předpokládáme, že v období 2017 až 2021 by byl čistý dopad na HDP někde mezi 0,5 až 1,6 procenty," řekl Noonan. Zároveň dodal, že takový propad by vláda dokázala zvládnout v rámci svých fiskálních plánů.

17:11

Krajně pravicová Svobodná strana Rakouska (FPÖ) zatím nebude usilovat o odchod Rakouska z Evropské unie, i kdyby se ke stejnému kroku ve čtvrtek rozhodla Británie. Agentuře APA to řekl šéf europoslanců FPÖ Harald Vilimsky. "Referendum o odchodu Rakouska by mělo být vypsáno, jen kdyby se EU vyvíjela špatným směrem," řekl europoslanec. Jako příklad uvedl další sbližování Unie s Tureckem. FPÖ by nyní podle průzkumů vyhrála parlamentní volby a její kandidát Norbert Hofer v květnu jen těsně prohrál ve druhém kolem prezidentských voleb.

16:23

V případě Brexitu se často hovoří o tom, že by posílil euroskeptické a pravicové strany po celé Evropě, které by o vystoupení z EU začaly také usilovat.

Pravicově populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ) však prohlásila, že i kdyby se Britové rozhodli vystoupit, usilovat o odchod Rakouska z Evropské unie zatím nebude.

Agentuře APA to řekl šéf europoslanců FPÖ Harald Vilimsky. Očekává však, že bez ohledu na výsledek britského hlasování vznikne tlak na reformu EU.

15:56 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Brexit není opravdu nejpravděpodobnější výsledek, ale stále mu přikládáme 30 procent," pokračuje Singhem s tím, že do poslední chvíle bude hlasování velmi nejisté.

Podle něj až s blížícím se referendem začínají lidé konečně vážně přemýšlet o své volbě. Mnoho lidí také mohlo ovlivnit to, že doposud vedla kampaň pro odchod z EU.

15:47 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dva dny před referendem průzkumy veřejného mínění ukazují, že sílí zástupy těch, kteří chtějí volit pro setrvání Británie v EU. Naše zpravodajka Silvie Housková v Londýně vyzpovídala odborníka na předvolební průzkumy Matta Singhema.

"Vidíme určité náznaky, že dosud nerozhodnutí voliči mění svůj postoj. Původně se přikláněli spíše k odchodu, nyní by volili setrvání Británie v Unii. To jen potvrzuje klasické chování. Čím víc se referendum blíží, tím spíše se nerozhodnutí lidé přiklání k hlasování pro status quo," vysvětluje Singhem.

Foto: Aktuálně.cz
15:29

Předposlednímu dni kampaně dominují dvě hlavní témata, kterými jsou ekonomické důsledky případného Brexitu a imigrace. Premiér David Cameron dnes prohlásil, že Brexit by ohrozil britské hospodářství a permanentně snížil příjmy v Británii.

The Economist proto sestavil z různých zdrojů stručný přehled analýz a názorů pro lepší orientaci v tématech týkajících se referenda.

14:54

Premiér David Cameron přímo na Downing Street v Londýně nabádá voliče, aby se ve čtvrtek vyslovili pro setrvání Británie v Evropské unii.

"Myslete na naděje a sny vašich dětí a vnoučat," promlouvá ke starší generaci. Upozorňuje, že pokud dojde k Brexitu, "je to nevratné a není cesty zpět".

Foto: Reuters
14:38

Průzkum společnosti IG, čerstvě zveřejněný agenturou Reuters, přisuzuje zastáncům setrvání v Evropské unii 45 procent hlasů a těm, kteří chtějí Brexit, 44 procent.

14:14

Předseda Labouristické strany Jeremy Corbyn pronesl dnes v Manchesteru řeč na podporu kampaně pro setrvání Británie v Evropské unii.

"Ve skutečnosti jakákoliv země, která někdy podepíše smlouvu jinými, do jisté míry omezuje svou vlastní suverenitu," řekl. "Připojili jsme se k Organizaci spojených národů, protože veříme v Organizaci spojených národů, a proto jsme se i přihlásili k mnoha aspektům mezinárodního práva a já myslím, že je to dobrá věc."

Foto: Reuters
13:37

Jak budou Britové ve čtvrtek volit? The Economist na svých stránkách zveřejnil interaktivní graf, který zobrazuje průměrné hodnoty těch hlavních průzkumů s ohledem na věk, pohlaví, nebo třeba bydliště respondentů.

13:24

Britská volební komise zveřejnila údaje o tom, kolik peněz dostaly mezi 13. květnem a 9. červnem kampaně před referendem o Brexitu.

Úspěšnější jsou v tomto směru stoupenci odchodu Británie z Evropské unie. Na jejich účty přiteklo na darech 3,6 milionu liber. Naproti tomu zastánci setrvání v Unii dostali 2,9 milionu liber.

13:06

Případný odchod Británie z Evropské unie by zřejmě povzbudil skotské nacionalisty. Skotové už v minulosti dali najevo, že chtějí zůstat členy EU.

12:41

"Bez Británie nebude Evropská unie kompletní," řekl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Odchodem Británie se podle něj charakter Unie nepromění, ale "byl by v ní chybějící element", řekl v rozhovoru pro Euronews. Doufá, že Britové budou ve čtvrtek hlasovat podle svého zdravého rozumu, který označil za britskou ctnost.

12:23 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Hrozí Velké Británii a Evropské unii rozvod? Takhle vidí referendum karikaturista Petr Vyoral.

Foto: Petr Vyoral
12:17

Z příprav na dnešní velkou debatu, která se v devět hodin večer SELČ uskuteční na slavném fotbalovém stadionu ve Wembley.

Akci bude živě přenášet veřejnoprávní BBC a svou účast přislíbily známé tváře kampaní za odchod i za setrvání Británie v osmadvacítce.

12:04

Britské zdravotnictví je závislé na zahraničních lékařích, takže by se pro ně neměla situace změnit ani po případném odchodu země z Evropské unie. Myslí si to čeští a slovenští lékaři působící v Británii, které oslovila ČTK.

Británie se potýká s nedostatkem lékařů, protože sami britští lékaři se často přesunují na Nový Zéland, do Austrálie nebo do USA.

11:56

V tuto chvíli libra sílí, informuje agentura Bloomberg. Vyšplhala se na nejvyšší úroveň od té doby, co bylo v únoru stanoveno datum referenda.

11:29

Britský premiér David Cameron reagoval na výrok Davida Beckhama, který se přihlásil k zastáncům setrvání Velké Británie v EU.

Problémům bychom měli čelit společně, a ne každý sám, píše na svém Twitteru. Při přenosu televizní stanice ITV pak řekl, že pokud k Brexitu dojde, budou unijní země nadále rozhodovat o věcech, které Británii ovlivňují, ale bez ní.

11:02

Pokud by Británie odešla z Evropské unie, mohlo by to mít důsledky i pro české studenty na tamních vysokých školách.

Jako občané Evropské unie mají totiž nyní prakticky stejné podmínky jako Britové. Platí podstatně nižší školné než jiní zahraniční studenti a mohou si vzít od britské vlády půjčku.

10:57 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Jak silně by Brexit dopadl na Česko? V online rozhovoru se právě teď můžete ptát ekonoma Davida Navrátila:

10:29

V případě Brexitu se libra propadne o 15 až 20 procent, varuje investor George Soros. On sám britskou měnu svými spekulacemi položil v roce 1992.

10:09

Oslabená libra v případě Brexitu ale na druhou stranu potěší realitní makléře a majitele luxusních domů v centru Londýna, jejichž prodej byl v dubnu a květnu nejnižší za posledních deset let, píše Bloomberg. Doufají, že kupce opět nalákají zpět do nejlepších čtvrtí metropole.

9:52

Americký Wall Street Journal varuje před krizí libry v případě, že voliči budou ve čtvrtek hlasovat pro Brexit.

9:46

Tomu, že Velká Británie v EU nakonec zůstane, věří i mnoho Čechů, kteří ve Spojeném království žijí. V současnosti jich je podle různých odhadů přes 40 000, píše ČTK.

 

9:38 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Ptali jsme se na Twitteru čtenářů, zda by chtěli, aby Británie zůstala v Evropské unii. Takto to dopadlo:

9:31

Hlavní strana dnešního vydání deníku The Daily Telegraph. "Jestli je čtvrteční referendum volbou mezi strachem a nadějí, pak my volíme naději," hlásá titulek.

8:22

Tři z pěti Čechů si nepřejí, aby Velká Británie vystoupila z Evropské unie. Opačný názor zastává 22 procent lidí. Vyplývá to z bleskového průzkumu agentury Median pro Český rozhlas.

Pokud by podobnou možnost jako Britové měli občané České republiky, vyslovila by se pro setrvání v osmadvacítce necelá polovina z nich, uvedl rozhlas.

8:17

Na stranu těch, kteří odmítají Brexit, se postavily i chemické firmy.

8:13 Ikona - Logo Aktuálně.cz

K referendu o odchodu Britů z Evropské unie zaznělo obrovské množství výroků, komentářů a doporučení. Tři dny před hlasováním jsme vybrali ty, které stojí za pozornost.

8:05

Investorům se vrací chuť jít do rizik poté, co poslední průzkumy mínění naznačily zvýšenou pravděpodobnost setrvání Británie v Evropské unii. Libra ke konci pondělního odpoledne proti dolaru stoupla o dvě procenta na 1,4673 USD, nejvýše za téměř tři týdny, a proti jenu získala 2,4 procenta. Byl to nejsilnější jednodenní nárůst britské měny od roku 2008.

7:58

Velkou Británii dnes čeká obří televizní debata. Slavný fotbalový stadion ve Wembley zaplní víc než 12 000 příznivců a odpůrců Brexitu. Akci bude živě přenášet veřejnoprávní BBC a svou účast přislíbily známé tváře kampaní za odchod i za setrvání Británie v osmadvacítce.

Otázkám moderátora Davida Dimblebyho budou čelit například hlavní zastánci Brexitu - bývalý londýnský starosta Boris Johnson či poslankyně Gisela Stuartová - a prominentní představitelé tábora prosazujícího unijní budoucnost země, jako jsou nynější starosta metropole Sadiq Khan nebo šéfka skotských konzervativců Ruth Davidsonová.

Visitors on a stadium tour view the pitch at Wembley Stadium in London April 25, 2012. In 1948 the stadium known then as the Empire Stadium hosted all the main athletics finals as well as opening and closing ceremonies. The running track was not laid until two weeks before the Games and an absence of infield lighting meant cars were driven inside the stadium to illuminate it for the final two events of the decathlon. Picture taken April 25, 2012. REUTERS/Toby Melville (BRITAIN - Tags: SPORT OLYMPICS ATHLETICS) ATTENTION EDITORS PICTURE 22 OF 32 FOR PACKAGE 'LONDON 1948 - OLYMPIC LEGACY' Published: Kvě. 11, 2012, 3:41 odp.
Visitors on a stadium tour view the pitch at Wembley Stadium in London April 25, 2012. In 1948 the stadium known then as the Empire Stadium hosted all the main athletics finals as well as opening and closing ceremonies. The running track was not laid until two weeks before the Games and an absence of infield lighting meant cars were driven inside the stadium to illuminate it for the final two events of the decathlon. Picture taken April 25, 2012. REUTERS/Toby Melville (BRITAIN - Tags: SPORT OLYMPICS ATHLETICS) ATTENTION EDITORS PICTURE 22 OF 32 FOR PACKAGE 'LONDON 1948 - OLYMPIC LEGACY' Published: Kvě. 11, 2012, 3:41 odp. | Foto: Reuters
7:46

A ještě jednou automobilky.

Před odchodem Británie z Evropské unie varovalo britské Sdružení výrobců a prodejců motorových vozidel (SMMT) a proti takzvanému Brexitu se vyslovili i šéfové některých britských automobilek a výrobců součástek. Podle nich by odchod z EU zvýšil výrobní náklady a ohrozil pracovní místa. "Setrvání umožní Británii udržet si vliv, na němž závisí britský unikátní a úspěšný automobilový sektor," uvedl šéf SMMT Mike Hawes.

Představitelé kampaně za odchod z EU na to podle BBC řekli, že vystoupení z Unie automobilovému průmyslu díky rozšíření exportních možností naopak pomůže.

Podporu pro výzvu SMMT vyjádřili šéfové britských poboček japonské Toyoty a německé BMW i domácí automobilky Vauxhall a Jaguar Land Rover. Přidali se rovněž představitelé výrobců komponentů GKN a Magal Engineering.

Foto: Land Rover
7:43

Japonský výrobce aut Nissan chce "podniknout právní kroky" proti kampani Vote Leave. Společnost tvrdí, že kampaň zneužila jejich jméno a značku a použila je na svých letácích.

"Byli jsme velmi zklamáni zjištěním, že kampaň Vote Leave bez našeho svolení používala názvu a loga Nissan ve své literatuře a na svých internetových stránkách. Okamžitě jsme požádali, aby s tím skončili," uvedla společnost ve svém prohlášení.

Tábor podporující odchod Británie z EU podle nich jejich opakovaným žádostem ale nevyhověl, uvedl server The Independent.

7:40

Připomeňme, že odchod Británie z Unie již podpořily nejprodávanější britské noviny, bulvár The Sun, nedělník The Sunday Times či jeho sesterský list Sunday.

Oproti tomu konzervativní deník The Times patřící euroskeptickému Ruppertu Murdochovi si přeje udržení země v EU. Podporu členství v EU vyjádřily i listy, které byly dosud ve svých článcích spíše proti. Řadí se k nim například Financial Times, týdeníky The Economist a New Statesman nebo spíše levicový The Guardian.

7:35

Vlivný britský list The Daily Telegraph vyjádřil podporu vystoupení Británie z Evropské unie.

Deník má náklad zhruba 500 tisíc výtisků denně. Svůj postoj vyjádřil v komentáři s titulkem "Hlasujte pro odchod, abychom těžili ze světa příležitostí". Voliče v něm vybídl, aby ve čtvrtečním referendu zakřížkovali políčko "odejít".

7:32 Ikona - Logo Aktuálně.cz
7:30 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vývoj před čtvrtečním referendem o budoucnosti Velké Británie v Evropské unii.

Simona Fendrychová Michal Žák Kateřina Vítková Zuzana Kleknerová Martin Novák Reuters Simona Fendrychová, Michal Žák, Kateřina Vítková, Zuzana Kleknerová, Martin Novák, Reuters
Aktualizováno 21. 6. 2016 17:24
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalisté Philadelphie a Miami drží domácí neporazitelnost

Basketbalisté Philadelphie zůstávají i nadále v této sezoně NBA před svými fanoušky neporažení. V hale Wells Fargo Center v úterý zdolali ve třináctém domácím zápase Denver 97:92. O dvě utkání kratší domácí neporazitelnost uhájilo i Miami, které zdolalo Atlantu až po prodloužení 135:121.

Výsledky NBA:

Charlotte - Washington 114:107, Miami - Atlanta 135:121 po prodl., Philadelphia - Denver 97:92, Portland - New York 115:87.

Další zprávy