reklama
 
 

Živě: Brexit by byla nevratná chyba, apeluje na voliče David Cameron

Aktualizováno 21. 6. 2016 17:24
reklama
Do referenda o setrvání Velké Británie v Evropské unii zbývají dva dny. Pravděpodobnost, že obyvatelé ostrovů nakonec takzvaný Brexit odmítnou, podle sázkařů roste, ale průzkumy naznačují, že hlasování bude velmi těsné. Dění sledujeme v online reportáži.

Británie před referendem o setrvání v EU.

reklama
17:23

Případný Brexit by do roku 2021 poznamenal výkon irské ekonomiky poklesem hrubého domácího produktu až o 1,6 procenta. Dnes to podle agentury Reuters prohlásil irský ministr financí Michael Noonan.

"Předpokládáme, že v období 2017 až 2021 by byl čistý dopad na HDP někde mezi 0,5 až 1,6 procenty," řekl Noonan. Zároveň dodal, že takový propad by vláda dokázala zvládnout v rámci svých fiskálních plánů.

17:11
Evropská unie

Krajně pravicová Svobodná strana Rakouska (FPÖ) zatím nebude usilovat o odchod Rakouska z Evropské unie, i kdyby se ke stejnému kroku ve čtvrtek rozhodla Británie. Agentuře APA to řekl šéf europoslanců FPÖ Harald Vilimsky. "Referendum o odchodu Rakouska by mělo být vypsáno, jen kdyby se EU vyvíjela špatným směrem," řekl europoslanec. Jako příklad uvedl další sbližování Unie s Tureckem. FPÖ by nyní podle průzkumů vyhrála parlamentní volby a její kandidát Norbert Hofer v květnu jen těsně prohrál ve druhém kolem prezidentských voleb.

16:23
Evropská unie

V případě Brexitu se často hovoří o tom, že by posílil euroskeptické a pravicové strany po celé Evropě, které by o vystoupení z EU začaly také usilovat.

Pravicově populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ) však prohlásila, že i kdyby se Britové rozhodli vystoupit, usilovat o odchod Rakouska z Evropské unie zatím nebude.

Agentuře APA to řekl šéf europoslanců FPÖ Harald Vilimsky. Očekává však, že bez ohledu na výsledek britského hlasování vznikne tlak na reformu EU.

15:56
Aktuálně.cz

"Brexit není opravdu nejpravděpodobnější výsledek, ale stále mu přikládáme 30 procent," pokračuje Singhem s tím, že do poslední chvíle bude hlasování velmi nejisté.

Podle něj až s blížícím se referendem začínají lidé konečně vážně přemýšlet o své volbě. Mnoho lidí také mohlo ovlivnit to, že doposud vedla kampaň pro odchod z EU.

15:47
Aktuálně.cz

Dva dny před referendem průzkumy veřejného mínění ukazují, že sílí zástupy těch, kteří chtějí volit pro setrvání Británie v EU. Naše zpravodajka Silvie Housková v Londýně vyzpovídala odborníka na předvolební průzkumy Matta Singhema.

"Vidíme určité náznaky, že dosud nerozhodnutí voliči mění svůj postoj. Původně se přikláněli spíše k odchodu, nyní by volili setrvání Británie v Unii. To jen potvrzuje klasické chování. Čím víc se referendum blíží, tím spíše se nerozhodnutí lidé přiklání k hlasování pro status quo," vysvětluje Singhem.

15:29
Británie

Předposlednímu dni kampaně dominují dvě hlavní témata, kterými jsou ekonomické důsledky případného Brexitu a imigrace. Premiér David Cameron dnes prohlásil, že Brexit by ohrozil britské hospodářství a permanentně snížil příjmy v Británii.

The Economist proto sestavil z různých zdrojů stručný přehled analýz a názorů pro lepší orientaci v tématech týkajících se referenda.

14:54

Premiér David Cameron přímo na Downing Street v Londýně nabádá voliče, aby se ve čtvrtek vyslovili pro setrvání Británie v Evropské unii.

"Myslete na naděje a sny vašich dětí a vnoučat," promlouvá ke starší generaci. Upozorňuje, že pokud dojde k Brexitu, "je to nevratné a není cesty zpět".

14:38

Průzkum společnosti IG, čerstvě zveřejněný agenturou Reuters, přisuzuje zastáncům setrvání v Evropské unii 45 procent hlasů a těm, kteří chtějí Brexit, 44 procent.

14:14
Labouristická strana

Předseda Labouristické strany Jeremy Corbyn pronesl dnes v Manchesteru řeč na podporu kampaně pro setrvání Británie v Evropské unii.

"Ve skutečnosti jakákoliv země, která někdy podepíše smlouvu jinými, do jisté míry omezuje svou vlastní suverenitu," řekl. "Připojili jsme se k Organizaci spojených národů, protože veříme v Organizaci spojených národů, a proto jsme se i přihlásili k mnoha aspektům mezinárodního práva a já myslím, že je to dobrá věc."

13:37

Jak budou Britové ve čtvrtek volit? The Economist na svých stránkách zveřejnil interaktivní graf, který zobrazuje průměrné hodnoty těch hlavních průzkumů s ohledem na věk, pohlaví, nebo třeba bydliště respondentů.

13:24

Britská volební komise zveřejnila údaje o tom, kolik peněz dostaly mezi 13. květnem a 9. červnem kampaně před referendem o Brexitu.

Úspěšnější jsou v tomto směru stoupenci odchodu Británie z Evropské unie. Na jejich účty přiteklo na darech 3,6 milionu liber. Naproti tomu zastánci setrvání v Unii dostali 2,9 milionu liber.

13:06
Británie

Případný odchod Británie z Evropské unie by zřejmě povzbudil skotské nacionalisty. Skotové už v minulosti dali najevo, že chtějí zůstat členy EU.

12:41
Evropská unie

"Bez Británie nebude Evropská unie kompletní," řekl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Odchodem Británie se podle něj charakter Unie nepromění, ale "byl by v ní chybějící element", řekl v rozhovoru pro Euronews. Doufá, že Britové budou ve čtvrtek hlasovat podle svého zdravého rozumu, který označil za britskou ctnost.

12:23
Aktuálně.cz

Hrozí Velké Británii a Evropské unii rozvod? Takhle vidí referendum karikaturista Petr Vyoral.

brexit kresba Foto: Petr Vyoral
12:17
Británie

Z příprav na dnešní velkou debatu, která se v devět hodin večer SELČ uskuteční na slavném fotbalovém stadionu ve Wembley.

Akci bude živě přenášet veřejnoprávní BBC a svou účast přislíbily známé tváře kampaní za odchod i za setrvání Británie v osmadvacítce.

12:04

Britské zdravotnictví je závislé na zahraničních lékařích, takže by se pro ně neměla situace změnit ani po případném odchodu země z Evropské unie. Myslí si to čeští a slovenští lékaři působící v Británii, které oslovila ČTK.

Británie se potýká s nedostatkem lékařů, protože sami britští lékaři se často přesunují na Nový Zéland, do Austrálie nebo do USA.

11:56
Byznys

V tuto chvíli libra sílí, informuje agentura Bloomberg. Vyšplhala se na nejvyšší úroveň od té doby, co bylo v únoru stanoveno datum referenda.

11:29
David Cameron

Britský premiér David Cameron reagoval na výrok Davida Beckhama, který se přihlásil k zastáncům setrvání Velké Británie v EU.

Problémům bychom měli čelit společně, a ne každý sám, píše na svém Twitteru. Při přenosu televizní stanice ITV pak řekl, že pokud k Brexitu dojde, budou unijní země nadále rozhodovat o věcech, které Británii ovlivňují, ale bez ní.

11:02

Pokud by Británie odešla z Evropské unie, mohlo by to mít důsledky i pro české studenty na tamních vysokých školách.

Jako občané Evropské unie mají totiž nyní prakticky stejné podmínky jako Britové. Platí podstatně nižší školné než jiní zahraniční studenti a mohou si vzít od britské vlády půjčku.

10:57
Aktuálně.cz

Jak silně by Brexit dopadl na Česko? V online rozhovoru se právě teď můžete ptát ekonoma Davida Navrátila:

autoři: Simona Fendrychová, Michal Žák, Kateřina Vítková, Zuzana Kleknerová, Martin Novák, Reuters | 21. 6. 2016 7:30

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama