Židovský kongres varuje před sílícím antisemitismem

ČTK ČTK
7. 5. 2013 19:22
Kongres označil za antisemitský příklad maďarskou stranu Jobbik
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Budapešť - Světový židovský kongres (WCJ) varoval, že v důsledku zostřené hospodářské krize může v Evropě narůstat antisemitismus. Zpráva zveřejněná na závěr třídenního generálního shromáždění WCJ v Budapešti upozorňuje, že politici mají při ekonomických potížích sklon věnovat této problematice menší pozornost.

"Počítáme s tím nejlepším, ale musíme se připravit na to nejhorší," uvádí se v dokumentu, který na závěr kongres zveřejnil. Dokument nabádá velké politické strany k důraznému odmítnutí jakýchkoli kontaktů s neonacisty.

Podle autora zprávy, britského experta Robina Shepherda, je šíření neonacistických hnutí v Evropě v současné době reálným problémem. Jako příklad uvádí Jobbik, který je třetí nejsilnější parlamentní stranou v Maďarsku, dále Zlatý úsvit v Řecku a německou NPD.

Vedení Jobbiku se proti nařčení z extremismu ostře ohradilo. Mluvčí strany Ádám Mirkóczki označil prohlášení WCJ za hrubé vměšování do vnitřních záležitostí Maďarska a obvinil židovskou organizaci, že chce "ovládnout maďarskou vnitřní politiku". Maďarská vláda se podle Mirkóczkého "svou servilitou (vůči WCJ) sama zostudila".

Generální shromáždění Světového židovského kongresu v pondělí rozhodlo, že v čele této celosvětové židovské organizace zůstane i nadále americký podnikatel Ronald Lauder. Tento filantropický miliardář, který vede WCJ od roku 2007 a který aktivně působí v řadě židovských organizací, podniká zejména v realitách a médiích. Je například zakladatelem a spoluvlastníkem společnosti Central European Media Enterprises (CME), která v České republice vlastní TV Nova a další stanice, a například na Slovensku TV Markíza.

Zasedání WCJ se koná jednou za čtyři roky, téměř vždy v Jeruzalémě. Společenská situace v Maďarsku ale přiměla jeho členy uspořádat vůbec první jednání v některé ze zemí střední a východní Evropy. Maďarsko je v poslední době kritizováno kvůli sílícímu antisemitismu.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Ázerbájdžán převzal od Arménie další oblast na Karabachu

Ázerbájdžán převzal od Arménie kelbadžarský okres, druhý ze tří trojice regionů, k jejichž předání Baku se Jerevan zavázal v dohodě o ukončení bojů v Náhorním Karabachu. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na ázerbájdžánské ministerstvo obrany.

Ázerbájdžánská armáda vstoupila do kelbadžarského okresu v noci na středu středoevropského času, kdy na místě bylo již po půlnoci. Stalo se tak poté, co ženisté vyčistili horské silnice na trase vojsk od min.

K předání okresu mělo podle dohody původně dojít už 15. listopadu, Baku však termín prodloužilo o deset dní s odvoláním na humanitární důvody. Uvedené tři okresy obklopují samotný Karabach.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Sněmovní rozpočtový výbor nepřijal o jeden hlas doporučení schválit vládní návrh státního rozpočtu. Návrh podpořilo jen ANO

Sněmovní rozpočtový výbor nepřijal o jeden hlas doporučení plénu, aby schválilo vládní návrh státního rozpočtu na příští rok. Pro navržené usnesení ve středu hlasovali jen poslanci vládního hnutí ANO. Nepodpořili je koaliční sociální demokraté ani komunisté, kteří menšinový kabinet v dolní komoře tolerují.

Pro doporučení plénu schválit návrh rozpočtu hlasovalo devět z 18 přítomných členů výboru. KSČM před tím v dílčím hlasování neprosadila přesun deseti miliard korun z armádního rozpočtu do rozpočtové rezervy. KSČM tímto škrtem podmiňuje svou podporu pro rozpočet.

Své návrhy na přesuny peněz neprosadili ve výboru sociální demokraté. Patřilo k ním posílení rozpočtu ministerstva kultury o 300 milionů korun na podporu živého umění.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Matěj Vydra prodloužil smlouvu s Burnley o další sezonu

Český fotbalový reprezentant Matěj Vydra prodloužil smlouvu s Burnley. Podle nového kontraktu si anglický klub osmadvacetiletého útočníka zavázal do června 2022. Sedmnáctý celek tabulky Premier League o tom informoval na svém webu. Burnley využilo opci v dosavadní smlouvě, která by vypršela příští rok v létě.

Vydra přišel do Burnley před dvěma lety z druholigového Derby County. Za "Clarets" odehrál 47 soutěžních zápasů, vstřelil šest branek a přidal čtyři asistence. V aktuální sezoně se rodák z Chotěboře trefil dvakrát v Ligovém poháru.

"Pro moji rodinu je velmi důležité, že jsme se v Burnley usadili a strávíme tu další rok. Během mého angažmá se týmu dařilo, zahráli jme si evropské poháry a podávali dobré výkony v Premier League," řekl Vydra pro klubové stránky.

"Se všemi spoluhráči dobře vycházím, v Burnley je výborná parta. Chci nadále pomáhat mužstvu a za tím si půjdu," dodal bývalý hráč Jihlavy, Ostravy, Udine, Brugg, Watfordu, West Bromwiche nebo Readingu. Za reprezentaci Vydra nastoupil v 32 zápasech a dal šest gólů.

Další zprávy