Židovský kongres varuje před sílícím antisemitismem

ČTK ČTK
7. 5. 2013 19:22
Kongres označil za antisemitský příklad maďarskou stranu Jobbik
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Budapešť - Světový židovský kongres (WCJ) varoval, že v důsledku zostřené hospodářské krize může v Evropě narůstat antisemitismus. Zpráva zveřejněná na závěr třídenního generálního shromáždění WCJ v Budapešti upozorňuje, že politici mají při ekonomických potížích sklon věnovat této problematice menší pozornost.

"Počítáme s tím nejlepším, ale musíme se připravit na to nejhorší," uvádí se v dokumentu, který na závěr kongres zveřejnil. Dokument nabádá velké politické strany k důraznému odmítnutí jakýchkoli kontaktů s neonacisty.

Podle autora zprávy, britského experta Robina Shepherda, je šíření neonacistických hnutí v Evropě v současné době reálným problémem. Jako příklad uvádí Jobbik, který je třetí nejsilnější parlamentní stranou v Maďarsku, dále Zlatý úsvit v Řecku a německou NPD.

Vedení Jobbiku se proti nařčení z extremismu ostře ohradilo. Mluvčí strany Ádám Mirkóczki označil prohlášení WCJ za hrubé vměšování do vnitřních záležitostí Maďarska a obvinil židovskou organizaci, že chce "ovládnout maďarskou vnitřní politiku". Maďarská vláda se podle Mirkóczkého "svou servilitou (vůči WCJ) sama zostudila".

Generální shromáždění Světového židovského kongresu v pondělí rozhodlo, že v čele této celosvětové židovské organizace zůstane i nadále americký podnikatel Ronald Lauder. Tento filantropický miliardář, který vede WCJ od roku 2007 a který aktivně působí v řadě židovských organizací, podniká zejména v realitách a médiích. Je například zakladatelem a spoluvlastníkem společnosti Central European Media Enterprises (CME), která v České republice vlastní TV Nova a další stanice, a například na Slovensku TV Markíza.

Zasedání WCJ se koná jednou za čtyři roky, téměř vždy v Jeruzalémě. Společenská situace v Maďarsku ale přiměla jeho členy uspořádat vůbec první jednání v některé ze zemí střední a východní Evropy. Maďarsko je v poslední době kritizováno kvůli sílícímu antisemitismu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hackeři napadli systém veřejné správy. Útoku čelila Praha i ministerstvo práce

Systém veřejné správy napadli ve čtvrtek hackeři. O masivním kybernetickém útoku informuje na Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), data magistrátu podle něj nebyla poškozena. Jedním z cílů bylo i ministerstvo práce a sociálních věcí, potvrdila serveru SeznamZprávy ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Také podle ní se útočníkům nepovedlo data ukrást či vyřadit systémy ministerstva. Vyjádření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) redakce zjišťuje.

"Došlo k masivnímu kybernetickému útoku na systémy veřejné správy. Magistrátní servery útok přežily. Byla provedena odstávka pro okamžitou bezpečnostní záplatu na emailový systém," uvedl Hřib na Twitteru. Dodal zároveň, že díky uchovávání více kopií dat najednou se na magistrátu data nepoškodila. Magistrát incident nahlásil na NÚKIB.

Hackeři se podle serveru SeznamZprávy zaměřili i na ministerstvo práce. "Ano, mohu tuto informaci potvrdit. Více ale věc komentovat nebudu," řekla serveru Maláčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy