Maďarská krajní pravice demonstruje kvůli sjezdu Židů

ČTK ČTK
4. 5. 2013 14:50
Extremisti také vyzvali politiky s izraelským občanstvím k rezignaci
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Budapešť - Maďarské krajně pravicové Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) i přes odpor ministerstva vnitra uspořádalo v Budapešti "protibolševickou a protisionistickou" demonstraci.

Akce se koná den před sjezdem Světového židovského kongresu (WJC), který se uskuteční v maďarské metropoli.

Výzvu Jobbiku k účasti na protestu uposlechlo podle agentury DPA několik stovek lidí. Agentura AP jejich počet uvádí na zhruba tisícovku.

Ústředním tématem projevů na shromáždění se stal nesouhlas se sjezdem WJC. Řečníci rovněž vyzvali zákonodárce a všechny veřejné zaměstnance, kteří vedle maďarského občanství mají také izraelské, aby rezignovali.

Extremista vyzívá Židy k omluvě za vraždy Maďarů

Předseda Jobbiku Gábor Vona apeloval na Židy v zemi, aby se "omluvili za vraždy Maďarů", které podle něj spáchali židovští komunisté.

"Genocida, které se Izrael dopustil na původním palestinském obyvatelstvu, je horší než ta, jakou si ve svých smělých snech nacisté malovali," prohlásil pak podle DPA krajně pravicový poslanec Márton Gyöngyösi. Gyöngyösi na konci roku 2012 vyzval parlament, aby vytvořil soupis Židů v Maďarsku.

Nacisté během holokaustu vyvraždili až šest milionů Židů, z toho přes 600.000 jich pocházelo z Maďarska. Většina maďarských Židů zahynula v plynových komorách koncentračního tábora Osvětim během transportů, které začaly v květnu 1944.

Do července tam nacisté odvezli přes 400.000 lidí. Devadesát procent transportovaných zavraždili hned po příjezdu do Osvětimi.

Maďarští Židé jsou stále častějším terčem útoků

Původní policejní zákaz akce zrušil soud. I přes tento verdikt maďarský premiér Viktor Orbán nařídil ministerstvu vnitra, aby použilo "veškeré zákonné prostředky" k tomu, aby demonstraci zabránilo.

V rámci tohoto nařízení policie uzavřela několik ulic, které vedly na místo shromáždění, proti účastníkům ale nijak nezasáhla.

Sjezd WJC se obvykle koná v Jeruzalémě, organizátoři ale letos chtějí vyjádřit solidaritu s maďarskými Židy, kteří v poslední době čelí sílícím útokům.

Jedním z ústředních témat proto bude narůstající obliba krajně pravicových hnutí a šířící se antisemitismus, zejména pak v Maďarsku.

Strana Jobbik ve volbách v dubnu 2010 získala 17 procent hlasů a v parlamentu má přes 40 poslanců. Podle posledních průzkumů se těší podpoře pětiny Maďarů.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy