Zemřel poslední rumunský král Michal I., bratranec britské královny Alžběty

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 12. 2017 18:20
Poslední rumunský král zemřel ve Švýcarsku ve věku 96 let. Monarcha žijící v exilu trpěl rakovinou a loni se stáhl do ústraní. V roce 1947 nuceně abdikoval poté, co v Rumunsku převzali moc komunisté.
Poslední rumunský monarcha Michal I.
Poslední rumunský monarcha Michal I. | Foto: ČTK

Ženeva/Bukurešť - Poslední rumunský král Michal I. v úterý zemřel ve Švýcarsku, bylo mu 96 let. S odvoláním na královu rodinu o tom informovaly tiskové agentury. Michal zemřel ve své rezidenci v západošvýcarském městě Aubonne, kam se loni uchýlil v důsledku nemoci. Trpěl rakovinou a leukémií. Své povinnosti předal nejstarší ze svých pěti dcer, šestašedesátileté Margaretě.

Rumunsku Michal I. panoval v letech 1927-1930 a pak 1940-1947. V prvním případě nastoupil ještě jako pětiletý chlapec a trůn posléze musel přenechat vlastnímu otci, podruhé jej do čela země povolal maršál Ion Antonescu, válečný spojenec nacistického Německa.

Monarcha, pocházející z německého rodu Hohenzollernů a spřízněný s britskou královnou Alžbětou, byl jednou z posledních žijících hlav států z dob druhé světové války. V jejím závěru sehrál důležitou roli při sesazení maršála Antoneska a přechodu Rumunska na stranu Spojenců. Ale po uchopení moci komunisty byl donucen abdikovat a odejít do exilu, kde přečkal dlouhá desetiletí studené války.

Bývalý král, vysoký a štíhlý muž aristokratického vzezření, dlouho choval sen, že se vrátí na trůn a bude moci "znovu sloužit svému lidu". Této myšlenky se zřekl, když mu úřady - už po svržení komunistického režimu a popravě komunistického vůdce Nicolae Ceaušeska v roce 1989 - odmítaly povolit návštěvu vlasti. "Nikdo nemůže dělat zázraky," zahořkle poznamenal.

Do Rumunska, kde zůstal oblíbený, se poprvé vrátil v roce 1992 a pak tam opakovaně pobýval. Rumunského občanství se dočkal až s nástupem křesťanských demokratů k moci, v roce 1996. V následujících letech, kdy Rumunsko usilovalo o vstup do Severoatlantické aliance a do Evropské unie, se bývalý král v tomto směru angažoval coby "advokát své země" u evropských monarchií. Až v roce 2002 se usadil v Bukurešti, kde se ale jen vzácně objevoval na veřejnosti. Nicméně v roce 2011, v parlamentním projevu ke svým devadesátinám, kritizoval "demagogii a přání zaháčkovat se u moci".

Kritikům, kteří mu vytýkali sblížení s levicí po jejím návratu k moci, odpovídal, že "více než 60 let jsem byl v klíčových okamžicích vždy sám, a proto si myslím, že nikdo na světě nemá morální právo žádat, abych mu skládal účty", připomněla agentura AFP.

Rumunský prezident Klaus Iohannis vyhlásil na úterý v zemi smutek. "Král Michal se zapsal do dějin Rumunska velkými písmeny," řekl novinářům.

 

Právě se děje

Další zprávy