"Odešel politik pokroku a svobody." Zemřel bývalý prezident Francie Giscard d'Estaing

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 12. 2020 8:19
Ve věku 94 let zemřel bývalý francouzský prezident Valéry Giscard d'Estaing. Oznámil to Elysejský palác. Úřad hlavy státu vykonával v letech 1974 až 1981.
Bývalý francouzský prezident Valéry Giscard d'Estaing
Bývalý francouzský prezident Valéry Giscard d'Estaing | Foto: Reuters

Giscard d'Estaing zemřel ve svém domě nedaleko Tours v západní Francii. V září byl převezen na jednotku intenzivní péče pařížské nemocnice poté, co si stěžoval na dýchací potíže. Znovu hospitalizován musel být v polovině listopadu v Tours.

Podle nadace, kterou založil a předsedal jí, zemřel na komplikace spojené s nemocí covid-19, uvedla agentura Reuters. Podle jeho přání bude pohřeb v soukromí. Jako první o úmrtí informovalo rádio Europe 1.

Giscard d'Estaing patřil k architektům evropské integrace, kterou podporoval v době, kdy byl v čele Francie, i později, když v letech 2002 až 2003 předsedal Konventu EU, neboli shromáždění, které z velké části připravilo návrh evropské ústavy.

Podílel se i na modernizaci francouzské společnosti, připomněla agentura Reuters s tím, že během jeho mandátu byl například v zemi povolen rozvod po vzájemné dohodě či zlegalizovány interrupce.

I francouzští politici na něj vzpomínají jako na modernizátora Francie či přesvědčeného Evropana. Směrem, který udal, kráčí Francie ještě dnes, uvedl současný prezident Emmanuel Macron. Hold bývalému šéfovi Elysejského paláce vzdali i další dva jeho následníci, Nicolas Sarkozy a François Hollande.

Sedm let, během kterých stál Giscard d'Estaing v čele země, podle současného prezidenta Macrona "Francii změnilo". "Kurz, který Francii udal, stále vede naše kroky," prohlásil Macron. Svého předchůdce označil za "služebníka státu, politika pokroku a svobody". Smrt bývalé hlavy státu podle Macrona zarmoutila celý národ.

Podle Nicolase Sarkozyho, který byl francouzským prezidentem v letech 2007 až 2012, jeho předchůdce celý život usiloval o posílení vazeb mezi evropskými národy a o modernizaci Francie a věnoval se i analýze nejsložitějších mezinárodních problémů.

Bývalý francouzský prezident Valéry Giscard d'Estaing s tehdejším premiérem a budoucí hlavou státu Jacquesem Chirakem na snímku z Paříže z roku 1988.
Bývalý francouzský prezident Valéry Giscard d'Estaing s tehdejším premiérem a budoucí hlavou státu Jacquesem Chirakem na snímku z Paříže z roku 1988. | Foto: Reuters

Také podle někdejšího socialistického prezidenta Françoise Hollandea (2012 až 2017) přišla Francie smrtí Giscarda d'Estainga o velké modernizátora.

Pařížská starostka Anne Hidalgová vyzdvihla zásluhy bývalého prezidenta v oblasti evropské integrace a označila ho za "přesvědčeného Evropana".

 

Právě se děje

Další zprávy