Francie odpojuje nejstarší jadernou elektrárnu. Macron chce snížit závislost na jádru

Francie odpojuje nejstarší jadernou elektrárnu. Macron chce snížit závislost na jádru
Na snímku z roku 1973 je zachycena stavba prvního reaktoru jaderné elektrárny Fessenheim. Právě jeho odpojování začalo v pátek večer kolem 20:30.
Druhý reaktor přestane fungovat 30. června tohoto roku.
Elektrárna, která leží v severovýchodní Francii asi 1,5 kilometru od hranic s Německem, byla v provozu od konce 70. let.
Snaha Francie o přechod na obnovitelné zdroje energie ale po letech diskusí rozhodla o uzavření elektrárny.
Foto: Profimedia.cz
Ekonomika aoc dap Ekonomika, aoc, dap
Aktualizováno 21. 2. 2020 20:47
Mezi předvolebními sliby někdejšího francouzského prezidenta Francoise Hollanda byl i ten o uzavření jaderné elektrárny Fessenheim do roku 2016. K tomu ale za jeho úřadování nakonec nedošlo. Vypnutí elektrárny, které má Francii pomoci v přechodu k obnovitelným zdrojům, se zpozdilo o více než tři roky. Tento pátek večer začalo odpojování prvního reaktoru, druhý přeruší provoz v červnu.
 

Právě se děje

před 14 minutami

Babišovy výroky k explozím v muničních skladech se vrací k soudu

Nejvyšší soud vrací kauzu, v níž Imex Group žádá po státu odškodnění 15 milionů korun kvůli výrokům Andreje Babiše (ANO) po explozích ve Vrběticích na Zlínsku. Firma tvrdí, že ji poškodily. Pražské soudy žalobě nevyhověly, Nejvyšší soud ale po dovolání firmě částečně vyhověl a věc vrátil k dalšímu řízení Obvodního soudu pro Prahu 2,  uvedl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček.

Zbrojaři konkrétně žalovali ministerstva obrany a vnitra za to, že podle nich neuhlídala důvěrné informace z vyšetřování, a Babiš jako ministr financí je poté v televizním pořadu podle firmy překroutil a zveřejnil. Imex tvrdil, že výroky zásadně poškodily pověst firmy, která si vrbětické sklady pronajímala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy